Domů     Bratislava: Za humny na vás čeká poklad na Dunaji
Bratislava: Za humny na vás čeká poklad na Dunaji
od 27.9.2021
1

Slovenská metropole kypí životem. Ve městě na Dunaji se hojně staví a inovuje. Kromě moderní architektury zde ale návštěvník ocení zejména koktejl lahodných pokrmů, malebných historických zákoutí a unikátních přírodních krás.

Ve chvíli, kdy dorazíte do Bratislavy, před vámi vyvstane pořádné dilema. Zkrátka nebudete vědět, co dřív! Možná nebude od věci začít dávnou minulostí. Nacházíte se totiž ve městě, kde se psaly dějiny.

V dávných dobách se zde na březích Dunaje proháněli Keltové i Římané, svého prvního pomyslného vrcholu ale město dosáhlo v 16. století, kdy se kvůli nebezpečnému vpádu Turků do Uher stalo ještě pod jménem Prešpurk hlavním královským korunovačním a sídelním městem.

Na toto období upomíná největší sakrální stavba přímo v srdci města – Dóm svatého Martina. Chrám, jehož založení sahá až do 11. století, sloužil jako hlavní korunovační svatostánek Uher, korunu si zde nechala nasadit i římská císařovna Marie Terezie.

Ufo - výhled na Dunaj
Ufo – výhled na Dunaj

Historie se odráží v architektuře

Za historií se můžete vypravit i po vodě. Stačí si koupit lístek na plavbu z Bratislavy pod Devín a zase zpátky. Zřícenina hradu Devín připomíná jak dávné keltské osídlení, tak slávu někdejší Velkomoravské říše.

Hrad střežící Uhry na soutoku Dunaje a Moravy srovnala se zemí až napoleonská vojska počátkem 19. století, dnes je Devín jedním z hlavních reprezentantů slovenské národní historie. Tím druhým velkým reprezentantem je Bratislavský hrad.

Dnešní sídlo Historického muzea dominuje celému levému břehu Dunaje. Za návštěvu určitě stojí především jeho Korunní věž. Ta je vysoká 47 metrů a nabízí úchvatný pohled na město.

Jen pár kroků od stavby stojí moderní budova Slovenské národní rady, parlamentu současného Slovenska. Dovnitř se ale jen tak nepodíváte, den otevřených dveří pro širokou veřejnost se tu pravidelně koná vždy jen 1. září.

Obrácená pyramida
Obrácená pyramida

Nocleh v koruně stromu

Pokud stále nemáte dost, zkuste popřemýšlet o návštěvě jednoho z asi 30 muzeí ve městě. Možná už byste ale uvítali trochu té přírody. A nebojte, nemusíte za ní chodit moc daleko.

Bratislava je prý totiž po islandském Reykjavíku a novozélandském Aucklandu třetím nejzelenějším městem světa! Přírodním rájem je rozhodně lesopark na úpatí Malých Karpat severně od města.

Ocení ho nejenom běžci a turisté, ale i rodiny s dětmi či přátelé na pikniku. Vrcholem návštěvy lesoparku pak může být cesta lanovkou na vrchol Kamzík. Zde se nachází originálně vystavěný televizní vysílač s rozhlednou.

Bratislavu a její okolí můžete poznávat i ze sedla kola. Podél Dunaje a Moravy se nachází síť cyklotras mírné náročnosti, navíc v příjemné atmosféře lužních lesů. Pro odvážlivce a milovníky přírody tu máme ještě jeden tip.

V místním lesoparku můžete strávit romantickou noc v jednom ze dvou domečků přímo v korunách stromů

Modrý kostelík
Modrý kostelík

Parky, kam se podíváš

Zelení oplývá i centrum města. Za návštěvu rozhodně stojí prezidentský Grasalkovičův palác s rozlehlým upraveným parkem, relaxační Medická zahrada ve Starém Městě nebo vůbec nejstarší park ve střední Evropě Sad Janka Kráľa v části Petržalka.

Ten je naplánován podle pravidel barokního klasicismu a jeho cesty jsou uspořádané do tvaru osmicípé hvězdy. Pro ty, kteří mají rádi sport, doporučujeme zdolání Malého Dunaje. V místní půjčovně lodí seženete plastové i nafukovací kanoe.

Při proplutí obcí Jelka míjíte jeden ze čtyř historických dřevěných mlýnů na řece.

Staré město
Staré město

Chuťovky po Slovensku

Po náročném výkonu jistě oceníte místní gastro speciality. A že je z čeho vybírat! Místní specialitou zejména v podzimních měsících je tady dozlatova upečená lahodná husa spolu s dušeným zelím a bramborovými lokšemi.

Pomyslným rájem této pochoutky je malé městečko Slovenský Grob, které se chlubí desítkami hostinců s nezapomenutelnou atmosférou. Městečku dokonce od roku 2016 dominuje „Její Veličenstvo“ husa – v podobě třímetrové sochy.

Pravou „prešpurskou“ kuchyni okusíte třeba v restauraci Leberfinger u Sadu Janka Kraľa nebo v prestižní restauraci Savoy v hotelu Carlton. O báječný gurmánský zážitek se postarají i špičkoví kuchaři v restauraci Zylinder na Hviezdoslavově náměstí.

Dokonalou sladkou tečkou pak bude zákusek a koláček z proslulé historické cukrárny Konditorei Kormuth jen kousíček od Hlavního náměstí. Lahůdky nabídne také originální restaurace ve vyhlídkové věži UFO.

Výhled na hrad
Výhled na hrad

Gastro zážitky pod UFEM

Zavěšený Most Slovenského národního povstání spojuje centrum se čtvrtí Petržalka od roku 1972. Nejde o ledajaký most. Zdobí ho totiž nápadně vyhlížející vyhlídka UFO. Z ní se naskytne ten nejkrásnější výhled na Dunaj vůbec.

Vyhlídka je vysoká celých 95 metrů, vstupné na ni se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 eur. Navštívíte-li Bratislavu v létě, budete mít navíc to štěstí, že si přímo pod vyhlídkou UFO můžete přijít odpočinout na písčitou pláž.

Ta se tu otevírá vždy od června a je přístupná pro všechny. Její nezbytnou součástí jsou bary s plážovou kuchyní a vybranými drinky, samozřejmostí je bezplatné parkoviště u pláže a wi-fi připojení zdarma. Kousek odtud kotví plavidlo Dunajský pivovar.

To nabídne nejenom nevšední gastronomický zážitek, ale i zlatavý mok místního pivovaru Patrón.

Nevšední okolí

Krásy Slovenska na vás ale číhají i před branami Bratislavy. Za krátký výlet stojí hrad Červený Kameň nad malebnou malokarpatskou obcí Častá. V areálu se nachází také sokolnický dvůr Astur s největší kolekcí dravých ptáků v zemi.

Spojení vína a umění pro vás chystá vinařství Elesko v Modré, jehož součástí je i galerie Zoya Museum s unikátní sbírkou obrazů Andyho Warhola. Vodním atrakcím se nevyhnete v Aquaparku Senec, jenž má otevřeno celoročně.

V létě zkuste využít služeb Malokarpatského expresu. Jde o turistický autobus s průvodcem, který vás povozí po nejznámějších vinařských městečkách okolí včetně hradu Červený Kameň.

Foto: Město Bratislava (Brano Molnar)

Foto:
reklama
Související články
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
epochaplus.cz
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa