Domů     Frýdlant: Klenot severních Čech vás uchvátí historií
Frýdlant: Klenot severních Čech vás uchvátí historií

Vydejte se do uliček malebného města s historickým centrem s hradbami, radnicí a starými měšťanskými domy, prohlédněte si rozsáhlý zámek a nezapomeňte ani na okolí s řadou atraktivních skalních vyhlídek, s lázněmi a známým poutním místem Hejnice.

Jakmile se řekne Frýdlant, snad každému se jako první vybaví stejnojmenný zámek. Velkou pozornost si ale zaslouží i samotné město, které nabízí spoustu míst k navštívení. Za zmínku stojí i okolí Frýdlantu.

Rozhledny a skalní vyhlídky slibují neotřelou podívanou na krásy české krajiny a nabízejí nespočet tras milovníkům turistiky.

Město – hrdina

Historie frýdlantského kraje se začíná psát už od 6. století našeho letopočtu. Tehdy se zde začínají usazovat slovanští rybáři a lovci ze sousední Lužice.

V roce 1278 je poprvé doložena existence hradu, v téže době se začíná usídlovat obyvatelstvo kolem řeky Smědé a dává základ budoucímu městu. Rychle se rozrůstající osada je brzy povýšena na město přidělením městských privilegií.

Ve stejné době je Frýdlant obehnán hradbami, ale jeho budoucnost má být těžce zkoušena. Město zažívá několik ničivých požárů, které jsou rozdmýchány pod rukama husitů.

Naštěstí se z nich dokáže vzpamatovat a prožije několik klidných let, posléze se ale musí vypořádat s běsněním sedmileté války. Útrapám se Frýdlant nevyhne ani v dobách Napoleonovy největší slávy, tehdy čelí útrapám způsobených napoleonskými vojsky.

Genius loci

I přes pohnutou historii a ničivé požáry si Frýdlant zachoval četné památkové skvosty a při toulání se uličkami města máte pocit, jako by na vás dávné časy dýchaly z každého koutu.

Co by návštěvníkovi města rozhodně nemělo uniknout, je radnice města nacházející se na náměstí T. G. Masaryka. Podle některých zpráv měla ve Frýdlantu existovat radnice již v roce 1532. S největší pravděpodobností stála uprostřed náměstí, v místě dnešní kašny.

Bylo to zřejmě dřevěné stavení na kamenných základech a podle městských účtů měla dvě věže, velkou a malou se zvonem. Dnešní radnice se pyšní novorenesančním stylem a slouží hlavně turistům.

V přízemí budovy je situováno Turistické informační centrum a ve druhém patře se nachází Městské muzeum. Expozice muzea představuje historii města a množství exponátů spojených s venkovským i městským životem.

S ohledem na otevírací dobu lze vystoupat na radniční věž, jejíž ochoz nabízí výhled na celé město a panorama Jizerských hor.

Boží svatostánekTéměř magickou atmosféru zažijete při návštěvě kostela Nalezení sv. Kříže. Nejstarší svatostánek ve městě prošel nejrozsáhlejší rekonstrukcí v roce 1551 během působení italských stavitelů z Milána.

Nejoceňovanější památkou kostela je mauzoleum rodu Redernů, v němž je umístěn monumentální mramorový náhrobek z dílny Gerharda Heinricha z Amsterdamu. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších děl zaalpské renesance.

„Půjdem spolu do Betléma!”

Snad nejnavštěvovanější atrakcí ve Frýdlantu je však pohyblivý mechanický betlém, který vznikl pod rukama frýdlantského rodáka Gustava Simona. Ten práci na betlému věnoval více než 60 let.

Betlém se stovkou pohybujících se figurek lidí a zvířat je vystaven přímo v místnosti, v níž jeho tvůrce strávil velkou část života. Najdete jej nedaleko náměstí T. G. Masaryka, v Zahradní ulici za parkovištěm u pošty.

Frýdlantský velikán

Státní hrad a zámek Frýdlant patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v severních Čechách. Představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku.

Hrad byl vybudován přibližně v polovině 13. století, již v roce 1881 byl zpřístupněn veřejnosti a stal se tak nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě.

Celý komplex se skládá z hradu s válcovou věží Indikou, zámecké kaple, renesančního křídla a nového, takzvaného kastelánského křídla zámku. V interiérech komplexu můžete vidět řadu exponátů, v hradní části se nachází početná sbírka dýmek, chladných a palných zbraní, ale také rozsáhlá barokní knihovna.

V zámecké části je umístěna sbírka obrazů známých českých a zahraničních barokních umělců nebo unikátní soubor hraček.

Opředen tajemstvím

Dominanta města (ano, řeč je stále o frýdlantském hradu a zámku) toho kromě poutavých sbírek slibuje daleko víc. Na své si přijdou i ti, kdo se zajímají o tajemno. Právě to je s hradním komplexem velmi úzce spjato.

Za zdmi majestátní stavby měla být praktikována černá magie a majitele hradního komplexu měl pokoušet samotný ďábel. Podle dobových klepů se pak za okny hradu zjevuje Kateřina z Redernu coby černá paní, pozoruje svá panství a hlasitě sténá.

Přinejmenším obdiv také vzbuzují hradní tajné chodby. Podle místních pověstí vedou až do Jizerských hor, konkrétně pod kaňon řeky Smědé na Hartu a do Skalního hradu nad Oldřichovským sedlem.

Frýdlantský kostel
Frýdlantský kostel

Raději na zlatavý mok

Těm, kteří se nechtějí bát, ale raději potěší své chuťové pohárky, zajisté udělá radost nově zrekonstruovaný pivovar. Vaření piva má ve Frýdlantu dlouhou tradici, která podle všeho sahá až do 14. století.

Pivo se dnes vaří na stejném místě, kde se vařilo už v 16. století ve vrchnostenském pivovaru. Návštěvníci se mohou zúčastnit 50minutové prohlídky, během níž poznají celý areál pivovaru včetně dosud nezrekonstruované části.

Dozvědí se něco o historii pivovaru a o tom, jak probíhala původní řemeslná výroba piva a jak se liší od té současné. Prohlídku je možné absolvovat také s degustací piv z ležáckých tanků.

Pro milovníky turistiky

Za dobrodružné objevování stojí okolí Frýdlantu, jež nabízí turistům pestrou škálu podívané. Mezi oblíbené výletní cíle patří rozhledny na Frýdlantské výšině a v Heřmanicích.

K místům, která první výletníci objevili už během 19. století, náleží také skalní vyhlídky Frýdlantské cimbuří, Ořešník a další.

Poznat byste měli i staré poutní místo Hejnice, přezdívané český Mariazell, a Lázně Libverda s unikátní výletní restaurací Obří sud, která tu stojí už od roku 1931.

TIP Redakce

Od roku 2017 je ve Frýdlantu obnovena křížová cesta. Křížový vrch, na kterém cesta leží, je zároveň maloplošnou přírodní rezervací. Mimo jiné zde totiž můžete vidět rozkvétat například ohroženou lilii zlatohlávek.

Rozloha rezervace je 10,5 hektaru ve výšce 320 až 381 metrů nad mořem. Na křížovou cestu v její polovině na Křížovém vrchu navazuje i další atrakce – Lesní naučná stezka.

Zámek jako skrýš Jantarové komnaty?

Už desetiletí dráždí hledače pokladů pomyšlení na legendární Jantarovou komnatu, unikátní historické dílo nezměrné hodnoty, ztracené po roce 1945. Když se objevily spekulace, že onu komnatu by mohly ukrývat útroby frýdlantského komplexu, lovci pokladů na něj okamžitě upřeli svou pozornost.

Odvahu k prozkoumání Frýdlantu našli dva pátrači z Německa, Erich Stenz a Georg Mederer. Ti byli skálopevně přesvědčeni, že se nalézá ve sklepeních zámku.

Hledači se odvolávali na svědectví zámecké kuchařky, která údajně za války viděla z oken kuchyně vykládat bedny a nosit je do sklepení. Jejich tvrzení však nadobro vyvrátil průzkum povolený v roce 2014. Stenz a Mederer se však nehodlali tak lehce vzdát.

„Zjištěním byli velmi zklamaní a začali si určovat další místa průzkumu. To ale není možné, ve smlouvě měli definovaná jen místa, která si už prověřili a nic nenašli.

Nato odešli a ani nás nepozdravili. Od té doby začala z jejich strany dehonestující mediální masáž,“ vzpomíná kastelánka na rozklíčování jantarové záhady.

Foto: Město Frýdlant

Foto:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz