Zámek v Nelahozevsi si v polovině 16. století nechal postavit královský poradce Florián Gryspek, Shromažďoval tu své sbírky, vybudoval klenotnici i knihovnu a proměnil Nelahozeves v kulturní centrum širokého okolí.
Posléze zámek získali Lobkowiczové, po válce byl znárodněn, ale šlechtickému rodu se v roce 1993 v restituci opět vrátil.
Dnes je veřejně přístupný a čeká nás stálá expozice ve dvanácti dobových pokojích včetně rodinné kaple, knihovny se 65 000 svazky a vzácným nábytkem nebo portréty příslušníků rodu od 19. století.
Galerie se může pochlubit i díly takovým umělců, jakými jsou Brueghel, Veronese nebo Rubens. Na dohled od zámku pak můžeme navštívit i rodný dům skladatele Antonína Dvořáka.
Tajná chodba mezi zámky
Zámky v Nelahozevsi a Veltrusích dělí jen pár kilometrů přes Vltavu a mají hodně společného i podle dochovaných pověstí. Z Nelahozevsi prý vede k zámku ve Veltrusech tajná podzemní chodba.
Váže se k ní i smutná historie, podle níž zdejší pán nechal po dokončení stavby všechny zedníky v chodbě zazdít, aby nikomu nemohli prozradit její tajemství. Říká se, že chodba skutečně existuje a že ji za druhé světové války využívali nacističtí vojáci. Vchod do ní je dnes ale nepřístupný.