Domů     Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem

Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat.

Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století.

Dlouhou řadu jeho majitelů ani nemusíme vyjmenovávat, přestože šlo ve své době o významné a urozené pány. Zmínit bychom ovšem měli jednoho z nich – samotného panovníka Jiřího z Poděbrad.

Ten jej získal od předchozího majitele a musel si ho nejprve dobýt silou, protože ho mezitím obsadil táborský hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Tehdy poprvé zřejmě Skuhrov doznal první úhony, protože takové dobývání se neobejde bez střílení z obou stran.

Jak vypadala hradní věž?

Dobýt Skuhrov přitom nebylo jen tak, protože byl nejen vhodně umístěn na skále nad říčkou, ale měl předhradí obehnané až 11 metrů širokým příkopem a parkánem. Přístupovou stranu chránil takzvaný šíjový příkop doplněný vnějším valem a obvodovou hradbou.

Ta byla podle všeho až 12 metrů vysoká a dosahovala šířky až 2,5 metru. Do dnešních časů se dochovaly i základy věže, o jejíž podobě se ovšem historikové stále ještě přou.

Za třicetileté války už bychom na hradě nikoho nezastihli, a nejspíš ani ne v přilehlém panství.

Pro hrad už bylo pozdě navždy, ale obec Skuhrov se z úpadku vzpamatovala na konci 18. století, kdy tu vznikla železárna a slévárna, což znamenalo nejen pracovní místa, ale i příležitost k rozvoji řemesel, obchodu a především k dalšímu osídlování.

Příliš mladé středověké základy

Původní podoba hradu Skuhrov se do dnešních dnů nedochovala. Svým dílem k tomu přispěla i těžba kamene na jižním předhradí. A když už se historikové radují, že objevili něco významného, odcházejí někdy zklamáni.

Jako třeba ve chvíli, kdy objevili pod západní hradbou obdélníkovou jámu téměř metr hlubokou a rozměrech 15×7 metrů, ve které už už viděli základy dosud neznámé budovy předhradí.

Pamětníci však dali hlavy dohromady a ukázalo se, že domnělé základy středověké stavby jsou ve skutečnosti přípravou pro orchestřiště divadelní scény vyhloubené na přelomu 40. a 50. let minulého století.

Na strážní věž dřevo postačí

Jak vypadala původní hradní věž tedy nevíme, zato v roce 2001 dostal Skuhrov jednu docela novou. Sice byla jen dřevěná a měřila jen deset metrů, ale zato poskytovala nádherný výhled.

Vypadala jako strážní hradní věž a měla tak připomínat dobu, kdy zdejší hrad plnil svou strážní funkci.

Její základy vykopala mládež při prázdninové brigádě, vystoupat se na ni dalo po dřevěném žebříku a také díky ní cestu na Skuhrov začalo nacházet stále více turistů.

Tvarem se tehdy konstruktéři inspirovali u dřevěné rozhledny Modrá u Uherského Hradiště, která je uznávaným vzorem pro dřevěné stavby tohoto druhu. Dřevěné věže ovšem nebývají tak trvanlivé jako kamenné. Ta skuhrovská přežila jen deset let.

Ale hned vzápětí na jejím místě vyrostla nová, z modřínového dřeva, jen o patro vyšší a nabízející rovnou tři vyhlídkové plošiny.

Po žebřících už se nemusíme plahočit, je tu pohodlné schodiště s 38 schody, a i když okolní stromy poněkud povyrostly, stále je z věže hezký výhled na Skuhrov či panoráma Orlických hor

Poslední robota byla pro radost

K rozhledně se dostaneme snadno, když ve Skuhrově necháme auto na parkovišti u kostela sv. Jakuba Většího z roku 1718 a vydáme se pěšky přes hradní příkop. Rozhledna je volně přístupná.

A až budeme odcházet, udělejme si ještě asi stometrovou zacházku k památné Skuhrovské lípě. Je stará přes 180 let, dosahuje výšky 25 metrů a obvod jejího kmene lemovaného lavičkou činí úctyhodné tři metry.

Pode pověsti byla zasazena jako připomínka zrušení roboty, proto se jí také někdy říká Robotní lípa. Traduje se, že místní občané vysazení lípy pojali jako poslední robotu, kterou už ovšem odvedli ne z donucení, ale z vlastní vůle.

Festival Proměny dřeva neboli Dřevořezání

Každoročně v létě se do prostor skuhrovského hradu sjíždějí řezbáři. Pět nejlepších tu pak přímo před očima diváků celé tři dny vytváří nová umělecká díla, a to pomocí nástroje, který v rukou řezbářů nevídáme často – motorové pily.

Nejobdivovanější disciplínou je takzvaný speedcarving, kdy každý z umělců dostane pouhou hodinu na to, aby vytvořil sochu na dané téma. Některá díla na místě zůstala a zdobí prostor kolem zříceniny a pod vyhlídkovou věží.

A tak uvidíme třeba zbrojnoše se sekerou či dřevěný trůn, který můžeme využít k posezení i pořízení originálního snímku na památku. Ze dřeva je ostatně vybudován i malý hradní amfiteátr.

Co nesmíte minout: Hrabě, který toužil po pokladu

Další romantická zřícenina na nás čeká pouhých dvacet kilometrů od Skuhrova.

Hrad Potštejn vznikl na konci 13. století a i když se po uplynutí čtyř set let zdálo, že už je odsouzen k zániku, přišel hrabě Jan Ludvík Harbuval de Chamaré a hrad za jeho vlády opět prokoukl. Hrabě v městečku vybudoval i barokní zámek.

Možná při návštěvě budeme mít na rozdíl od mnoha generací našich předchůdců štěstí a právě my najdeme proslulý potštejnský poklad, který tu prý ukryl loupeživý rytíř Mikuláš už ve 14. století.

Hledal ho tu ostatně stejně marně i sám hrabě Chamaré, který si neustálým kopáním poněkud narušoval zvelebování, které současně na hradě prováděl.

Foto: Shutterstock
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz