Domů     Úsov: Zámek vestavěný do hradu
Úsov: Zámek vestavěný do hradu

Svět je plný zámků, které i přes svou architektonickou rozdílnost a originalitu výzdoby mnohdy působí tak trochu stejně. Na zámku Úsov ve stejnojmenné obci mezi Olomoucí a Šumperkem tenhle pocit mít zaručeně nebudete.

Zámek v Úsově, založený na stezce spojující Olomouc s královským městem Uničov, býval původně středověkým hradem, a řadí se dokonce k nejstarším na Moravě. Současně se může pochlubit tím, že u něj došlo k unikátnímu propojení hradu a zámku do jediného areálu.

Barokní zámek byl vlastně vestavěn do gotického hradu. Svou dispozicí patří původní hrad mezi takzvané francouzské kastely, tedy hrady s více věžemi, které se staraly o jeho obranu. Archeologické průzkumy dokládají, že těch věží na Úsově stávalo dokonce šest.

Z původního hradu se dodnes dochovaly především hradby, zvýšené pro potřeby dělostřelby v 15. století. Renesanční klenby ilustrují výstavbu zámku na místě staršího gotického paláce.

Poprvé se o Úsově historie zmiňuje v roce 1260, ale nás budou více zajímat pozdější období, kdy se jeho podoba začala postupně proměňovat.

Místní prohlídky vás zavedou až do podzemí.
Místní prohlídky vás zavedou až do podzemí.

Sídlo hodné pověsti rodu

Impulz ke změnám Úsova dal král Václav IV., když v roce 1416 svěřil hrad bohatému šlechtici Janu z Vlašimi. Měl tehdy jen jediný požadavek – aby sám mohl na Úsov kdykoli přijet.

A pánové z Vlašimi hned začali na hradě provádět změny k lepšímu a modernějšímu způsobu života, aby Úsov proměnili v reprezentativní panské sídlo, hodné pověsti významného rodu.

Postarali se o mnoho gotických úprav a díky nim dodnes v areálu stojí také věž zvaná Vlašimka. V době, kdy tu na sklonku 15. století sídlili Karel a Jiří z Vlašimi, patřilo rozsáhlé úsovské panství k nejbohatším na Moravě.

Majitelé se ovšem mění a stalo se to i na Úsově. Po pánech z Vlašimi se majetku ujali Boskovicové a pak také Lichtenštejnové. V jejich době to měl Úsov hodně těžké, ostatně jako většina tehdejších bohatých sídel v zemi.

V rámci třicetileté války tu totiž řádili Švédové, kteří na svých taženích nevynechali ani Úsov a když odcházeli, nikdo z předchozích majitelů by zámek asi nepoznal.

Do konce 19. století zde žili Lichtenštejnové.
Do konce 19. století zde žili Lichtenštejnové.

Unikátní ve střední Evropě

Ale potřebné opravy byly spojeny také s novým rozvojem. Přibyl třípatrový zámecký palác se schodištěm a v rámci barokní přestavby dostala třeba nejvyšší věž střechu ve tvaru cibule s hodinovým strojem.

Lichtenštejnové pak na zámku žili vlastně nenápadně až do konce 19. století.

Tehdy kníže Jan II. z Lichtenštejna rozhodl, že rozsáhlé rodové sbírky přírodnin a exponátů, pořízených na četných zahraničních výpravách, si zaslouží místo, kde budou soustředěny a důstojně vystaveny. A jako takové místo si vybral právě Úsov.

Položil tím základ dnešní slávy zámku a jeho výjimečnosti ve srovnání s ostatními podobnými památkami.

I dnes, kdy na zámku sídlí Lovecko-lesnické muzeum, ojedinělé ve střední Evropě.

tvoří totiž lichtejnštejnské sbírky základ celé expozice. Tematika je každému jasná už ve chvíli, kdy vejde do vstupní chodby a na slavnostní schodiště. Stěny jsou totiž zaplněny trofejemi domácí i exotické zvěře.

Muzeum uchovává na 4000 kusů přírodnin, a právě rohů a parohů je mezi nimi na sedm set.

Paroží na zámku nesmějí chybět – a tak nechybí ani zde.
Paroží na zámku nesmějí chybět – a tak nechybí ani zde.

Pohled až do kuchyně

Prostory na Úsově samozřejmě nejsou jen úzce zaměřeny na přírodní exponáty. Už úvodní čtyři sály se věnují historii a nabídnou například model hradu, zachycující podobu jeho opevnění ve 13. století nebo, archeologické nálezy ze zámeckého nádvoří.

Milovníci historie určitě ocení hned tak neviděnou korespondenci správy zámku s odborníky na preparování ulovených zvířat nebo možnost nahlédnout do starých inventárních knih.

Za skvěle dochovanou je možné prohlásit také černou kuchyni, objevenou během rozsáhlé rekonstrukce v 80. letech minulého století. Je stále vybavena pecí, dřevěným nábytkem, a především kuchyňským nádobím ze 17. století.

Zbraně panské i pytlácké

Při procházení lichtenštejnských sbírek určitě budeme přemýšlet o tom, kde si jejich majitelé vlastně všechny ty exponáty pořídili. Odpověď je snadná. Příslušníci rodu rádi cestovali a nebáli se ani hodně exotických destinací.

Přírodniny tak pocházejí z jejich výprav nejen do Polska či Itálie, ale také z Keni, Tanganiky, Ugandy nebo Somálska. Většinu z trofejí si pořídil princ Jindřich Lichtenštejn, který pak své sbírky v roce 1911 zámku Úsov odkázal.

Zdejší africké exponáty jsou tak starší než celé století. Základ sbírek tvoří sály v prvním patře, věnované trofejím africké zvířeny.

Obdivovat můžeme preparovaného lva pustinného, ale přehlédnout se nedají ani šedesátikilové sloní kly, lví kůže a hlavy gazel, antilop, zeber nebo žiraf.

Samostatný sál je věnován kozorožcům a pak už se můžeme vydat o patro výš, kde pro změnu čeká kolekce, pocházející ze středoevropských krajin. Najdeme v ní trofeje srnců, kamzíků, divokých prasat, medvědů, lišek nebo vlků. Dokonce i sbírky hmyzu vystačí na celý jeden zámecký sál.

V parku zde potkáme sympatické obyvatele.
V parku zde potkáme sympatické obyvatele.

S přírodou a lovem souvisejí také zbraně, a i těch si na Úsově užijeme do sytosti.

A to nejen takových, které používali majitelé zámku, třeba zbraní vyrobených lichtenštejnskými puškaři z Valtic na konci 18. století, ale i těch pytláckých, které svého času zabavili hajní z lichtenštejnských panství.

Pro mnohé návštěvníky bude určitě překvapující sbírka značkovacích seker a také takzvaná knihovna dřevin – unikátní sada dřevěných krabiček s plody a listy různých stromů.

Kromě exponátů nejsou zdejší pokoje a sály vybaveny nábytkem, ovšem s jednou výjimkou. Tu tvoří sál zařízený originálním nábytkem, vyrobeným z kořenů stromů.

Pro současné milovníky myslivosti pak budou určitě zajímavé modely dobového nářadí, posedů a dalších lesních staveb.

Hodnota celé úsovské expozice spočívá zejména v její celistvosti a autentičnosti, neboť její podoba se zachovala téměř nezměněná více než sto let. Ovšem to neznamená, že expozice ustrnula v minulosti.

Před pěti lety byla dokončena modernizace celého druhého patra. Nově jsou řešeny grafické prvky a stávající statické exponáty jsou doplněny o audiovizuální a interaktivní prvky včetně velkoplošného promítání.

Jak to chodilo ve staré škole

Pokud bychom si snad po všech těch trofejích chtěli dopřát změnu, stačí se vydat do další zdejší stálé expozice, která připomíná období největší slávy hradu, spojené s přítomností pánů z Vlašimi.

Na své si v ní přijdou zejména malí návštěvníci, pro které je sestavena jako soubor hádanek a rébusů, které je třeba vyřešit. Autoři expozice nezapomněli ani na patřičně strašidelnou středověkou mučírnu.

Jeden z objektů zámku, zvaný Stará škola, v němž od poloviny 18. století sídlila jedna z nejstarších lesnických škol na Moravě, zase nabízí pohled do autentické učebny z dob císaře Františka Josefa I., původní učební pomůcky, a dokonce i unikátní ručně přepisované učebnice.

A kdo vystoupá až do třetího patra zámku, může se pokochat obrazy akademického malíře Lubomíra Bartoše, který se ve své tvorbě rád inspiroval zdejším krajem.

Dnes na úsovském zámku rozhodně nepoznáme, že se na sklonku minulého století nacházel takřka v havarijním stavu. V roce 1983 musel být dokonce pro veřejnost zcela uzavřen a znovuotevření se dočkal až v roce 1990, kdy byla dokončena kompletní rekonstrukce.

Foto: Shutterstock (úvodní), autor (zbytek)

Foto:
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz