Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská.
Zakladatel a jeho velký sen
Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v roce 1932 otevřeno akvárium a terárium s 94 druhy ryb, obojživelníků a plazů.
Až v polovině 70. let přišel muž jménem Walter Markel s myšlenkou vybudovat v přírodní oblasti u Kamencového jezera lesopark se zoologickou zahradou.
Areál si ale nepředstavoval jen jako klasickou zoo, ale hodlal mu vtisknout bohatší tvář včetně přírodní rezervace kolem zdejších rybníků nebo skanzenu udržujícího tradice podkrušnohorských vesnic.
Pan ředitel úřaduje na parkovišti
Slavnostní otevření se konalo v květnu 1975, ale začátky byly docela skromné. Vždyť zatímco jiné zoo se chlubily výstavnými budovami ředitelství, zde se kanceláře tísnily v několika mobilních buňkách postavených na parkovišti.
Tehdy mohli návštěvníci vidět jen docela běžná středoevropská zvířata. Největším lákadlem byl zubr, kterého si ostatně zoo vybrala i do svého znaku. Areál v té době neměl ani vstupní bránu a neplatilo se do něj vstupné. Ale vše se postupně měnilo k lepšímu.
V expresu, v kočáru i mezi medúzy
Zatímco po roce 1989 začala většina zoo prosperovat, v Chomutově tato éra vzestupu přišla až za delší dobu. Ale o to byla prudší.
Rozvoj na konci 90. let vyvrcholil otevřením areálu Eurosafari, třicetihektarového výběhu zubrů, jelenů, muflonů či sajg tatarských, kudy mohou návštěvníci volně projíždět. Jízda Safari Expresem zahrnuje nejen Eurosafari, ale i část vlastního zooparku.
Pro romanticky založené pak zoopark nabízí i projížďky kočárem po areálu.
Zbrusu novou expozicí umístěnou v bývalém pavilonu nočních živočichů je potom od letošního ledna svět mořských medúz, kde na návštěvníky čeká osm akrylových akvárií se zaoblenými rohy vyrobených na zakázku v Japonsku, z nichž to největší je tři metry dlouhé a pojme 1500 litrů vody.
Je tu celkem 168 medúz osmi různých druhů z oblasti Středozemního, Baltského a Severního moře, ale také z moře Rudého a z Atlantiku. Chomutov je tak první českou zoo se speciálním medúzáriem.
Za zvířaty ve dne i v noci
Postupně došlo i na sen Waltera Markela o zřízení podkrušnohorského skanzenu. Na kraji areálu tak dnes můžeme od roku 2011 navštívit Starou Ves se krušnohorským hrázděným statkem, stoletou roubenkou, funkční replikou větrného mlýna či kapličkou.
Skanzen navíc poskytuje i zážitkové bydlení, kde součástí ubytování je návštěva areálu zoo kdykoli i mimo návštěvní dobu.
Vodní svět v Úštěku
Pokud se nám líbilo chomutovské medúzárium a máme k vodním živočichům vztah, neměli bychom vynechat Vodní svět v Úštěku.
Zdejší celoroční výstava sladkovodních ryb zaujímá suterén kulturního domu a představuje nejen běžné domácí druhy jako kapr, cejn, lín, karas nebo štika, ale i druhy nepůvodní včetně sumečka amerického nebo kapra koi.
Písek a kameny v akváriích jsou dovezeny z jihočeských řek a rybníků a jsou pečlivě vyčištěné. Děti pak uvítají i interaktivní atrakci – funkční vodní mlýn a rybníček, kde je povoleno krmit kapry.