Domů     Zámek Velké Losiny: Pohádková nádhera s temnou minulostí
Zámek Velké Losiny: Pohádková nádhera s temnou minulostí

Po vstupu na zámecké nádvoří s typickými třípatrovými arkádovými oblouky možná budeme mít sklon začít šeptat. Okouzlující krása zdejší romantické architektury totiž svádí návštěvníky k tichému obdivu.

Dlouhé generace osvícených stavitelů zámku ve Velkých Losinách se nakonec po staletích úprav, přestaveb a zdokonalování dopracovaly ke stoprocentnímu a dokonalému výsledku.

Na místě u říčky Losinky stávala už od 14. století malá vodní tvrz rodu Žerotínů. Postupně ji proměnili v renesanční zámek, jehož přestavby ovšem plynule pokračovaly i v dalších stoletích.

Získal tak nakonec i barokní křídla s proslulými arkádovými ochozy místo původních dřevěných pavlačí.

Žerotínové se podobně věnovali celému městu, krom,ě jiného se zasloužili o vybudování papírny nebo o zvelebení místních lázní, jejich léčivé prameny se připomínají v dobových kronikách už v roce 1562. nakonec v období finanční nouze prodali zámek rodu Liechtenštejnů, v jejichž majetku zůstal až do skončení druhé světové války.

Zámecký areál vzhledem k množství přestaveb a rekonstrukcí za pět století se dnes skládá z několika nesourodých, ale v celkovém vyznění výtečně ladících částí.

Hned na začátku si totiž uvědomíme, že Velké Losiny vlastně není jeden zámek, ale dva, které se pro rozlišení nazývají podle velikosti.

Zámek může být velký i malý

Takzvaný velký zámek je renesančního původu, zdobí ho sgrafitová omítka a ony slavné arkády.

Pak je tu ovšem ještě budova takzvaného nízkého zámku pocházejícího z barokního období poloviny 17. století, připočíst ovšem nesmíme zapomenout o něco mladší empírové křídlo a ještě novější trakt známý jako mateřská škola.

nemluvě o zahradním domku a jen sto let starému skleníku. Všechny změny podnikali Žerotínové a po nich i Liechtenštejnové s jediným cílem: proměnit starý zámek v moderní romantické letní sídlo.

Společně se jim to určitě podařilo, Zámek ve Velkých Losinách byl v roce 1995 zařazen mezi národní kulturní památky.

Nejstarší nosítka na světě

Už při pohledu zdálky návštěvníka zaujme charakteristická osmiboká šestipodlažní věž se zámeckými hodinami a zámecký park s mnoha vzácnými druhy dřevin.

Prohlídka vnitřních prostor zámku je nevšedním zážitkem, přičemž k takovému hodnocení by stačily i dílčí ukázky bohatého interiéru.

Třeba unikátní Rytířský sál honosící se koženými tapetami, přes čtyři sta let starými kachlovými kamny nebo příborníkem z konce 16. století.

Do zámku byly po roce 1945 svezeny nejhodnotnější kousky z mobiliářů několika okolních zámků, a na kvalitě zdejšího vybavení je to poznat.

Nesmírně cenné jsou tapisérie ze 17. století s výjevy z antické mytologie, obrazárna zase představuje díla středoevropských malířů 17. až 19. století a knihovna je jednou ze dvou na území naší republiky, které pocházejí z doby před třicetiletou válkou.

Prohlédnout si můžeme i nejstarší dochovaná dvoumístná nosítka na světě. Prohlídkové okruhy mohou sledovat odděleně historii rodů Žerotínů, kteří přispěli mimo jiné vybudováním velké jídelny, pozdně barokní kaple nebo galerie předků.

Okruh vydávající se po stopách rodu Liechtensteinů zase nevynechá třeba překvapivě zachovalou kuchyni a rokokové i biedermeiderové pokoje v nízkém zámku. Zejména děti pak budou mít radost z pořádání večerních prohlídek s baterkami.

Loupežník s mateřským znaménkem

Velké Losiny mají kromě slavné minulosti i tu méně přitažlivou krvavou. Už od dob Žerotínů se tu například vypráví pověst o ztraceném dítěti – synu zámeckého pána jménem Jaromír. Jednoho dne zmizel beze stopy a nejvíce po něm tesknila jeho sestra Berta.

Když dospěla, začal na zámek docházet mladý nápadník, který se jí velice líbil. Jednou však napadl dýkou zámeckého pána a ukázalo se, že je to vůdce loupežníků, kteří se usadili v kraji.

Teprve pozdě vyšlo díky mateřskému znamínku najevo, že právě vrah je oním ztraceným Jaromírem, který na svůj původ dávno zapomněl. Když se o tom mladík dozvěděl, ze žalu si probodl srdce.

Čarodějnice, která krade hostie

Pověst je pověst a nemuseli bychom jí přikládat velkou důležitost, ale Velké Losiny mají i tragický příběh, který je až příliš skutečný.

Všechno prý začalo u chudé ženy, které onemocněla kráva a kořenářka jí poradila, aby nemocnému zvířeti přinesla z kostela hostii. Žena však byla přistižena a prohlášena za čarodějnici. Zda je tato pověst pravdivá, asi nikdo nepotvrdí.

Historickou skutečností ovšem zůstává, že do Velkých Losin přicestoval obávaný inkvizitor Jindřich Boblig z Edelstadtu, který tu v letech 1678 až 1696 rozpoutal čarodějnické procesy.

O život během nich přišlo nejméně 56 osob a tento temný úsek dějin se stal předlohou pro knihu Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice. Ostatně právě na zdejším zámku se natáčel slavný film podle této předlohy.

Čarodějnickým procesům ve Velkých Losinách padlo za oběť nejméně 56 lidí. Nelítostné soudy si vybíraly především bohatší hříšníky, protože jejich majetek pak po odsouzení podle zákona připadl inkvizitorům.

Foto: Shutterstock
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz