Domů     Pustevny: Pestrá krása v lidovém duchu
Pustevny: Pestrá krása v lidovém duchu

Snem každého stavitele je vytvořit stavbu, kterou každý na první pohled pozná, přestože ji třeba nikdy ani na vlastní oči nespatřil. Budovy slovenského architekta Dušana Jurkoviče v Beskydech takové jsou.

Stačí nám jen zahlédnout pestré fasády a hned vyhrkneme: Pustevny!

V sedle Moravskoslezských Beskyd nedaleko hory Radhošť bývali tradičně usazeni poustevníci. Právě proto se také tomuto místu začalo říkat Pustevny.

Podle legendy se prvním poustevníkem stal muž, který se asketickým a zbožným způsobem života snažil ulehčit osud duchu svého otce.

Ten ani po smrti nenašel klid, stále se nešťastný zjevoval v rodném domě a zoufal si, že během života nedokázal splnit to, co si předsevzal – zajistit své syny na studiích.

První pustevenský poustevník prý modlitbami skutečně kletbu svého otce zrušil a na Pustevnách zůstal až do smrti. Živil se pouze kořínky a dary od lidí z okolí. Později se tu poustevníků usadilo hned několik a dlouho po nich pak zbývaly vykopané jámy. Posledním byl muž jménem Felix, který ve svém útočišti zemřel v roce 1784.

Inretiér Maměnky. FOTO - Jiri Roznovjak - CC BY-SA 3.0
Inretiér Maměnky. FOTO – Jiri Roznovjak – CC BY-SA 3.0

Okouzlení lidovou secesí

Pustevny v krásné přírodě a s ještě krásnějším výhledem zaujaly na sklonku 19. století členy frenštátského spolku Pohorská jednota Radhošť, kteří se snažili zpřístupňovat Beskydy turistům včetně značení tras a budování ubytoven.

Postavili tu dvě chaty Pústevňa a Šumná, ty nejslavnější budovy ale vznikly až o pár let později.

K jejich vytvoření si členové spolku v roce 1897 přizvali uznávaného slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který se později proslavil také návrhy lázeňských domů v Luhačovicích.

Při své práci využíval prvků stylu označovaného jako lidová secese a přesně tak také navrhl podobu dvou takzvaných útulen na Pustevnách.

Dostaly jména Libušín a Maměnka a stavba za 82 433 tehdejších rakouských korun pokračovala tak rychle, že datum roku slavnostního otevření začínalo ještě osmnáctkou.

Romantické budovy samozřejmě přitáhly další turisty, a tak se na Pustevnách brzy rozjel další stavební ruch. V roce 1926 byl dokončen moderní hotel Tanečnica a po šesti letech se zprovoznění dočkal i další horský hotel Radegast.

Dojem, který u návštěvníků vzbuzují Libušín a Maměnka, ale žádná z těchto podstatně větších staveb vyvolat nedokázala.

Dušan Jurkovič se ostatně postaral také o návrh dřevěné zvoničky v podobném lidovém stylu typickém pro Valašsko a slovanskou architekturu vůbec.

FOTO: Pixabay
FOTO: Pixabay

Smutný pohled na vlastní dílo

O tom, jak velký význam autoři novým stavbám přikládali, svědčí i to, že k podílu na výzdobě přesvědčili i malíře Mikoláše Alše. Přispěl kresbami boha Radegasta, dvou zbojníků a slavného portáše Stavinohy z Karlovic.

Podle Alšových návrhů pak akademický malíř Karel Štapfer vymaloval interiéry. V červnu 1928 se pak oběma Jurkovičovým útulnám dostalo cti v podobě návštěvy prezidenta Masaryka.

To ještě nikdo netušil, že Libušín a Maměnka před sebou mají těžké časy. Už v závěru 2. světové války byly oba objekty zpustošeny, protože se staly ubytovnou pro maďarské oddíly Hitlerjugend.

Bohužel v takovém stavu své dílo musel během své návštěvy spatřit jen krátce před svou smrtí i sám Dušan Jurkovič.

Za obnovu obou staveb se tenkrát velice přimlouval a asi nemohl předpokládat, že pořádná rekonstrukce Libušína a Maměnky začne od té chvíle až za půl století.

Cennosti ztracené v ohni

Zchátralé Jurkovičovy útulny byly v roce 1995 prohlášeny za národní kulturní památku a s takovými se samozřejmě zachází jinak než s méně významnými stavbami. Brzy byla zahájena generální rekonstrukce, která si vyžádala 25 milionů korun.

Ale v roce 1999, přesně po sto letech od prvního otevření, Libušín a Maměnka na Pustevnách opět zazářily ve své původní kráse. Také zvonička byla opravena a dostala novou šindelovou střechu.

Téměř dvě desetiletí se pak turisté vydávali na Pustevny, aby krásu Jurkovičových staveb obdivovali.

To bohužel skončilo v noci z 2. na 3. března 2014, kdy se nad chatou Libušín objevil sloup temného dýmu.

Útulna vyhořela téměř kompletně včetně stylové restaurace Stará Pustevna, nejvíce zasažena byla její pravá část s umělecky nejcennějším Jurkovičovým sálem zdobeným freskami a sgrafity s motivy valašských a slovanských pověstí a také s historickým nábytkem včetně stovky vyřezávaných židlí.

Ani 96 zasahujících hasičů ze 13 profesionálních i dobrovolných jednotek nedokázalo Libušín zachránit. A tak se v roce 2017 rozjela další rekonstrukce.

V případě Libušína se ovšem dá spíš hovořit o zcela nové stavbě. Autoři projektu se rozhodli stavět podle původní dochované dokumentace a s využitím dobových technologií.

To nejpečlivěji vybrané jedlové dřevo se tedy opracovávalo ručně a do stavby se podařilo začlenit přibližně sedm procent původních trámů, které řádění ohnivého živlu přežily.

Chata Libušín. FOTO - Michal Klajban - CC BY-SA 3.0
Chata Libušín. FOTO – Michal Klajban – CC BY-SA 3.0

Plyn je šetrnější než voda

Současně s výstavbou bylo nutné vyřešit, jaké barvy pro Libušín zvolit. Restaurátoři pečlivě odkrývali jednotlivé vrstvy, aby se dostali k původním nátěrům z Jurkovičovy doby. A nakonec vyřkli verdikt:

Barvy po rekonstrukci budou tlumenější než ty křiklavé, na které jsme byli za poslední desetiletí zvyklí.

Stejně jako v roce 1899 byly zvoleny olejové barvy, samozřejmě ty nejkvalitnější, jaké byly dostupné. Proměnou současně prochází i sousední Maměnka. Ta sice požár přestála, ale po sto letech i ona potřebuje náležitou údržbu.

Barvy na obou útulnách se sjednotí, ale uvažované zesvětlení trámů Maměnky, aby se nelišila od zbrusu nového Libušína, bylo nakonec odmítnuto. Maměnka je prostě stoletá a není důvod to skrývat. S otevřením rekonstruovaných útulen se počítá na konci letošního června.

Oproti původnímu plánu vzniklo určité zpoždění, protože bylo nutné vyřešit protipožární opatření včetně uložení nezbytné vodní nádrže do skály. Unikátní jídelna v Libušíně bude navíc střežena technologií dosud na našem území nepoužitou.

Případný požár tam totiž bude hasit speciální plyn, který sníží obsah kyslíku v místnosti a zastaví hoření. Tento způsob často volí největší světová muzea, protože tradičně využívaná voda vždy poškodí drahocenné exponáty.

Už během této sezony tak budeme moci opět obdivovat kompletní krásu Pusteven. K cestě můžeme využít i lanovku, jejíž horní stanice na Pustevnách byla v roce 2017 také obnovena. Dvousedačková lanovka je jedinou v Beskydech, která je v provozu i v letním období.

FOTO: Creative Commons, Pixabay (úvodní foto: Michal Klajban – CC BY-SA 3.0)

Foto:
Štítky:
Související články
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz