10 důvodů, proč si udělat výlet do Bratislavy
10 důvodů, proč si udělat výlet do Bratislavy

Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si výlet plný zážitků.

1. Akce během celého roku

V Bratislavě to žije v každém ročním období. Na jaře se město pomalu probouzí sportem a každoročními maratony a pokračuje majálesem, trhy a malými hudebními festivaly. V létě se sezona rozjíždí naplno Kulturním létem a Hradními slavnostmi a vrcholí oblíbenou bratislavskou akcí – Bratislavskými korunovačními dny.

Letní atmosféru města každoročně dotváří i hudební festival Viva Musica, Shakespearovské slavnosti a do středověku vás zavede akce Rytíři na Devíně. Brzy na podzim se zase v okolí Bratislavy konají vinné festivaly a tradiční vinobraní, Jazzové dny a Bratislavské hudební slavnosti.

2. Město dýchající historií

Bratislava je městem, kde se historie začala psát už s příchodem Keltů, pokračovala Římany, až se nakonec překlenula do slavné korunovační éry, kterou připomíná majestátní Dóm sv. Martina. Znakem bohaté historie Bratislavy je i Bratislavský hrad, který je také domovem Historického muzea, a hrad Devín nacházející se nad soutokem Dunaje a Moravy, kam se pohodlně dopravíte i výletní lodí z centra města.

Historické artefakty a jiné expozice najdete až ve 30 muzeích po celé Bratislavě – ve Staré radnici, v Přírodovědném muzeu na nábřeží Dunaje a na mnoha jiných místech.

Devín

3. Zábava i pro děti

Na výletě v Bratislavě se nebudou nudit ani ti nejmenší. Díky mnoha atrakcím si ve městě a blízkém okolí s dětmi užijete zábavu za každého počasí. K nejnavštěvovanějším místům nepochybně patří bratislavská zoologická zahrada.

Součástí jejího areálu je i DinoPark s různými druhy dinosaurů v životní velikosti. Během nepříznivého počasí se vám zavděčí dům umění pro děti Bibiana s interaktivními výstavami nebo zážitkové centrum vědy Aurelium, kde děti mimo jiné zjistí, jak funguje hologram nebo jak těžké je vyvážit magnet.

A co je důležité, vše si mohou odzkoušet naživo.

4. Prostor plný kultury a umění

Umění a kultura patřily odjakživa k důležitým součástem Bratislavy a její bohatá umělecká historie se projevuje na půdě mnoha kulturních institucí. Celkově se v Bratislavě nachází více než 20 galerií, kde najdete umělecká díla z minulosti i současnosti.

Moderní umění obklopené jedinečnou scenérií poloostrova na Dunaji si můžete vychutnat v muzeu moderního umění Danubiana a vynechat byste neměli ani Galerii města Bratislavy v Mirbachově paláci a galerii Nedbalka.

Milovníci klasického divadla, inscenací a tance si mohou zakoupit vstupenky do Slovenského národního divadla nebo do Městského divadla Pavla Országha Hviezdoslava.

Nedbalka

5. Zeleň na každém kroku

V samotné Bratislavě, ale i v jejím okolí se nachází množství parků, zahrad, lesů a vinic, které přirozeně zasahují do města a jsou jeho důležitou součástí. Projít se můžete v Sadě Janka Krále, jen několik málo minut od centra města, nebo v Horském parku, kde najdete jedinečnou atmosféru spojení lesa a města.

Relaxovat můžete také v zahradách Bratislavy u Grasalkovičova paláce nebo v Medické zahradě. V Karloveské zátoce nebo na Železné studničke najdou rodiny s dětmi potřebný prostor pro odpočinek v přírodě.

6. Rozmanitá gastro scéna

Místní kuchyni formovala společnost více národů – proto v Bratislavě najdete vídeňský telecí řízek a rakouské zákusky, pikantní maďarskou kuchyni, německé klobásky, ale i tradiční slovenská jídla. To vše podtrženo vínem nebo dobrým, řemeslně vytříbeným pivem.

Objevit kouzlo tradiční i netradiční kuchyně v Bratislavě vůbec není složité – v posledním období se ve městě vytvořila silná gastro scéna, která vyniká kvalitou a rozmanitými chutěmi z různých končin světa.

Zajděte na klasiku do Slovak Pubu a restaurace Zylinder, ochutnejte exotiku v Bistro SOHO, burger v Roxor BRGR & Beer nebo bratislavské rohlíčky s kávou v Konditorei Kormuth

7. Sportovní duch

Bratislava, to nejsou jen památky a galerie, ale i pohyb a sport přítomný ve všech oblastech života. Nic nezkazíte půjčením kol, protože Bratislava má ve svém okolí několik cyklistických tras a tematických cyklookruhů.

Adrenalin na vodě můžete zažít v areálu vodních sportů Divoká voda v Čunově, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet rafting nebo jízdu na vodních skútrech. Netradičními zážitky jsou také kyvadlový seskok z mostu Lafranconi s 19metrovým volným pádem nebo Skywalk – panoramatická procházka po obvodu vyhlídkové věže UFO.

K Bratislavě neodmyslitelně patří i Dunaj, na jeho rameni si můžete užít splavování nebo se po jeho hlavním toku plavit rychločluny.

Bratislavské UFO

8. Neopakovatelná atmosféra

V létě má Bratislava jedinečnou atmosféru, kterou vytvářejí terasy kaváren a restaurací, a dunajské břehy se každoročně proměňující na městské pláže s bary či hřišti na plážový volejbal. V horkých letních dnech se návštěvníci mohou zchladit na klasickém koupališti Mičurín v centru města nebo na legendárním koupališti Rosnička.

Z centra města se za 20 minut dostanete do úplně jiného světa: na největší přírodní koupaliště v Bratislavě. Zlaté Piesky mají vše, co na letní dovolené nesmí chybět, a pokud tu chcete zažít i něco aktivnější, vyberte se do části Wakelakes hned vedle pláže, kde vám vedle dynamické hudby rozproudí krev v žilách vodní lyžování a wakeboarding s různými rampami a překážkami.

9. Okolí s množstvím atrakcí

Za krátký výlet mimo Bratislavu jednoznačně stojí hrad Červený Kameň nad malebnou malokarpatskou obcí Častá. V areálu se nachází také sokolnický dvůr Astur s největší kolekcí dravých ptáků na Slovensku.

Zabloudit můžete i do romantických zákoutí vinohradů u Malých Karpat, kde v rámci Malokarpatské vinné cesty zažijete autentickou ochutnávku lahodného vína a gastronomických specialit. Spojení vína a umění můžete zažít v malebné obci Modra u Bratislavy, kde v prostorách vinařského komplexu Elesko v galerii ZOYA Muzeum najdete expozici Andyho Warhola.

Vodním atrakcím se nevyhnete v Aquaparku Senec a v Biofarmě Příroda ve Stupavě neodoláte milým zvířátkům a vynikající tradiční kuchyni.

10. Turistická karta plná výhod

Bratislava je různorodá, barevná, s unikátní atmosférou města na Dunaji a to je to, co ji dělá jedinečnou. Spolu s oficiální turistickou kartou Bratislava CARD City & Region, která vám v krátkém čase a za výhodnou cenu umožňuje poznat a zažít to nejlepší, co město Bratislava a region nabízejí, si ji můžete vychutnat naplno.

Kromě cestování po celém městě a regionu s ní můžete zcela zdarma navštívit až 14 muzeí a galerií nebo využít slevy na další atrakce. Méně tak zaplatíte například v restauracích, za plavby po Dunaji, ale i za prohlídky či výlety do okolí Bratislavy.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Královský Tachov nadchne opevněním

Královský Tachov nadchne opevněním

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin

Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Krásná procházka na Plzeňsku: Krasíkov–Ovčí vrch

Krásná procházka na Plzeňsku: Krasíkov–Ovčí vrch

Kunětická hora láká na výhled, hrad i perníkovou chaloupku

Kunětická hora láká na výhled, hrad i perníkovou chaloupku

Nenechte si ujít další zajímavé články