Na jihu Čech vám mají co nabídnout. Vydejte se třeba na některý z krásných hradů a zámků. Kochat se můžete nejen skvělou architekturou, ale také úchvatnými interiéry.
Romantika na Hluboké
Zámek Hluboká svou dnešní podobu získal v 19. století po neogotické přestavbě. Tehdy byl také založen rozsáhlý krajinářský park.
Při prohlídce nahlédnete do soukromých pokojů i do přepychových reprezentačních sálů s vyřezávaným obložením stěn, kazetovými stropy, elegantním stylovým nábytkem a bohatými sbírkami obrazů, stříbra, porcelánu a gobelínů.
Podívat se můžete i na vyhlídkovou věž. V zámecké jízdárně vás čeká expozice jihočeské gotiky a holandských mistrů.
Český Krumlov má své kouzlo
Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.
Zajímavé jsou interiéry ze 16., 18. a 19. století, válcová zámecká věž s vyhlídkovým ochozem i hladomornou a lapidárium s expozicí barokních plastik.
Nejvýznamnější památkou je světově proslulé zámecké barokní divadlo, které je jednou z nejlépe dochovaných divadelních scén 18. století v Evropě s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů, rekvizit a jevištní techniky.
Rožmberk a paní Perchta
Hrad Rožumberk je z poloviny 13. století. Ze staršího horního hradu se zachovala pouze kamenná hláska Jakobínka, dolní hrad získal dnešní podobu při přestavbě ve stylu anglické novogotiky.
Poslední majitelé Buquoyové přeměnili v 19. století dolní hrad v romantické muzeum přístupné veřejnosti, jehož interiér dnes doplňují cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla.
Při prohlídce se zastavte v Rožmberské síni u portrétu Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se podle legend zjevovala na řadě jihočeských hradů a zámků.
Třeboň a její poklady
Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II.
Renesanční zámek nabízí renesanční interiéry. A především pak Alchymistickou dílnu z doby císaře Rudolfa II. Zajímavé je i knihovna Petra Voka a rožmberská zbrojnice, dále pak trasu, která zahrnuje soukromá Schwarzenberská apartmá.
Prohlédnout si můžete i konírnu, kasematy a unikátní psí kuchyni, kde bydlel psovod a připravoval stravu pro psí smečku.
Orlík
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Kromě cenného nábytku, obrazů, porcelánu, sbírky zbraní a loveckých trofejí, je tu soubor vyznamenání a řádů, které získali předchozí majitelé za různé zásluhy.
Návštěvníci mohou také částečně nahlédnout do soukromého křídla zámku, ve kterém je vše ponecháno tak, jak ho rodina v minulosti musela opustit.
U zámku byl vybudován anglický park, ve kterém se nachází mnoho vzácných dřevin a také pseudogotická Schwarzenberská hrobka. Prohlídku zámku Orlík si lze zpříjemnit výletem lodí po hladině Orlické nádrže.