Domů     Všem romantikům zaslíbený Střekov
Všem romantikům zaslíbený Střekov

Tyčí se na nepřístupné skále do výšky sta metrů nad hladinou Labe a přestože je z velké části pobořený, stále nás nepřestává okouzlovat neopakovatelnou atmosférou. Majestátní hrad Střekov vždycky vyhledávali především umělci a romantikové všeho druhu.

Podle pověsti se zakladatelem hradu stal za vlády prvních Přemyslovců vladyka Střek. Chtěl, aby kamenný hrad učinil přítrž neustálým loupeživým nájezdům na okolní obce. V noci prý jeho družina napínala i řetěz přes řeku, aby lapkové neproklouzli.

Historikové vás ovšem budou přesvědčovat, že pravým otcem myšlenky postavit na tomto místě hrad byl někdy před rokem 1319 sám král Jan Lucemburský. Ten potřeboval z lodního provozu vybírat clo a k tomu účelu chtěl zřídit strážní celnici.

Čedičová skála sto metrů nad hladinou Labe mu přišla ideální. Majitelé hradu se pak za staletí střídali, v roce 1563 jej získal rod Lobkowiczů, kterému patří i dnes. Na svém hradě však mezitím nepanovali stále.

Například za třicetileté války ho obsadili Švédové, kteří se tu zřejmě hodlali usadit na delší dobu, protože jejich střekovská posádka nelitovala sil a pod hradem prohloubila a rozšířila říční koryto, aby válečnou kořist mohla odvážet větší plavidla.

Věžovitou branou v podhradí se vstupovalo do předhradí ležícího před vlastním hradním jádrem.
Věžovitou branou v podhradí se vstupovalo do předhradí ležícího před vlastním hradním jádrem.

Nebojte se, to je pan skladatel!

Po odchodu Švédů zřejmě nebyl hrad v tak dobré kondici, aby někomu stálo za to ho opravovat a dlouhodobě obývat. Od konce 17. století už pustl vlastně nepřetržitě a možná by z něj dnes zůstalo jen pár balvanů, kdyby 19. století nepřineslo módu romantismu.

Největší umělci té doby propadávali vášni pro historii, rozervané přírodní scenérie a divoké báje. To všechno Střekov měl.

A tak si tu začaly podávat pomyslné dveře osobnosti formátu básníka Karla Hynka Máchy, jeho německého kolegy Johanna Wolfganga Goetheho nebo spisovatele Karla Maye. Střekov si potom zvlášť oblíbil skladatel Richard Wagner.

Ten se inspiraci pro další romantickou operu v roce 1842 rozhodl hledat vskutku originálním způsobem. Za nocí se tehdy devětadvacetiletý mladík potuloval po střekovských hradbách zahalen do prostěradla a děsil kolemjdoucí.

Ale zdá se, že na to šel správným způsobem. Netrvalo dlouho a složil zde báseň, která se později stala základem libreta jeho opery Tannhäuser.

Duch, který stále nepřestává plakat

Romantické duše si na Střekově vždycky přicházely na své. Už jen tou nepřebernou nabídkou legend, které se k tomuto místu váží. Asi nejznámější je příběh dcery hradního pána, která se zamilovala do chudého podkoního.

To její otec odmítal připustit, protože si pro dceru už dávno vyhlédl bohatého, i když zlého nápadníka. Podkoního uvrhl do věže a nechal ho tam zemřít hladem. Dívka se poté ze zoufalství vrhla z útesu do labských vln.

Její tělo se nikdy nenašlo a říkalo se, že ho ukryli trpaslíci přímo v nitru střekovské skály. Za deštivých nocí je prý dodnes slyšet úpění ducha nešťastné dívky, který se škrábe vzhůru po temné čedičové skále.

Její osud prý od té doby připomínají pouze něžné kvítky tařice, které tu vyrážejí ze země. Kvetou jen pár týdnů a dávají nám tak najevo, jak krátká byla nenaplněná láska dvou zamilovaných.

Ze střekovské vyhlídky obsáhneme vzdálenou krajinu, ale také rozeznáme detaily města pod námi.
Ze střekovské vyhlídky obsáhneme vzdálenou krajinu, ale také rozeznáme detaily města pod námi.

Průplav pro ryby v protisměru

Příchozího už po vstupu na nádvoří uchvátí majestátní černá znělcová skála. Dodnes je v ní zaryto šest dělových koulí z dob, kdy hrad obsazený Prusy v roce 1757 obléhala chorvatská vojska pod vedením slavného generála Laudona.

Traduje se, že všech šest koulí najednou je možné spatřit pouze z jediného místa. Pokud ho dokážete objevit, splní se vám tajné přání. Na nádvoří mohou ostatně vstoupit i ti, kteří se do samotného hradu nechystají. Vstup na něj je totiž volný.

Pokračovat dál pak návštěvníci mohou buď s průvodcem, nebo samostatně, vybaveni jen průvodcem tištěným.

Ani jedni, ani druzí samozřejmě nemohou minout takzvané Velké stavení – rozsáhlou budovu, v jejímž přízemí je umístěna stálá expozice a v patře potom vyhlídková terasa, z níž se otevírá nevšední pohled na okolní krajinu i na město Ústí nad Labem.

Pohlédneme-li přímo dolů, spatříme také Masarykova zdymadla – dvě plavební komory z 30. let minulého století s vodní elektrárnou a významným rybím přechodem, jímž migrují ryby proti proudu. Zdymadla byla prohlášena za chráněnou technickou památku.

Moderní a technická Masarykova zdymadla kontrastují se středověkou krásou hradu vysoko nad nimi. Obojí jsou však památkami, které stojí za to vidět.
Moderní a technická Masarykova zdymadla kontrastují se středověkou krásou hradu vysoko nad nimi. Obojí jsou však památkami, které stojí za to vidět.

Schody procházejí nad hladomornou

Při procházení hradem si okamžitě povšimneme, jak dokonale je v něm propojena rostlá skála se zděnými stěnami.

Na některých místech čedičové útesy vstupují i do samotných místností a vzhledem k jejich rozložení vlastně na Střekově téměř nenajdeme pravoúhlé prostory.

Určitě bychom neměli vynechat takzvanou místnost s arkýřem – jedinou, která bývala v celém areálu vytápená, a venku rozhodně nemineme místo, kde kdysi padací most překlenoval průrvu mezi samotným hradem a předsunutým opevněním.

Ti, kteří potřebují prošmejdit každičký koutek, pak nevynechají ani komůrku hlásného ve věži, do níž je přístup po 49 schodech, zatímco původně tam strážný musel šplhat po žebříku.

Pod nohama přitom budeme mít hladomornu, kde skončil život onoho nešťastně zamilovaného podkoního ze staré střekovské pověsti.

Jak se staví parkoviště

A když už se věnujeme legendám, vězte, že dokonce i parkoviště má na Střekově svůj příběh. Na jeho místě v podhradí kdysi stával poplužní dvůr.

Když se v roce 1961 chystal Střekov navštívit prezident Antonín Novotný, úředníci organizující jeho cestu dostali strach, že vládní limuzína nebude mít kde zaparkovat a hlava státu se rozzlobí, že se musí trmácet pěšky.

A tak s předstihem zinscenovali požár překážejícího statku a když ten shořel do základů, byla už hračka ruinu strhnout a včas na jejím místě vybudovat parkoviště.

Foto: Shutterstock
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz