Domů     Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel

Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká.

Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec.

Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko – unikátní jednotná městská zástavba příbytků pro zaměstnance, která nakonec zahrnovala 125 obytných domů.

Nebyly to nějaké strohé paneláky, ale originální stavby s řadou propracovaných detailů včetně dřevěných okenic nebo pečlivě vyřezávaných vstupních dveří, jedinečných pro každý z objektů.

Vše pro péči o zaměstnance

Zaměstnanecké sídliště vznikalo postupně už od poloviny 19. století a postupem času se ukázala potřeba ho doplnit o další nezbytné stavby. Toho se ujala baronka Marie Pavlína Liebiegová.

Na její náklady tu v 80. letech 19. století začal vznikat takzvaný Špitálský okrsek Vincentinum, který zahrnoval mateřskou i obecnou školu s cílem postarat se nejen o sirotky, ale formou jakési družiny i o děti vytížených zaměstnanců.

Do Vincentina nechala baronka povolat příslušnice ženské větve řádu lazaristů ze Štýrského Hradce, které byly pro správu sirotčince nejvhodnější, protože tento řád je založen právě na péči o potřebné.

Za čtyři roky hotovo

Součástí Vincentina se měl ovšem stát i kostel a jeho patronem se nemohl stát nikdo jiný než svatý Vincenc z Paoly, patron lazaristů. Základní kámen byl položen 31. srpna 1884 a celou stavbu se podařilo dokončit do čtyř let.

A nutno říci, že vídeňští architekti Richard Jordan a Josef Schmalzhofer po sobě rozhodně nezanechali žádnou tuctovou památku.

Kostel navrhli z červených lícových cihel opatřených červeným nátěrem, některé z výrazných architektonických prvků navíc zvýraznili bílou barvou. Průčelí zaujme režným zdivem, kombinovaným ze světlého kamene.

Pískovcové prvky jako římsy nebo ozdobné sloupy byly speciálně dodány až z německé Pirny. Kostel v novorománském stylu má dvě věže zakončené zvonicí, stavba je nad hlavní lodí zakončena kopulí a přiléhá k ní také budova fary.

K výzdobě kostela byly povolány významné osobnosti z řad kameníků a malířů jak z Čech, tak z Rakouska, malířská díla se však do dnešních dob bohužel nedochovala.

Kostel totiž čekala řada období, kdy doslova bojoval o svou existenci, což se zásadně podepsalo na jeho stavu.

Nebudou hvězdy ani žampiony

Ten okamžik nastal krátce po druhé světové válce. S odsunem německého obyvatelstva a nástupem nového režimu přestal být kostel využíván a bohoslužby tu definitivně skončily v polovině 50. let. I když byl nyní v majetku státu, vlastně se nevědělo, co s ním.

Nějakou dobu si liberečtí hýčkali plány vytvořit z něj hvězdárnu, z tohoto projektu ale nakonec sešlo.

Stejně tak byly nakonec plány proměnit kostel v sídlo tělovýchovné jednoty nebo v restauraci a neujal se ani návrh místního občana, který sliboval, že ve sklepě kostela bude pěstovat žampiony.

A tak jako záchrana na poslední chvíli přišla v roce 1972 žádost Církve adventistů sedmého dne, kteří o stavbu projevili zájem. Stát se tenkrát chátrající památky zbavil za 30 316 korun.

Nemusel se tak už starat o rekonstrukce a opravy, ale zároveň ztratil vliv na rozhodování o její další podobě.

Kostel jiného druhu

Kostel sv. Vincence by tak pamětníci poznali už jen zvenčí, odkud je stále stejně krásný jako za liebigovských dob. Uvnitř ale jeho uspořádání doznalo zásadních změn.

Do interiéru bylo vestavěno další patro, či pokud počítáme i podlahu v kopuli, vlastně patra dvě. V souladu se zásadami adventistů je výzdoba strohá a účelová. Oltář nahradilo baptisterium – prostor pro křty dospělých ponořením do vody.

Adventisté kladou důraz na práci s dětmi, a tak v bočních lodích přibyly hrací koutky, aby si děti mohly během obřadů užít své a nenudily se. Nové využití kostela samozřejmě poněkud komplikuje jeho prohlídky, protože je přístupný pouze členům církve.

Dostat se dovnitř umožňují tak jen výjimečné akce, například oblíbená Noc kostelů. V jejím rámci pak mají návštěvníci možnost dostat se třeba až pod strop původní kopule, která dnes slouží jako mládežnická klubovna.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz