Domů     Trojský zámek: Barokní perla pod vinicemi
Trojský zámek: Barokní perla pod vinicemi

Když se před staletími stavěl Trojský zámek, museli dělníci ještě dojíždět pěkný kousek za tehdejší Prahu. Dnes ale tato unikátní stavba patří k barokním chloubám metropole i celé republiky.

Když se někdo narodí do bohaté a vlivné šlechtické rodiny, má samozřejmě k úspěchu a kariéře cestičku umetenou. Musí ovšem prokázat také trochu talentu a píle, jinak svět dostane dalšího zbytečného bohatce.

Potomek vlivného rodu Šternberků, hrabě Václav Vojtěch, patřil ve druhé polovině 17. století k těm, kteří za sebou zanechali významnou stopu.

Jako mladík absolvoval tehdy nezbytnou takzvanou kavalírskou cestu po Evropě, na kterou se tradičně vydávali šlechtičtí synkové, aby poznali svět, a přivezl si domů spoustu nápadů.

Zámek otočit za každou cenu!

Že mu stavění jde a že ho baví, to si vyzkoušel už na zámku na Zelené Hoře či v Horažďovicích. Ale když zdědil po matce pozemky severně od tehdejší Prahy, rozhodl se vybudovat tu něco, na co se jen tak nezapomene.

Ostatně zastával v hierarchii království významné postavení, a doba baroka si hodně zakládala na náležité reprezentaci. Václav Vojtěch hodlal svůj význam podtrhnout i samotným umístěním stavby.

Hlavní sál zámku, který pod jeho dozorem začal na kopci nad Vltavou vyrůstat, spojuje přímka přímo s Pražským hradem, a aby bylo možné takové polohy dosáhnout, nelitoval hrabě dát na jedné straně stavebního pozemku odlámat značný kus skály, zatímco na druhé naopak vytvořit vysoký násep.

Jedná se snad o ten nejkrásnější zámek v Praze!
Jedná se snad o ten nejkrásnější zámek v Praze!

Turci stále bojují na stropě

Václav Vojtěch si na stavbu rodového sídla ve stylu římských vil pozval příslušné odborníky – italského architekta Giovanniho Domenica Orsiho a jeho burgundského kolegu Jana Baptistu Matheyho.

Ti zvolili projekt, jehož srdcem se stal již zmíněný ústřední sál, vysoký přes dvě patra.

Vyzdobit ho svými freskami přicestovali italští a vlámští mistři, a motivy jejich maleb jsou opravdu bohaté, od oslavy vítězství nad Turky u Vídně na stropě ústředního sálu až po orientální náměty v takzvaných čínských komnatách v prvním patře.

A o tom, že si výtvarníci dali s výzdobou skutečně práci, svědčí i fakt, že jen v ústředním sále najdeme 1400 čtverečních metrů maleb, v celém zámku pak neuvěřitelných 4000 metrů. 

Jak se Troja dostala do Prahy

Autoři stavby si dali záležet i na monumentálním vnějším schodišti, které vystupuje z hlavního sálu. Jeho sochařská výzdoba je inspirována antickými vzory včetně zpodobnění boje Titánů s bohy.

Právě tyto plastiky způsobily, že se pro schodiště ujalo označení Troja, které pak převzala celá oblast,

původně známá pod podstatně méně exotickým jménem Zadní Ovenec. Podle jiných zdrojů ovšem jméno Troja získala oblast z úplně jiného důvodu, a to až v průběhu 19. století.

Lidem totiž ruiny zdejšího starého mlýna připomínaly trosky antických měst, jak je znali ze starých kreseb.

Prohlídku zámku můžete pohodlně spojit s návštěvou zoo.
Prohlídku zámku můžete pohodlně spojit s návštěvou zoo.

Kašen není nikdy dost

Co by ovšem bylo šlechtické sídlo bez impozantní zahrady? Ta trojská byla založena v typickém barokním stylu, takže nepostrádá nezbytné kašny, antické terakotové vázy, pergoly či altánky.

Ve středu zahrady je pak umístěn labyrint z habrových keřů, kde hledání správné cesty komplikují i důmyslné vodní překážky.

Zanedlouho začali dělníci stavět také přilehlé konírny, oranžerie, mlýn, pivovar a rozlehlou terasu, z níž měl hrabě Šternberk s chotí a dcerou úžasný výhled do okolí. Pýchou zahrad jsou zdejší kašny.

Na jedné z nich, hned pod monumentálním hlavním schodištěm, hrabě Šternberk pro své hosty přichystal i překvapení, když po došlápnutí na určitý schod začala na přítomné z některých soch stříkat voda.

Další dvě kašny najdeme před jižním průčelím, nedaleko stojí další kašna s fontánou. Zahanbit se nedali ani moderní tvůrci, kteří po staletích přispěli kruhovou kašnou s fontánou před severním vstupem.

Kterou Kláru miloval víc?

Za časů hraběte Václava Vojtěcha by nám projít jeho panství trvalo mnohem déle. Rozlehlé pozemky tenkrát zahrnovaly i prostory, které dnes zaujímá botanická zahrada, a patřila k nim také vinice svaté Kláry.

V roce 1695 na vrcholku vinice nechal hrabě postavit barokní Kapli svaté Kláry. Pojmenoval ji tenkrát nejen po svaté Kláře, zakladatelce přísného řeholního řádu klarisek, ale také po své milované manželce Kláře Bernardině z Maltzanu.

Ke kapli bylo možné od zámku až na vrchol vinice vystoupat po speciálně postaveném schodišti.

Když prodat, tak císařovně

Václav Vojtěch ze Šternberka toho za svého života dokázal hodně.

Byl členem místodržitelského sboru Českého království, prezidentem apelačního soudu i nejvyšším sudím a dotáhl to až do funkce nejvyššího hofmistra – druhého nejvýznamnějšího zemského stavovského úředníka celé země.

Nesplnil se mu jen jeho velký sen přivítat na Trojském zámku samotného císaře. A už vůbec nebylo v jeho silách uchovat zámek ve vlastnictví svého rodu.

Po půlstoletí od jeho smrti totiž jeho potomci zámek prodali a jen malou útěchou může být, že kupcem byla sama Marie Terezie.

Ta ho sice pořídila pro svůj Ústav šlechtičen, kde se mladé urozené dámy učily správnému vychování, ale i ona sama tu několikrát pobývala.

I v přírodě se dobře vyučuje

Stát získal zámek s přilehlými pozemky od posledního soukromého majitele v roce 1922 a správce státního rozpočtu určitě těšilo, že na to nemusel vynaložit ani korunu.

Velkostatkář Alois Svoboda totiž svůj majetek věnoval státu u příležitosti 70. narozenin T. G. Masaryka, ovšem s podmínkou, že bude sloužit osvětě, například školství. K uskutečnění projektu jakési výchovné osady školních pavilonů se ale nikdo neměl.

Za osvětu však můžeme s klidným svědomím považovat i zoologickou či botanickou zahradu, které pak byly obě na původních šternberských pozemcích založeny.

Jedna prohlídka přece nestačí

Obě tyto vážené instituce samozřejmě existují dodnes a návštěvníci mohou využít unikátní vstupenky, zvané Trojská karta. Nabízejí totiž zvýhodněné vstupné současně jak do zámku, tak do sousedních areálů zoologické zahrady i botanické zahrady.

Výhodou pro spěchající turisty je především to, že není nutné absolvovat všechny tři prohlídky zároveň – karta platí od dubna až do září. Kdo nechce investovat do vstupenky, může se alespoň pokochat krásou trojské zahrady, kam je vstup volný.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů. Také Slované po svém příchodu do z
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz