Domů     Zámek Vizovice: Sídlo hravých šlechticů
Zámek Vizovice: Sídlo hravých šlechticů

Neuvěřitelně vytrvalí byli ve Vizovicích, než nakonec postavili tenhle nádherný zámek. Několikrát museli začínat znovu od začátku, ale výsledek, který můžeme obdivovat dnes, za všechny ty obtíže určitě stojí.

Už v polovině 13. století sám panovník Přemysl Otakar II. byl osobně u toho, když byla sepsána zakládací listina cisterciáckého mužského kláštera Rosa Mariae ve Vizovicích.

Klášteru se říkalo také Smilheim, protože onu důležitou listinu vydal králův důvěrník Smil ze Střílek. Byla to ovšem doba, kdy si nájezdníci všemožného druhu nedělali starosti s tím, že útočí na sídlo svatých mužů.

Klášter byl několikrát napaden a vypleněn takřka každým, kdo táhl kolem, od Uhrů až po husity, a na konci 15. století to cisterciáci vzdali. Klášter byl minulostí, ale jeho místo nezůstalo dlouho prázdné.

Na troskách zaniklého kláštera vznikl ve druhé polovině 16. století renesanční zámek zvaný Nový Smilheim, ale ani on se v dějinách neudržel dlouho.

Po sto letech ho vyplenili Turci, a tak se v polovině 18. století místo něj objevil nový zámek – dvoupatrová budova se třemi křídly ve tvaru písmene U v tehdy moderním slohu francouzského baroka.

K němu samozřejmě přibyla i nezbytná zámecká zahrada, která kombinovala prvky anglického parku i francouzské zahrady s bohatou sochařskou výzdobou. Zahrada v těch dobách zaujímala rozlohu dvakrát větší než dnes.

Tenkrát zde usazený rod Blümengenů měl štěstí, že válečná vřava už Vizovice míjela, a tak mohl bez obav zámek plnit cenným vybavením a také začít shromažďovat později pověstnou sbírku obrazů.

Ondraness - CC BY-SA 4.0
Ondraness – CC BY-SA 4.0

Slunce ukryté v kapse

Dispozice tvaru podkovy a mansardová střecha s vikýři se dochovala dodnes. Zatímco zvenčí zámek kryje jednoduchá bílá klasicistní fasáda, uvnitř se to jen hemží styly a slohy všech dob.

Nábytek pamatuje časy baroka, rokoka, empíru i biedermeieru, jsou tu benátská zrcadla, kachlová kamna a bohaté sbírky čínského, japonského, vídeňského i míšeňského porcelánu. K tomu musíme přičíst již zmíněné obrazy – vzácnou kolekci holandského malířství.

Během prohlídky, která nás zavede do 24 pokojů, rozhodně nesmíme vynechat reprezentační sál s působivými nástěnnými malbami.

Unikátní je především barokní sedací souprava potažená francouzskými gobelínovými potahy s motivy LaFontainových bajek, která je jediná svého druhu na světě.

Menší komnaty jsou vybaveny původními předměty z majetku dřívějších majitelů, a je to sbírka vskutku pestrá, zahrnující knihy, dýmky, původní sirné zápalky, kapesní sluneční hodiny s kompasem, nádobí, skleněné flakony a panenky a dokonce i dámský taneční pořádek určený k uložení do kabelky.

Jakou hru si dnes zahrajeme?

Kromě honosných komnat šlechty si můžeme prohlédnout i pokojík komorníka, pečlivě rekonstruovaný na základě dochovaných záznamů a pamětí původního majitele zámku.

A minout nesmíme ani zámeckou knihovnu, jejímž nejstarším exponátem je Řemeslnická kniha z 16. století. Páni z Vizovic byli také zřejmě docela hraví, jak dokazuje málokde vídaná kolekce dvaatřiceti dobových stolních společenských her.

Samostatná prohlídka je pak věnována zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie, která v roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí a delší pozornost si určitě zaslouží.

Kaple se pyšní plastickou výzdobou moravského sochaře 18. století Ondřeje Schweigela, jehož sochy pak poznáme i v zámecké zahradě.

Návštěvníci také jistě ocení návštěvu zámecké čokoládovny nedaleko vchodu do objektu, a protože jsme ve Vizovicích, nemůže chybět ani expozice Historie pálení slivovice.

Úvodní foto: CC BY-SA 3.0 – Radek Linner

Foto:
Související články
Odhalte tajemství chebské Schlaraffie V pátek 29. května 2026 se v rámci celostátní akce Noc kostelů otevřou veřejnosti i místa, která běžně zůstávají skrytá. Jedním z nejzajímavějších bude bezesporu Husův sbor Církve československé husitské v Chebu (Vrbenského 14), který letos nabídne večer plný historie, hudby, tajemství i dobrodružství pro malé i velké návštěvníky. Málokdo ví, že dnešní kos
Praha má svou nezaměnitelnou tvář. Hradní paláce nad Vltavou vytvářejí pohled, který zná celý svět. Je to obraz, který okouzluje po staletí a nikdy nezevšední.   Neexistuje  snad jediný Čech, který by ho neznal. Pražský hrad se objevuje na pohlednicích, ve filmech i na fotkách. A kdo si plánuje výlet do naší metropole, má ho na seznamu mí
Nejsou okázalé ani velké. Lázně Bělohrad si ale zakládají na tom, že klientům navodí pocit domova. A i kvůli tomu se sem lidé už zhruba 130 let rádi vracejí. Nejsou tu obří lázeňské koncerty ani velkolepé akce. Dokonce tu nenajdete ani pravou kolonádu. Ne že by tu nebyla. Ale mnoho lidí si jí nevšimne, ani se jí kolonáda vlastně neříká. Je to pro
Dne 27. ledna 2025, tedy v den, kdy si připomínáme oběti šoa, byl na vernisáži v Městském muzeu ve Františkových Lázních představen model synagogy, která byla nacisty zničena v roce 1938. Do lázeňského města se tak více než symbolicky vrátil židovský svatostánek. Autorem modelu je Bohuslav Karban z Aše. Připomeňme si nyní některé události spojené s touto významnou stavbou. [gallery ids="917
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Orientální baklava
tisicereceptu.cz
Orientální baklava
Kus sladké exotiky i u vás doma Suroviny 450 g listového těsta 120 g másla 300 g vlašských ořechů 2 lžičky mleté skořice a cukru Na sirup 340 g cukru krystal 6 lžic medu 340 ml vody
Pád Maximiliena Robespierra: Zuřivého jakobína nikdo nelitoval?
epochalnisvet.cz
Pád Maximiliena Robespierra: Zuřivého jakobína nikdo nelitoval?
V horké letní noci trpí Robespierre krutými bolestmi. Zmítá se na lůžku a hlavou mu víří kolotoč myšlenek. Když se probere z mdlob, vzpomene si na jednu z pařížských jasnovidek, kterou před lety navštívil. Prorokovala mu tragický osud. Tehdy se jí vysmál. „Robespierre to dotáhne hodně daleko,“ prohlásil o něm jiný významný francouzský revolucionář, Honoré de Mirabeau
Dům, který vypadá jako z jiné planety. Futuristické Solo Houses se staly sídlem seriálového Edenu
iluxus.cz
Dům, který vypadá jako z jiné planety. Futuristické Solo Houses se staly sídlem seriálového Edenu
Na první pohled připomíná kosmickou základnu. Teprve při bližším pohledu je zřejmé, že nejde o filmovou kulisu vytvořenou počítači, ale o skutečnou stavbu ukrytou v divoké krajině španělského regionu
V nočních hernách byl Vinklář jako doma
nasehvezdy.cz
V nočních hernách byl Vinklář jako doma
Jako manžel Josef Vinklář (†76) zklamal, jako otec se zase dočkal zklamání on. Byl sice skvělý herec, ale žít s Josefem Vinklářem (†76) nebyl žádný med, o čemž se přesvědčily i jeho slavné manželky
Slavnostní otevření Panamského průplavu: Američané museli nejdřív porazit moskyty
historyplus.cz
Slavnostní otevření Panamského průplavu: Američané museli nejdřív porazit moskyty
Měla to být sláva se vším všudy. Lavice pro hosty z celého světa však zejí prázdnotou. Cestu nákladní lodi SS Ancon právě otevřeným Panamským průplavem sleduje jen hrstka přítomných. Svět vstoupil do války, lidé proto o jednu z největších staveb v dějinách ztrácejí zájem.   Byla to bída. Když Američané v roce 1904 převzali od
Město, které pohlcuje moře: Jak slavný Dunwich mizí pod hladinou
epochaplus.cz
Město, které pohlcuje moře: Jak slavný Dunwich mizí pod hladinou
Na východním pobřeží Anglie leží místo, které vypadá nenápadně. Jen málokdo by dnes hádal, že právě zde kdysi stojí jeden z nejvýznamnějších anglických přístavů. Středověký Dunwich soupeří svým významem s Londýnem, pyšní se kostely, kláštery i rušnými tržišti. Pak se ale příroda obrátí proti němu. Bouře, mořská eroze a postupující pobřeží během několika staletí pohltí
Kroky v prázdných chodbách a přízraky v oknech: Nejděsivější domy v Česku budí hrůzu
enigmaplus.cz
Kroky v prázdných chodbách a přízraky v oknech: Nejděsivější domy v Česku budí hrůzu
Nejsou to jen staré pověsti vyprávěné u ohně. Po celé naší republice stojí domy, statky a zámky, které mají pověst míst, kde se zjevují přízraky, ozývají nevysvětlitelné zvuky nebo se dějí podivné jev
Časté mýty v péči o zuby
panidomu.cz
Časté mýty v péči o zuby
Mít krásné zuby chce každý. A tak většina lidí o ně pečuje. I stomatologie pokročila a umí téměř zázraky. Přesto se některé mýty, které se tradují, nedaří vyvrátit. Které?   Večer místo čištění snězte jablko Jedna z nejoblíbenějších pověr už z časů našich babiček, kterou se rozhodně nevyplatí praktikovat. Jablko opravdu zuby nevyčistí. Obsahuje sacharidy,
Můžou vám bublinky zničit úsměv?
nejsemsama.cz
Můžou vám bublinky zničit úsměv?
Nic neosvěží během letních veder tak, jako vychlazená perlivá voda. V poslední době se však často mluví o tom, že není úplně bez rizik. Je to pravda, nebo jde jen o fámu? Pojďte se na to s námi podívat. Jednou se říká, že nám prospívá, pak zase že ne a pít bychom ji často neměly.
Má první láska je i nadále se mnou
skutecnepribehy.cz
Má první láska je i nadále se mnou
Pokud někdo opravdu miluje, nemůže ho zastavit ani smrt. Moje velká láska nade mnou stále drží ochrannou ruku, i když už tu dávno není. V době dospívání jsem si příliš nevěřila. Patřila jsem k těm neprůbojným, uzavřeným typům. Ve třídě jsem byla spíš za šedou myšku, co sedává sama v koutě. Taková obyčejná holka Nebyla jsem
Ráj proměněný v peklo. I Venuši možná kdysi pokrýval oceán
21stoleti.cz
Ráj proměněný v peklo. I Venuši možná kdysi pokrýval oceán
Dnes je Venuše nejžhavější planetou Sluneční soustavy, je dokonce teplejší než k Slunci bližší Merkur. Na jejím povrchu panují teploty kolem 464 °C, atmosféra je více než devadesátkrát hustší než na Z
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz