Domů     Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním
Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním

Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku.

Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Františka ze Slatiňan tu založil i tvrz, které ale osud nenadělil šťastnou budoucnost.

Protože za vlády Jiřího z Poděbrad ji vlastnil panovníkův stoupenec Vítek z Talmberka a byla to doba neustálých intrik a bojů, nakonec jeho tvrz v roce 1469 zdevastoval jeho úhlavní nepřítel a králův odpůrce Zdeněk Konopišťský ze Šternberka.

Udělal tím ale místo pro renesanční zámek, který si tu za nějakou dobu postavil rytíř Bohuslav Mazanec z Frymburka. Původně si představoval něco mnohem honosnějšího, ale nebyl zase tak bohatý. A stejně jeho rod zanedlouho po bitvě na Bílé hoře o majetek přišel.

Zámecký pán s moderní duší

Se zámkem se smutný osud táhl ještě nějakou dobu. Střídal majitele, stával se položkou v dražebních seznamech, až ho nakonec zdědila Marie Kateřina Schönfeldová.

Na to, aby tvořila dějiny, byla sice ještě příliš mladičká, ale když se provdala za knížete Jana Adama z Auerspergu, udělala pro zámek více než dost. Jan Adam od toho okamžiku věnoval veškeré úsilí, aby zámek proměnil v moderní a pohodlné sídlo svého rodu.

Ve stejném duchu pak na jeho snahy navázali i jeho potomci. Rozsáhlý zámek se najednou začal vzpamatovávat z nejrůznějších dílčích úprav, zapomněl na vydrancování Švédy během třicetileté války a rostl do krásy.

Přibývalo barokních úprav, vyrostly věžičky a také mohutná hranatá čtyřpatrová věž včetně nového zámeckého křídla. A především si zde podávali dveře dodavatelé nejmodernějšího vybavení, jaké bylo v příslušné době k mání.

Ne každé šlechtické sídlo se mohlo už v 80. letech 19. století pochlubit koupelnami, toaletami a vodovodem, ústředním topením, rozvody elektřiny, telefonem nebo kuchyní s výtahem na dopravu pokrmů do jídelny.

Zámek zásobuje česká muzea

Dvacáté století už k zámku tak milosrdné nebylo. Už po vzniku Československé republiky museli Auerspergové hodně bojovat, aby vymluvili úřadům jejich představu o přeměně zámku v byty a kanceláře. A po druhé světové válce už stát převzal zámek docela.

Areál byl doslova napěchovaný cennými kousky, které se dobře hodily do sbírek někoho úplně jiného. A tak cenné exponáty získaly Vojenské historické muzeum, Národní muzeum, Náprstkovo muzeum, Umělecko-průmyslové muzeum a další úctyhodné instituce.

Naštěstí se ale našli tací, kterým osud zámku nebyl lhostejný. Například přední český hipolog František Bílek, který se proslavil regenerací plemena starokladrubských vraníků i koně převalského, se zasloužil o to, aby ve Slatiňanech vzniklo hipologické muzeum. To také v roce 1950 poprvé otevřelo své brány veřejnosti.

Domov pro 250 vraníků

Proč právě hipologické muzeum? Slatiňany byly totiž vždy spojeny s koňmi. Velkolepé knížecí konírny byly postaveny na sklonku 19. století a Auerspergové v nich vedle koní kočárových chovali i koně určené pro dostihy, pólo i parforsní hony.

Hřebčín ve Slatiňanech v těsném sousedství zámku je dnes kulturní památkou a jeho chloubou je zhruba 250 vzácných starokladrubských vraníků.

Historii chovu koní z vědeckého i uměleckého pohledu ostatně připomíná i zámecká expozice – jedna z nejrozsáhlejších hipologických sbírek na světě zahrnující stovky obrazů, plastik, sedel či postrojů.

Hipologické muzeum však v současnosti prochází rekonstrukcí a na jeho návštěvu si tak budeme muset počkat.

Tajné knížecí dveře v knihovně

Hlavní prohlídkový okruh zámku nabízí detailnější pohled do života knížecí rodiny.

Kromě soukromých i reprezentačních zámeckých pokojů v prvním patře zavede návštěvníky třeba i do umývárny nádobí, praktické kuchyně nebo do na svou dobu moderní teplovodní kotelny s čerpadly.

Návštěvníci nahlédnou i do dětských pokojů princezny Charlotty a prince Vincenta. Milovníci koní i zámeckých interiérů se pak mohou sejít na ochozu zámecké věže, odkud lze nejen obdivovat úpravný anglický park, ale za příznivého počasí dohlédnout až do Krkonoš.

Vybrat si ale můžeme i prohlídkový okruh, zaměřený na život v letním sídle Auerspergů.

Nepřijdeme o loveckou chodbu se sbírkami grafik s tematikou honů a loveckými trofejemi, můžeme obdivovat honosný přijímací salon se zlacenou štukovou výzdobou a při pohledu do pánovy pracovny možná pochopíme tajemství jeho podnikatelských úspěchů.

Pozvat se necháme také do knihovny s pěti tisíci svazky a dvěma tajnými dveřmi, ukrytými v intarzovaných skříních.

Nekonečný zámecký balkon

Speciální prohlídka pak provádí zájemce netradičními a málokdy přístupnými místy.

Mezi taková patří třeba pracovna zámeckého architekta, hospodářské prostory od ledárny a kuchyně přes čistírnu oděvů až po kotelnu, okruh pak nabízí i možnost podívat se na půdu nebo na vyhlídkovou terasu zámecké věže.

A zajímavý je bezesporu i pohled do zámecké koupelny, který nás poučí o úrovni hygieny na přelomu 19. a 20. století. Zřejmě se také nenajde nikdo, kdo by neobdivoval nově obnovený, padesát metrů dlouhý balkon.

Ani v zimě nezůstávejte doma

Výhodou zámku ve Slatiňanech je to, že se sem můžeme vydat i v zimním období, kdy bývá většina architektonických památek uzavřena. Od října do března jsou přístupné hostinské pokoje v přízemí i historická kuchyně.

Na zimní trase v doprovodu průvodce nechybí salon s restaurovanými malbami, ložnice ve věži, pokoj pro hosty s postelí s nebesy či přípravna jídel a jídelna.

Návštěvníci mohou i v zimě sestoupit do suterénu, kde se dochovalo unikátní zázemí kuchyně, umývárny nádobí a kotelny.

Šlechtické děti se učí pracovat

Před třemi lety byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce areálu – jak samotného zámku, tak navazujícího anglického parku o rozloze 16 hektarů.

Cílem bylo postupné navrácení zámeckého komplexu do podoby, jakou měl kolem roku 1900, v době své největší slávy, kdy zde sídlil František Josef z Auerspergu.

Revitalizace potěší určitě i děti, protože vzniklo hřiště s herními prvky, prolézačkami i dřevěným přístřeškem. Součástí rekonstrukce bylo i vytvoření bezbariérového návštěvnického centra.

V parku se pak opravy dočkaly i drobné stavbičky jako kaplička, voliéra, kuželník, vyhlídkový altán, ale i třeba jezírko s přístavištěm. Rekonstruováno bylo i unikátní dětské hospodářství, které kdysi sloužilo k výchově šlechtických dětí.

Ty sem chodily pěstovat zeleninu nebo se starat o zvířata, a poznávat tak hodnotu lidské práce.

Foto: Shutterstock
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plachým machrem už Václav Kopta není
nasehvezdy.cz
Plachým machrem už Václav Kopta není
Když měl v roce 1982 premiéru film Sněženky a machři, mnoho mladých divaček se zakoukalo do představitele Radka, kterým nebyl nikdo jiný než Václav Kopta (59). Jenže jak sám o sobě říká, nejenže b
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
nejsemsama.cz
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
Svět je malý a lidé se kvůli tomu občas dostanou do neřešitelné situace. Štěstí mi v životě přineslo až druhé manželství. To první znamenalo pouze krátkou epizodou, ve které jsme já i Lukáš brzy zjistili, že jde o oboustranný omyl. Po půl roce hádek a napětí přišel rozvod. Druhé manželství trvá dodnes. Narodila se nám
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
iluxus.cz
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
Slovinsko často stojí ve stínu svých přímořských sousedů, přitom se může pochlubit nádhernými plážemi, které překvapí svou malebností i čistotou. A pokud se chystáte na dovolenou a chcete, aby byla ne
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
epochaplus.cz
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Anligčanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… Není
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
epochalnisvet.cz
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
enigmaplus.cz
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoolo
V duchu eklektismu i funkce
rezidenceonline.cz
V duchu eklektismu i funkce
Dokonalá rovnováha namixovaných stylů, stejně jako sofistikovaný přístup se stopou neočekávaného. Když k tomu připočítáte maximální funkčnost a doslova nadoblačný výhled, je jasné, že tento městský interiér je víc než originální. První, co vás na této realizaci zaujme, jsou různě stylizované prostory k sezení, které ovšem spojují výrazné prvky jako barvy, úpravy povrchů, nábytkové a
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
historyplus.cz
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
Je červenec 1945. Druhá světová válka skončila před dvěma měsíci a obyvatelé Berlína se snaží vrátit do starých kolejí. Na pozadí vybombardovaného Reichstagu a rozstřílené Braniborské brány lze na ulicích potkat ženu s kočárkem nebo hrající si děti. Na takovém Alexanderplatzu už jsou k vidění i názvy ulic v azbuce. Pokořená metropole právě získává zcela
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
21stoleti.cz
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za "obrovský podvod". Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout
Magická past číhala v horách
skutecnepribehy.cz
Magická past číhala v horách
Na rozcestí se rozdělili a zamířili na vrchol. Po hodině čekání začali být všichni nervózní. Kam se poděli jejich kamarádi? Tento pozoruhodný příběh se stal mojí starší sestře Ireně a jejím přátelům, když chodili na vysokou školu a o víkendech pořádali s partou výpravy do hor. Já jejich vyprávění ale pevně věřím, protože Irena stála vždy nohama pevně na zemi. Nějaké fantazie nebo výmysly k ní nikdy
Rizoto s houbami a bílým vínem
tisicereceptu.cz
Rizoto s houbami a bílým vínem
Speciální arborio rýže se vaří pouze na skus, ne zcela doměkka. Ingredience na 4 porce 300 g arborio rýže 200 ml bílého vína 1 litr zeleninového vývaru 200 g hub (žampiony, hříbky) 1 cibule
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz