Domů     Bratislava: Pokojný začátek roku mezi Dunajem a Karpaty
Bratislava: Pokojný začátek roku mezi Dunajem a Karpaty
od 19.12.2023
1

Máte rádi chladné zimní dny s neopakovatelnou atmosférou brzkých večerů a procházky s rodinou či partnerem? Bratislava nabízí skvělé kombinace procházek a útulných míst s pestrou nabídkou gastra.

Jestliže však místo vycházky dáte přednost pobytu někde uvnitř, užijte si historii a kulturu, v Bratislavě je všechno blízko.

Dunaj z ptačí perspektivy

Bratislavský hrad nabízí krásné výhledy na centrum města i na Dunaj. A když vás při prohlídce ofoukne vítr, na hradě si můžete prohlédnout množství zajímavých výstav.

Kromě toho se však vyplatí projít se po cestě k němu a zpět do centra města půvabnými zákoutími.

Vyhledejte například jednu z mnoha bratislavských soch, sochu upálené čarodějnice, která střeží příjemnou kavárnu s výhledy a fotogenický kostelík Chrám Sv. Mikuláše. Pak pokračujte kamennými uličkami do centra.

Z hradu a jeho barokní zahrady pokračujte okolo historických vil dále k památníku Slavín. Odtud je to už jen na skok do Horského parku, kde se s teplým nápojem v rukách můžete podívat na outdoorovou galerii soch slovenských autorů 20. století.

Korzovanie v kolíske Dunaja a Karpát

Další krásné výhledy se vám naskytnou po návratu do centra z věže Staré radnice. Před výstupem na radniční věž vyzkoušejte, kolik architektonických slohů napočítáte na budově radnice.

Michalská věž se nachází na jediné zachované bráně původního městského opevnění a najdete u ní zbytky barbakanu, tedy předbraní s půvabnými měšťanskými domy a původní příkop. Vyjděte na vyhlídkový ochoz věže a užívejte další výhledy.

Korzování, to je minulost, ale i současnost Bratislavy. A nejlepší tradiční lokality pro procházku zakončenou v restauraci jsou Hlavní a Hviezdoslavovo náměstí. V okolí najdete množství oblíbených bratislavských soch.

Hviezdoslavovo náměstí vás povede pod korunami stromů od historické budovy Slovenského národního divadla po Most SNP, kde můžete přejít k nábřeží. Navštivte UFO vznášející se nad mostem, kde se můžete rozhodnout mezi restaurací a otevřenou vyhlídkovou plošinou.

Jestliže vás unaví chození a památky, Bratislava je město kaváren a bister. Na výběr máte od klasických, přes útulné až po moderní kavárny třetí kávové vlny.

Podél řeky od historie do současnosti

Hrad Devín je vstupní bránou Dunaje na Slovensko. A jednou z nejnavštěvovanějších památek – to pro svou historickou hodnotu a výhled na soutok řek Dunaj a Morava. V okolí si koupíte místní specialitu:

ríbezľové víno, které tu má dlouhou tradici a je oblíbené pro svou speciální chuť.

Od Devína se svezte hromadnou dopravou podél Dunaje po bratislavské „muzeálnej míli“ do čerstvě zrekonstruované Slovenské národní galerie. S Dunajem se Bratislava souší s poloostrovem, na kterém se nachází jedinečná galerie Danubiana.

Prohlédněte si výstavy moderního a současného umění a oddychněte si pohledem na okolní přírodní scenérii v kavárně galerie.

Pěkný je i pěší okruh přes Most SNP, po petržalské straně nábřeží, odkud jsou krásné výhledy na hrad, Katedrálu svatého Martina a centrum města. Na jedné z mnoha lodí, které tu kotví, si můžete dát občerstvení.

Vraťte se přes Starý most a objevte pěší zónu u vody plnou restaurací a kaváren podél Dunaje v obchodním centru Eurovea.

Na úpatí Malých Karpát

Pohádkovou zimní procházku si užijete, když se vydáte na další z mnoha vyhlídkových bodů. Speciálně se vyplatí, když je Bratislava přikryta sněhovou peřinou. Vyzkoušejte dominantu Kamzík a nebudete litovat.

Na Kamzíku najdete krytou plošinu a restauraci Veža, kde můžete nasávat klid po svátečním shonu pohledem na lesy Malých Karpat. Dostat se sem můžete i lanovkou z městského lesoparku.

 Nedaleko je zábavná bobová dráha a různé podniky s výborným jídlem a teplými nápoji.

Bratislavské střechy jsou podobně romantické, jako ty pražské.
Bratislavské střechy jsou podobně romantické, jako ty pražské.

Malé Karpaty se táhnou až dále za Bratislavu. A pokud toužíte po ještě větším klidu, zavítejte do jedné z vinařských obcí v okolí Bratislavy – do Modry, Pezinky nebo do Svatého Jana. Najdete tu víno, historické domy i pivnice.

A ve Svätom Jure je i skanzen s vyhlídkou a dokonce celoroční vinné safari. Ochutnávky nabízí vinocentrum, vinaři Bazalík, Bognár a mnoho dalších. Pro milovníky dlouhých procházek je nedaleko zřícenina hradu Biely kameň.

Zjistěte víc na visitbratislava.com nebo svůj výlet naplánujte na 72hodinovemesto.sk a nezapomeňte využít místní Bratislava CARD, díky níž získáte dopravu ve městě a v regionu zadarmo množství volných vstupů a slev do památek, muzeí a galerií a bezplatnou procházku s průvodcem.

Foto: Visit Bratislava
Štítky:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude