Domů     Královský hrad Kotnov: V Táboře stál dávno před husity
Královský hrad Kotnov: V Táboře stál dávno před husity

Město Tábor je jednoznačně spojeno s kališníky, později nazývanými husité. Jejich tehdejší centrum moci se mohlo pyšnit opevněním, které po celá staletí napodobovala i další evropská města.

Je však s podivem, jak málo se ví o hradu, který se tyčil nad řekou dávno před příchodem husitů.

Příběh tohoto tajemného Hradiště, jak se také hrad nazývá, se začíná psát už v druhé polovině 13. století. Tehdy okolnímu území vládl mocný rod Vítkovců. Území kolem Tábora pak konkrétně ovládala větev pánů ze Stráže a Ústí.

Věci se daly do pohybu, když byly v nedalekých Horkách objeveny stříbrné doly, o které měl samozřejmě zájem i král Přemysl Otakar II. Mocenský souboj o stříbrné bohatství tak mohl mít jen jednoho vítěze. I když Vítkovští patřili mezi mocné rody, královské vojsko je silný argument.

Vypálená osada

Není však jasné, zda nakonec královští vojáci Vítkovce z Hradiště vyhnali, nebo ti odešli sami. Nicméně stopy na zbytcích staveb, které tu archeologové objevili, ukazují, že jejich osada byla vypálena.

Panovník pak zřejmě postoupil naleziště drahých kovů mezi Jihlavou a Ústím jihlavským horníkům. Získal tak nejen zdroj bohatství, ale také se mu podařilo oslabit konkurenční šlechtický rod. Po vypuzení Vítkovců začalo na táborském ostrohu vznikat královské město.

V jihozápadním rohu vyrostl mohutný hrad se čtyřmi věžemi a ohrazený příkopem. Přestože městské hradby dostaly dva metry silné zdi, nedočkalo se nové město ani jednoho desetiletí své existence.

Boje s Vítkovci a také slabší výnosy ze stříbrných dolů oslabovaly jeho pozici. Když pak Přemysl Otakar II. v roce 1278 zemřel, rozvoj města se zastavil. Známo je pouze tolik, že o sto let později na hradě vládli páni z Ústí a v podhradí později stál kostel sv.

Filipa a Jakuba. Zbytek přemyslovského města však až do příchodu husitů zůstal neobydlený.

Zapomenutý Kotnov

Samotná pevnost měla dva metry silné kamenné hradby a také čtveřici věží, z nichž se dochovala jediná, které se říká Kotnov. Podél hradby uvnitř opevnění stál palác a další obytné budovy či stáje.

Hrad měl vlastní studnu a od města jej odděloval sedm metrů hluboký a šestnáct metrů široký příkop. Když město zaniklo, hrad v roce 1370 získali již zmínění páni z Ústí. Až za husitů se ale stal součástí jejich velkolepě pojatého opevňovacího systému.

Základem opevnění se staly dvě hradební zdi, vnitřní městská a vnější parkánová, obepínající celé sedmnáctihektarové sídliště. Důležité úseky byly posíleny o vysunuté opevňovací pozice, věže a bašty. Na předem určených místech byly vybudovány brány.

Na jihozápadní straně to byly takzvané hradské brány, kdysi zvané také Bechyňská a Klokotská.

Unikátní opevnění

Pozoruhodným stavitelským počinem ovšem bylo vybudování tří navazujících bran na východním okraji města.

Byly posíleny takzvaným barbakanem, což je vlastně kamenné opevnění okolo samotné brány, které obráncům umožňuje vystoupat přímo nad její otvor a zaútočit tak z relativního bezpečí na nájezdníky.

Hrad byl pak na východní straně doplněn pátou věží s branou, která umožňovala jediný přístup ve směru od města.

Skvělé opevnění pak ale postupem času ztrácelo na významu a těžkou ránu mu zasadil i požár v roce 1532. Od té doby citadela sloužila především k hospodářským účelům a také jako městská šatlava.

Na začátku 17. století pak areál hradu naprosto změnil svůj účel, když byl přestavěn na pivovar. Ten postupem času rostl a bylo nutné jej rozšiřovat a modernizovat, a proto původní hradní budovy musely jít z cesty.

V roce 1908 pak celé východní křídlo původního opevnění padlo za oběť rozšíření pivovaru.

Hrad dnes

Jak již bylo zmíněno, do dnešní doby se z původního hradu zachovala pouze jediná hradní věž a k ní přiléhající brána, zvaná Bechyňská. Na rozdíl od věže se však brána dočkala lepšího zacházení.

Dochovala se v téměř původním stavu tak, jak vypadala po roce 1420, kdy se začalo s její výstavbou. O více než pět století později byla pak pod vedením architekta Josefa Mockera upravena ve stylu neogotickém – odpovídajícímu architektuře vrcholné gotiky.

V působivém prostředí gotických interiérů je umístěna stálá expozice s názvem Život a práce středověké společnosti.

V současné době ale výstava prochází dlouhodobou rekonstrukcí za 15 milionů korun, která je podpořena také grantem z Evropské unie. Na jaře roku 2019 si tu tak budou návštěvníci moci prohlédnout úplně novou expozici.

Věž Kotnov, vysoká 25 metrů, s odvětrávacími komíny v dělových střílnách, si ale můžete prohlédnout v přestávkách mezi rekonstrukcí. Tyto opravy mají proměnit podobu jednotlivých pater věže.

Aktuální informace pro návštěvníky, včetně možností prohlídky, najdete na webové adrese www.husitskemuzeum.cz.

Zajímavosti královského města

I když se z hradu dochovala jen malá část, v Táboře prosakuje historie na každém kroku.

Samotné centrum je vyhlášeno městskou památkovou rezervací, pod Žižkovým náměstím jsou zpřístupněné podzemní chodby, které vznikaly už od 15. století, stejně tak jako hradby, jejichž pozůstatky dodnes obemykají historické centrum.

Příliš se neví o nádherném gotickém sále ve Staré radnici, který je druhým největším necírkevním v republice. Nemluvě o jedné z nejstarších údolních nádrží v Evropě zvané Jordán. Nezaostávají ani církevní budovy.

Poutní místo Klokoty bylo letos vyhlášeno národní kulturní památkou, kostel Proměnění Páně na hoře Tábor z konce 15. století prochází rozsáhlou rekonstrukcí interiérů a klášterní kostel na náměstí Mikuláše z Husi skrývá kryptu s freskami posledního soudu. Rozhodně je tu co objevovat.

Foto: Wikipedia, Shutterstock
Štítky:
Související články
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů. Také Slované po svém příchodu do z
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz