Bratislava: Za humny na vás čeká poklad na Dunaji
Bratislava: Za humny na vás čeká poklad na Dunaji

Slovenská metropole kypí životem. Ve městě na Dunaji se hojně staví a inovuje. Kromě moderní architektury zde ale návštěvník ocení zejména koktejl lahodných pokrmů, malebných historických zákoutí a unikátních přírodních krás.

Ve chvíli, kdy dorazíte do Bratislavy, před vámi vyvstane pořádné dilema. Zkrátka nebudete vědět, co dřív! Možná nebude od věci začít dávnou minulostí. Nacházíte se totiž ve městě, kde se psaly dějiny.

V dávných dobách se zde na březích Dunaje proháněli Keltové i Římané, svého prvního pomyslného vrcholu ale město dosáhlo v 16. století, kdy se kvůli nebezpečnému vpádu Turků do Uher stalo ještě pod jménem Prešpurk hlavním královským korunovačním a sídelním městem.

Na toto období upomíná největší sakrální stavba přímo v srdci města – Dóm svatého Martina. Chrám, jehož založení sahá až do 11. století, sloužil jako hlavní korunovační svatostánek Uher, korunu si zde nechala nasadit i římská císařovna Marie Terezie.

Ufo – výhled na Dunaj

Historie se odráží v architektuře

Za historií se můžete vypravit i po vodě. Stačí si koupit lístek na plavbu z Bratislavy pod Devín a zase zpátky. Zřícenina hradu Devín připomíná jak dávné keltské osídlení, tak slávu někdejší Velkomoravské říše.

Hrad střežící Uhry na soutoku Dunaje a Moravy srovnala se zemí až napoleonská vojska počátkem 19. století, dnes je Devín jedním z hlavních reprezentantů slovenské národní historie. Tím druhým velkým reprezentantem je Bratislavský hrad. Dnešní sídlo Historického muzea dominuje celému levému břehu Dunaje. Za návštěvu určitě stojí především jeho Korunní věž. Ta je vysoká 47 metrů a nabízí úchvatný pohled na město. Jen pár kroků od stavby stojí moderní budova Slovenské národní rady, parlamentu současného Slovenska.

Dovnitř se ale jen tak nepodíváte, den otevřených dveří pro širokou veřejnost se tu pravidelně koná vždy jen 1. září.

Obrácená pyramida

Nocleh v koruně stromu

Pokud stále nemáte dost, zkuste popřemýšlet o návštěvě jednoho z asi 30 muzeí ve městě. Možná už byste ale uvítali trochu té přírody. A nebojte, nemusíte za ní chodit moc daleko. Bratislava je prý totiž po islandském Reykjavíku a novozélandském Aucklandu třetím nejzelenějším městem světa!

Přírodním rájem je rozhodně lesopark na úpatí Malých Karpat severně od města. Ocení ho nejenom běžci a turisté, ale i rodiny s dětmi či přátelé na pikniku. Vrcholem návštěvy lesoparku pak může být cesta lanovkou na vrchol Kamzík. Zde se nachází originálně vystavěný televizní vysílač s rozhlednou. Bratislavu a její okolí můžete poznávat i ze sedla kola. Podél Dunaje a Moravy se nachází síť cyklotras mírné náročnosti, navíc v příjemné atmosféře lužních lesů.

Pro odvážlivce a milovníky přírody tu máme ještě jeden tip. V místním lesoparku můžete strávit romantickou noc v jednom ze dvou domečků přímo v korunách stromů

Modrý kostelík

Parky, kam se podíváš

Zelení oplývá i centrum města. Za návštěvu rozhodně stojí prezidentský Grasalkovičův palác s rozlehlým upraveným parkem, relaxační Medická zahrada ve Starém Městě nebo vůbec nejstarší park ve střední Evropě Sad Janka Kráľa v části Petržalka. Ten je naplánován podle pravidel barokního klasicismu a jeho cesty jsou uspořádané do tvaru osmicípé hvězdy. Pro ty, kteří mají rádi sport, doporučujeme zdolání Malého Dunaje. V místní půjčovně lodí seženete plastové i nafukovací kanoe.

Při proplutí obcí Jelka míjíte jeden ze čtyř historických dřevěných mlýnů na řece.

Staré město

Chuťovky po Slovensku

Po náročném výkonu jistě oceníte místní gastro speciality. A že je z čeho vybírat! Místní specialitou zejména v podzimních měsících je tady dozlatova upečená lahodná husa spolu s dušeným zelím a bramborovými lokšemi.

Pomyslným rájem této pochoutky je malé městečko Slovenský Grob, které se chlubí desítkami hostinců s nezapomenutelnou atmosférou. Městečku dokonce od roku 2016 dominuje „Její Veličenstvo“ husa – v podobě třímetrové sochy.

Pravou „prešpurskou“ kuchyni okusíte třeba v restauraci Leberfinger u Sadu Janka Kraľa nebo v prestižní restauraci Savoy v hotelu Carlton. O báječný gurmánský zážitek se postarají i špičkoví kuchaři v restauraci Zylinder na Hviezdoslavově náměstí. Dokonalou sladkou tečkou pak bude zákusek a koláček z proslulé historické cukrárny Konditorei Kormuth jen kousíček od Hlavního náměstí. Lahůdky nabídne také originální restaurace ve vyhlídkové věži UFO.

Výhled na hrad

Gastro zážitky pod UFEM

Zavěšený Most Slovenského národního povstání spojuje centrum se čtvrtí Petržalka od roku 1972. Nejde o ledajaký most. Zdobí ho totiž nápadně vyhlížející vyhlídka UFO. Z ní se naskytne ten nejkrásnější výhled na Dunaj vůbec.

Vyhlídka je vysoká celých 95 metrů, vstupné na ni se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 eur. Navštívíte-li Bratislavu v létě, budete mít navíc to štěstí, že si přímo pod vyhlídkou UFO můžete přijít odpočinout na písčitou pláž.

Ta se tu otevírá vždy od června a je přístupná pro všechny. Její nezbytnou součástí jsou bary s plážovou kuchyní a vybranými drinky, samozřejmostí je bezplatné parkoviště u pláže a wi-fi připojení zdarma.

Kousek odtud kotví plavidlo Dunajský pivovar. To nabídne nejenom nevšední gastronomický zážitek, ale i zlatavý mok místního pivovaru Patrón.

Nevšední okolí

Krásy Slovenska na vás ale číhají i před branami Bratislavy. Za krátký výlet stojí hrad Červený Kameň nad malebnou malokarpatskou obcí Častá. V areálu se nachází také sokolnický dvůr Astur s největší kolekcí dravých ptáků v zemi.

Spojení vína a umění pro vás chystá vinařství Elesko v Modré, jehož součástí je i galerie Zoya Museum s unikátní sbírkou obrazů Andyho Warhola. Vodním atrakcím se nevyhnete v Aquaparku Senec, jenž má otevřeno celoročně.

V létě zkuste využít služeb Malokarpatského expresu. Jde o turistický autobus s průvodcem, který vás povozí po nejznámějších vinařských městečkách okolí včetně hradu Červený Kameň.

Foto: Město Bratislava (Brano Molnar)

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst

Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst

Ústí nad Labem: Na své si přijde každý

Ústí nad Labem: Na své si přijde každý

Vydejte se do Děčína!

Vydejte se do Děčína!

Zámek Kravaře: Skrýš devíti zlatých kachen

Zámek Kravaře: Skrýš devíti zlatých kachen

Karlovy Vary, město minerálních pramenů a festivalů

Karlovy Vary, město minerálních pramenů a festivalů

Zámek Náměšť nad Oslavou: Místo zasvěcené hudbě

Zámek Náměšť nad Oslavou: Místo zasvěcené hudbě

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
epochaplus.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Záhadné psí sebevraždy
enigmaplus.cz

Záhadné psí sebevraždy

Nevysvětlitelné nadpřirozené události...
Mikrospánek za volantem zažil každý osmý český řidič
epochaplus.cz

Mikrospánek za volantem zažil...

Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...