Domů     Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním
Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním
od 3.7.2024
1

Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku.

Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Františka ze Slatiňan tu založil i tvrz, které ale osud nenadělil šťastnou budoucnost.

Protože za vlády Jiřího z Poděbrad ji vlastnil panovníkův stoupenec Vítek z Talmberka a byla to doba neustálých intrik a bojů, nakonec jeho tvrz v roce 1469 zdevastoval jeho úhlavní nepřítel a králův odpůrce Zdeněk Konopišťský ze Šternberka.

Udělal tím ale místo pro renesanční zámek, který si tu za nějakou dobu postavil rytíř Bohuslav Mazanec z Frymburka. Původně si představoval něco mnohem honosnějšího, ale nebyl zase tak bohatý. A stejně jeho rod zanedlouho po bitvě na Bílé hoře o majetek přišel.

Zámecký pán s moderní duší

Se zámkem se smutný osud táhl ještě nějakou dobu. Střídal majitele, stával se položkou v dražebních seznamech, až ho nakonec zdědila Marie Kateřina Schönfeldová.

Na to, aby tvořila dějiny, byla sice ještě příliš mladičká, ale když se provdala za knížete Jana Adama z Auerspergu, udělala pro zámek více než dost. Jan Adam od toho okamžiku věnoval veškeré úsilí, aby zámek proměnil v moderní a pohodlné sídlo svého rodu.

Ve stejném duchu pak na jeho snahy navázali i jeho potomci. Rozsáhlý zámek se najednou začal vzpamatovávat z nejrůznějších dílčích úprav, zapomněl na vydrancování Švédy během třicetileté války a rostl do krásy.

Přibývalo barokních úprav, vyrostly věžičky a také mohutná hranatá čtyřpatrová věž včetně nového zámeckého křídla. A především si zde podávali dveře dodavatelé nejmodernějšího vybavení, jaké bylo v příslušné době k mání.

Ne každé šlechtické sídlo se mohlo už v 80. letech 19. století pochlubit koupelnami, toaletami a vodovodem, ústředním topením, rozvody elektřiny, telefonem nebo kuchyní s výtahem na dopravu pokrmů do jídelny.

Zámek zásobuje česká muzea

Dvacáté století už k zámku tak milosrdné nebylo. Už po vzniku Československé republiky museli Auerspergové hodně bojovat, aby vymluvili úřadům jejich představu o přeměně zámku v byty a kanceláře. A po druhé světové válce už stát převzal zámek docela.

Areál byl doslova napěchovaný cennými kousky, které se dobře hodily do sbírek někoho úplně jiného. A tak cenné exponáty získaly Vojenské historické muzeum, Národní muzeum, Náprstkovo muzeum, Umělecko-průmyslové muzeum a další úctyhodné instituce.

Naštěstí se ale našli tací, kterým osud zámku nebyl lhostejný. Například přední český hipolog František Bílek, který se proslavil regenerací plemena starokladrubských vraníků i koně převalského, se zasloužil o to, aby ve Slatiňanech vzniklo hipologické muzeum. To také v roce 1950 poprvé otevřelo své brány veřejnosti.

Domov pro 250 vraníků

Proč právě hipologické muzeum? Slatiňany byly totiž vždy spojeny s koňmi. Velkolepé knížecí konírny byly postaveny na sklonku 19. století a Auerspergové v nich vedle koní kočárových chovali i koně určené pro dostihy, pólo i parforsní hony.

Hřebčín ve Slatiňanech v těsném sousedství zámku je dnes kulturní památkou a jeho chloubou je zhruba 250 vzácných starokladrubských vraníků.

Historii chovu koní z vědeckého i uměleckého pohledu ostatně připomíná i zámecká expozice – jedna z nejrozsáhlejších hipologických sbírek na světě zahrnující stovky obrazů, plastik, sedel či postrojů.

Hipologické muzeum však v současnosti prochází rekonstrukcí a na jeho návštěvu si tak budeme muset počkat.

Tajné knížecí dveře v knihovně

Hlavní prohlídkový okruh zámku nabízí detailnější pohled do života knížecí rodiny.

Kromě soukromých i reprezentačních zámeckých pokojů v prvním patře zavede návštěvníky třeba i do umývárny nádobí, praktické kuchyně nebo do na svou dobu moderní teplovodní kotelny s čerpadly.

Návštěvníci nahlédnou i do dětských pokojů princezny Charlotty a prince Vincenta. Milovníci koní i zámeckých interiérů se pak mohou sejít na ochozu zámecké věže, odkud lze nejen obdivovat úpravný anglický park, ale za příznivého počasí dohlédnout až do Krkonoš.

Vybrat si ale můžeme i prohlídkový okruh, zaměřený na život v letním sídle Auerspergů.

Nepřijdeme o loveckou chodbu se sbírkami grafik s tematikou honů a loveckými trofejemi, můžeme obdivovat honosný přijímací salon se zlacenou štukovou výzdobou a při pohledu do pánovy pracovny možná pochopíme tajemství jeho podnikatelských úspěchů.

Pozvat se necháme také do knihovny s pěti tisíci svazky a dvěma tajnými dveřmi, ukrytými v intarzovaných skříních.

Nekonečný zámecký balkon

Speciální prohlídka pak provádí zájemce netradičními a málokdy přístupnými místy.

Mezi taková patří třeba pracovna zámeckého architekta, hospodářské prostory od ledárny a kuchyně přes čistírnu oděvů až po kotelnu, okruh pak nabízí i možnost podívat se na půdu nebo na vyhlídkovou terasu zámecké věže.

A zajímavý je bezesporu i pohled do zámecké koupelny, který nás poučí o úrovni hygieny na přelomu 19. a 20. století. Zřejmě se také nenajde nikdo, kdo by neobdivoval nově obnovený, padesát metrů dlouhý balkon.

Ani v zimě nezůstávejte doma

Výhodou zámku ve Slatiňanech je to, že se sem můžeme vydat i v zimním období, kdy bývá většina architektonických památek uzavřena. Od října do března jsou přístupné hostinské pokoje v přízemí i historická kuchyně.

Na zimní trase v doprovodu průvodce nechybí salon s restaurovanými malbami, ložnice ve věži, pokoj pro hosty s postelí s nebesy či přípravna jídel a jídelna.

Návštěvníci mohou i v zimě sestoupit do suterénu, kde se dochovalo unikátní zázemí kuchyně, umývárny nádobí a kotelny.

Šlechtické děti se učí pracovat

Před třemi lety byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce areálu – jak samotného zámku, tak navazujícího anglického parku o rozloze 16 hektarů.

Cílem bylo postupné navrácení zámeckého komplexu do podoby, jakou měl kolem roku 1900, v době své největší slávy, kdy zde sídlil František Josef z Auerspergu.

Revitalizace potěší určitě i děti, protože vzniklo hřiště s herními prvky, prolézačkami i dřevěným přístřeškem. Součástí rekonstrukce bylo i vytvoření bezbariérového návštěvnického centra.

V parku se pak opravy dočkaly i drobné stavbičky jako kaplička, voliéra, kuželník, vyhlídkový altán, ale i třeba jezírko s přístavištěm. Rekonstruováno bylo i unikátní dětské hospodářství, které kdysi sloužilo k výchově šlechtických dětí.

Ty sem chodily pěstovat zeleninu nebo se starat o zvířata, a poznávat tak hodnotu lidské práce.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italské námořnictvo opět zvolilo Squale jako své oficiální hodinky
iluxus.cz
Italské námořnictvo opět zvolilo Squale jako své oficiální hodinky
Hodinářská značka Squale s hrdostí představila zcela nový model náramkových hodinek 1521 Marina Militare. Jedná se o limitovanou edici čítající 500 kusů, které vznikly k oslavě 65 let existence této h
Dusno u Dancingerové kvůli StarDance?
nasehvezdy.cz
Dusno u Dancingerové kvůli StarDance?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerová (32) se prý už nemůže dočkat, až začne každý den trénovat se svým tanečním partnerem Martinem Prágrem (29). Ani ten se přitom nijak netají vzájemnými s
Přičarujte si bohatství!
nejsemsama.cz
Přičarujte si bohatství!
Rituály nedělají zázraky, ale pomohou vám přitáhnout to, co si přejete. Vyzkoušejte kouzlo na získání peněz a inspirujte se pravidly, jak si udržet hojnost podle pravidel feng-šuej. Magické rituály přitahují příležitosti a dávají možnost přitáhnout si do života hojnost. Nečekejte ale, že když si uděláte rituál na prosperitu a peníze, že rovnou vyhrajete v loterii nebo se vám hned ocitne větší obnos
Babička chodila vyprávět pohádku na dobrou noc
skutecnepribehy.cz
Babička chodila vyprávět pohádku na dobrou noc
Můj malý syn mi začal náhle povídat pohádky, které jsem znala ze svého dětství. Tvrdil, že je zná od babičky, která za nim chodí, když spinká. Můj šestiletý syn na mě vykulil oči zpod peřiny a řekl: „Mami, nečti mi pohádky z knížky, ale vyprávěj je jen tak, jak to dělala babička u tebe!“ Svojí poznámkou mě překvapil.
Ach, ta moje líná hlava! Jak ji nastartovat?
panidomu.cz
Ach, ta moje líná hlava! Jak ji nastartovat?
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace.
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
epochaplus.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně existuje a větší částka na jeho vývoj opravdu padla. Konkrétně jeden milion dolarů do něj ale investoval soukromý výrobce – o obyčejnou tužku totiž nestáli Američané,
Zpackaná sabotáž: Záchrana Židů se zvrhla v boj o přežití
historyplus.cz
Zpackaná sabotáž: Záchrana Židů se zvrhla v boj o přežití
Patria se mírně otřese. S Pavlem Edelsteinem to však nehne. Na něco podobného si už zvykl, a dál odpočívá na lůžku v podpalubí. Když mu ale z police spadne na hlavu veliký buben jeho kamaráda, rychle vyskočí na nohy. Něco se přece jenom děje! Po rouře vyšplhá na palubu, kde hystericky pobíhají stovky lidí!   V Evropě vypukla
Rezidence, která se dotýkala hvězd
rezidenceonline.cz
Rezidence, která se dotýkala hvězd
Před dvaceti lety byli Jennifer Aniston a Brad Pitt nejoblíbenějším párem showbyznysu. V roce 2001 si spolu koupili rezidenci, kterou užívali pouhých pět let, než se rozešli a opustili ji. Dům s pěti ložnicemi a spoustou koupelen však stále nese jejich otisk. Brad Pitt a Jennifer Aniston udělali radost fanouškům po celém světě, když oznámili,
Pažitková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pažitková pomazánka
Naprosto jednoduchá a velmi chutná pomazánka z vynikající jarní bylinky - pažitky - se hodí ke zdravé snídani nebo jako rychlá svačina. Stačí jen pár ingrediencí a svěží jarní pochoutka je na stole.
Ragdoll vás okouzlí
epochalnisvet.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Léčivá čínská hora Tchaj-šan: Ovládají posvátný vrchol bohové?
enigmaplus.cz
Léčivá čínská hora Tchaj-šan: Ovládají posvátný vrchol bohové?
Hora Tchaj-šan, ležící na severovýchodě Číny, prý oplývá léčivými účinky. Rostou zde zázračné byliny a stojí zde chrámy, které prýští pozitivní energii. Čím to, že právě na této hoře budete cítit dobř
Podají miniaturní černé díry důkaz o teorii staré přes 50 let?
21stoleti.cz
Podají miniaturní černé díry důkaz o teorii staré přes 50 let?
Když Albert Einstein formuloval Obecnou teorii relativity, řada vědeckých kapacit předpokládala, že se jedná pouze o teoretický koncept, který nebude možné potvrdit skutečným vědeckým pozorováním. Pře