Domů     Naše nejzajímavější orloje
Naše nejzajímavější orloje
od 17.3.2021
1

Přesnou repliku nejkrásnější časomíry na světě – Pražského orloje, najdete v Bruselu v parku Minievropa spolu s pařížskou Eiffelovou věží a londýnským Big Benem. Není to ale jediný zajímavý orloj v této zemi.

Praha

Nejkrásnější na světě

Astronomické hodiny na věži Staroměstské radnice jsou jednou z nejvýznamnějších památek Evropy. Honosí se titulem nejkrásnější orloj na světě. Už 600 let ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce a svátky křesťanského kalendáře.

V čem je orloj nejvíce unikátní? Jako jediný stroj na celé zeměkouli měří 4 druhy časů současně. Hvězdný čas, čas německý, kterému říkáme středoevropský, čas staročeský a jako poslední na světě ukazuje čas babylonský.

Každou celou hodinu nám také předvede kouzelné divadlo pochodujících apoštolů a pohyblivých soch, aby vše ukončil zvonem na vrcholu věže. Několikrát v historii měl Pražský orloj namále, ale vždycky se našel někdo, kdo dokázal složitý mechanismus oživit.

Autorem orloje je Mikuláš z Kadaně, který za svou práci dostal královskou odměnu. Dlouho se mělo za to, že autorem byl mistr Hanuš, ten se však o stroj staral až 80 let po jeho sestavení.

Orloj Šumava. FOTO - Aloxe - FAL - Creative Commons
Orloj Šumava. FOTO – Aloxe – FAL – Creative Commons

Hojsova Stráž

Italský klenot Šumavy

První šumavský orloj najdete v jedné z nejmalebnějších vesniček Šumavy -Hojsově Stráži nedaleko Železné Rudy.

Stroj je inspirován orloji italského typu, nikoliv tím staroměstským, se kterým má společnou pouze figurku Smrti, kterou je opatřena i řada dalších orlojů.

Orloj kromě středoevropského času ukazuje i čas hvězdný, datum a kalendářní měsíc, znázorňuje pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, fázi Měsíce, dny uplynulé od novu atd.

V orloji je bicí stroj, který každé poledne odbije prvních osm tónů naší státní hymny a po jejich doznění milý Smrťáček 12 krát zazvoní na zvon. Orloj předpovídá i zatmění Slunce a Měsíce, a to nikoliv pro Šumavu, ale pro kterékoliv místo na Zemi.

Tento stroj má zároveň ručičky dvou menších číselníků, které ukazují každý den časy východů a západů Slunce.

Litomyšl - Marek Blahuš - CC BY-SA 3.0
Litomyšl – Marek Blahuš – CC BY-SA 3.0

Litomyšl

Původní návrh neprošel

Pokud byste chtěli spočítat historické orloje na věžích českých a moravský měst, stačí vám na to prsty jedné ruky. Kromě Prahy, Olomouce nebo Prostějova si „pravý“ orloj pořídila na počátku minulého století Litomyšl.

Tento orloj je tedy o půl tisíciletí mladší než ten na Staroměstské radnici, pozornost si ale zaslouží. Secesní orloj zdobí východní stranu věže staré litomyšlské radnice, která stojí ve středu Smetanova náměstí.

Má čtvercový obrys a jeho čtyři rohy vyplňují ženské postavy na zlatém pozadí. Symbolizují čtyři roční období. Ženy měly být podle původního návrhu mladého tvůrce nahé, tato odvážná umělcova myšlenka ale očividně neprošla.

Ženy se na radnici objevily nakonec v nařaseném hávu. Orloj představuje model vesmíru tak, jak jej viděli naši předkové. K menším historickým orlojům v Česku patří také prostějovský orloj.

Na věži tamní radnice je od počátku 20. století a je svým způsobem kopií orloje Staroměstského.

Orloj v Olomouci. FOTO - Jan Jeništa - CC BY-SA 4.0
Orloj v Olomouci. FOTO – Jan Jeništa – CC BY-SA 4.0

Olomouc

Takový jinde neuvidíte!

Dnešní velmi kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, jásající a sportující Hanáci.

Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru. Kde najdete tento klenot? Radnice s vyhlídkovou věží se nachází na Horním náměstí v Olomouci.

K výrazné změně orloje dala podnět smutná událost z konce 2. světové války, kdy byl orloj poškozen střelbou.

Na doporučení památkového ústavu v Brně mělo být vytvořeno „dílo zcela nové a v duchu současné doby“.A tak vnikl opravdu unikátní stroj, který se jen tak nevidí!

Je to jediný orloj na světě, který vzdává hold různým dělnickým profesím, ale v duchu tradic neopomíjí ani folklórní Jízdu králů. Svým neobvyklým pojetím budí velký zájem domácích i zahraničních turistů.

Kadaň. FOTO. Sandelius de Cadano - CC BY-SA 4.0
Kadaň. FOTO. Sandelius de Cadano – CC BY-SA 4.0

Kadaň

Na památku svého rodáka

Ještě koncem 20. století se jako autor pražského orloje uváděl mistr Hanuš, který byl podle pověsti po dokončení práce oslepen. Ve skutečnosti orloj pouze upravil. Historici zjistili, že autorem byl královský hodinář Mikuláš, který se narodil v Kadani.

Není tedy divu, že na jeho počest stojí dnes v tomto městě na Nábřeží Maxipsa Fíka (nejspíš pojmenovaného na počest Josefa Dvořáka, který v Kadani také dlouho žil) replika Staroměstského orloje.

Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka. Nečekejte proto funkční model s odbíjením hodin a plejádou apoštolů – velký hodinový stroj je pouze památkou na slavného rodáka.

Ze zadní strany i z boku je orloj otevřený, aby každý viděl, jak stroj zevnitř přesně vypadá. Autorem díla je umělecký kovář a restaurátor Karel Meloun z nedalekého Klášterce nad Ohří.

FOTO: Creative Commons, úvodní foto: Carmelo Bayarcal – CC BY-SA 3.0

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Nezapomínejte na petržel
panidomu.cz
Nezapomínejte na petržel
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
nejsemsama.cz
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
Chtěla jsem pomoci cizí ženě, ale přineslo mi to nakonec zklamání. Pravidelně chodívám dělat větší týdenní nákup do některého ze supermarketů. Jednoho dne jsem si povšimla mladé ženy s asi šestiletým synkem. Měla s sebou pouze malý košík. Místo do něj si ale pár věcí strčila do kapes bundy. Přemýšlela jsem, jak mám reagovat a jestli chci
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
historyplus.cz
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět. Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou,
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
enigmaplus.cz
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
V roce 1932 spatřil William Beebe (1877-1962) okénkem ponorného zařízení – batysféry podivného tvora. Místem mysteriózního setkání byl Atlantský oceán u Bermudského souostroví. Co biolog v hloubce 640
Stále mi píše zamilované básně
skutecnepribehy.cz
Stále mi píše zamilované básně
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem,
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
Poslední dobou působí herečka ze seriálu Ulice Aneta Krejčíková (32) smutně, jako kdyby snad v životě prožívala velké trápení. Všímají si toho i její sledující na sociálních sítích. Vznikat pochopit
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
21stoleti.cz
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza Doktorka Stephenie Lucas One
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
epochaplus.cz
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat