Domů     Bratislava: Za humny na vás čeká poklad na Dunaji
Bratislava: Za humny na vás čeká poklad na Dunaji

Slovenská metropole kypí životem. Ve městě na Dunaji se hojně staví a inovuje. Kromě moderní architektury zde ale návštěvník ocení zejména koktejl lahodných pokrmů, malebných historických zákoutí a unikátních přírodních krás.

Ve chvíli, kdy dorazíte do Bratislavy, před vámi vyvstane pořádné dilema. Zkrátka nebudete vědět, co dřív! Možná nebude od věci začít dávnou minulostí. Nacházíte se totiž ve městě, kde se psaly dějiny.

V dávných dobách se zde na březích Dunaje proháněli Keltové i Římané, svého prvního pomyslného vrcholu ale město dosáhlo v 16. století, kdy se kvůli nebezpečnému vpádu Turků do Uher stalo ještě pod jménem Prešpurk hlavním královským korunovačním a sídelním městem.

Na toto období upomíná největší sakrální stavba přímo v srdci města – Dóm svatého Martina. Chrám, jehož založení sahá až do 11. století, sloužil jako hlavní korunovační svatostánek Uher, korunu si zde nechala nasadit i římská císařovna Marie Terezie.

Ufo - výhled na Dunaj
Ufo – výhled na Dunaj

Historie se odráží v architektuře

Za historií se můžete vypravit i po vodě. Stačí si koupit lístek na plavbu z Bratislavy pod Devín a zase zpátky. Zřícenina hradu Devín připomíná jak dávné keltské osídlení, tak slávu někdejší Velkomoravské říše.

Hrad střežící Uhry na soutoku Dunaje a Moravy srovnala se zemí až napoleonská vojska počátkem 19. století, dnes je Devín jedním z hlavních reprezentantů slovenské národní historie. Tím druhým velkým reprezentantem je Bratislavský hrad.

Dnešní sídlo Historického muzea dominuje celému levému břehu Dunaje. Za návštěvu určitě stojí především jeho Korunní věž. Ta je vysoká 47 metrů a nabízí úchvatný pohled na město.

Jen pár kroků od stavby stojí moderní budova Slovenské národní rady, parlamentu současného Slovenska. Dovnitř se ale jen tak nepodíváte, den otevřených dveří pro širokou veřejnost se tu pravidelně koná vždy jen 1. září.

Obrácená pyramida
Obrácená pyramida

Nocleh v koruně stromu

Pokud stále nemáte dost, zkuste popřemýšlet o návštěvě jednoho z asi 30 muzeí ve městě. Možná už byste ale uvítali trochu té přírody. A nebojte, nemusíte za ní chodit moc daleko.

Bratislava je prý totiž po islandském Reykjavíku a novozélandském Aucklandu třetím nejzelenějším městem světa! Přírodním rájem je rozhodně lesopark na úpatí Malých Karpat severně od města.

Ocení ho nejenom běžci a turisté, ale i rodiny s dětmi či přátelé na pikniku. Vrcholem návštěvy lesoparku pak může být cesta lanovkou na vrchol Kamzík. Zde se nachází originálně vystavěný televizní vysílač s rozhlednou.

Bratislavu a její okolí můžete poznávat i ze sedla kola. Podél Dunaje a Moravy se nachází síť cyklotras mírné náročnosti, navíc v příjemné atmosféře lužních lesů. Pro odvážlivce a milovníky přírody tu máme ještě jeden tip.

V místním lesoparku můžete strávit romantickou noc v jednom ze dvou domečků přímo v korunách stromů

Modrý kostelík
Modrý kostelík

Parky, kam se podíváš

Zelení oplývá i centrum města. Za návštěvu rozhodně stojí prezidentský Grasalkovičův palác s rozlehlým upraveným parkem, relaxační Medická zahrada ve Starém Městě nebo vůbec nejstarší park ve střední Evropě Sad Janka Kráľa v části Petržalka.

Ten je naplánován podle pravidel barokního klasicismu a jeho cesty jsou uspořádané do tvaru osmicípé hvězdy. Pro ty, kteří mají rádi sport, doporučujeme zdolání Malého Dunaje. V místní půjčovně lodí seženete plastové i nafukovací kanoe.

Při proplutí obcí Jelka míjíte jeden ze čtyř historických dřevěných mlýnů na řece.

Staré město
Staré město

Chuťovky po Slovensku

Po náročném výkonu jistě oceníte místní gastro speciality. A že je z čeho vybírat! Místní specialitou zejména v podzimních měsících je tady dozlatova upečená lahodná husa spolu s dušeným zelím a bramborovými lokšemi.

Pomyslným rájem této pochoutky je malé městečko Slovenský Grob, které se chlubí desítkami hostinců s nezapomenutelnou atmosférou. Městečku dokonce od roku 2016 dominuje „Její Veličenstvo“ husa – v podobě třímetrové sochy.

Pravou „prešpurskou“ kuchyni okusíte třeba v restauraci Leberfinger u Sadu Janka Kraľa nebo v prestižní restauraci Savoy v hotelu Carlton. O báječný gurmánský zážitek se postarají i špičkoví kuchaři v restauraci Zylinder na Hviezdoslavově náměstí.

Dokonalou sladkou tečkou pak bude zákusek a koláček z proslulé historické cukrárny Konditorei Kormuth jen kousíček od Hlavního náměstí. Lahůdky nabídne také originální restaurace ve vyhlídkové věži UFO.

Výhled na hrad
Výhled na hrad

Gastro zážitky pod UFEM

Zavěšený Most Slovenského národního povstání spojuje centrum se čtvrtí Petržalka od roku 1972. Nejde o ledajaký most. Zdobí ho totiž nápadně vyhlížející vyhlídka UFO. Z ní se naskytne ten nejkrásnější výhled na Dunaj vůbec.

Vyhlídka je vysoká celých 95 metrů, vstupné na ni se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 eur. Navštívíte-li Bratislavu v létě, budete mít navíc to štěstí, že si přímo pod vyhlídkou UFO můžete přijít odpočinout na písčitou pláž.

Ta se tu otevírá vždy od června a je přístupná pro všechny. Její nezbytnou součástí jsou bary s plážovou kuchyní a vybranými drinky, samozřejmostí je bezplatné parkoviště u pláže a wi-fi připojení zdarma. Kousek odtud kotví plavidlo Dunajský pivovar.

To nabídne nejenom nevšední gastronomický zážitek, ale i zlatavý mok místního pivovaru Patrón.

Nevšední okolí

Krásy Slovenska na vás ale číhají i před branami Bratislavy. Za krátký výlet stojí hrad Červený Kameň nad malebnou malokarpatskou obcí Častá. V areálu se nachází také sokolnický dvůr Astur s největší kolekcí dravých ptáků v zemi.

Spojení vína a umění pro vás chystá vinařství Elesko v Modré, jehož součástí je i galerie Zoya Museum s unikátní sbírkou obrazů Andyho Warhola. Vodním atrakcím se nevyhnete v Aquaparku Senec, jenž má otevřeno celoročně.

V létě zkuste využít služeb Malokarpatského expresu. Jde o turistický autobus s průvodcem, který vás povozí po nejznámějších vinařských městečkách okolí včetně hradu Červený Kameň.

Foto: Město Bratislava (Brano Molnar)

Foto:
Související články
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Pro nalezení první zmínky o Třebíči bychom historické spisy museli prolistovat hodně hluboko. Zastavili bychom se až u roku 1101, kdy moravská knížata Oldřich a Litold na tomto místě založila benediktinský klášter. A ta historie je tu vidět na každém kroku. Hned od založení kláštera přibývaly stavby, například bazilika svatého Prokopa, a v roce 1335 konečně přišlo panovnické povolení opevnit sídl
Navštívit vesničku Štěpánovice jen kousek severně od Klatov možná každého při výletu na Šumavu nenapadne. V okolí ale najdeme spoustu zajímavých turistických cílů a přímo v obci stojí stavba, která si pozornost určitě zaslouží. A kromě té pozornosti možná i zvláštní cenu za nezdolnost. Pánové ze Štěpánovic si tvrz postavili v polovině 14. století a z dobových pramenů víme, že měla v přízemí dva p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz