Domů     Romantické Helsinky
Romantické Helsinky
od 27.10.2021
1

Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno.

Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod.

K moři byly Helsinky přesunuty v roce 1640 za vlády královny Kristýny. Po řadě požárů a válek, které se podepisovaly na jejich tváři, byly přestavěny a obnoveny v polovině 18. století. Hlavním městem se ale staly až po vyhlášení finské nezávislosti v roce 1917.

Pravoslavná uspenská katedrála se podobá staroruským kamenným chrámům...
Pravoslavná uspenská katedrála se podobá staroruským kamenným chrámům…

Bílá katedrála

Je nepřehlédnutelná. Stojí na kopci v centru, a ať jdete kamkoliv, vždycky se dostanete na místo, odkud ji můžete vidět, nebo dojdete přímo k ní. Takže s trochou nadsázky řečeno, nepovede-li se vám fotka, můžete to brzy napravit.

Luteránská katedrála byla vybudována 1830–1852 v neoklasicistním stylu a ne náhodou připomíná ruské pravoslavné chrámy. V podzemí, kam se můžete dostat výtahem přímo z kostela, nebo z jedné z ulic, pak najdete kryptu, která je využívána jako kavárna.

...vnitřní výzdoba vás nadchne.
…vnitřní výzdoba vás nadchne.

Senátní náměstí

Sejdete-li z rozlehlých schodů pod katedrálou, stojíte na něm. Tady uvidíte nejstarší kamenný dům v Helsinkách. Byl postaven v roce 1757 a nese jméno po obchodníkovi Johanu Sederholmovi.

Zajímavé je, že ve své době byl nejreprezentativnějším soukromým domem ve městě. Dnes je tu muzeum. Náměstí však dominují hlavně Senátní palác, kde sídlí vláda, a hlavní budova Helsinské univerzity i univerzitní knihovna.

Do jedné z místností je vstup zdarma takže se můžete pokochat jedinečnou atmosférou. Uprostřed náměstí stojí bronzová socha ruského cara Alexandra II., který bal zároveň finským velkoknížetem.

Když se Finsko osamostatnilo, měli někteří lidé pocit, že socha musí zmizet, ale nestalo se tak. Nakonec historie se stejně změnit nedá.

Náměstí k nakupování stvořené

Jmenuje se příznačně Trhové a můžete tu navštívit starou tržní halu Kaupahalli a odnést si od čerstvých ryb po zeleninu prostě všechno. A pokud vás nákupy zas tak nezajímají, podívejte se na radnici a prezidentský palác.

Katajanokka je kolébkou severské secese.
Katajanokka je kolébkou severské secese.

Katajanokka

Směrem na východ od náměstí se nachází ostrov Katajanokka, který určitě navštivte. Na počátku 20. století se totiž do té doby opuštěný poloostrov stal kolébkou severské secese. Dominantou ostrova je katedrála Uspenski zasvěcená Panně Marii.

K ní se pojí legenda o tom, že obraz Matky Boží, který krášlí chrámový interiér, má zázračnou moc a umí věřícímu splnit přání nebo ulevit od bolesti.

Uvnitř katedrály vás okouzlí nejen zdi pokryté charakteristickou pestrobarevnou malbou a záplava tváří svatých na všudypřítomných ikonách, ale také důmyslná hra s denním světlem.

Odtud se můžete vydat do přístavu, jehož vody brázdí rybářské loďky, elegantní jachty i obrovské trajekty a projít se širokou dlážděnou promenádou. V sobotu tu zažijete i tradiční trhy.

K nákupům vás může přilákat stará tržnice Kaupahalli.
K nákupům vás může přilákat stará tržnice Kaupahalli.

K pevnosti trajektem

Na malé soustroví, kde ji najdete, se dostanete asi za 15 minut. Stavba námořní obranné pevnosti jménem Sveaborg začala roku 1748 a pro svůj význam byla často nazývána Gibraltarem severu.

Při obsazení Finska ruskou armádou v roce 1808 připadla ovšem pevnost Rusku a tak tomu bylo něco přes sto let. Dnes nese jméno Soumenlinna tedy Finský hrad a stejně jako ostrovy patří k nejnavštěvovanějším místům ve Finsku.

V současné době se zde nachází muzeum, hotel a několik restaurací a kaváren. Řada umělců zde provozuje svá studia.

Helsinkám se přezdívá dcera Baltu, ale také severské Benátky.
Helsinkám se přezdívá dcera Baltu, ale také severské Benátky.

Něco pro milovníky umění

Galerií a muzeí je ve městě spousta. Zkuste se podívat alespoň do muzea současného umění Kiasma. Asymetrická budova leží v centru města, na dosah od parlamentu. Díky zakřiveným tvarům je všech 25 výstavních sálů v pětipatrové budově přirozeně osvětleno.

A zajímavá je nejen sama budova, ale najdete tu díla asi 8 000 finských umělců, které stojí za to poznat. A kde jinde, než v jejich domovině.

Doprava po městě

Letiště: Na letiště ve městě Vantaa jezdí z centra Helsinek (od hlavního vlakového nádraží) autobus 615. Jízdenka stojí 4,50 eur. Nově od roku 2015 byla také zprovozněna železnice spojující letiště s centrem Helsinek.

Metro: Jedna linka se 17 stanicemi se na východě města se rozděluje do dvou větví.

Autobusy a tramvaje: Do autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi a ukazuje se platná jízdenka, eventuálně se jízdenka u řidiče zakoupí. Do tramvají by se mělo nastupovat předními či posledními dveřmi, ostatní by pak měly sloužit pro výstup.

Na všechny druhy dopravy platí takzvaná jednoduchá jízdenka, která stojí 2,7 nebo 3,2 eura. Její platnost je 60 minut. Dvouhodinová jízdenka stojí 4,3 Eura a za celodenní jízdné zaplatíte 8 eur.

Pokud si při návštěvě finské metropole pořídíte Helsinki Card, budete v ní mít zahrnutou i městskou dopravu. K tomu volný vstup na 25+ zajímavostí, prohlídek a muzeí včetně pevnostního ostrova Suomenlinna.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu