Domů     Zámek Nový Jičín: Renesanční skvost plný klobouků
Zámek Nový Jičín: Renesanční skvost plný klobouků

Zámek s dlouhou historií, kterému se někdy přezdívá také Žerotínský, dnes přicházejí obdivovat turisté. A když odcházejí, spousta z nich může říci, že dnes měla na hlavě klobouk.

Jak vznikl název města Nový Jičín, o tom nemáme úplně přesné údaje. Podle pověsti bylo pojmenováno po udatné dívce Jitce, která se pro záchranu malého chlapce neváhala pustit do boje s medvědem.

Na místě jejího odvážného činu vznikla kaplička a později zámek s názvem Jitčin, od čehož byl k Jičínu už jen kousek.

Jiní zase odvozují jméno Jičín od slova diký neboli divoký a předpokládají, že původně se město jmenovalo Dičín a nenápadně se přes Tičín dostalo až k Jičínu. Nás do města přivádí krásný zámek se zajímavými expozicemi.

Panství rozdělené na polovic

Když se osada pod hradem Starý Jičín začala ve 14. století rozrůstat, měla pravoúhlý tvar a obepínala tvrz hned vedle náměstí.

Zdejší panství patřilo ve 14. století pánům z Kravař, ale ti nebyli zrovna jednotní, a tak se rodový majetek musel rozdělit na dva díly.

Vok z Kravař získal právě tu část s městem Novým Jičínem a postavil si tu rozlehlý kamenný dům, zárodek budoucího hradu, který teprve až další století proměnila v zámek. To už tu ale vládl zcela jiný rod, kterým byli Žerotínové.

Ti koupili panství v roce 1500 a Bedřich ze Žerotína nechal městský hrad přestavět na jednopatrový renesanční zámek. Jeho chloubou byl velký sál s křížovou klenbou.

Radnice se mění ve skladiště

Zámek ale dlouho tak nízký nezůstal. O půlstoletí později získalo objekt město Nový Jičín a hned nechalo zámek rozšířit o třetí, dlouhé a dvouposchoďové jihozápadní křídlo.

A nakonec přibylo i čtvrté křídlo, čímž zámek dostal dnešní půdorys písmene F. Město si zámku natolik považovalo, že ho na konci 16. století proměnilo v radnici. Ne na dlouho.

Když ho za třicetileté války vydrancovali Švédové, hodil se už jen na sklad obilí a zdálo se, že skončí v zapomenutí.

Vídeňský pohled na rekonstrukci

Pak se do dějin zámku zapsala Tereziánská akademie z Vídně, která ho do své správy získala v 18. století. Díky ní se také zámek o století později dočkal generální přestavby, která trvala dvacet let a od základu vzhled komplexu proměnila.

Bylo to poznat na první pohled už zvenčí. Strženy byly renesanční atiky a věžičky, které už měly nespolehlivou statiku a ohrožovaly kolemjdoucí. Pultové střechy zámku se změnily na sedlové, na jiných místech byla proražena okna.

Vězení nad ovocným sadem

Změny se dotkly i všech čtyřiceti místností v interiéru. Z původních komnat jich mnoho změnilo účel, takže tu nově vznikly kanceláře, byty, kuchyně nebo obydlí obecního drába s přilehlým vězením.

Všechny tyto stavební práce samozřejmě vyžádaly mnoho peněz, ale k zámku patřilo 2000 hektarů zemědělské půdy, takže se dokázal uživit.

Právě v tomto období definitivně zmizely zbytky bývalého příkopu, který už dávno ztratil svou obrannou funkci a stejně už byl do značné míry zavezen. Teď ho nahradila ovocná zahrada. Do krásného parku nyní vedla dvě schodiště ze zámku.

Koncert pro budoucího krále

Myslelo se ale i na vzácné návštěvy, kterým byla k dispozici zcela nová apartmá. V nich pak pobýval například historik František Palacký.

Nejvzácnějším hostem byl ale následník rakouského trůnu arcivévoda Karel František Josef, který se tu zastavil v roce 1912 i s manželkou Zitou. Město pro něj tehdy přichystalo automobilovou projížďku slavnostně osvícenými ulicemi a koncert pod zámeckými okny.

Zakrátko se po smrti Františka Josefa I. stal rakouským císařem a současně i posledním českým králem a historie ho zná jako Karla I.

Ve znaku ohnivého šípu

Dnes v zámku sídlí Muzeum Novojičínska. Nejen obyvatelům zdejšího regionu je určena stálá expozice Ve znaku zavinuté střely.

Svým názvem připomíná městský znak, na němž je už od dob pánů z Kravař ruka svírající šíp omotaný kusem látky, který se ve středověku používal k zapalování střech obléhaných měst.

Znak pochází už z roku 1398. Expozice dokumentuje dlouhou historii města od jeho počátku.

Pozdrav z ráje klobouků

Neobvyklou atrakcí, v zámeckých prostorách běžně nevídanou, je zdejší Muzeum klobouků.

Po náročné rekonstrukci jihovýchodního křídla byla expozice s názvem Nechte na hlavě poprvé otevřena na konci roku 2000 a dnes v ní můžeme porovnávat na šest stovek pokrývek hlavy – klobouků, čepic a přileb od počátku 19. století do současnosti.

Kloboukům a zdejší kloboučnické tradici se ostatně věnuje i městské Návštěvnické centrum sídlící hned vedle zámku v historickém domě, v němž v roce 1790 zemřel slavný vojevůdce Gideon Laudon.

V prvním patře najdeme interaktivní expozici s digitální zkoušírnou, ateliérem i dětským koutkem. Z kloboučnických polotovarů si zde můžeme vyrobit vlastní suvenýr nebo si vybrat některý z klobouků a nechat si v něm pořídit profesionální snímek.

Svou fotografii v klobouku pak můžeme rozeslat svým přátelům jako originální pozdrav z výletu.

Expozice Generál Laudon

Do budovy Návštěvnického centra už jsme nahlédli díky tamní kloboučnické interaktivní výstavě. Ve stejné budově sídlí ale také historická expozice věnovaná osobnosti významného rakouského generála 18. století Ernsta Gideona von Laudona.

Zabírá celé třetí podlaží – několik místností věnovaných jednotlivým etapám vojevůdcova života. V každé zh nich jsou k dispozici dotykové obrazovky, pomocí nichž si můžeme samo vyhledat klíčové historické události.

K nejobdivovanějším částem expozice patří dioráma bitvy u Domašova s pěti stovkami cínových vojáčků, doplněné novým systémem ozvučení. Návštěvníky zaujme i interaktivní dělo, z něhož si mohou zkusit osobně vystřelit.

Foto: Shutterstock
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz