10 důvodů, proč si udělat výlet do Bratislavy
10 důvodů, proč si udělat výlet do Bratislavy

Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si výlet plný zážitků.

1. Akce během celého roku

V Bratislavě to žije v každém ročním období. Na jaře se město pomalu probouzí sportem a každoročními maratony a pokračuje majálesem, trhy a malými hudebními festivaly. V létě se sezona rozjíždí naplno Kulturním létem a Hradními slavnostmi a vrcholí oblíbenou bratislavskou akcí – Bratislavskými korunovačními dny.

Letní atmosféru města každoročně dotváří i hudební festival Viva Musica, Shakespearovské slavnosti a do středověku vás zavede akce Rytíři na Devíně. Brzy na podzim se zase v okolí Bratislavy konají vinné festivaly a tradiční vinobraní, Jazzové dny a Bratislavské hudební slavnosti.

2. Město dýchající historií

Bratislava je městem, kde se historie začala psát už s příchodem Keltů, pokračovala Římany, až se nakonec překlenula do slavné korunovační éry, kterou připomíná majestátní Dóm sv. Martina. Znakem bohaté historie Bratislavy je i Bratislavský hrad, který je také domovem Historického muzea, a hrad Devín nacházející se nad soutokem Dunaje a Moravy, kam se pohodlně dopravíte i výletní lodí z centra města.

Historické artefakty a jiné expozice najdete až ve 30 muzeích po celé Bratislavě – ve Staré radnici, v Přírodovědném muzeu na nábřeží Dunaje a na mnoha jiných místech.

Devín

3. Zábava i pro děti

Na výletě v Bratislavě se nebudou nudit ani ti nejmenší. Díky mnoha atrakcím si ve městě a blízkém okolí s dětmi užijete zábavu za každého počasí. K nejnavštěvovanějším místům nepochybně patří bratislavská zoologická zahrada.

Součástí jejího areálu je i DinoPark s různými druhy dinosaurů v životní velikosti. Během nepříznivého počasí se vám zavděčí dům umění pro děti Bibiana s interaktivními výstavami nebo zážitkové centrum vědy Aurelium, kde děti mimo jiné zjistí, jak funguje hologram nebo jak těžké je vyvážit magnet.

A co je důležité, vše si mohou odzkoušet naživo.

4. Prostor plný kultury a umění

Umění a kultura patřily odjakživa k důležitým součástem Bratislavy a její bohatá umělecká historie se projevuje na půdě mnoha kulturních institucí. Celkově se v Bratislavě nachází více než 20 galerií, kde najdete umělecká díla z minulosti i současnosti.

Moderní umění obklopené jedinečnou scenérií poloostrova na Dunaji si můžete vychutnat v muzeu moderního umění Danubiana a vynechat byste neměli ani Galerii města Bratislavy v Mirbachově paláci a galerii Nedbalka.

Milovníci klasického divadla, inscenací a tance si mohou zakoupit vstupenky do Slovenského národního divadla nebo do Městského divadla Pavla Országha Hviezdoslava.

Nedbalka

5. Zeleň na každém kroku

V samotné Bratislavě, ale i v jejím okolí se nachází množství parků, zahrad, lesů a vinic, které přirozeně zasahují do města a jsou jeho důležitou součástí. Projít se můžete v Sadě Janka Krále, jen několik málo minut od centra města, nebo v Horském parku, kde najdete jedinečnou atmosféru spojení lesa a města.

Relaxovat můžete také v zahradách Bratislavy u Grasalkovičova paláce nebo v Medické zahradě. V Karloveské zátoce nebo na Železné studničke najdou rodiny s dětmi potřebný prostor pro odpočinek v přírodě.

6. Rozmanitá gastro scéna

Místní kuchyni formovala společnost více národů – proto v Bratislavě najdete vídeňský telecí řízek a rakouské zákusky, pikantní maďarskou kuchyni, německé klobásky, ale i tradiční slovenská jídla. To vše podtrženo vínem nebo dobrým, řemeslně vytříbeným pivem.

Objevit kouzlo tradiční i netradiční kuchyně v Bratislavě vůbec není složité – v posledním období se ve městě vytvořila silná gastro scéna, která vyniká kvalitou a rozmanitými chutěmi z různých končin světa.

Zajděte na klasiku do Slovak Pubu a restaurace Zylinder, ochutnejte exotiku v Bistro SOHO, burger v Roxor BRGR & Beer nebo bratislavské rohlíčky s kávou v Konditorei Kormuth

7. Sportovní duch

Bratislava, to nejsou jen památky a galerie, ale i pohyb a sport přítomný ve všech oblastech života. Nic nezkazíte půjčením kol, protože Bratislava má ve svém okolí několik cyklistických tras a tematických cyklookruhů.

Adrenalin na vodě můžete zažít v areálu vodních sportů Divoká voda v Čunově, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet rafting nebo jízdu na vodních skútrech. Netradičními zážitky jsou také kyvadlový seskok z mostu Lafranconi s 19metrovým volným pádem nebo Skywalk – panoramatická procházka po obvodu vyhlídkové věže UFO.

K Bratislavě neodmyslitelně patří i Dunaj, na jeho rameni si můžete užít splavování nebo se po jeho hlavním toku plavit rychločluny.

Bratislavské UFO

8. Neopakovatelná atmosféra

V létě má Bratislava jedinečnou atmosféru, kterou vytvářejí terasy kaváren a restaurací, a dunajské břehy se každoročně proměňující na městské pláže s bary či hřišti na plážový volejbal. V horkých letních dnech se návštěvníci mohou zchladit na klasickém koupališti Mičurín v centru města nebo na legendárním koupališti Rosnička.

Z centra města se za 20 minut dostanete do úplně jiného světa: na největší přírodní koupaliště v Bratislavě. Zlaté Piesky mají vše, co na letní dovolené nesmí chybět, a pokud tu chcete zažít i něco aktivnější, vyberte se do části Wakelakes hned vedle pláže, kde vám vedle dynamické hudby rozproudí krev v žilách vodní lyžování a wakeboarding s různými rampami a překážkami.

9. Okolí s množstvím atrakcí

Za krátký výlet mimo Bratislavu jednoznačně stojí hrad Červený Kameň nad malebnou malokarpatskou obcí Častá. V areálu se nachází také sokolnický dvůr Astur s největší kolekcí dravých ptáků na Slovensku.

Zabloudit můžete i do romantických zákoutí vinohradů u Malých Karpat, kde v rámci Malokarpatské vinné cesty zažijete autentickou ochutnávku lahodného vína a gastronomických specialit. Spojení vína a umění můžete zažít v malebné obci Modra u Bratislavy, kde v prostorách vinařského komplexu Elesko v galerii ZOYA Muzeum najdete expozici Andyho Warhola.

Vodním atrakcím se nevyhnete v Aquaparku Senec a v Biofarmě Příroda ve Stupavě neodoláte milým zvířátkům a vynikající tradiční kuchyni.

10. Turistická karta plná výhod

Bratislava je různorodá, barevná, s unikátní atmosférou města na Dunaji a to je to, co ji dělá jedinečnou. Spolu s oficiální turistickou kartou Bratislava CARD City & Region, která vám v krátkém čase a za výhodnou cenu umožňuje poznat a zažít to nejlepší, co město Bratislava a region nabízejí, si ji můžete vychutnat naplno.

Kromě cestování po celém městě a regionu s ní můžete zcela zdarma navštívit až 14 muzeí a galerií nebo využít slevy na další atrakce. Méně tak zaplatíte například v restauracích, za plavby po Dunaji, ale i za prohlídky či výlety do okolí Bratislavy.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Mimořádná výstava o Plzeňské madoně

Mimořádná výstava o Plzeňské madoně

České Slezsko: Překrásné hrady a zámky

České Slezsko: Překrásné hrady a zámky

Novinky v Plzni: Opravená katedrála a nový minipivovar

Novinky v Plzni: Opravená katedrála a nový minipivovar

Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko

Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko

Kravařsko historické i přírodní

Kravařsko historické i přírodní

Slezskoostravský hrad: Přežil plánovanou demolici

Slezskoostravský hrad: Přežil plánovanou demolici

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skandál! Kdo natočil „lechtivé“ video?
nasehvezdy.cz

Skandál! Kdo natočil...

Opravdu drsný konec roku má za sebou modelka a...
Proč často utíká od manželky?
nasehvezdy.cz

Proč často utíká od manželky?

FILIP BLAŽEK (47) a jeho žena JOLANA...
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?
epochaplus.cz

Obludárium Jurského světa: Který...

Dinosauři sice žili před desítkami miliony...
Kde je největší prádelna na světě?
epochaplus.cz

Kde je největší prádelna na...

Nacpat prádlo do bubnu, přidat prací...
Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...