Zkuste navštívit některý z klášterů jižních Čech. Je jich tu hodně a my jsme pro vás vybrali malou ochutnávku.
Vyšší Brod
Tohle místo znají vodáci, kteří tu začínají svou pouť po řece. Ale vypravit se sem můžete i na kole nebo pěšky. Opatství bylo založeno Vokem z Rožmberka roku 1259. Prý to bylo z vděčnosti.
Pan Vok se totiž topil v rozbouřené Vltavě, obrátil se o pomoc k Panně Marii a byl vyslyšen. Stavba trvala přes 100 let a klášter s kostelem přežil husity, třicetiletou válku, fašisty i nepříliš dobrou správu socialistického státu.
Nechybělo mnoho a bylo tu skladiště zemědělských strojů. Dnes ho opět spravují a zvelebují cisterciáčtí řeholníci.
Sama stavba je monumentální, a pokud půjdete dovnitř, můžete si prohlédnout klášterní kostel s osmi oltáři, kaple, knihovní chodbu, dva knižní sály: filosofický a teologický a galerii. Nejcennějšími památkami tu jsou Vyšebrodská madona a Závišův kříž.
Zlatá koruna
Klášter založil Přemysl Otakar II., prý tak děkoval za vítěznou bitvu. Jako všechny církevní stavby měl pohnutou minulost, dokonce byl Josefem II. zrušen, ale v jeho historii se najdou i světlé chvilky.
Třeba to, že je pečlivě rekonstruován, nebo že se sem před čtyřmi lety nadobro mohl vrátit gotický deskový obraz známý jako Zlatokorunská madona. Vybrat si můžete dvě prohlídkové trasy.
Ta hlavní vás provede malým i velkým konventem a vrcholí v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který je největším kostelem v jižních Čechách, druhá mapuje literární dění na jihu Čech a na česko-rakousko-německém pomezí od středověku do současnosti.
Kuklov
Tady, nedaleko obce Brloh, si přijdou na své spíš romantické duše, milovníci gotiky a tajemství. Roku 1495 Petr IV. z Rožmberka povolal mnichy řádu sv. Františka z Pauly, aby založili na Kuklově klášter.
Nebyl nikdy dokončen a už kolem roku 1530 byl ho mniši opustili. Zbytek zkázy dokonala švédská vojska. Dochovány jsou obvodové zdi pozdně gotického jednolodního kostela a ze zbytků kláštera byly postaveny okolní domky. Místo je to tajemné a magické. Možná proto si je vybral v 1967 František Vláčil jako kulisu filmu Údolí včel.
Milevsko
Léta páně 1148 přichází komunita mnichů svatého Norberta ze Želiva do Milevska a zakládají klášter. Je tak nejstarší v jižních Čechách. Najdeme tu vše, od románského období přes gotiku až po baroko. Jeho osud byl dramatický.
Klášter, jehož moc sahala až k rakouskému Linci, poničili husité, ale premonstráti tu byli až do josefínských reforem. Ostatně historii si můžete zopakovat na jedné z prohlídkových tras.
Milovníci hudby asi zvolí prohlídku varhan v Bazilice navštívení Panny Marie s ukázkami skladeb, ale na tu je třeba se předem objednat. A pro poutníky ještě jedna informace.
Klášter je součástí poutní stezky, takže přicházíte-li ze vzdálenosti delší než 15 km, můžete požádat o razítko a odznak.
České Budějovice
Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie patří k nejstarším a nejcennějším památkám Českých Budějovic a najdete jej na Piaristickém náměstí. Rajský dvůr uvnitř konventu obklopuje ze všech stran křížová chodba se vzácnými nástěnnými malbami.
Právě při její rozsáhlé rekonstrukci byla nalezena freska, na které je Karel IV. zobrazený se synem Václavem IV. Na obrazu je Panna Maria Ochranitelka, která pod svým pláštěm symbolicky opatruje světské i církevní stavy.
Díky písemným pramenům se podařilo určit, z jakého období obraz pochází. Karel IV. byl totiž na návštěvě královského města na jihu Čech od 5. do 7. května 1378, kdy se zde setkaly nejvýznamnější evropské osobnosti.
Unikátních je i pět barokních soch v zahradě kláštera, jejichž autorem je Josef Dietrich. Traduje se, že soše svatého Josefa propůjčil sochař svou vlastní tvář.
Foto: Shutterstock, wikipedie.cz, klaster-zlatakoruna.cz, kc.bcb.cz/