Domů     Romantické Helsinky
Romantické Helsinky
od 27.10.2021
1

Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno.

Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod.

K moři byly Helsinky přesunuty v roce 1640 za vlády královny Kristýny. Po řadě požárů a válek, které se podepisovaly na jejich tváři, byly přestavěny a obnoveny v polovině 18. století. Hlavním městem se ale staly až po vyhlášení finské nezávislosti v roce 1917.

Pravoslavná uspenská katedrála se podobá staroruským kamenným chrámům...
Pravoslavná uspenská katedrála se podobá staroruským kamenným chrámům…

Bílá katedrála

Je nepřehlédnutelná. Stojí na kopci v centru, a ať jdete kamkoliv, vždycky se dostanete na místo, odkud ji můžete vidět, nebo dojdete přímo k ní. Takže s trochou nadsázky řečeno, nepovede-li se vám fotka, můžete to brzy napravit.

Luteránská katedrála byla vybudována 1830–1852 v neoklasicistním stylu a ne náhodou připomíná ruské pravoslavné chrámy. V podzemí, kam se můžete dostat výtahem přímo z kostela, nebo z jedné z ulic, pak najdete kryptu, která je využívána jako kavárna.

...vnitřní výzdoba vás nadchne.
…vnitřní výzdoba vás nadchne.

Senátní náměstí

Sejdete-li z rozlehlých schodů pod katedrálou, stojíte na něm. Tady uvidíte nejstarší kamenný dům v Helsinkách. Byl postaven v roce 1757 a nese jméno po obchodníkovi Johanu Sederholmovi.

Zajímavé je, že ve své době byl nejreprezentativnějším soukromým domem ve městě. Dnes je tu muzeum. Náměstí však dominují hlavně Senátní palác, kde sídlí vláda, a hlavní budova Helsinské univerzity i univerzitní knihovna.

Do jedné z místností je vstup zdarma takže se můžete pokochat jedinečnou atmosférou. Uprostřed náměstí stojí bronzová socha ruského cara Alexandra II., který bal zároveň finským velkoknížetem.

Když se Finsko osamostatnilo, měli někteří lidé pocit, že socha musí zmizet, ale nestalo se tak. Nakonec historie se stejně změnit nedá.

Náměstí k nakupování stvořené

Jmenuje se příznačně Trhové a můžete tu navštívit starou tržní halu Kaupahalli a odnést si od čerstvých ryb po zeleninu prostě všechno. A pokud vás nákupy zas tak nezajímají, podívejte se na radnici a prezidentský palác.

Katajanokka je kolébkou severské secese.
Katajanokka je kolébkou severské secese.

Katajanokka

Směrem na východ od náměstí se nachází ostrov Katajanokka, který určitě navštivte. Na počátku 20. století se totiž do té doby opuštěný poloostrov stal kolébkou severské secese. Dominantou ostrova je katedrála Uspenski zasvěcená Panně Marii.

K ní se pojí legenda o tom, že obraz Matky Boží, který krášlí chrámový interiér, má zázračnou moc a umí věřícímu splnit přání nebo ulevit od bolesti.

Uvnitř katedrály vás okouzlí nejen zdi pokryté charakteristickou pestrobarevnou malbou a záplava tváří svatých na všudypřítomných ikonách, ale také důmyslná hra s denním světlem.

Odtud se můžete vydat do přístavu, jehož vody brázdí rybářské loďky, elegantní jachty i obrovské trajekty a projít se širokou dlážděnou promenádou. V sobotu tu zažijete i tradiční trhy.

K nákupům vás může přilákat stará tržnice Kaupahalli.
K nákupům vás může přilákat stará tržnice Kaupahalli.

K pevnosti trajektem

Na malé soustroví, kde ji najdete, se dostanete asi za 15 minut. Stavba námořní obranné pevnosti jménem Sveaborg začala roku 1748 a pro svůj význam byla často nazývána Gibraltarem severu.

Při obsazení Finska ruskou armádou v roce 1808 připadla ovšem pevnost Rusku a tak tomu bylo něco přes sto let. Dnes nese jméno Soumenlinna tedy Finský hrad a stejně jako ostrovy patří k nejnavštěvovanějším místům ve Finsku.

V současné době se zde nachází muzeum, hotel a několik restaurací a kaváren. Řada umělců zde provozuje svá studia.

Helsinkám se přezdívá dcera Baltu, ale také severské Benátky.
Helsinkám se přezdívá dcera Baltu, ale také severské Benátky.

Něco pro milovníky umění

Galerií a muzeí je ve městě spousta. Zkuste se podívat alespoň do muzea současného umění Kiasma. Asymetrická budova leží v centru města, na dosah od parlamentu. Díky zakřiveným tvarům je všech 25 výstavních sálů v pětipatrové budově přirozeně osvětleno.

A zajímavá je nejen sama budova, ale najdete tu díla asi 8 000 finských umělců, které stojí za to poznat. A kde jinde, než v jejich domovině.

Doprava po městě

Letiště: Na letiště ve městě Vantaa jezdí z centra Helsinek (od hlavního vlakového nádraží) autobus 615. Jízdenka stojí 4,50 eur. Nově od roku 2015 byla také zprovozněna železnice spojující letiště s centrem Helsinek.

Metro: Jedna linka se 17 stanicemi se na východě města se rozděluje do dvou větví.

Autobusy a tramvaje: Do autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi a ukazuje se platná jízdenka, eventuálně se jízdenka u řidiče zakoupí. Do tramvají by se mělo nastupovat předními či posledními dveřmi, ostatní by pak měly sloužit pro výstup.

Na všechny druhy dopravy platí takzvaná jednoduchá jízdenka, která stojí 2,7 nebo 3,2 eura. Její platnost je 60 minut. Dvouhodinová jízdenka stojí 4,3 Eura a za celodenní jízdné zaplatíte 8 eur.

Pokud si při návštěvě finské metropole pořídíte Helsinki Card, budete v ní mít zahrnutou i městskou dopravu. K tomu volný vstup na 25+ zajímavostí, prohlídek a muzeí včetně pevnostního ostrova Suomenlinna.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Litva, Lotyško a Estonsko, trojice zemí u západních hranic Ruska je v posledních letech stále zajímavější alternativou pro poznávací výlety. Není se čemu divit. Země lze během několika dnů projet autem a díky svému rovinatému charakteru vybízí i k cyklistickému výletu. Pokud si k tomu přidáte množství kulturních i přírodních památek, je jasné, proč je o ně stále větší zájem. Doporučujeme začít v
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte m
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov