Domů     Zámek Veltrusy: Spojená krása baroka a přírody
Zámek Veltrusy: Spojená krása baroka a přírody

Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově.

Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, pozvedl rod mezi nejvyšší českou smetánku.

Tomu by samozřejmě mělo náležitě odpovídat honosné rodové sídlo. A tak se v roce 1704 začal stavět zámek s velkorysou barokní koncepcí, s válcovitým jádrem, z něhož vybíhají čtyři nižší křídla.

Kdyby měli tehdejší pozorovatelé možnost prohlédnout i zámek z ptačí perspektivy, určitě by si povšimli, že půdorys nápadně připomíná ondřejský kříž, často užívaný heraldický prvek.

Znějí tu zvučná jména

Na stavbě se podílel významný architekt Giovanni Battista Alliprandi, jehož dílo známe také z Kuksu, některých pražských paláců nebo kláštera v Kosmonosích. Alliprandi nebyl jedinou osobností zvučného jména, která pozvání podílet se na stavbě přijala.

Čestný dvůr uzavřený mezi budovami na severní straně uzavírá řada alegorických soch pocházejících z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Není divu, že po svém dokončení byl veltruský zámek považován za nejvýznamnější dílo období vrcholného baroka v Čechách.

Přijíždí sama panovnice

Chotkův syn Rudolf, který se pak stal majitelem zámku, ve zvelebování areálu pokračoval, protáhl jednotlivá křídla a přistavěl hospodářský dvůr, aby samotný zámek sloužil opravdu jen reprezentativním účelům.

Odměnou mu byla třeba návštěva samotné panovnice Marie Terezie u příležitosti veletrhu českého manufakturního zboží v roce 1754. Ostatně nejen za zorganizování této záslužné akce si Rudolf Chotek vysloužil jedno z nejvyšších habsburských vyznamenání – Řád zlatého rouna.

Po Rudolfovi se panství ujal jeho synovec Jan Rudolf Chotek, který měl zase úplně jiné zaměření. Postaral se totiž o obrovský rozmach veltruského zámeckého parku. Ostatně on to byl, kdo založil také zámek Kačina s neméně proslulým parkem.

Když v roce opouštěl tento svět, zabíralo už veltruské panství rozlohu téměř 2000 hektarů a tvořilo ho kromě zámku také osm poplužních dvorů, šest ovčínů, pivovar, palírna vína, čtyři vápenky, vápencový lom a mlýn.

Blahodárná ničivá povodeň

Navštívíme-li Veltrusy, kromě zámku samozřejmě nesmíme vynechat ani zdejší zámecký park. Velké plány s ním měl už sám zakladatel zámku Václav Antonín Chotek, takže nakupoval ovocné i okrasné stromy a semena květin.

Vinou povodní v polovině 18. století se bohužel do dnešních dnů nedochovala jeho obdivovaná francouzská zahrada s typickými geometrickými tvary záhonů a pečlivě stříhanými dřevinami, která obklopovala bezprostřední okolí zámku.

Obnovení se nedočkala především proto, že do módy přišly spíš anglické krajinářské parky, které přírodu nesvazují a nechávají jí volný rozlet. Povodeň tenkrát ale pomohla vytvořit něco, co se od té doby stalo pro Veltrusy typické.

Prorazila totiž z Vltavy nové rameno a zámek s parkem se tak vlastně ocitl na nově vzniklém ostrově. Chotkové toho využili a z nového vodního toku vybudovali sedm kilometrů dlouhý Mlýnský potok, jehož přítok se reguloval stavidlem v nově postaveném pavilonu.

Romantická projížďka na lodičkách

Aby měli Chotkové dostatek příležitostí si užívat odpočinku, k tomu byl park vybaven romantickými stavbičkami, jaké v podobných parcích bývaly samozřejmostí. Do dnešních dnů se zachovaly čtyři pavilony a množství soch rozesetých po parku.

Chotkové se rádi přírodou romanticky projíždět na lodičkách po vodním kanálu. Nezapomínali ale ani na praktičnost. V parku bylo dost zemědělsky využívaných míst a stála tu třeba i sušárna ovoce nebo hospodářský dvůr.

Takové parkové koncepci schopné skloubit užitek s relaxací se začalo říkat Okrasný dvůr.

Daňci pózující pod okny

Park je ovšem nejen místem pro kratochvíle a procházky, ale je také domovem mnoha druhů zvířat. O to, aby měla k životu ty nejlepší podmínky, se správa parku ostatně stará dodnes, a tak návštěvníci mohou zahlédnout nejen srnčí zvěř, ale i zajíce nebo bažanty.

Na počátku 19. století se k parku přidala i další přírodní součást – daňčí obora.

Exoticky vyhlížející daňci byli tenkrát také v módě a majitelé zámku měli šťastnou ruku, když oboru umístili do bezprostřední blízkosti zámku, takže zvěř mohlo panstvo sledovat rovnou z oken hlavního zámeckého sálu.

Stavitelé si dali záležet, aby průhled k oboře vytvořili v místech, kam dopadá nejvíc slunce, je tam tedy chutnější tráva a daňci se právě v těchto místech rádi zdržují nejvíc.

Po parku kočárem i na kole

Po skončení druhé světové války se stal veltruský zámek majetkem státu a vzniklo v něm muzeum bytové kultury pozdního baroka. Až na počátku 90. let dostal zámek nové fasády a o pár let později se dočkal vyhlášení národní kulturní památkou.

To bylo v roce 2002 – ve stejném roce, kdy ho podstatně poškodila další povodeň. A tak od té doby zámek Veltrusy prochází opět renovací a hlavní zámecká budova byla pro veřejnost otevřena teprve loni v létě.

Návštěvníci mají na výběr z několika tematických prohlídek.

Během nich se dozvědí hodně třeba o období baroka či o návštěvě císařovny, kterou připomíná i Salon Marie Terezie, prostor dostává ale také další ze slavných Chotků, hrabě Jindřich, který tu žil v letech 1824-1864 a jehož soukromé pokoje můžeme také navštívit.

Samostatný okruh je věnován životu aristokracie, praktičtěji založení návštěvníci zase ocení okruh s názvem Laboratorium, který umožňuje nahlédnout do technických prostor zámku a současně proniknout do tajů práce restaurátorů.

A pokud si chceme do sytosti užít krásu parku, máme k tomu dvě netradiční možnosti.

Pořádají se totiž nejen projížďky koňským povozem po areálu, ale sportovněji založení návštěvníci se mohou zúčastnit komentované cykloprohlídky, která je provede všemi romantickými zákoutími včetně mostů přes Mlýnský potok.

Foto: Shutterstock
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Taky se vám do ničeho nechce?
panidomu.cz
Taky se vám do ničeho nechce?
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti
Starobylé město ukryté v prachu času
epochaplus.cz
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
nasehvezdy.cz
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
Herečka Veronika Gajerová (62), kterou si diváci kdysi zamilovali hlavně v seriálu Ordinace v růžové zahradě, se prý stále potýká s velkými problémy. Už před několika lety se svěřila, že má obrovs
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
enigmaplus.cz
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
Je Země jedinou obydlenou planetou ve vesmíru? Otázka, na kterou lidstvo stále ještě nedostalo odpověď. Veškeré snahy astronomů dopátrat se důkazů života na jiných planetách zatím vycházejí naprázdno.
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
historyplus.cz
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
Dvě družstva se na hřišti perou o jeden míč. Každý tým chce vyhrát. Může jít o kteroukoli známou míčovou hru. V případě, že se k indiciím přidají Aztékové, je vše ale jasné. Půjde o hru zvanou tlachtli. Změní se po turnaji tato na první pohled zábavná polední honička za míčem v rituální oběť? Symboly, rituály
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
skutecnepribehy.cz
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
Díky dávné rodinné tragédii byly u nás Velikonoce zakázaným svátkem. Trvalo dlouhá léta, než se staly zase svátkem radosti a veselí. Od nepaměti měly pro mě velikonoční svátky temný nádech. Záviděla jsem dětem, že si mohou tento radostný jarní svátek užívat tak, jak tomu bylo na vesnici běžné. V naší rodině nejenže se Velikonoce neslavily, ale naopak se
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
epochalnisvet.cz
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic? Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
iluxus.cz
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
Bawah Reserve připomíná u příležitosti Dne Země svůj trvalý závazek k „Earth-First“ filozofii, která se významně odráží v každodenním fungování resortu a jeho celkové koncepci. Soukromý resort rozklád
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
Vejce natvrdo se skvěle hodí do různých salátů. Připravte si třeba tenhle recept na svěží jarní salát, který koncem 19. století vytvořil šéfkuchař Lucien Olivier. Potřebujete: ✿ 300 g ředkviček ✿ 2 okurky ✿ 3 brambory ✿ 1 svazek jarní cibulky ✿ 5 vajec natvrdo ✿ 1 plechovku tuňáka ✿ hrst zeleného hrášku z plechovky ✿ majonézu ✿ špetku soli ✿ čerstvou petrželku 1. Brambory uvařte
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
21stoleti.cz
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát os
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
rezidenceonline.cz
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
Apartmán v 36. poschodí luxusního mrakodrapu v New Yorku inspiroval známého fotografa Michaela Morana nejen tím, že ho obývala slavný moderátorka Oprah Winfrey. Samotný světlem zalitý prostor, poskytující výhledy na Manhattan, byl atraktivním cílem jeho objektivu. Jakmile vstoupíte do foyeru luxusního věžového domu na East 57th Street v New Yorku, uvědomíte si, že jste se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz