Byli jste všude, tam i onde? Vsadíme boty, že známe místa, kde jste ještě nebyli, přitom je jejich návštěva k nezaplacení. Jižní Morava je turistické klišé – ale jen pro ty, kdo jezdí pořád dokola na notoricky ohraná místa.
Co takhle cukrárna s ujetým názvem a dorty s domácí majonézou? Protiatomový kryt na zámku, bambusový lesík z krápníků nebo Muchova epopej, poskládaná ze 163 tisíc kousků puzzle? Tak co, jste připraveni na objevování? Stačí si jen vybrat…
Začneme bránou do jihomoravského regionu, metropolí Brno. Obyvatelé jsou veselé kopy. Městu říkají třeba Šalingrad.
Je to prý nafouknutá vesnice, a to je jen jedna z jeho předností – na většinu míst se dostanete pěšky a ještě cestou potkáte další zajímavosti, protože v Brně nevíte, co dřív.
Metropole se smyslem pro humor
Bude vás to tu bavit dokonce i pod zemí. Před staletími místní vyhloubili důmyslný labyrint. Dnes do něj sestoupíte pod Zelným trhem. Čekají vás tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů, alchymistická laboratoř, pravý historický pranýř.
O novodobém orloji na centrálním „Svoboďáku“ vám sice místní vtipálci budou tvrdit ledacos…, ale černá plastika ve skutečnosti představuje projektil.
Je symbolickým připomenutím slavného vítězství Brňanů nad Švédy roku 1645. Při obíhání památek jednomu vyhládne. Naštěstí Brno vybudovalo parádní gastroscénu od kvalitních rychlých bister po dokonalé kavárny.
Nejbližší gastropecku vám doporučí Gourmet Brno na gotobrno.cz. Kalorie doplňte třeba v cukrárně Sorry – pečeme jinak. Kde jinde byste taky ochutnali mechový dort s opravdovým cvrčkem?
Až se nabažíte města, zamiřte na Prýgl. Vydejte se na výlet po červené turistické kolem Brněnské přehrady krásnou přírodou na hrad Veveří. Zpátky jeďte parníkem, který je v sezoně součástí brněnské hromadné dopravy. Lepší než Benátky.
Déšť v Brně? Nevadí. Navštivte představení v chrámu vědy Vida!, plná hravých pokusů baví dospělé i děti. Technické muzeum v Brně není jen pro fandy exaktních věd, jak pochopíte v interaktivní herně. I programy Hvězdárny a planetária Brno vás možná překvapí. Snad nikde nepojali vědu tak atraktivně jako tady.
Rádi byste hezký výlet za Brno mimo turistické davy? Zamiřte na jihozápad za triem Rosice, Oslavany, Dolní Kounice. Krásný renesanční zámek Rosice skrývá nečekaně hračky a protiatomový kryt. Celou sezonu to tu žije.
Konají se rytířská klání, velikonoční představení nebo večerní kostýmová prohlídka, v září oblíbený festival Česnekovky. Popojeďte do Oslavan do Permonia, ráje permoníků. Největší nadzemní bludiště v ČR a místní atrakce zaměstnají svaly i mozkové závity.
A pak do Dolních Kounic do mystického kláštera Rosa coeli. Pocítíte tak magickou atmosféru, až jeden začne věřit na věci mezi nebem a zemí. Výlet korunujte věhlasnou kounickou Frankovkou ve sklepě U Dvořáků.
V Moravském krasu zapomeňte na Macochu
Z Brna je kousek do Moravského krasu, kde lidé často pro velkou popularitu Punkevek neobjeví krásu ostatních jeskyní. Vstupenky na Macochu byly zase vyprodané? Popojeďte a dejte přednost Kateřinské jeskyni.
Stará část s Hlavním dómem je největší zpřístupněnou jeskynní prostorou v ČR! Uvidíte unikátní krápníkový Bambusový lesík a „Čarodějnici“.
Průvodci dávají do prohlídky všechno, nuda nehrozí. Jeskyně Výpustek s pohnutou historií vás vtáhne do bludiště chodeb a propastí i do kdysi přísně tajného protiatomového krytu.
Z jiného „pískovcového“ těsta je Jeskyně Blanických rytířů u Rudky nedaleko Kunštátu. V uměle vytvořené jeskyni čeká 17 soch blanických rytířů pod velením svatého Václava.
Máme tip na jeden právě v Moravském krasu, kde jste určitě ještě nebyli. Zámek Lysice má interiéry plné bohatých sbírek nábytku, skla, zbraní či orientálních předmětů.
Navštivte ojedinělou terasovitou zahradu a jediné veřejné zámecké zahradnictví v ČR včetně oranžérie. V únoru tu přivoníte ke kvetoucím kaméliím, a to je velký zážitek nejen pro milovníky květeny.
Lednicko-valtický areál už nejspíš znáte. Ale už jste zámecký park Lednice prokřižovali na koloběžce? Půjčí vám ji třeba v Bulharech, 5 km od Lednice. Na putování zámeckým parkem si stáhnete zdarma pátrací hru Hardmuthova nemoc.
Pomůžete staviteli Hardmuthovi dokončit návrh minaretu a vynalézt tužku! Blízká Pálava nenabízí jen Mikulov a romantický výšlap po pálavských zříceninách, jakou je Sirotčí hrádek. Hned pod ním je vodní plocha Mušov, která se vyrovná kdejakému alpskému jezeru.
Láká na koupačku, rybaření, výlet okolo nádrže pěšky, na kole i koloběžce. Neláká vás místní obří Aqualand Moravia? Vydejte se po stopách Římanů a Germánů v návštěvnickém centru Brána do Římské říše.
Z lokality nespěchejte. Mikulovské památky i pouť na Svatý kopeček už máte v malíku? V Mikulově absolvujte prohlídku expozice Židé v Mikulově, odměňte se obědem v jednom z vyhlášených bister, jako jsou Kuk Bistro nebo Sojka & spol.
A pak se vydejte do jeskyně Na Turoldu za městem. Vtáhne vás do podzemního labyrintu se smaragdově zbarveným jezírkem. V Jezerním dómu jako byste se procházeli po dně korálového útesu.
Poblíž venuše
Kdo vysochal slavnou Věstonickou venuši, jak se lovili mamuti? Vše zjistíte v Archeoparku Pavlov, neortodoxním architektonickém skvostu. Muzeum mapující život lovců mamutů evokuje jeskyni pod zemí ukrytou v terénní vlně.
Do Hustopečích se vydejte nejen na březnové Slavnosti mandloní a vína, kdy začíná kvést největší mandloňový sad střední Evropy. Výhled z mandloňové rozhledny i ochutnávka mandlovice se vyplatí kdykoli.
Stezka Modré hory nejen pro vinaře
Kamkoli v tomto vinařském kraji zamíříte, potkáte milé vesničky. Doporučujeme putování po Modrých horách vinařskými cyklotrasami.
Nejzdařilejší z nich je 30kilometrová stezka Modré hory, která vám ukáže nádhernou krajinu i díky rozhlednám (Bořetice, Velké Pavlovice).
Na Slovácku vás chytnou tradice za srdce
I pokud nemáte doma výstavku malovaných lidových talířů, dopřejte si návštěvu skanzenu. Ten ve Strážnici patří k našim nejkrásnějším. Mají poutavé prohlídky pro všechny. Rodiny s dětmi doprovodí po zábavném prohlídkovém okruhu kamarád Fanošek.
Slovanské hradiště v Mikulčicích patří mezi nejvýznamnější místa z hlediska historie našeho státu. Valy u Mikulčic byly pravděpodobně hlavním městem Velké Moravy! Navštivte památník z 8. a 9. století s rozlehlou akropolí.
Jsou tu kopie základů osmi kostelů a knížecího paláce. Jak naši předkové servírovali večeři? Nosili šperky? Jaké používali zbraně? Dozvíte se v prvním pavilonu.
A ve druhém umocňují prožitek spojením mluveného slova, hudby a filmové projekce s prohlídkou vzácných exponátů.
Znojemsko a Podyjí? Vítejte v kraji pohádek
A to doslova. Příroda národního parku Podyjí je pohádkově krásná, místní památky jsou často kulisami pro filmové pohádky. Přepychový barokní zámek Vranov nad Dyjí vás okouzlí svými interiéry i malebným okolím.
Však se tu točila pohádka Nesmrtelná teta, film Andělská tvář i další. O kus dál pořádá hrad Bítov o adventu senzační vánoční prohlídky. Nezklamou vás ani během letní sezony. Věděli jste, že je tu největší sbírka vycpaných psů Evropy?
V místních lesích objevte ještě Cornštejn, protože tak parádní hradní zříceninu jen tak nepotkáte.
Znojmo, královské město s espritem
Znojmo je památkový klenot. Gotická radniční věž vás po výstupu odmění krásným výhledem do všech stran, Vlkova věž o kousek dál vás pro změnu odmění degustací vína. Románská přemyslovská rotunda, hrad uprostřed města, 800 let starý chrám sv.
Mikuláše s kazatelnou v podobě zeměkoule… Znojmo je navíc zajímavé i pod zemí – vydejte se do jednoho z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů střední Evropy. Expozice Tajemné podzemí předvede alchymistickou dílnu, oživlé skály, skřety.
Jiné trasy nabízejí porci adrenalinu navíc. Prodíráte se úzkými chodbami, vodou, místy po čtyřech. Hrozí umazaná kolena i hodně smíchu a hezkých vzpomínek.
Zámecké lego a české puzzle v knize rekordů
Hledáte turisticky poklidnější zámek? Ze Znojma hurá do Miroslavi. Pro rodiny mají Strašidelnou stezku nebo večerní prohlídky. Zábavnou formou přibližují 11 pověstí z českých hradů a zámků. A ta sbírka Lega a puzzle!
Místní velkoformátové puzzle Muchovy Slovanské epopeje figurují v knize rekordů. A ještě jeden méně turisticky proslulý zámek vám doporučíme – ten v Jevišovicích. Na začátku jsme v souvislosti s Brnem zmínili bitvu roku 1645 proti Švédům…
Velitelem obrany Brna byl Francouz Jean Louis Raduit de Souches. Uhájil město proti obří přesile. Na jižní Moravě poté vytvořil rozsáhlé panství, jehož centrem byl zámek v Jevišovicích. V dnešním smyslu to byl zdatný podnikatel.
Provozoval železárnu, lázně, hostinec, založil dodnes známé poutní místo v Hlubokých Mašůvkách. V 17. století mu říkali největší Brňan.
Foto: Jihomoravský kraj