10 důvodů, proč si udělat výlet do Bratislavy
10 důvodů, proč si udělat výlet do Bratislavy

Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si výlet plný zážitků.

1. Akce během celého roku

V Bratislavě to žije v každém ročním období. Na jaře se město pomalu probouzí sportem a každoročními maratony a pokračuje majálesem, trhy a malými hudebními festivaly. V létě se sezona rozjíždí naplno Kulturním létem a Hradními slavnostmi a vrcholí oblíbenou bratislavskou akcí – Bratislavskými korunovačními dny.

Letní atmosféru města každoročně dotváří i hudební festival Viva Musica, Shakespearovské slavnosti a do středověku vás zavede akce Rytíři na Devíně. Brzy na podzim se zase v okolí Bratislavy konají vinné festivaly a tradiční vinobraní, Jazzové dny a Bratislavské hudební slavnosti.

2. Město dýchající historií

Bratislava je městem, kde se historie začala psát už s příchodem Keltů, pokračovala Římany, až se nakonec překlenula do slavné korunovační éry, kterou připomíná majestátní Dóm sv. Martina. Znakem bohaté historie Bratislavy je i Bratislavský hrad, který je také domovem Historického muzea, a hrad Devín nacházející se nad soutokem Dunaje a Moravy, kam se pohodlně dopravíte i výletní lodí z centra města.

Historické artefakty a jiné expozice najdete až ve 30 muzeích po celé Bratislavě – ve Staré radnici, v Přírodovědném muzeu na nábřeží Dunaje a na mnoha jiných místech.

Devín

3. Zábava i pro děti

Na výletě v Bratislavě se nebudou nudit ani ti nejmenší. Díky mnoha atrakcím si ve městě a blízkém okolí s dětmi užijete zábavu za každého počasí. K nejnavštěvovanějším místům nepochybně patří bratislavská zoologická zahrada.

Součástí jejího areálu je i DinoPark s různými druhy dinosaurů v životní velikosti. Během nepříznivého počasí se vám zavděčí dům umění pro děti Bibiana s interaktivními výstavami nebo zážitkové centrum vědy Aurelium, kde děti mimo jiné zjistí, jak funguje hologram nebo jak těžké je vyvážit magnet.

A co je důležité, vše si mohou odzkoušet naživo.

4. Prostor plný kultury a umění

Umění a kultura patřily odjakživa k důležitým součástem Bratislavy a její bohatá umělecká historie se projevuje na půdě mnoha kulturních institucí. Celkově se v Bratislavě nachází více než 20 galerií, kde najdete umělecká díla z minulosti i současnosti.

Moderní umění obklopené jedinečnou scenérií poloostrova na Dunaji si můžete vychutnat v muzeu moderního umění Danubiana a vynechat byste neměli ani Galerii města Bratislavy v Mirbachově paláci a galerii Nedbalka.

Milovníci klasického divadla, inscenací a tance si mohou zakoupit vstupenky do Slovenského národního divadla nebo do Městského divadla Pavla Országha Hviezdoslava.

Nedbalka

5. Zeleň na každém kroku

V samotné Bratislavě, ale i v jejím okolí se nachází množství parků, zahrad, lesů a vinic, které přirozeně zasahují do města a jsou jeho důležitou součástí. Projít se můžete v Sadě Janka Krále, jen několik málo minut od centra města, nebo v Horském parku, kde najdete jedinečnou atmosféru spojení lesa a města.

Relaxovat můžete také v zahradách Bratislavy u Grasalkovičova paláce nebo v Medické zahradě. V Karloveské zátoce nebo na Železné studničke najdou rodiny s dětmi potřebný prostor pro odpočinek v přírodě.

6. Rozmanitá gastro scéna

Místní kuchyni formovala společnost více národů – proto v Bratislavě najdete vídeňský telecí řízek a rakouské zákusky, pikantní maďarskou kuchyni, německé klobásky, ale i tradiční slovenská jídla. To vše podtrženo vínem nebo dobrým, řemeslně vytříbeným pivem.

Objevit kouzlo tradiční i netradiční kuchyně v Bratislavě vůbec není složité – v posledním období se ve městě vytvořila silná gastro scéna, která vyniká kvalitou a rozmanitými chutěmi z různých končin světa.

Zajděte na klasiku do Slovak Pubu a restaurace Zylinder, ochutnejte exotiku v Bistro SOHO, burger v Roxor BRGR & Beer nebo bratislavské rohlíčky s kávou v Konditorei Kormuth

7. Sportovní duch

Bratislava, to nejsou jen památky a galerie, ale i pohyb a sport přítomný ve všech oblastech života. Nic nezkazíte půjčením kol, protože Bratislava má ve svém okolí několik cyklistických tras a tematických cyklookruhů.

Adrenalin na vodě můžete zažít v areálu vodních sportů Divoká voda v Čunově, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet rafting nebo jízdu na vodních skútrech. Netradičními zážitky jsou také kyvadlový seskok z mostu Lafranconi s 19metrovým volným pádem nebo Skywalk – panoramatická procházka po obvodu vyhlídkové věže UFO.

K Bratislavě neodmyslitelně patří i Dunaj, na jeho rameni si můžete užít splavování nebo se po jeho hlavním toku plavit rychločluny.

Bratislavské UFO

8. Neopakovatelná atmosféra

V létě má Bratislava jedinečnou atmosféru, kterou vytvářejí terasy kaváren a restaurací, a dunajské břehy se každoročně proměňující na městské pláže s bary či hřišti na plážový volejbal. V horkých letních dnech se návštěvníci mohou zchladit na klasickém koupališti Mičurín v centru města nebo na legendárním koupališti Rosnička.

Z centra města se za 20 minut dostanete do úplně jiného světa: na největší přírodní koupaliště v Bratislavě. Zlaté Piesky mají vše, co na letní dovolené nesmí chybět, a pokud tu chcete zažít i něco aktivnější, vyberte se do části Wakelakes hned vedle pláže, kde vám vedle dynamické hudby rozproudí krev v žilách vodní lyžování a wakeboarding s různými rampami a překážkami.

9. Okolí s množstvím atrakcí

Za krátký výlet mimo Bratislavu jednoznačně stojí hrad Červený Kameň nad malebnou malokarpatskou obcí Častá. V areálu se nachází také sokolnický dvůr Astur s největší kolekcí dravých ptáků na Slovensku.

Zabloudit můžete i do romantických zákoutí vinohradů u Malých Karpat, kde v rámci Malokarpatské vinné cesty zažijete autentickou ochutnávku lahodného vína a gastronomických specialit. Spojení vína a umění můžete zažít v malebné obci Modra u Bratislavy, kde v prostorách vinařského komplexu Elesko v galerii ZOYA Muzeum najdete expozici Andyho Warhola.

Vodním atrakcím se nevyhnete v Aquaparku Senec a v Biofarmě Příroda ve Stupavě neodoláte milým zvířátkům a vynikající tradiční kuchyni.

10. Turistická karta plná výhod

Bratislava je různorodá, barevná, s unikátní atmosférou města na Dunaji a to je to, co ji dělá jedinečnou. Spolu s oficiální turistickou kartou Bratislava CARD City & Region, která vám v krátkém čase a za výhodnou cenu umožňuje poznat a zažít to nejlepší, co město Bratislava a region nabízejí, si ji můžete vychutnat naplno.

Kromě cestování po celém městě a regionu s ní můžete zcela zdarma navštívit až 14 muzeí a galerií nebo využít slevy na další atrakce. Méně tak zaplatíte například v restauracích, za plavby po Dunaji, ale i za prohlídky či výlety do okolí Bratislavy.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem

Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem

Hasištejn: Studujete? Zde vám to půjde jako po másle!

Hasištejn: Studujete? Zde vám to půjde jako po másle!

Velehrad: Vzpomínka na Cyrila a Metoděje

Velehrad: Vzpomínka na Cyrila a Metoděje

Zámek Moravská Třebová: Renesanční skvost a sídlo alchymistů

Zámek Moravská Třebová: Renesanční skvost a sídlo alchymistů

Obec Karlova studánka: Návštěva vám uleví od bolestí

Obec Karlova studánka: Návštěva vám uleví od bolestí

Letohrádek Hvězda: Ovlivnily zdejší energii dávné hrůzy?

Letohrádek Hvězda: Ovlivnily zdejší energii dávné hrůzy?

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Omega na Olympijských hrách opět nechybí
iluxus.cz

Omega na Olympijských hrách...

Zlatá medaile, známá jako nejvyšší cena na...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Studie podporující léčbu Covidu ivermektinem měla řadu nesrovnalostí
21stoleti.cz

Studie podporující léčbu...

Měla to být velká bomba: lék používaný proti...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
7 nejstarších měst světa
epochaplus.cz

7 nejstarších měst světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Jak jsem přestala hrát karty a sázet se
skutecnepribehy.cz

Jak jsem přestala hrát karty...

Nejen muž, když se napije, dělá...
Angličanka tvrdí, že ji ve sprše napadl zlý duch
enigmaplus.cz

Angličanka tvrdí, že ji ve...

Mladá žena z centrální Anglie věří, že jí napadla...
Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal
epochaplus.cz

Na počtu terapií se rok...

Na pražské klinice asistované reprodukce IVF...