Domů     Bratislava: Za humny na vás čeká poklad na Dunaji
Bratislava: Za humny na vás čeká poklad na Dunaji
od 27.9.2021
1

Slovenská metropole kypí životem. Ve městě na Dunaji se hojně staví a inovuje. Kromě moderní architektury zde ale návštěvník ocení zejména koktejl lahodných pokrmů, malebných historických zákoutí a unikátních přírodních krás.

Ve chvíli, kdy dorazíte do Bratislavy, před vámi vyvstane pořádné dilema. Zkrátka nebudete vědět, co dřív! Možná nebude od věci začít dávnou minulostí. Nacházíte se totiž ve městě, kde se psaly dějiny.

V dávných dobách se zde na březích Dunaje proháněli Keltové i Římané, svého prvního pomyslného vrcholu ale město dosáhlo v 16. století, kdy se kvůli nebezpečnému vpádu Turků do Uher stalo ještě pod jménem Prešpurk hlavním královským korunovačním a sídelním městem.

Na toto období upomíná největší sakrální stavba přímo v srdci města – Dóm svatého Martina. Chrám, jehož založení sahá až do 11. století, sloužil jako hlavní korunovační svatostánek Uher, korunu si zde nechala nasadit i římská císařovna Marie Terezie.

Ufo - výhled na Dunaj
Ufo – výhled na Dunaj

Historie se odráží v architektuře

Za historií se můžete vypravit i po vodě. Stačí si koupit lístek na plavbu z Bratislavy pod Devín a zase zpátky. Zřícenina hradu Devín připomíná jak dávné keltské osídlení, tak slávu někdejší Velkomoravské říše.

Hrad střežící Uhry na soutoku Dunaje a Moravy srovnala se zemí až napoleonská vojska počátkem 19. století, dnes je Devín jedním z hlavních reprezentantů slovenské národní historie. Tím druhým velkým reprezentantem je Bratislavský hrad.

Dnešní sídlo Historického muzea dominuje celému levému břehu Dunaje. Za návštěvu určitě stojí především jeho Korunní věž. Ta je vysoká 47 metrů a nabízí úchvatný pohled na město.

Jen pár kroků od stavby stojí moderní budova Slovenské národní rady, parlamentu současného Slovenska. Dovnitř se ale jen tak nepodíváte, den otevřených dveří pro širokou veřejnost se tu pravidelně koná vždy jen 1. září.

Obrácená pyramida
Obrácená pyramida

Nocleh v koruně stromu

Pokud stále nemáte dost, zkuste popřemýšlet o návštěvě jednoho z asi 30 muzeí ve městě. Možná už byste ale uvítali trochu té přírody. A nebojte, nemusíte za ní chodit moc daleko.

Bratislava je prý totiž po islandském Reykjavíku a novozélandském Aucklandu třetím nejzelenějším městem světa! Přírodním rájem je rozhodně lesopark na úpatí Malých Karpat severně od města.

Ocení ho nejenom běžci a turisté, ale i rodiny s dětmi či přátelé na pikniku. Vrcholem návštěvy lesoparku pak může být cesta lanovkou na vrchol Kamzík. Zde se nachází originálně vystavěný televizní vysílač s rozhlednou.

Bratislavu a její okolí můžete poznávat i ze sedla kola. Podél Dunaje a Moravy se nachází síť cyklotras mírné náročnosti, navíc v příjemné atmosféře lužních lesů. Pro odvážlivce a milovníky přírody tu máme ještě jeden tip.

V místním lesoparku můžete strávit romantickou noc v jednom ze dvou domečků přímo v korunách stromů

Modrý kostelík
Modrý kostelík

Parky, kam se podíváš

Zelení oplývá i centrum města. Za návštěvu rozhodně stojí prezidentský Grasalkovičův palác s rozlehlým upraveným parkem, relaxační Medická zahrada ve Starém Městě nebo vůbec nejstarší park ve střední Evropě Sad Janka Kráľa v části Petržalka.

Ten je naplánován podle pravidel barokního klasicismu a jeho cesty jsou uspořádané do tvaru osmicípé hvězdy. Pro ty, kteří mají rádi sport, doporučujeme zdolání Malého Dunaje. V místní půjčovně lodí seženete plastové i nafukovací kanoe.

Při proplutí obcí Jelka míjíte jeden ze čtyř historických dřevěných mlýnů na řece.

Staré město
Staré město

Chuťovky po Slovensku

Po náročném výkonu jistě oceníte místní gastro speciality. A že je z čeho vybírat! Místní specialitou zejména v podzimních měsících je tady dozlatova upečená lahodná husa spolu s dušeným zelím a bramborovými lokšemi.

Pomyslným rájem této pochoutky je malé městečko Slovenský Grob, které se chlubí desítkami hostinců s nezapomenutelnou atmosférou. Městečku dokonce od roku 2016 dominuje „Její Veličenstvo“ husa – v podobě třímetrové sochy.

Pravou „prešpurskou“ kuchyni okusíte třeba v restauraci Leberfinger u Sadu Janka Kraľa nebo v prestižní restauraci Savoy v hotelu Carlton. O báječný gurmánský zážitek se postarají i špičkoví kuchaři v restauraci Zylinder na Hviezdoslavově náměstí.

Dokonalou sladkou tečkou pak bude zákusek a koláček z proslulé historické cukrárny Konditorei Kormuth jen kousíček od Hlavního náměstí. Lahůdky nabídne také originální restaurace ve vyhlídkové věži UFO.

Výhled na hrad
Výhled na hrad

Gastro zážitky pod UFEM

Zavěšený Most Slovenského národního povstání spojuje centrum se čtvrtí Petržalka od roku 1972. Nejde o ledajaký most. Zdobí ho totiž nápadně vyhlížející vyhlídka UFO. Z ní se naskytne ten nejkrásnější výhled na Dunaj vůbec.

Vyhlídka je vysoká celých 95 metrů, vstupné na ni se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 eur. Navštívíte-li Bratislavu v létě, budete mít navíc to štěstí, že si přímo pod vyhlídkou UFO můžete přijít odpočinout na písčitou pláž.

Ta se tu otevírá vždy od června a je přístupná pro všechny. Její nezbytnou součástí jsou bary s plážovou kuchyní a vybranými drinky, samozřejmostí je bezplatné parkoviště u pláže a wi-fi připojení zdarma. Kousek odtud kotví plavidlo Dunajský pivovar.

To nabídne nejenom nevšední gastronomický zážitek, ale i zlatavý mok místního pivovaru Patrón.

Nevšední okolí

Krásy Slovenska na vás ale číhají i před branami Bratislavy. Za krátký výlet stojí hrad Červený Kameň nad malebnou malokarpatskou obcí Častá. V areálu se nachází také sokolnický dvůr Astur s největší kolekcí dravých ptáků v zemi.

Spojení vína a umění pro vás chystá vinařství Elesko v Modré, jehož součástí je i galerie Zoya Museum s unikátní sbírkou obrazů Andyho Warhola. Vodním atrakcím se nevyhnete v Aquaparku Senec, jenž má otevřeno celoročně.

V létě zkuste využít služeb Malokarpatského expresu. Jde o turistický autobus s průvodcem, který vás povozí po nejznámějších vinařských městečkách okolí včetně hradu Červený Kameň.

Foto: Město Bratislava (Brano Molnar)

Foto:
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Nezapomínejte na petržel
panidomu.cz
Nezapomínejte na petržel
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
nejsemsama.cz
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
Chtěla jsem pomoci cizí ženě, ale přineslo mi to nakonec zklamání. Pravidelně chodívám dělat větší týdenní nákup do některého ze supermarketů. Jednoho dne jsem si povšimla mladé ženy s asi šestiletým synkem. Měla s sebou pouze malý košík. Místo do něj si ale pár věcí strčila do kapes bundy. Přemýšlela jsem, jak mám reagovat a jestli chci
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
historyplus.cz
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět. Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou,
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
enigmaplus.cz
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
V roce 1932 spatřil William Beebe (1877-1962) okénkem ponorného zařízení – batysféry podivného tvora. Místem mysteriózního setkání byl Atlantský oceán u Bermudského souostroví. Co biolog v hloubce 640
Stále mi píše zamilované básně
skutecnepribehy.cz
Stále mi píše zamilované básně
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem,
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
Poslední dobou působí herečka ze seriálu Ulice Aneta Krejčíková (32) smutně, jako kdyby snad v životě prožívala velké trápení. Všímají si toho i její sledující na sociálních sítích. Vznikat pochopit
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
21stoleti.cz
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza Doktorka Stephenie Lucas One
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
epochaplus.cz
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat