Domů     Bratislava: Pokojný začátek roku mezi Dunajem a Karpaty
Bratislava: Pokojný začátek roku mezi Dunajem a Karpaty
od 19.12.2023
1

Máte rádi chladné zimní dny s neopakovatelnou atmosférou brzkých večerů a procházky s rodinou či partnerem? Bratislava nabízí skvělé kombinace procházek a útulných míst s pestrou nabídkou gastra.

Jestliže však místo vycházky dáte přednost pobytu někde uvnitř, užijte si historii a kulturu, v Bratislavě je všechno blízko.

Dunaj z ptačí perspektivy

Bratislavský hrad nabízí krásné výhledy na centrum města i na Dunaj. A když vás při prohlídce ofoukne vítr, na hradě si můžete prohlédnout množství zajímavých výstav.

Kromě toho se však vyplatí projít se po cestě k němu a zpět do centra města půvabnými zákoutími.

Vyhledejte například jednu z mnoha bratislavských soch, sochu upálené čarodějnice, která střeží příjemnou kavárnu s výhledy a fotogenický kostelík Chrám Sv. Mikuláše. Pak pokračujte kamennými uličkami do centra.

Z hradu a jeho barokní zahrady pokračujte okolo historických vil dále k památníku Slavín. Odtud je to už jen na skok do Horského parku, kde se s teplým nápojem v rukách můžete podívat na outdoorovou galerii soch slovenských autorů 20. století.

Korzovanie v kolíske Dunaja a Karpát

Další krásné výhledy se vám naskytnou po návratu do centra z věže Staré radnice. Před výstupem na radniční věž vyzkoušejte, kolik architektonických slohů napočítáte na budově radnice.

Michalská věž se nachází na jediné zachované bráně původního městského opevnění a najdete u ní zbytky barbakanu, tedy předbraní s půvabnými měšťanskými domy a původní příkop. Vyjděte na vyhlídkový ochoz věže a užívejte další výhledy.

Korzování, to je minulost, ale i současnost Bratislavy. A nejlepší tradiční lokality pro procházku zakončenou v restauraci jsou Hlavní a Hviezdoslavovo náměstí. V okolí najdete množství oblíbených bratislavských soch.

Hviezdoslavovo náměstí vás povede pod korunami stromů od historické budovy Slovenského národního divadla po Most SNP, kde můžete přejít k nábřeží. Navštivte UFO vznášející se nad mostem, kde se můžete rozhodnout mezi restaurací a otevřenou vyhlídkovou plošinou.

Jestliže vás unaví chození a památky, Bratislava je město kaváren a bister. Na výběr máte od klasických, přes útulné až po moderní kavárny třetí kávové vlny.

Podél řeky od historie do současnosti

Hrad Devín je vstupní bránou Dunaje na Slovensko. A jednou z nejnavštěvovanějších památek – to pro svou historickou hodnotu a výhled na soutok řek Dunaj a Morava. V okolí si koupíte místní specialitu:

ríbezľové víno, které tu má dlouhou tradici a je oblíbené pro svou speciální chuť.

Od Devína se svezte hromadnou dopravou podél Dunaje po bratislavské „muzeálnej míli“ do čerstvě zrekonstruované Slovenské národní galerie. S Dunajem se Bratislava souší s poloostrovem, na kterém se nachází jedinečná galerie Danubiana.

Prohlédněte si výstavy moderního a současného umění a oddychněte si pohledem na okolní přírodní scenérii v kavárně galerie.

Pěkný je i pěší okruh přes Most SNP, po petržalské straně nábřeží, odkud jsou krásné výhledy na hrad, Katedrálu svatého Martina a centrum města. Na jedné z mnoha lodí, které tu kotví, si můžete dát občerstvení.

Vraťte se přes Starý most a objevte pěší zónu u vody plnou restaurací a kaváren podél Dunaje v obchodním centru Eurovea.

Na úpatí Malých Karpát

Pohádkovou zimní procházku si užijete, když se vydáte na další z mnoha vyhlídkových bodů. Speciálně se vyplatí, když je Bratislava přikryta sněhovou peřinou. Vyzkoušejte dominantu Kamzík a nebudete litovat.

Na Kamzíku najdete krytou plošinu a restauraci Veža, kde můžete nasávat klid po svátečním shonu pohledem na lesy Malých Karpat. Dostat se sem můžete i lanovkou z městského lesoparku.

 Nedaleko je zábavná bobová dráha a různé podniky s výborným jídlem a teplými nápoji.

Bratislavské střechy jsou podobně romantické, jako ty pražské.
Bratislavské střechy jsou podobně romantické, jako ty pražské.

Malé Karpaty se táhnou až dále za Bratislavu. A pokud toužíte po ještě větším klidu, zavítejte do jedné z vinařských obcí v okolí Bratislavy – do Modry, Pezinky nebo do Svatého Jana. Najdete tu víno, historické domy i pivnice.

A ve Svätom Jure je i skanzen s vyhlídkou a dokonce celoroční vinné safari. Ochutnávky nabízí vinocentrum, vinaři Bazalík, Bognár a mnoho dalších. Pro milovníky dlouhých procházek je nedaleko zřícenina hradu Biely kameň.

Zjistěte víc na visitbratislava.com nebo svůj výlet naplánujte na 72hodinovemesto.sk a nezapomeňte využít místní Bratislava CARD, díky níž získáte dopravu ve městě a v regionu zadarmo množství volných vstupů a slev do památek, muzeí a galerií a bezplatnou procházku s průvodcem.

Foto: Visit Bratislava
Štítky:
reklama
Související články
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
epochaplus.cz
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z