Domů     Král českých hradů nad vodní hladinou: Hrad Zvíkov
Král českých hradů nad vodní hladinou: Hrad Zvíkov

Pokud bychom v našich dějinách hledali největšího odborníka na české hrady a zámky, nejspíš by vyhrál legendární historik přelomu 19. a 20. století profesor August Sedláček, autor monumentálního patnáctidílného spisu Hrady, zámky a tvrze království Českého.

Hrad Zvíkov v něm prohlásil za krále českých hradů.

Zveme vás na jeho prohlídku, abychom se společně přesvědčili, zda měl pan profesor pravdu. Správný historik by svou prohlídku bezesporu začal v okamžiku samotného založení hradu.

Co by za to dal, kdyby mohl být přítomen okamžiku, kdy skalnatý ostroh u soutoku Vltavy s Otavou někdy na počátku 13. století navštívil sám král Přemysl Otakar I. a rozhodl, že právě tady, na místě prastarého hradiště z doby bronzové, vyroste pyšný hrad.

Tajemné runy záhady zbavené

Když po necelém století vládnoucí rod Přemyslovců vymřel po meči, začal Zvíkov měnit majitele. Dlouho o něj usilovali Rožmberkové, protože ho vnímali jako příliš silnou konkurenci.

Podařilo se jim to alespoň do doby, kdy od nich Zvíkov vykoupil zákazník nejmocnější – císař Karel IV. Ten si hradu obzvláště považoval a zařadil ho dokonce do seznamu takzvaných nezcizitelných hradů, tedy takových, které ani sám panovník nesmí dát do zástavy.

Otec vlasti na Zvíkov rád jezdil a dokud nebyl dokončen Karlštejn, uložil zde dokonce i vzácné korunovační klenoty.

Vybral pro ně komnatu zvanou Korunní síň v prvním patře nejstarší věže na hradě, které se říká Hlízová věž nebo také Markomanka podle znaků vyrytých v kamenných kvádrech připomínajících markomanské runy.

Jméno věže se zdmi silnými až tři metry se zachovalo dodnes, i když už víme, že ve skutečnosti se jedná o dobové kamenické značky.

Věž Markomanka přiléhající k západnímu křídlu královského paláce měří na šířku i na délku 12 metrů.
Věž Markomanka přiléhající k západnímu křídlu královského paláce měří na šířku i na délku 12 metrů.

Kdo se odváží čelit obyvateli věže?

Jak vlastně Zvíkov získal své jméno? Stará pověst praví, že dcera samotného praotce Čecha se jednou zamilovala do chlapce, kterého jí přísný otec neschvaloval, a oba neposlušné milence proto vyhnal z domu.

Ti se usadili v lesích, kde je Čech po letech náhodou našel, a když spatřil jejich roztomilé děti, zželelo se jim jich a postavil jim na usmířenou srub. A protože si v něm rychle zvykli, začali mu říkat Zvykov.

Mnohem známější Zvíkovskou legendou je ale ta o zvíkovském raráškovi. Zaznamenána byla už roku 1597 a vypráví o zlém duchovi, který strašil v Korunní síni a rád činil příkoří dělníkům pracujícím na opravě hradu.

Rarášek má prý podobu skřeta s červenou čapkou a ohnivýma očima a trochu připomíná dvorního šaška. Ne vždy ovšem lidem ubližuje, umí i přinášet štěstí. těžko ale říci, zda má prsty i v jiné pověsti spojené s Markomankou. Kdo se v ní totiž prý odváží přespat, do roka zemře.

Stejný kámen už opraváři nesehnali

Každý hrad jednou čeká těžká zkouška, a Zvíkov jich musel podstoupit několik. obléhání husity v roce 1429 ještě přestál a dnes se díky tomu může pyšnit skvělou sbírkou kamenných dělostřeleckých koulí.

O dvě století později, ač podstatně vylepšil svá opevnění, už ale po porážce stavovského povstání podlehl císařským vojskům. Byl tenkrát vyrabován a zpustošen a nadlouho nastoupil cestu k zániku.

Tím spíš, že když ho převzali Schwarzenberkové, ponechali si jako hlavní sídlo Orlík a ze Zvíkova byl najednou hrad druhé kategorie. Po velkém požáru v polovině 18. století už skutečně vypadal spíše jako ruina než jako kdysi pyšné královské sídlo.

Ovšem Schwarzenberkové ho neopustili. Rozsah jejich rekonstrukčních prací můžeme snadno rozpoznat i dnes. Původní kamenné zdi mají o něco růžovější odstín než nově vsazené části, jimiž rod Schwarzenberků v posledních desetiletích 19. století hrad zachránil.

Romantický už je jen přístup do hradu, kde vstupní brána čeká za kamenným mostem.
Romantický už je jen přístup do hradu, kde vstupní brána čeká za kamenným mostem.

Památky zachráněné před vodou

Pár let po druhé světové válce poměry nepřály šlechtickým majetkům a Zvíkov přešel do vlastnictví státu. Napuštění Orlické přehrady bohužel zaplavilo podhradní městečko s gotickým kostelem svatého Mikuláše, protože hladina se náhle zvýšila o 25 metrů.

Z kostela se dochoval zvon z poloviny 14. století, který byl před zatopením zachráněn a dlouho sloužil v místní kapli svatého Václava. Dnes už se ale Zvíkov opět odráží ze tří stran v hladině ve své plné kráse a každý rok jej navštíví kolem 30 000 lidí.

Přijet mohou až na parkoviště sotva půl kilometru pod hradem, hodně jich ale využívá také zelenou a modrou turistickou trasu anebo v sezoně i lodní dopravu od zámku Orlík až k přístavišti pod hradním ostrohem.

Na hradě pak nejvíc zájemců přitahuje Královský palác s Markomankou a rekonstruovanými sály, v nichž přitahuje pozornost třeba model hradu nebo historický nábytek a oltář přenesený ze zatopeného kostela svatého Mikuláše.

Zimní nájemníci hradních sklepení

Zvíkov se ale může pyšnit také kaplí svatého Václava, která k věži přiléhá. Šťastným řízením osudu se dochovala v téměř nedotknuté podobě ze 13. století. Od počátku měla reprezentovat královskou moc a bohatství.

Proslulé dlaždice s dvouocasým českým lvem, jimiž je vydlážděna, jsou dokladem mimořádné zručnosti řemeslníků z doby Přemysla Otakara II. Nesou na sobě nápis, který zní: Lvem mne nazývají, králové české země mne nosívají.

Zvíkov za dobu své existence hostil mnoho nájemníků, někteří jsou ale přece jen výjimeční. Hradní sklepení jsou totiž už dlouho zimovištěm netopýrů. Odborníci jich tu při sčítání vždy na přelomu ledna a února napočítají až osm různých druhů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia Commons (poslední letecké foto)
Štítky:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zvuk, který se mi už nevrátil
skutecnepribehy.cz
Zvuk, který se mi už nevrátil
Neslyším, ale i ticho má zvláštní sílu. Poslouchám ho každý den, když si sednu ke stolu s hrnkem slabého čaje a dívám se z okna na dvorek. Vždycky jsem měla ráda rána. Ne kvůli východu slunce, ten jsem často zaspala, ale kvůli tomu klidu, který přichází dřív než první hluk ulice. Poslední dva roky je ticho jiné. Přestala jsem slyšet
Čína s chilli papričkou a arašídy
tisicereceptu.cz
Čína s chilli papričkou a arašídy
Potěší všechny gurmány, kteří si potrpí na výrazné chutě. Ingredience 500 g kuřecích stehenních či prsních řízků 2 červené a zelené papriky 1 čestvá chilli paprička hrst solených arašídů 1 c
Sakura: Více než jen strom – Pulzující symbol Japonska
epochaplus.cz
Sakura: Více než jen strom – Pulzující symbol Japonska
Když se řekne Japonsko, mnozí si vybaví ikonické růžové květy sakur. Tento opadavý strom, nebo spíše keř, je ale mnohem víc než jen pastva pro oči. Je to pulzující symbol japonské historie, kultury i hluboké filozofie, která se proplétá s osudy národa. Připravte se na cestu do světa, kde růžová barva není jen barvou, ale
Užijte si krásné skalní městečko na Kokořínsku
nejsemsama.cz
Užijte si krásné skalní městečko na Kokořínsku
Kokořínsko je krásná přírodní oblast plná skal, jezírek, ale i romantických roklí a hezkých pískovcových útvarů. Kokořínsko patří mezi chráněné krajinné oblasti. A není se čemu divit, protože tamní příroda je vskutku nádherná a dechberoucí. Jedná se o místo, které je jako stvořené pro pohodový jednodenní výlet. Stačí si jen vzít pohodlné oblečení, do batohu svačinu,
Tradiční lamely v moderním pojetí
rezidenceonline.cz
Tradiční lamely v moderním pojetí
Usměrnit, omezit i zcela eliminovat přísun slunečních i světelných paprsků do interiéru, jemuž dodají i žádoucí dekorativnost. To spolehlivě dovedou osvědčené lamelové žaluzie. U vnitřních žaluzií je estetický efekt jedním z podstatných parametrů výběru. Někdy rozhoduje i způsob a místo instalace – u některých typů je totiž horní nosič žaluzií řešen univerzálně, takže je lze připevnit na stěnu i na strop.
Castro byl zmrzlinový maniak
epochalnisvet.cz
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem
Black Angel’s Bar opět mezi nejlepšími: umístil se v žebříčku Top 500 Bars světa
iluxus.cz
Black Angel’s Bar opět mezi nejlepšími: umístil se v žebříčku Top 500 Bars světa
Pražský Black Angel’s Bar byl i letos zařazen do prestižního mezinárodního žebříčku Top 500 Bars, kde se pro rok 2024/2025 umístil na 357. místě. Tato celosvětová platforma oceňuje špičkové podniky v
Latinské císařství: Odsoudili křižáci vlastní stát k zániku?
historyplus.cz
Latinské císařství: Odsoudili křižáci vlastní stát k zániku?
Vzájemné spory jim nedovolily ovládnout celou Byzanc, křižáci si tím zadělají na spoustu problémů. Nejsou to ale jenom Byzantinci, kdo jim už brzy začne dělat problémy. Zuby na nově vytvořené Latinské císařství si brousí i bulharský car! Papež Inocenc III. (asi 1161–1216) v roce 1198 vyhlašuje v pořadí čtvrtou křížovou výpravu do Svaté země. Jakožto
Neuvěřitelný příběh Kena Walterse: Mrtvice z něj udělá úspěšného grafika
enigmaplus.cz
Neuvěřitelný příběh Kena Walterse: Mrtvice z něj udělá úspěšného grafika
Britský stavební inženýr Ken Walters (*1956) žije pohodový, spokojený život. Vše se však změní na podzim roku 1986. Během nešťastné havárie si zlomí záda a vypadá to, že stráví zbytek života na vozíčk
Má kvůli Gottové hvězdný chlapík průšvih?
nasehvezdy.cz
Má kvůli Gottové hvězdný chlapík průšvih?
Trochu se to dalo čekat! Zpráva o tom, že herec Michael Douglas (80), známý třeba z filmu Základní instinkt, chce při návštěvě filmového festivalu v Karlových Varech povečeřet i se svou někdejší známo
Léčivá kúra pro játra
panidomu.cz
Léčivá kúra pro játra
Játra působí v našem těle jako čistička a zvládají toho opravdu mnoho. Obměna toho, čím je denně krmíme, jim odlehčí a podpoří nebo znovu nastartuje jejich správné fungování. Například v ajurvédské a čínské medicíně se zdraví jater věnovali několik tisíciletí a tvrdí, že lékař, který ví, jak harmonizovat játra, umí vyléčit stovky nemocí. Protože jsou jediným
Pražský hrad pod lupou: Už 100 let ho systematicky zkoumají archeologové
21stoleti.cz
Pražský hrad pod lupou: Už 100 let ho systematicky zkoumají archeologové
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pr
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz