Všechno, co bylo dříve napsáno o Stonehenge, se bude muset nejspíše přepsat. Mezinárodní tým vědců totiž speciálním radarem propátral vrstvu zeminy v okolí legendárního kamenného kruhu a objevil cosi, čemu dali název Superhenge.
Ohromnou stavbu z kamenů pětkrát větší, než Stonehenge. Jak tyto stavby souvisejí? Jaká další tajemství skrývají?
Podle nového datování je samotný megalitický kamenný kruh Stonehenge starý asi 3500 let, kdy se stal posvátným místem a pohřebištěm druidů. Nové objevený komplex Superhenge je však podle všech známek ještě o tisíc let starší.
Tvořilo jej až 90 obrovských stojících kamenů, které byly součástí velké arény ve tvaru C.
NEJVĚTŠÍ V EVROPĚ
Objev se podařil díky použití moderní geofyzikální metody, magnetometru, který umožnil nahlédnout pro vysokou vrstvu země, zakrývající prastarý komplex. Podařilo se objevit 30 neporušených kamenů, vysokých až 4,5 metrů.
Mimo nich leží pod zemí ještě fragmenty dalších 60 kamenů, nebo zbytky obrovských jam, v kterých původně kameny stály.
„To, co se nám tu objevuje, je největší kamenný, uměle vytvořený objekt v Británii a nejspíše i v Evropě,“ říká Vince Gaffney, archeolog Bradfordské univerzity, který vede zdejší výzkumy.
OBJEVY NEBEROU KONCE
Podle archeologů byly původně kameny propojeny kamennými překlady, podobně jako u Stonehenge, které se však nedochovaly. Nově objevený komplex se nachází asi tři kilometry od Stonehenge a měřil v obvodu úctyhodných 1600 metrů.
Je obklopen 40 metrů širokým a metr vysokým příkopem. V blízkosti byly pod vrstvou země objeveny i základy dalších staveb, zejména dřevěných z pozdější osady, která vznikla u posvátného místa.
O tom, že šlo o značně velké posvátné území, svědčí stovky nových objevů základů nejrůznějších staveb, ať už megalitických, nebo kaplí z pozdější doby.
JDE O SVĚDKY NÁBOŽENSKÉ REVOLUCE?
Protože samotné Stonehenge má určité astronomické uspořádání s důrazem na slunovrat, domnívají se vědci, že v době jeho vzniku mohlo dojít k jakési prehistorické náboženské reformaci, při které se zřejmě u starých Britů změnilo uctívání přírodních prvků, jako stromů, kamenů či kopců, na jakýsi sluneční kult.
Právě k jeho uctění by Stonehenge mělo sloužit. Podle archeologů pak bylo starší, nově objevené Superhenge, záměrně pohřbeno pod zemí, jako součást této dramatické náboženské transformace.
MĚNÍ SE NÁS POHLED NA HISTORII
Takovéto dramatické náboženské změny jsme dosud znali pouze z novějších období. Příkladem může být přechod Římanů od kultu slunce a antických bohů ke křesťanství, přechod od arabského pohanství k islámu či od katolicismu k protestantismu při reformaci Evropy.
To, že původní kameny Superhenge byly rituálně pohřbeny v zemi, je podle vědců zcela novým jevem, který dramaticky mění naše vnímání celé tamější krajiny a zejména její historie.
KOPEC JAKO BOŽSTVO?
Celé uspořádání nově objeveného Superhenge ve tvaru podkovy je obráceno na východ a směřuje k nejvýznamnější přírodní památce kraje, známé jako Beacon Hill, vzdálené necelých 5 kilometrů odsud.
Zdá se, že staří Britové přikládali kopci Beacon Hill v prehistorických dobách daleko větší význam, než jsme si mysleli. Ve skutečnosti byl nejspíše uctíván jako významný, posvátný orientační bod, ztělesňující dávno zapomenuté přírodní božstvo.
V mnoha světových náboženstvích jsou tak významné krajinné prvky identifikovány jako božské bytosti.
PRÁCE NA DESETILETÍ
Moderní metody průzkumu pomocí magnetometrie nebo georadaru sice značně urychlují archeologické práce, ale okolí Stonehenge je tak přesyceno památkami na staré kultury, že úplné prozkoumání bude trvat celá desetiletí.
Archeologové tvrdí, že objev půlměsícovitého Superhenge byl teprve začátkem.
Za použití moderní techniky se už podařilo objevit přes 20 dalších objektů neolitického charakteru, skrytá pohřebiště se stovkami hrobů a dokonce i obranné valy kolem posvátných míst, které byly kdysi zabezpečeny dlouhými špičatými kůly.
OBJEVENY TISÍCE PŘEDMĚTŮ
Všechny tyto objevy ukazují, že Stonehenge nebylo osamoceným neolitickým objektem v pusté krajině, ale patřilo do rozsáhlého náboženského komplexu o rozloze desítek kilometrů.
V současné době probíhají výzkumy v rámci projektu, nazvaného Stonehenge Hidden Landscypes Project.
Díky tomuto projektu se podařilo objevit mimo monumentálních staveb i tisíce drobných předmětů z neolitické doby i z doby bronzové, jako šperky, bronzové předměty či keramiku, z nichž některé měly bezpochyby rituální, náboženské účely.