Nejen Ještěd, nejen Trosky. Liberecký kraj nabízí nepřeberné množství kulturních památek, ale míst, kde se budete mít skvěle s dětmi. Zde je naše další záplava tipů na výlety.
Památka na slony
Zhruba kilometr od malebné obce Jítrava na úpatí vrchu Vysoká je možné spatřit nápadně bílé skály se zaoblenými tvary připomínající slony.
Jedná se o pískovcové skály, které dosahují výšky až 20 metrů. V jejich nitru se poté nacházejí oválné dutiny, menší jeskyně i skalní tunely.
Město bižuterie
Město v kotlině řeky Nisy je známé pro fenomenální zpracování skla a bižuterie. Navíc je vzdálené pouhých 13 kilometrů od Liberce.
Kromě Muzea skla a bižuterie však Jablonec nad Nisou láká na řadu architektonických slohů – zejména secesi, funkcionalismus a novorenesanci. Ke zdejším lákadlům patří i „Jablonecké moře“, přehrada, patřící k ideálním místům pro letní radovánky. Pěkný výhled na město je z věže radnice.
Padesátka trochu jinak
Jizerská 50 patří k nejvýznamnější akci v regionu, jejíž atmosféru si můžete vychutnat i v létě. A zároveň poznat nejkrásnější a nejznámější partie Jizerských hor.
Perfektně značená cyklostezka zájemcům umožní nahlédnout do malebných zákoutí nebo navštívit bývalé bývalé sklářské osady. Celková délka trasy je 25 kilometrů a pohodlně se dá zvládnout za dvě hodiny.
Krásná Štěpánka
Liberecký kraj je typický rozhlednami různých stylů a stáří, jež mu propůjčují jakýsi majestátnější ráz. K nejstarším ovšem patří novogotická Štěpánka v Příchovicích, kterou je možné nalézt na vrcholu Hvězda.
Její rodokmen totiž sahá až do roku 1892. Je vysoká 20 metrů a nabízí kruhový rozhled na české i polské Jizerské hory, nesmí chybět ani pohled na Krkonoše.
U severočeského Fausta
Obec Krásná stojí za návštěvu nejen pro své příznačné jméno. Stojí v ní také bývalý dům významného léčitele a lékaře J. J. A. E. Kittela. Muže, jehož jméno je spojeno s řadou faustovských legend. Za malebnou fasádou se nachází muzeum s řadou unikátních historických exponátů.
Dominanta Frýdlantu
Nejrozsáhlejší komplex v severních Čechách by bylo hřích opomenout. Zámek Frýdlant ohromí nádhernou renesanční tváří a rozsáhlými sbírkami, jejichž cena je z historického hlediska nevyčíslitelná.
Na výběr je tu hned ze čtyř prohlídkových tras, přičemž doporučujeme zvolit tu nejnovější, kde se seznámíte s archeologickými nálezy z hradeb a zámeckého rybníku.
Romantický Sychrov
Novogotický zámek, okouzlující svou půvabnou fasádou, původně sloužil jako sídlo francouzskému rodu Rohanů. Spatřit jste jej mohli v pohádkách Nesmrtelná teta nebo Zlatovláska.
Zatímco v exteriérech můžete obdivovat rozsáhlý anglický park, uvnitř vás zajisté uchvátí největší sbírka francouzského portrétního malířství, společně s pamětní síní Antonína Dvořáka.
Sychrov je také vyhledávanou lokalitou pro výstavy a další společenské akce, oblíbené jsou i noční prohlídky.
Město na Ploučnici
Česká Lípa „dýchá“ neopakovatelnou atmosférou, kterou tvoří řada udržovaných měšťanských domů. K významným pamětihodnostem patří Loretánská kaple ze 17. století, Archeologické muzeum Šatlava a vodní hrad Lipý.
Ačkoli z jeho původní podoby zbyly jen dvě brány, část hradního zdiva a zřícenina se zachovanými sklepy, stále se jedná o vyhledávanou turistikou lokalitu, která má neobyčejné kouzlo. Pořádají se zde i kulturní akce či výstavy.
Cesta do Pekla
Českolipské údolí ihned upoutá svým strašidelným názvem. Namísto síry a čertů na vás v Pekle čeká příjemná procházka podél Robečského potoka mezi skalními stěnami bizarních tvarů. Naučná stezka vás navíc seznámí se zdejšími přírodními unikáty.
A kudy tudy do Pekla? Nejlépe po červené turistické značce z městské čtvrti Dubice, konkrétně z ulice U Jatek, a poté Svojsíkovou stezkou.
Skalní galerie
V minulosti projížděly nitrem skal povozy směr nedaleká pole, dnes je oblast u obce Brniště známá jako přírodní umělecká galerie. Její vznik je spojen s rokem 2018, kdy byly za přispění českých a německých umělců odhaleny první landartové objekty a sochy.
K vidění je zde nejen jelen svatého Huberta, obří hlava, ale také reliéf nahé dívky či anděla.
Mumlavské vodopády
Nedaleko centra Harrachova, v západní části Mumlavského dolu, zurčí dravá řeka Mumlava, jež vytváří stejnojmenný vodopád.
Téměř 10 metrů vysoký a 10 metrů široký přírodní unikát se po většinu roku s mocným hukotem řítí na zajímavé žulové prohlubně, pro které se vžil název obří hrnce, nebo také čertova oka.