Při návštěvě stotisícového průmyslového města na severu Čech by se nemělo zapomínat na ústeckou zoologickou zahradu, která se nachází téměř v centru města poblíž kamenolomu Mariánská skála.
Procházka šestadvaceti hektarovým areálem situovaným kolem zalesněného kamenitého údolí má jedinečné kouzlo. Mimo panoramatických výhledů lze vidět více než dvě stovky druhů zvířat ze všech světadílů vyjma Antarktidy s téměř 1 500 chovanými jedinci.
Bohatá tradice
Severočeská zoo se může chlubit dlouholetou tradicí chovu zeber Hartmannových. První zástupci těchto kopytníků přišli v roce 1975 a od té doby se v zoo odchovalo více než sto pruhovaných mláďat.
Zoo obývají i medvědi malajští, jejichž odchovy se řadí do chovatelské špičky. V dolní části areálu je velký výběh pro jeleny bělohubé, kde je možné pozorovat největší stádo v Evropě.
Ojedinělí tučňáci
V průchozí expozici Berenty mají příchozí možnost pozorovat v bezprostřední blízkosti skupinu lemurů kata. Mezi ikonické druhy jednoznačně patří tučňáci brýloví, které nechová žádná jiná zoo v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad.
U návštěvníků jsou také velice oblíbení sloni, žirafy, lvi, pandy či orangutani.
Volně pobíhající exempláře
Velký přírodní areál ovšem neposkytuje domov pouze chovaným druhům, ale ukrývá celou řadu volně žijících živočichů. Snadno lze zahlédnout přebíhající veverku či zajíce a ticho občas prořízne strakapoudovo bubnování.
Žádnou vzácností není ani setkání s mlokem skvrnitým či užovkou obojkovou, kteří se dělí o malé jezírko s dvěma druhy čolků.
Lumpepark
Historie zoo se datuje do toku 1908, kdy ústecký rodák a velkopodnikatel Heinrich Lumpe zrealizoval projekt ptačí rezervace s názvem Lumpepark. Ve své době se jednalo o ojedinělou raritu, poskytující domov a potravu mnoha druhům ptáků.
Za Lumpeho života se areál rezervace neustále rozšiřoval a byly vybudovány nové prvky, z nichž některé je možné obdivovat i dnes. Bezesporu mezi ně patří Trpasličí hrádek, takzvaný Heinrichsburg nacházející se přibližně v polovině údolí.
Zoovláček i hřišťátka
Do areálu je možné přijít dvěma vstupy, které od sebe dělí téměř stometrové převýšení. Pro lepší dostupnost horní části funguje v letním období zoovláček. Během prohlídky je možné si odpočinout na mnoha místech a také využít širokou nabídku dětských hřišť.
Velmi oblíbené jsou pravidelné předváděcí akce a komentovaná krmení, příkladem může být krmení tuleňů, cvičení slonů či enrichment u orangutanů.
Kde se občerstvit?
V nabídce návštěvnického servisu jsou dvě restaurace, tři občerstvení a prodejna suvenýrů Sepilok.
Pro nadšence je možné zakoupení zážitkové programu u zvířat, kde si účastník vyzkouší, co obnáší práce se zvířaty, jaké jsou povinnosti či jak probíhá den u vybraného zvířete. Tento program je využíván především jako dárek pro blízké.