Domů     Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století

Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století.

Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí.

Jeho důležitost podtrhovalo i udělení významné královské soudní pravomoci, takzvaného loveckého práva. Pod tento všezahrnující pojem se vejde nejen právo trestat pytláctví a nedovolený rybolov, ale později i veškeré zločiny, spáchané na zdejším panství. Mezi takové patřilo kromě vražd či loupeží dokonce i čarodějnictví.

Nejstarší částí hradu se stal palác se dvěma obrannými věžemi, obytným mázhauzem a kaplí.

I když se v pozdějších staletích majitelé pokoušeli hrad přizpůsobit potřebám doby a renesančnímu slohu v polovině 16. století, nebo ještě modernějším trendům v 18. století, Buchlov jako strohá středověká pevnost všem pokusům proměnit ho v komfortní sídlo odolával.

Naopak majitelé posilovali jeho pevnostní charakter v době hrozícího tureckého nebezpečí, a vybavili ho proto dalším nádvořím s věžovou bránou a bastionem – částí opevnění, vystupující z linie hradeb, a umožňující tak ostřelování nepřátel do více stran.

Osudným pro Buchlov se stalo až vybudování honosného zámku ve stylu italské barokní vily v Buchlovicích na počátku 18. století. Majitelé od té doby dávali přednost pohodlí a raději přebývali tam.

Muzeum místo bydlení

Naštěstí ale hrad nepostihl osud mnoha dalších, které nezájem majitelů odsoudil k zapomenutí a chátrání. Rod hrabat Berchtoldů do něj naopak soustředil mimořádně cenné a rozsáhlé sbírky přírodnin a historických předmětů, a proměnil ho tak v rodové muzeum.

Leopold Berchtold na konci 18. století procestoval Evropu, severní Afriku, Malou Asii a Palestinu, jeho nevlastní bratr Bedřich o pár let později kromě toho navštívil i Brazílii.

I když velkou část svých nashromážděných sbírek věnoval Národnímu muzeu, pro domácí expozici na Buchlově zbylo dost a dost.

Vydejte se po Buchlovské spirále

Není divu, že když Buchlov v roce 1945 přešel do rukou státu, byl ihned zařazen do souboru památek I. kategorie. Hradu dnes vévodí věž, vysoká 35 metrů, která se díky otevřené vyhlídkové ploše o čtvercovém půdorysu proměnila ve vyhledávanou rozhlednu.

Je prý z ní za dobrého počasí možné dohlédnout až do Vídně.

Buchlov nabízí několik prohlídkových tras, které zavedou návštěvníky jak do gotických, tak renesančních prostor, předvedou rodinné sbírky Berchtoldů a jejich egyptologické kuriozity a nevynechají ani kolekci středověkých deskových maleb, zbrojnici, knihovnu, černou kuchyni nebo přírodovědné sbírky cestovatelů Leopolda a Bedřicha Berchtoldových z přelomu 18. a 19. století.

Speciální prohlídkový okruh Buchlovská spirála pak umožňuje navštívit i jinak nepřístupné prostory hradního parkánu.

Andělé z pergamenu ochraňují hrad

Berchtoldové patřili k obdivovatelům okultismu, a tak v jejich sbírkách najdeme magické předměty, lektvary, amulety, talismany a spiritistické knihy, Pořídili si i pergamen se jmény andělů, který měl ochraňovat hrad před zlými mocnostmi.

Na hradě se prý odehrávaly různé magické rituály. V takzvaném pokoji mrtvých, kde bývali vystavováni zesnulí před pohřbením, můžeme dodnes spatřit největší kuriozitu buchlovského zámku – egyptskou mumii.

Na hrad se dostala v roce 1828 jako svatební dar a pozdější výzkumy prokázaly, že nejde o pozůstatky muže, ale dcery kněze Psamteka z egyptského města Mendés.

O mumii se říká, že vyzařuje silnou negativní energii a citlivým lidem se nedoporučuje v pokoji setrvávat delší dobu.

Lesní procházka k Barborce

Na místě původního gotického kostelíka na vedlejším vrchu Modla přibližně kilometr od hradu vznikla v roce 1673 kaple svaté Barbory, lidově řečená Barborka.

Sloužila jako rodová hrobka pro majitele zdejšího panství, ale kromě nich tu spočívají i ostatky soudů a poustevníků řádu sv. Františka, kteří se o kapli starali až do 30. let minulého století. Stavitelé chytře využili některých prvků z původního kostelíka.

Kaple křížového půdorysu a se třemi oltáři nese charakteristickou kopuli. Původní gotickou sochu Madony už tu ale dávno neuvidíme, protože se stala součástí sbírek hradu Buchlova.

Ke kapli nás dovede od hradu zelená turistická značka, můžeme si ale na hradě zajistit i průvodce, který nás na místo dovede s patřičným výkladem. Dodnes se u Barborky konají poutní bohoslužby na svátky Nejsvětější Trojice a Nanebevzetí Panny Marie.

Lípa rozhoduje o životě a smrti

Ty, kteří na každém středověkém hradě vyhledávají tamní pověsti, můžeme potěšit příběhem vztahujícím se k lípě na třetím nádvoří. Ta prý kdysi dávno, zhruba před 400 lety, prokázala nevinu zbrojnoše Vlčka nařčeného ze zrady a odsouzeného k smrti.

Mladík se dovolával Božího soudu a bylo mu přikázáno, aby na nádvoří zasadil lípu kořeny vzhůru. Pokud se lípa ujme, bude to důkazem, že Bůh je na jeho straně. A skutečně. Lípa obrazila a Vlček byl volný.

Pro milovníky drsnějších historek pak poslouží ta o lakotném hradním pánovi, který si vypůjčil značný obnos od templářských rytířů, ale vracet se mu ho nechtělo. Pozval tehdy své věřitele na hostinu a nechal je povraždit.

Od té doby jeho duch bloudí hradem a je nucen neustále přepočítávat své zlaťáky. V zájmu genderové rovnosti musíme ovšem připomenout i tajemnou Černou paní, která prý o půlnoci vystupuje ze stěn pokoje mrtvých.

Co nesmíte minout: Dárek pro manželku se stal centrem diplomacie

Jen pár kilometrů jižně od Buchlova bychom si neměli nechat ujít památku s podobným názvem. Zámek Buchlovice ve stylu italské barokní vily tvoří dvě rozlehlé budovy, oddělené dvorem a rozsáhlý park.

Na konci 17. století postavil zámek majitel panství, Jan Dětřich z Petřvaldu, pro svou manželku, pocházející z Itálie, pro kterou byl hrad Buchlov příliš nevlídný a chladný.

Zámek se pak stal významným místem, kde se odehrávala důležitá diplomatická jednání v průběhu 19. století.

Foto:
Související články
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
iluxus.cz
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
Byli soupeři, přesto přátelé. Fausto Coppi a Gino Bartali – dvě jména, která ve 40. letech minulého století nejen definovala cyklistiku, ale i symbolizovala sílu sportovního ducha v poválečné Itálii.
Bismarck z krále udělal císaře
epochalnisvet.cz
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen
Co vše odhalil deník babičky?
skutecnepribehy.cz
Co vše odhalil deník babičky?
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
21stoleti.cz
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pen
Kratinová mu utekla mu s jiným!
nasehvezdy.cz
Kratinová mu utekla mu s jiným!
Obrovský šok přichystal nejen pro své fanoušky, ale také pro své kolegy herec Vladimír Kratina (73). Ten měl totiž přímo před nimi oznámit, že je po dvaatřiceti letech opět rozvedený, a chtěl, aby
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
enigmaplus.cz
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
Mohlo by se zdát, že pod drobnohledem historiků a archeologů již dějiny lidstva nedokážou ukrýt žádná velká tajemství. O to větší senzaci vzbudilo objevení neznámé civilizace na území současného Íránu
Magické Velikonoce kouzlí
nejsemsama.cz
Magické Velikonoce kouzlí
Velikonoce jsou svátkem jara, obnovy a nových začátků. Příroda se probouzí, energie se mění a my máme jedinečnou příležitost využít tento čas k rituálům, které nám pomohou přivolat lásku, štěstí, zdraví nebo také očistit naši mysl i domov. Chcete přivítat svěží energii a zbavit se všeho, co vás tíží? Velikonoční období je ideální pro očistné rituály. Velikonoční vykuřování bylinami Vykuřování
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zdobíme vajíčka: Letošnímu stylu vládne jednoduchost
panidomu.cz
Zdobíme vajíčka: Letošnímu stylu vládne jednoduchost
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
epochaplus.cz
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
historyplus.cz
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu… Austrálie: Bazar
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz