Domů     Tak trochu jiné orloje
Tak trochu jiné orloje
od 19.3.2023
1

Ten pražský na Staroměstském náměstí každý zná. Existuje ale mnoho dalších orlojů v českých i moravských městech. Víte, kam se za nimi vydat?

Důmyslné zařízení, které je víc než pouhé věžní hodiny. Do detailů propracovaný mechanický stroj, který může ukazovat třeba polohu nebeských těles na obloze, ale i další astronomické, časové i jiné údaje (kalendář, datum, znamení zvěrokruhu…).

Stroj, který vás donutí zastavit se a zírat, bádat a zkoumat, co všechno je v něm a na něm ukryto, obdivovat práci mistrů. Stroj, který vás láká, abyste si vyhledali podrobnosti o něm, o jeho autorovi, o době, kdy vznikl.

A nemusí to být pouze středověk… Vypravte se s námi za některými z netradičních nebo novodobých orlojů na Moravě i v Česku.

Žatecký – plný piva a pivařů

Jeden z „moderních“ orlojů, který je součástí Chrámu chmele a piva v Žatci, si vysloužil přezdívku „Chmelový stroj“, a právem… Ciferník se zvěrokruhem zdobí motivy z pěstování a sklizně chmele. Okolo ciferníku se otáčí malovaný kruh se zvěrokruhem.

Ručička ukazuje na obraz fáze pěstování chmele, kterou lze právě spatřit i na okolních žateckých chmelnicích. Stejně jako na tom pražském nechybí kostlivec, který každou hodinu rozklinká zvonek ve své ruce.

Místo 12 apoštolů se ale zpoza dvířek na dně sudu objeví mariášové karty. Ne lecjaké… Místo zelených listů na nich spatříte chmelové šišky. Pod ciferníkem jsou pohyblivé postavy, které si připíjejí půllitry piva. Pod nimi se otevírá peklo.

Přesně tak, jak si ho představují žatečtí pivaři. Nechybí latinský nápis Memento Lupuli Saczensi Cereviseae (Pamatuj piva z žateckého chmele). Nad postavami se rozprostírá pivařské nebe.

Otcem stroje je pražský umělecký kovář Petr Podzemský a život mu vdechl v srpnu roku 2010. Ocelovou konstrukci o rozměrech 4×6 metrů nechal potáhnout měděným plechem.

Ptačí v liberecké zoo

Tentokrát ho nehledejte venku. Skrývá se v nejstarším domku přímo v areálu naší nejstarší zoologicé zahrady, a to v cukrárně U čápa. Čím je výjimečný? Připomíná ohrožené druhy zpěvných ptáků z oblasti jihovýchodní Asie, které se ocitají na pokraji vyhynutí.

Každou celou hodinu se na štítu cukrárny otevřou dvířka a postupně se objeví šest opeřenců, kteří zapějí svou ptačí melodii. Orloj tak chce upozornit na současný masivní úbytek a vymírání ptačích druhů v tropických deštných lesích v jihovýchodní Asii.

Některé druhy pěvců jsou totiž pro své výjimečné a líbivé zbarvení nebo unikátní zpěv v masivních počtech odchytávány z lesů a prodávány na trzích.

K nápadu s orlojem se zoo Liberec inspirovala v nedalekém Kryštofově údolí, kde byl orloj také vybudovaný, a to v roce 2008. Na vzniku ptačích hodin v liberecké zoo se podíleli i samotní autoři stroje v Kryštofově údolí.

Mechanika vznikala v modelárně Milana Jelínka v Machníně u Chrastavy. Autorem dřevěných soch indonéských pěvců v nadživotní velikosti je známý český sochař Jan Švadlenka. Ptačí orloj vznikl v listopadu 2018.

Pohádkový v Ostravě

Najdete ho v Pivovarské ulici v průčelí Divadla loutek, které je na výstavišti Černá louka. Na rozdíl od tradičních orlojů neobsahuje astronomický ciferník, ale jen symbol hvězdné oblohy s hodinami a troje pohyblivé dveře.

Za nimi jsou ukryté dvojice pohádkových postav – král s královnou, čert s andělem a smrtka s kašpárkem. Každou sudou hodinu od 8 do 20 hodin se objeví na necelé dvě minuty v okénkách na průčelí divadla. Nejsou to jen tak nějaké postavičky.

Každá měří 180 centimetrů a podle návrhu výtvarníka Tomáše Vokmera vznikly z lipového dřeva v dílně řezbáře Pavla Skorkovského. Každá dvojice pak představuje určitý symbol. Tak třeba Král a Královna ztvárňují symbol muže a ženy.

Anděl a Čert představují dobro a zlo a rozvernému Kašpárkovi, který má stále úsměv na tváři, dělá společnost věčně vážná Smrtka. Orloj byl spuštěn 21. února 2011.

Orloj neorloj v Kadani

Musíte dojít na Nábřeží Maxipsa Fíka, které je pod kadaňským hradem. A tam ho spatříte. Vlastně ji, protože se nejedná o orloj, ale o kovovou sochu. Jestli vám socha připomíná Staroměstský orloj, není to náhoda. Jedná se totiž o jeho repliku.

Oproti tomu pražskému je ale kadaňský orloj jednou tak velký (měří více než 5 metrů a váží více jak pět tun). Má i své jméno: Pocta Mikulášovi z Kadaně. Autorem je umělecký mistr kovář a restaurátor Karel Meloun z Klášterce nad Ohří.

V roce 2014 vytvořil sochu právě na počest kadaňského rodáka, hodináře a tvůrce slavného orloje na Staroměstské radnici v naší metropoli. Pohyblivá kolečka nehledejte, ani odbíjení hodin se nedočkáte, natož přehlídky apoštolů či jiných postav.

Přesto si smlsnete. Zezadu a po stranách je totiž orloj otevřený a nabízí pohled do svých útrob. Uvidíte tak, jak přesně vypadá každý kousek stroje.

Černý Janek sídlí v Uherském Brodě

Také toto moravské město má svou raritu – hned tři jedinečná časoměrná zařízení, z toho dva orloje a jedny astronomické hodiny. Pojďme se podívat jen na orloj na radniční věži. Jeho symbolem je Černý Janek, postava nerozlučně spjatá s městem.

Dle pověsti zachránil město před křižáky. Každou hodinu se v dosahu náměstí rozléhá jeho cinkot. Sochu Černého Janka najdete na radniční věži pod hodinami. Pod jeho postavou vyčnívá polokoule, která představuje Měsíc. Druhá polokoule se ukrývá uvnitř zdiva. Jedna je natřena na černo, druhá pozlacená a celá koule se otáčí kolem své osy.

Při pohledu na věž tak můžete vidět aktuální měsíční fázi, ve které se současně na obloze nachází i skutečný Měsíc. Současná radniční věž byla dostavěna v roce 1715 a hodiny pro ni v té době zhotovil švýcarský hodinář Franz Lang z Lucernu.

Když dosloužily, chopila se hodinářská dynastie Dvořáků práce. Spolu s novými hodinami pod jejich rukama vznikl také Měsíc. Jsou v něm uloženy pamětní spisy o Janu Ámosu Komenském.

Nové věžní hodiny společně s novou dřevěnou sochou Černého Janka a měsíční koulí byly na radnici instalovány v roce 1958.

Zajímavosti

Víte, že…

… pražský orloj jako jediný na světě měří babylonský a staročeský čas?

… současná podoba orloje v Olomouci je z 50. let 20. století? Náboženské motivy tady byly nahrazeny postavami, které představují pracující lid. Je to snad jediný orloj na světě, který vzdává hold různým dělnickým profesím.

… Litomyšl má na orloji místo apoštolů půvabné ženské postavy?

… hodinový stroj na Masarykově náměstí v Pelhřimově má poskakující kozly?

… unikátem mezi orloji je ten brněnský ve tvaru nábojnice? Vznikl jako připomínka na rok 1645, kdy Brno obléhali Švédové. Od té doby se také v moravské metropoli zvoní poledne o hodinu dříve, tedy v 11 hodin.

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat