Domů     Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice

Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách.

Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu.

Také obec Zubrnice východně od Ústí nad Labem se měnila. Šedesátá léta přinesla demolice některých historicky cenných objektů. Odpor odborníků a veřejnosti ale vzedmula až plánovaná demolice kostela sv. Maří Magdaleny, který v obci stál už od 14. století.

Dlouho se o jeho záchranu bojovalo, ale nakonec se podařila. Současně s kostelem se navíc podařilo zachránit i roubený dům čp. 61. Tam už šlo opravdu o minuty.

Jen díky onemocnění objednaného bagristy se zničení usedlosti odložilo, a mezitím už se našel odvážlivec, který se pustil do boje.

Chmel potřebuje hodně místa

Ten odvážlivec se jmenoval František Ledvinka, byl ředitelem Okresního vlastivědného muzea, a právě toto muzeum se díky němu stalo správcem zachráněných objektů. Od roku 1977 se pak začalo systematicky připravovat zřízení Souboru lidové architektury Zubrnice.

Do obce se začaly stěhovat další cenné historické stavby ze širokého okolí. Trvalo ale ještě jedenáct let, než mohl být v roce 1988 otevřen první prohlídkový okruh nového muzea v přírodě. Příchozí mohli obdivovat právě onu usedlost č.

61, která kdysi patřila ve vesnici k nejbohatším a sídlil v ní dokonce i rychtář. Patrový chmelařský dům pochází z roku 1808 a jeho rozlehlost je možné snadno vysvětlit jeho účelem. Probíhalo v něm totiž sušení chmele, a k tomu je potřeba opravdu hodně místa.

Dochovala se i teplovzdušná sušička s vlastním topeništěm a venku klasicistní zděný výměnek z poloviny 19. století. Dnes by ovšem majitel okolí svého domu sotva poznal, protože u něj přibyly i další stavby, zachráněné z jiných míst.

Třeba kůlna pro vozy ze statku v Řepčicích, hrázděná stodola ze Suletic nebo roubený špýchar s arkádovou pavlačí z Lukova.

Návrat k tradičním kořenům

Po roce 1989 se pak Zubrnice začaly rozvíjet ještě rychleji. Konečně se podařilo dokončit opravu kostela a přibývaly nové stavby. O popularitu Zubrnic se také postaraly nově pořádané Májové jarmarky, které přitáhly mnoho nových návštěvníků.

V poslední době se pak Zubrnice spojily s dalšími skanzeny a staly se součástí Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

Tak trochu se v tu chvíli navrátily ke kořenům, protože právě v Rožnově kdysi zakladatel František Ledvinka našel podporu a získal neocenitelné odborné rady a zkušenosti.

Kostel krásný jako kdysi

Chmelařskou usedlost čp. 61 už jste navštívili, kam se tedy můžeme v Zubrnicích vydat dál? Jednoznačnou dominantou je samozřejmě kostel sv. Maří Magdaleny.

Těžko při pohledu na něj uvěřit, že ještě v průběhu 70. let byl naprosto zničen, jeho vzácný interiér byl rozkraden a vyřezávané dubové lavice dokonce použity při pálení čarodějnic.

Dnes už je krásný jako v době svého vzniku, opravit se podařilo také část okolního hřbitova s kovanými a litinovými kříži.

I ve škole si můžeme hrát

Každá obec by měla mít školu, a ta historická v Zubrnicích ji má také. Nese číslo popisné 26, postavena byla v roce 1863 a učilo se v ní ještě v roce 1960. Využívala dvě třídy a měla v přízemí i byt pro učitele.

Dnes se v ní můžeme seznámit nejen s dobovým vybavením učebny, ale překvapí nás možná i jedna z největších sbírek závěsných školních obrazů nebo kolekce historických školních pomůcek. Děti pak určitě ocení i výstavu starých hraček.

Zvonička nad studnou

První stavbou, která se do Zubrnic přesunula z jiné lokality, byla v roce 1977 barokní studna z roku 1695. Původně stála ve Střížovicích a je charakteristická dřevěným rumpálem se soustavou ozubených kol i zvoničkou na vrcholku střechy.

Při procházení skanzenem nás určitě zaujme i kupecký krám, který fungoval od konce 19. století až do poválečného období. Jeho současný interiér se vztahuje ke 30. letům 20. století a je tu i expozice praní a mandlování prádla.

Nový domov pro lokomobilu

Prozatím nejnovějším přírůstkem muzea je bývalá rychta z Loubí na Českolipsku. Roubená stavba je jedna z nejhodnotnějších v oblasti a dendrologický průzkum prokázal, že je postavena z jedle, pokácené v posledních letech 17. století.

Dnes díky svůj rozměrům slouží k pořádání výstav či seminářů, vejde se do ní i přednáškový sál s audiovizuálním vybavením a výstavní prostory v podkroví.

Hned naproti nepřehlédneme špýchar, který se do Zubrnic dostal z Ostrého u Úštěku, a nebude trvat dlouho a prostor se zaplní ještě více.

V Zubrnicích už čeká na instalaci přenesená hrázděná stodola ze Zadní Lhoty u Děčína, k níž patří i unikátní dřevěný žentour z roku 1826 a místo tu najde i klenot muzejních sbírek – zrestaurovaná parní lokomobila z roku 1916.

Kaple se stěhuje vcelku

Při procházení skanzenem ale budeme narážet i na drobnější stavby. Je tu třeba vzácná hrázděná kaple Nejsvětější trojice ze zaniklé obce Žichlice.

Ta se do Zubrnic dostala výjimečným způsobem – nebylo totiž třeba ji rozebrat a znovu sestavit, ale podařilo se ji přesunout neporušenou vcelku.

Ostatně celý přesun nevedl nikdo jiný než Ing. Otakar Novák, který kdysi řídil i přemístění slavného kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

K historii patří i stromy

K muzeu ovšem patří i prostory za obcí, zvané Mlýnská dolina. Jméno ani nemohla dostat jiné, protože se v ní dochovalo pět historických vodních mlýnů.

Je tu třeba Valšův mlýn, který svou současnou podobu dostal v roce 1803, nebo mlýn Týniště, největší ze zdejších mlynářských staveb. Dnes sice prochází rekonstrukcí, ale už se můžeme těšit na jeho vnitřní umělecké složení, procházející všemi patry objektu.

Celé Mlýnské údolí se postupně podle starých katastrálních map upravuje do původní podoby, což mimo jiné zahrnuje i výsadbu ovocných stromů původních odrůd.

Přijeďte si pro zážitky!

Podobně jako v jiných muzeích v přírodě i v Zubrnicích se během roku pořádá řada zajímavých akcí.

Hodně návštěvníků se bezesporu sejde 22. července na poutním procesí k Maří Magdaleně, na začátku září se chystají tradiční Dožínky v Zubrnicích a program pro celé rodiny jako vždycky chystají i Vánoce v Zubrnicích.

Letos proběhnou ve dnech 9. –11. prosince a budou spojeny nejen s ochutnáváním tradičních lidových pokrmů a s tóny koled, ale i s výstavou betlémů nebo řemeslným trhem.

Foto: Archiv skanzenu
Související články
Snili jste někdy o cestě kolem světa? Snili jste o zámku, kde každou komnatu zdobí vánoční stromeček jinak ozdobený a možná pod ním najdete dárek? Anebo tady na vás bude čekat překvapení v podobě zajímavé informace jakým způsobem se různě po světě slaví Vánoce? Snili jste vůbec? A nesníte málo? Dopřejte si dobu adventu, dobu snění, zázraků a těšení se na Ježíška, na zámku Loučeň. Jako již trad
Dobrodružství na vodě na Ústecku? Není problém! Netradiční zážitek představuje projížďka na pramici soutěskami říčky Kamenice. Konkrétně Edmundovou a Divokou. Je však nutné mít na paměti, že trasu je možné absolvovat pouze od Velikonoc do konce října. Při projížďce můžete obdivovat nejen dokonalost přírody, ale také řadu výjimečných živočišných druhů – zejména rojovníka bahenního nebo ledňáčka
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne všichni ale nejspíš budou vědět, že obě tyto instituce jsou záro
Poznejte proslulá i méně známá místa v Česku i Polsku. Hravé pohraničí stírá hranice a ukazuje pamětihodnosti, krásy přírody i industriální zajímavosti na české i polské straně. Objevte zákoutí Moravskoslezského kraje i Slezského vojvodství. Ať jste duší spíše turisté, dáváte přednost kultuře nebo se rádi dovídáte něco o technických památkách, v Hravém pohraničí si vyberete. Navštívit můžete c
Romantika, která by se dala krájet, souznění s krásnou a svěží přírodou, hvězdy nad hlavou, zvířata, vůně levandule i čerstvého sena, potěšení pro chuťové pohárky, zázemí se vším komfortem, zkrátka pohádka! Kde ji zažít? Nechte se inspirovat několika různorodými tipy, ve středních Čechách si vybere každý. Kde zažít venkov netradičně? Stačí se porozhlédnout. Toužíte-li po zážitcích, vydejte se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz