Domů     Zbrašovské aragonitové jeskyně: Místo splněných přání
Zbrašovské aragonitové jeskyně: Místo splněných přání
od 21.3.2021
1

V České republice známe na čtyři tisíce jeskyní, jen čtrnáct je jich ale přístupných veřejnosti. Zbrašovské jeskyně se mohou pochlubit tím, že jsou u nás jedinými jeskyněmi s hydrotermálním původem a navíc s úžasnou přírodní výzdobou.

Navštívíme-li některou z krásných jeskyní se všemi stalaktity, stalagmity a dalšími útvary, nejspíš všechna ta krása bude tvořena kalcitem – jednou z modifikací uhličitanu vápenatého.

Jsou ale také podzemní prostory, kde nechala příroda volnou ruku jiné, mnohem vzácnější odrůdě.

Podle prvního místa nálezu ve španělské lokalitě Molina de Aragón dostala název aragonit. Aragonit vytváří bělavé jehlicovité krystalky a vzniká prosakováním vody za úniku oxidu uhličitého. Příliš jeskynních komplexů s aragonitovou výzdobou na světě nenajdeme.

O to cennější jsou Zbrašovské jeskyně nedaleko Hranic na Moravě. Patří do rozsáhlého Hranického krasu kolem řeky Bečvy a mohou se pochlubit mnoha zajímavostmi a unikáty.

Osm hodin ve tmě

Objevit se podzemní prostory na levém břehu Bečvy se podařilo až v roce 1912. Tenkrát dělníci z místního kamenolomu narazili na puklinu, z níž i za prosincového chladu stoupal proud teplého vzduchu.

Největší radost z toho měli bratři Čeněk a Josef Chromí, kteří v té době v okolí platili za největší nadšence do krasových jevů. Postarali se o to, že byla puklina rozšířena tak, aby bylo možné ji osobně prozkoumat. To také hned po měsíci udělali a sestoupili do hloubky 42 metrů.

FOTO: Jiří Komárek - CC BY-SA 4.0
FOTO: Jiří Komárek – CC BY-SA 4.0

Od dalšího průzkumu je neodradil ani nepříjemný zážitek, když se jim při sestupu přetrhlo lano, přesněji řečeno prádelní šňůra, a po dopadu se také rozbily lampy. Strávili tenkrát osm hodin v naprosté tmě, než dorazila záchrana.

Ale v odhalování tajemství objevených prostor pokračovali, prorazili nový vchod z údolí Bečvy a poprvé dovnitř zavedli elektřinu. Už v roce 1926 se podařilo jeskyně zpřístupnit veřejnosti.

Jméno dostaly podle obce Zbrašov, která se dnes už zachovala pouze jako název části města Teplice nad Bečvou.

Nebojte se Krokodýla

Komplex chodeb, dómů, komínů a puklin v několika výškových úrovních je hodně složitý, ostatně Dosud prozkoumané chodby měří celkem 1322 metrů. Návštěvníci z nich mohou projít sice jen 375 metrů, ale i tak prohlídka stojí za to a trvá téměř hodinu.

Každý rok do Zbrašovských jeskyní sestoupí 60 000 návštěvníků. V roce 2005 zde proběhla generální rekonstrukce prohlídkové trasy včetně nové elektroinstalace.

Teprve tehdy se podařilo odstranit mnoho závalů kamenné suti, které uvnitř zůstaly ještě z dob, kdy amatéři nadšeně zpřístupňovali nové a nové prostory a odvozem materiálu se příliš nezabývali.

Rekonstrukce tak přinesla nejen větší pohodlí pro návštěvníky, ale vtiskla také komplexu podobu, kterou míval v dávných dobách.

Dnes obdivovatelé aragonitové výzdoby zahajují prohlídku v takzvané Zasedací síni, která dostala jméno podle osamoceného balvanu uprostřed připomínajícího řečnický pult.

Minou slavný kuželovitý gejzírový stalagmit, vedle něhož je nainstalován i názorný řez tímto málo vídaným útvarem, a pokračují do Koblihové síně. V ní se na stěnách tvoří shluky kalcitových tvarů skutečně připomínajících pocukrované koblihy. Postupně před očima návštěvníků defilují další a další unikáty.

Dobešová - CC BY-SA 3.0
Dobešová – CC BY-SA 3.0

Třeba v jeskyni U Krokodýla, v Prokopově kapli a Gallašově dómu jsou stěny pokryty zvláštními bochníkovitými útvary, jejichž stáří odborníci stanovili až na 109 tisíc let.

Stalagmitů bychom ve Zbrašovských jeskyních napočítali pětaosmdesát, tím největším je Krokodýl s úctyhodnou výškou 185 centimetrů. Největším přírodním výtvorem z aragonitu je takzvaný Ježek – bílý keříček s jehlicemi dlouhými až deset centimetrů.

Nejbohatší je naopak takzvaná Opona v Jurkově dómu pokrývající osmicentimetrovými jehlicemi několik čtverečních metrů stropu. Poslední na trase je Mramorová síň, často využívaná k výstavám nebo koncertům komorní hudby.

Čekání, až svíčka zhasne

Zbrašovské aragonitové jeskyně mají zvláštní mikroklima, které se stará o ojedinělou stálou vnitřní teplotu 14 stupňů. Jsou tak nejteplejším jeskynním komplexem u nás.

Ostatně právě z tohoto důvodu nejsou zdejší jeskyně zimovištěm netopýrů, jak to bývá běžné v podobných lokalitách.

Je tu na jejich vkus prostě příliš teplo, i když tu sem tam můžeme zahlédnout vzácného vrápence malého, netopýra hvízdavého nebo netopýra večerního. Kysličník uhličitý, který má výrazný podíl na stvoření nevšední aragonitové krásy, má ale i svá nebezpečí.

Některé z nižších částí komplexu jsou tímto plynem vyvěrajícím až ze čtyřicetikilometrové hloubky zcela zaplněny a vytvářejí se v nich i takzvaná plynová jezera.

Koncentrace CO2 tam dosahuje až 40 procent, což je až čtyřikrát více než smrtelná dávka pro člověka. Právě proto probíhá každodenní měření koncentrace, aby prohlídka byla pro všechny naprosto bezpečná.

Kromě toho je v jeskyních od roku 1997 nainstalováno odsávací zařízení, které hladinu nebezpečného plynu dokáže regulovat.

S kysličníkem uhličitým nás ostatně průvodce seznámí při návštěvě Gallašova dómu, z něhož lze nahlédnout do propasti zvané Prokopova kaple a který se svažuje do části pojmenované Tunel.

Ta je oxidem uhličitým zaplavena a průvodce nám to dokáže jednoduchým školním pokusem se zapálenou svíčkou.

Pohlazení přináší štěstí

Jeskyně jsou v hlavní sezoně přístupné denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, při návštěvě však musíme počítat s tím, že neexistují pevně stanovené časy prohlídek.

Vždy záleží na tom, kolik návštěvníků zrovna přijde, a tak budeme po zakoupení vstupenky dispečerem zařazeni do nejbližší skupiny.

Po absolvování prohlídky vyjdeme na povrch na nábřeží Bečvy hned vedle Kropáčova pramene kyselky, přibližně sto metrů od hlavní lázeňské kolonády Teplic nad Bečvou.

Je samozřejmé, že stalagmitů a dalších útvarů v jeskyni je zakázáno se dotýkat. Ovšem s jedinou výjimkou. Tu tvoří Antoníček, malý kamenný útvar připomínající postavičku, pojmenovaný podle patrona jeskyňářů. Má prý kouzelnou moc.

Pokud ho pohladíte a v duchu si budete něco přát, do roka a dne se vám přání splní.

FOTO: Creative Commons, úvodní foto: Dobešová – CC BY-SA 3.0

Foto:
Další článek
reklama
Související články
12.5.2024
Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se zachovala jedinečná nálada z doby nejv
29.4.2024
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
22.4.2024
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Dech bere exteriér, ale i interiér kostela. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmín
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu