Domů     Zámek Veltrusy: Spojená krása baroka a přírody
Zámek Veltrusy: Spojená krása baroka a přírody
od 26.5.2023
1

Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově.

Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, pozvedl rod mezi nejvyšší českou smetánku.

Tomu by samozřejmě mělo náležitě odpovídat honosné rodové sídlo. A tak se v roce 1704 začal stavět zámek s velkorysou barokní koncepcí, s válcovitým jádrem, z něhož vybíhají čtyři nižší křídla.

Kdyby měli tehdejší pozorovatelé možnost prohlédnout i zámek z ptačí perspektivy, určitě by si povšimli, že půdorys nápadně připomíná ondřejský kříž, často užívaný heraldický prvek.

Znějí tu zvučná jména

Na stavbě se podílel významný architekt Giovanni Battista Alliprandi, jehož dílo známe také z Kuksu, některých pražských paláců nebo kláštera v Kosmonosích. Alliprandi nebyl jedinou osobností zvučného jména, která pozvání podílet se na stavbě přijala.

Čestný dvůr uzavřený mezi budovami na severní straně uzavírá řada alegorických soch pocházejících z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Není divu, že po svém dokončení byl veltruský zámek považován za nejvýznamnější dílo období vrcholného baroka v Čechách.

Přijíždí sama panovnice

Chotkův syn Rudolf, který se pak stal majitelem zámku, ve zvelebování areálu pokračoval, protáhl jednotlivá křídla a přistavěl hospodářský dvůr, aby samotný zámek sloužil opravdu jen reprezentativním účelům.

Odměnou mu byla třeba návštěva samotné panovnice Marie Terezie u příležitosti veletrhu českého manufakturního zboží v roce 1754. Ostatně nejen za zorganizování této záslužné akce si Rudolf Chotek vysloužil jedno z nejvyšších habsburských vyznamenání – Řád zlatého rouna.

Po Rudolfovi se panství ujal jeho synovec Jan Rudolf Chotek, který měl zase úplně jiné zaměření. Postaral se totiž o obrovský rozmach veltruského zámeckého parku. Ostatně on to byl, kdo založil také zámek Kačina s neméně proslulým parkem.

Když v roce opouštěl tento svět, zabíralo už veltruské panství rozlohu téměř 2000 hektarů a tvořilo ho kromě zámku také osm poplužních dvorů, šest ovčínů, pivovar, palírna vína, čtyři vápenky, vápencový lom a mlýn.

Blahodárná ničivá povodeň

Navštívíme-li Veltrusy, kromě zámku samozřejmě nesmíme vynechat ani zdejší zámecký park. Velké plány s ním měl už sám zakladatel zámku Václav Antonín Chotek, takže nakupoval ovocné i okrasné stromy a semena květin.

Vinou povodní v polovině 18. století se bohužel do dnešních dnů nedochovala jeho obdivovaná francouzská zahrada s typickými geometrickými tvary záhonů a pečlivě stříhanými dřevinami, která obklopovala bezprostřední okolí zámku.

Obnovení se nedočkala především proto, že do módy přišly spíš anglické krajinářské parky, které přírodu nesvazují a nechávají jí volný rozlet. Povodeň tenkrát ale pomohla vytvořit něco, co se od té doby stalo pro Veltrusy typické.

Prorazila totiž z Vltavy nové rameno a zámek s parkem se tak vlastně ocitl na nově vzniklém ostrově. Chotkové toho využili a z nového vodního toku vybudovali sedm kilometrů dlouhý Mlýnský potok, jehož přítok se reguloval stavidlem v nově postaveném pavilonu.

Romantická projížďka na lodičkách

Aby měli Chotkové dostatek příležitostí si užívat odpočinku, k tomu byl park vybaven romantickými stavbičkami, jaké v podobných parcích bývaly samozřejmostí. Do dnešních dnů se zachovaly čtyři pavilony a množství soch rozesetých po parku.

Chotkové se rádi přírodou romanticky projíždět na lodičkách po vodním kanálu. Nezapomínali ale ani na praktičnost. V parku bylo dost zemědělsky využívaných míst a stála tu třeba i sušárna ovoce nebo hospodářský dvůr.

Takové parkové koncepci schopné skloubit užitek s relaxací se začalo říkat Okrasný dvůr.

Daňci pózující pod okny

Park je ovšem nejen místem pro kratochvíle a procházky, ale je také domovem mnoha druhů zvířat. O to, aby měla k životu ty nejlepší podmínky, se správa parku ostatně stará dodnes, a tak návštěvníci mohou zahlédnout nejen srnčí zvěř, ale i zajíce nebo bažanty.

Na počátku 19. století se k parku přidala i další přírodní součást – daňčí obora.

Exoticky vyhlížející daňci byli tenkrát také v módě a majitelé zámku měli šťastnou ruku, když oboru umístili do bezprostřední blízkosti zámku, takže zvěř mohlo panstvo sledovat rovnou z oken hlavního zámeckého sálu.

Stavitelé si dali záležet, aby průhled k oboře vytvořili v místech, kam dopadá nejvíc slunce, je tam tedy chutnější tráva a daňci se právě v těchto místech rádi zdržují nejvíc.

Po parku kočárem i na kole

Po skončení druhé světové války se stal veltruský zámek majetkem státu a vzniklo v něm muzeum bytové kultury pozdního baroka. Až na počátku 90. let dostal zámek nové fasády a o pár let později se dočkal vyhlášení národní kulturní památkou.

To bylo v roce 2002 – ve stejném roce, kdy ho podstatně poškodila další povodeň. A tak od té doby zámek Veltrusy prochází opět renovací a hlavní zámecká budova byla pro veřejnost otevřena teprve loni v létě.

Návštěvníci mají na výběr z několika tematických prohlídek.

Během nich se dozvědí hodně třeba o období baroka či o návštěvě císařovny, kterou připomíná i Salon Marie Terezie, prostor dostává ale také další ze slavných Chotků, hrabě Jindřich, který tu žil v letech 1824-1864 a jehož soukromé pokoje můžeme také navštívit.

Samostatný okruh je věnován životu aristokracie, praktičtěji založení návštěvníci zase ocení okruh s názvem Laboratorium, který umožňuje nahlédnout do technických prostor zámku a současně proniknout do tajů práce restaurátorů.

A pokud si chceme do sytosti užít krásu parku, máme k tomu dvě netradiční možnosti.

Pořádají se totiž nejen projížďky koňským povozem po areálu, ale sportovněji založení návštěvníci se mohou zúčastnit komentované cykloprohlídky, která je provede všemi romantickými zákoutími včetně mostů přes Mlýnský potok.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13