Domů     5 nejmalebnějších zámků v podhůří Krkonoš a Orlických hor
5 nejmalebnějších zámků v podhůří Krkonoš a Orlických hor

V malebné krajině Českého ráje stojí několik zámků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. Můžete díky nim nahlédnout třeba pod ruku geniálního stavitele Santiniho či se vydat po stopách děsivého Jacka Rozparovače. Rozhodně vás čeká nezapomenutelný výlet.

Karlova Koruna: Poslední odkaz Santiniho

Nachází se: v Chlumci na Cidlinou na Královéhradecku

GPS souřadnice: 50°9’32″N, 15°27’4″E

Web: www.karlovakoruna-zamek.cz

Když se řekne Santini, mnohé poučené ucho zpozorní. A zcela oprávněně. Geniální český architekt s italskými kořeny Jan Blažej Santini-Aichel dokázal navrhnout řadu zcela výjimečných skvostů, které dodnes navíc halí punc tajemství.

Jedním z jeho posledních děl je právě barokní zámek Karlova Koruna. Jakou zvláštnost v něm Santini zanechal? Například to, že silueta zámku vypadá ze všech směrů téměř naprosto stejně.

Není proto divu, že patří k nejvýznamnějším barokním stavbám u nás. Vyrostl jako luxusní letní sídlo pro nejvyššího kancléře a lovčího Království českého Františka Ferdinanda Kinského v první polovině 18. století.

Poněkud netradiční jméno

Proč byl ale zámek pojmenován po jednom z korunovačních klenotů? Už půdorys stavby totiž velmi věrně připomíná korunu, a když pak zámek navštívil samotný císař Karel VI., bylo sídlo pojmenováno na jeho počest.

Ještě před koncem 2. světové války ale zámek vyhořel, a to, co se podařilo zachránit z cenného vybavení, bylo rozvezeno po okolních sídlech, například na Opočno či Ratibořice.

Zámek byl po dlouhé rekonstrukci opět otevřen veřejnosti až v roce 1969 a v roce 1992 byl pak nakonec vrácen původním majitelům – rodu Kinských.

Dnes se na zámku, kromě tradičního návštěvního okruhu, můžete vydat i na pohádkové trasy v zámeckém parku, na dětský okruh s hrabětem Oktaviánem nebo využít ojedinělé nabídky programů pro mateřské školy. Karlova Koruna je i oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů a koncertů.

Hrádek u Nechanic: Sídlo Jacka Rozparovače i Mrakomora

Nachází se: u Nechanic na Královéhradecku

GPS souřadnice: 50°13’24,6″N, 15°40’1,6″E

Web: www.hradek-nechanice.cz

Romantický zámek připomíná daleko spíše atmosféru staré Anglie než východ Čech. I když na první pohled působí starobyle, krášlí zdejší krajinu jen nějakých sto padesát let.

Právě atraktivní vzhled ve stylu tudorské gotiky sem ale přilákal již celou řadu filmových štábů a s nimi i filmové hvězdy.

Natáčel se tu třeba film o Jacku Rozparovači s Johnnym Deppem v hlavní roli, populární pohádka Princ a Večernice či detektivní příběh s komisařem Maigretem. Zámek ale není atraktivní jen zvenku.

V původních bohatě zdobených a vybavených interiérech uvidíte vzácné sbírky harrachovského skla, keramiky a nádobí z 16. a 17. století.

Největší a nejkrásnější zámeckou místností je však Zlatý sál, pojmenovaný podle unikátních pozlacených tapet na stěnách, které byly v 17. století vyrobeny v Belgii.

Pohádkové sídlo Harrachů

Harrachové, kteří si nechali luxusní sídlo u Nechanic postavit v roce 1839, vynikali především jako diplomaté, dvorští, státní i zemští úředníci a vojáci. Deseti příslušníkům rodu byl udělen velmi významný Řád zlatého rouna.

Právě podle této rodiny je pojmenován lyžařům známý Harrachov v Krkonoších. Nedlouho po dokončení zámku zasáhla do jeho života prusko-rakouská válka. Konkrétně bitva u Hradce Králové, které se účastnilo přes 300 000 vojáků.

Pro část raněných byl na zámku zřízen lazaret. Stejně tak tu zanechala stopu i 2. světová válka, kdy si šlechtické sídlo přivlastnil generálmajor Rudé armády Govorov.

Určitě musel být nadšený třeba jen z podlahového vytápění a také elektrických rozvodů, které byly součástí tehdy velmi moderního vybavení zámku. Po válce pak byl zámek, stejně jako ostatní, zestátněn.

Dětenice: Téměř zázračné znovuzrození

Nachází se: Dětenice na Jičínsku

GPS souřadnice: 50°22’4,28″N, 15°110’12,83″E

Web: zamekdetenice.cz

Každému, kdo zámek v Dětenicích navštíví, musí připadat, že si prohlíží sídlo nějakého významného a bohatého šlechtického rodu, které se zachovalo pozoruhodně nedotčené.

Uvítá vás sbírka zbraní maltézských rytířů, která čítá přes tři stovky exemplářů včetně unikátních lodních děl z památné bitvy roku 1522 o ostrov Rhodos.

Prohlédnout si můžete barokní a rokokové štuky, křišťálové i mosazné lustry, vzácné koberce, nábytek a také barokní obrazy. Tamní zámek má ale za sebou velmi smutné období, kdy byl zestátněn a sloužil v minulém století třeba jako zvláštní škola. Chátrající stavbu se ale nakonec podařilo zachránit a vrátit jí původní lesk.

Zachráněné děti

Podle pověsti byly Dětenice založeny již za vlády přemyslovského knížete Oldřicha před téměř tisíci lety. Lovil prý tehdy se svojí družinou v okolních hlubokých lesích a při pronásledování zvěře nalezl zbloudilé a opuštěné děti.

Ušlechtilý Oldřich se sirotků ujal a nechal jim postavit ves, kterou pak na jejich počest ji pojmenoval Dětenice.

Jisté je, že tu již ve 14. století stávala gotická tvrz, jejíž zbytky jsou stále patrné ve zdech a sklepení zámku.

Pozdější přístavby pak do zámeckého areálu přidaly také pivovar či zámeckou stáj, kde je v současné době několik desítek koní převážně holštýnského plemene.

Zámecký pivovar, kde se pivo připravuje podle původní receptury z 18. století, si pak můžete nejen prohlédnout, ale také místní pivo ochutnat.

Zámek Humprecht: Věž s půlměsícem na špici

Nachází se: u Sobotky na Jičínsku

GPS souřadnice: 50°28’13″N, 15°10’11″E

Web: www.humprecht.cz

Už jen siluetu tohoto zámečku si nemůžete splést. Nad okolními stromy na kopci Palánku u Sobotky se totiž tyčí zvláštní eliptická věž. Kromě svého vzezření nabízí další zvláštnost – tou je šestnáct metrů vysoká jídelna s unikátní akustikou.

Promluví-li někdo na jednom konci oválného sálu, zvuk se ozvěnou nese až osm vteřin k uchu posluchače, který je na druhém konci místnosti. Kdo a proč by postavil tak netradiční sídlo?

Stopy vedou ke známému baroknímu kavalírovi jménem Jan Humprecht Černín z Chudenic, ten byl například vyslancem v Benátkách, císařovým dvořanem a důvěrníkem. Ten jej dal v polovině 17. století postavit jako dárek pro manželku a také malé letní sídlo.

Zvláštní spojení s Turky

Proč ale vrcholek věže zdobí půlměsíc? Až do roku 1829 byla totiž střecha ozdobena klasickým křížem. Zasloužil se o to místní děkan, který v kronikách dohledal, že Heřman Černín byl vězněn v Turecku a údajně se zasloužil o mír v třicetileté válce.

Spojitost s tureckým Istanbulem má i samotná podoba zámku, který navrhl a vybudoval známý pražský architekt italského původu Carlo Lurago. Nechal se prý totiž volně inspirovat podobou Galantské věže z centra osmanské říše.

Dá se dokonce říci, že ho stavěl rovnou dvakrát. Lovecký zámeček totiž v roce 1678 vyhořel a Lurago jej nejen opět opravil, ale přidal mu navíc ještě jedno patro.

Staré Hrady: Domov arcibiskupa i vojevůdce

Nachází se: u Libáně na Jičínsku

GPS souřadnice: 50°23’11″N, 15°12’49″E

Web: starehrady.cz

Jak napovídá už samotný název, nejde tu jen o zámek. Srdcem celého zámeckého areálu byl totiž po dlouhá staletí gotický hrad, který na sobě nese rukopis huti legendárního stavitele Petra Parléře. Ta vybudovala takové skvosty, jakými jsou třeba katedrála sv.

Víta v Praze nebo Karlův most tamtéž. Prvním zdejším rodem zde byli páni z Pardubic a v této tvrzi tak zřejmě pobýval i první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Jeho bratr Vilém se svým synem Smilem Flaškou pak tvrz začal přestavovat na hrad.

Podobu zámku však začal nabírat až za další dvě století, kdy se tehdejší majitelé rozhodli sídlo přestavět v renesančním stylu.

Psal se rok 1573. Největšího rozkvětu se ale zámek i podzámčí dočkaly v 17. století, kdy jej získal slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna jako část zabaveného majetku po šlechtě, která se účastnila odboje proti Habsburkům.

Období šťastné země

Celému Valdštejnovu panství se tehdy říkalo terra felix, tedy šťastná země. Dokázal totiž zajistit jeho prosperitu a klidný vývoj. Řemeslníky živila výroba pro Valdštejnovu armádu a ten na oplátku chránil panství před průchody a pobytem vojsk.

Panství na Starých Hradech pak spravoval jeho synovec. I přesto, že zámku hrozil zánik a zbourání v polovině minulého století, se jej naštěstí podařilo zachránit skupině dobrovolníků.

Díky nim je dnes opět na Starých Hradech veselo, o čemž se můžete přesvědčit při pohádkových prohlídkách, kterými vás provede krásná princezna, vodnice či třeba čarodějnice. Zajímavostí také je, že celé zámecké sklepení je vlastně chráněnou přírodní oblastí.

Žije tu totiž vrápenec malý, kriticky ohrožený druh malého netopýra, který se do chladného a tmavého sklepení stěhuje vždycky v létě.

Co nesmíte minout při návštěvě Českého ráje?

Bozkovské dolomitové jeskyně – Byly objeveny v podstatě náhodou v roce 1947 při odstřelu v dolomitovém lomu a dnes jsou národní přírodní památkou.

Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera a svou délkou přes jeden kilometr patří mezi nejdelší dolomitové jeskyně u nás.

Teplota vzduchu se tu pohybuje okolo 8 °C, stejně jako teplota vody v jezerech. Návštěvníkům je pak přístupný okruh dlouhý 350 metrů.

Zámek Sychrov – Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, jste mohli zahlédnout například v pohádkách Zlatovláska či Nesmrtelná teta.

Tamní pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou.

Zámek, který stojí mezi Turnovem a Hodkovicemi nad Mohelkou, má jako jediný u nás také klasické královské apartmá, které bylo připraveno pro nejvýznamnější hosty.

Foto: Wikipedia, Shutterstock, Archiv, Český ráj - klenot naší vlasti, Zamekdetenice.cz
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz