Domů     Jižní Morava: Parádní výlety, které chytnou za srdce
Jižní Morava: Parádní výlety, které chytnou za srdce
od 12.11.2021
1

Byli jste všude, tam i onde? Vsadíme boty, že známe místa, kde jste ještě nebyli, přitom je jejich návštěva k nezaplacení. Jižní Morava je turistické klišé – ale jen pro ty, kdo jezdí pořád dokola na notoricky ohraná místa.

Co takhle cukrárna s ujetým názvem a dorty s domácí majonézou? Protiatomový kryt na zámku, bambusový lesík z krápníků nebo Muchova epopej, poskládaná ze 163 tisíc kousků puzzle? Tak co, jste připraveni na objevování? Stačí si jen vybrat… 

Začneme bránou do jihomoravského regionu, metropolí Brno. Obyvatelé jsou veselé kopy. Městu říkají třeba Šalingrad.

Je to prý nafouknutá vesnice, a to je jen jedna z jeho předností – na většinu míst se dostanete pěšky a ještě cestou potkáte další zajímavosti, protože v Brně nevíte, co dřív.

Náměstí svobody Brno
Náměstí svobody Brno

Metropole se smyslem pro humor

Bude vás to tu bavit dokonce i pod zemí. Před staletími místní vyhloubili důmyslný labyrint. Dnes do něj sestoupíte pod Zelným trhem. Čekají vás tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů, alchymistická laboratoř, pravý historický pranýř.

O novodobém orloji na centrálním „Svoboďáku“ vám sice místní vtipálci budou tvrdit ledacos…, ale černá plastika ve skutečnosti představuje projektil.

Je symbolickým připomenutím slavného vítězství Brňanů nad Švédy roku 1645. Při obíhání památek jednomu vyhládne. Naštěstí Brno vybudovalo parádní gastroscénu od kvalitních rychlých bister po dokonalé kavárny.

Nejbližší gastropecku vám doporučí Gourmet Brno na gotobrno.cz. Kalorie doplňte třeba v cukrárně Sorry – pečeme jinak. Kde jinde byste taky ochutnali mechový dort s opravdovým cvrčkem?

Trio hrad, parník a zoo

Až se nabažíte města, zamiřte na Prýgl. Vydejte se na výlet po červené turistické kolem Brněnské přehrady krásnou přírodou na hrad Veveří. Zpátky jeďte parníkem, který je v sezoně součástí brněnské hromadné dopravy. Lepší než Benátky.

Planetárium Brno
Planetárium Brno

Chrámy vědy, kde nuda nehrozí

Déšť v Brně? Nevadí. Navštivte představení v chrámu vědy Vida!, plná hravých pokusů baví dospělé i děti. Technické muzeum v Brně není jen pro fandy exaktních věd, jak pochopíte v interaktivní herně. I programy Hvězdárny a planetária Brno vás možná překvapí. Snad nikde nepojali vědu tak atraktivně jako tady.

Permonium
Permonium

Za Brno mimo davy

Rádi byste hezký výlet za Brno mimo turistické davy? Zamiřte na jihozápad za triem Rosice, Oslavany, Dolní Kounice. Krásný renesanční zámek Rosice skrývá nečekaně hračky a protiatomový kryt. Celou sezonu to tu žije.

Konají se rytířská klání, velikonoční představení nebo večerní kostýmová prohlídka, v září oblíbený festival Česnekovky. Popojeďte do Oslavan do Permonia, ráje permoníků. Největší nadzemní bludiště v ČR a místní atrakce zaměstnají svaly i mozkové závity.

A pak do Dolních Kounic do mystického kláštera Rosa coeli. Pocítíte tak magickou atmosféru, až jeden začne věřit na věci mezi nebem a zemí. Výlet korunujte věhlasnou kounickou Frankovkou ve sklepě U Dvořáků.

Kateřinská jeskyně
Kateřinská jeskyně

V Moravském krasu zapomeňte na Macochu

Z Brna je kousek do Moravského krasu, kde lidé často pro velkou popularitu Punkevek neobjeví krásu ostatních jeskyní. Vstupenky na Macochu byly zase vyprodané? Popojeďte a dejte přednost Kateřinské jeskyni.

Stará část s Hlavním dómem je největší zpřístupněnou jeskynní prostorou v ČR! Uvidíte unikátní krápníkový Bambusový lesík a „Čarodějnici“.

Jeskyně Blanických rytířů
Jeskyně Blanických rytířů

Průvodci dávají do prohlídky všechno, nuda nehrozí. Jeskyně Výpustek s pohnutou historií vás vtáhne do bludiště chodeb a propastí i do kdysi přísně tajného protiatomového krytu.

Z jiného „pískovcového“ těsta je Jeskyně Blanických rytířů u Rudky nedaleko Kunštátu. V uměle vytvořené jeskyni čeká 17 soch blanických rytířů pod velením svatého Václava.

Zámek Lysice
Zámek Lysice

A z jeskyně do zámku

Máme tip na jeden právě v Moravském krasu, kde jste určitě ještě nebyli. Zámek Lysice má interiéry plné bohatých sbírek nábytku, skla, zbraní či orientálních předmětů.

Navštivte ojedinělou terasovitou zahradu a jediné veřejné zámecké zahradnictví v ČR včetně oranžérie. V únoru tu přivoníte ke kvetoucím kaméliím, a to je velký zážitek nejen pro milovníky květeny.

Mušov Pálava
Mušov Pálava

Mušov, brána do Římské říše

Lednicko-valtický areál už nejspíš znáte. Ale už jste zámecký park Lednice prokřižovali na koloběžce? Půjčí vám ji třeba v Bulharech, 5 km od Lednice. Na putování zámeckým parkem si stáhnete zdarma pátrací hru Hardmuthova nemoc.

Pomůžete staviteli Hardmuthovi dokončit návrh minaretu a vynalézt tužku! Blízká Pálava nenabízí jen Mikulov a romantický výšlap po pálavských zříceninách, jakou je Sirotčí hrádek. Hned pod ním je vodní plocha Mušov, která se vyrovná kdejakému alpskému jezeru.

Láká na koupačku, rybaření, výlet okolo nádrže pěšky, na kole i koloběžce. Neláká vás místní obří Aqualand Moravia? Vydejte se po stopách Římanů a Germánů v návštěvnickém centru Brána do Římské říše.

Do Mikulova a ještě dál

Z lokality nespěchejte. Mikulovské památky i pouť na Svatý kopeček už máte v malíku? V Mikulově absolvujte prohlídku expozice Židé v Mikulově, odměňte se obědem v jednom z vyhlášených bister, jako jsou Kuk Bistro nebo Sojka & spol.

A pak se vydejte do jeskyně Na Turoldu za městem. Vtáhne vás do podzemního labyrintu se smaragdově zbarveným jezírkem. V Jezerním dómu jako byste se procházeli po dně korálového útesu.

Poblíž venuše

Kdo vysochal slavnou Věstonickou venuši, jak se lovili mamuti? Vše zjistíte v Archeoparku Pavlov, neortodoxním architektonickém skvostu. Muzeum mapující život lovců mamutů evokuje jeskyni pod zemí ukrytou v terénní vlně.

Do Hustopečích se vydejte nejen na březnové Slavnosti mandloní a vína, kdy začíná kvést největší mandloňový sad střední Evropy. Výhled z mandloňové rozhledny i ochutnávka mandlovice se vyplatí kdykoli.

Stezka Modré hory nejen pro vinaře

Kamkoli v tomto vinařském kraji zamíříte, potkáte milé vesničky. Doporučujeme putování po Modrých horách vinařskými cyklotrasami.

Nejzdařilejší z nich je 30kilometrová stezka Modré hory, která vám ukáže nádhernou krajinu i díky rozhlednám (Bořetice, Velké Pavlovice).

Slovanské hradiště Mikulčice
Slovanské hradiště Mikulčice

Na Slovácku vás chytnou tradice za srdce

I pokud nemáte doma výstavku malovaných lidových talířů, dopřejte si návštěvu skanzenu. Ten ve Strážnici patří k našim nejkrásnějším. Mají poutavé prohlídky pro všechny. Rodiny s dětmi doprovodí po zábavném prohlídkovém okruhu kamarád Fanošek.

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří mezi nejvýznamnější místa z hlediska historie našeho státu. Valy u Mikulčic byly pravděpodobně hlavním městem Velké Moravy! Navštivte památník z 8. a 9. století s rozlehlou akropolí.

Jsou tu kopie základů osmi kostelů a knížecího paláce. Jak naši předkové servírovali večeři? Nosili šperky? Jaké používali zbraně? Dozvíte se v prvním pavilonu.

A ve druhém umocňují prožitek spojením mluveného slova, hudby a filmové projekce s prohlídkou vzácných exponátů.

Slovanské hradiště Mikulčice
Slovanské hradiště Mikulčice

Znojemsko a Podyjí? Vítejte v kraji pohádek

A to doslova. Příroda národního parku Podyjí je pohádkově krásná, místní památky jsou často kulisami pro filmové pohádky. Přepychový barokní zámek Vranov nad Dyjí vás okouzlí svými interiéry i malebným okolím.

Však se tu točila pohádka Nesmrtelná teta, film Andělská tvář i další. O kus dál pořádá hrad Bítov o adventu senzační vánoční prohlídky. Nezklamou vás ani během letní sezony. Věděli jste, že je tu největší sbírka vycpaných psů Evropy?

V místních lesích objevte ještě Cornštejn, protože tak parádní hradní zříceninu jen tak nepotkáte.

Znojemská rotunda
Znojemská rotunda

Znojmo, královské město s espritem

Znojmo je památkový klenot. Gotická radniční věž vás po výstupu odmění krásným výhledem do všech stran, Vlkova věž o kousek dál vás pro změnu odmění degustací vína. Románská přemyslovská rotunda, hrad uprostřed města, 800 let starý chrám sv.

Mikuláše s kazatelnou v podobě zeměkoule… Znojmo je navíc zajímavé i pod zemí – vydejte se do jednoho z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů střední Evropy. Expozice Tajemné podzemí předvede alchymistickou dílnu, oživlé skály, skřety.

Jiné trasy nabízejí porci adrenalinu navíc. Prodíráte se úzkými chodbami, vodou, místy po čtyřech. Hrozí umazaná kolena i hodně smíchu a hezkých vzpomínek.

Zámek Miroslav
Zámek Miroslav

Zámecké lego a české puzzle v knize rekordů

Hledáte turisticky poklidnější zámek? Ze Znojma hurá do Miroslavi. Pro rodiny mají Strašidelnou stezku nebo večerní prohlídky. Zábavnou formou přibližují 11 pověstí z českých hradů a zámků. A ta sbírka Lega a puzzle!

Místní velkoformátové puzzle Muchovy Slovanské epopeje figurují v knize rekordů. A ještě jeden méně turisticky proslulý zámek vám doporučíme – ten v Jevišovicích. Na začátku jsme v souvislosti s Brnem zmínili bitvu roku 1645 proti Švédům…

Velitelem obrany Brna byl Francouz Jean Louis Raduit de Souches. Uhájil město proti obří přesile. Na jižní Moravě poté vytvořil rozsáhlé panství, jehož centrem byl zámek v Jevišovicích. V dnešním smyslu to byl zdatný podnikatel.

Provozoval železárnu, lázně, hostinec, založil dodnes známé poutní místo v Hlubokých Mašůvkách. V 17. století mu říkali největší Brňan.

Foto: Jihomoravský kraj

Foto:
reklama
Související články
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento záměr ale naštěstí d
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století. Dlouhou řadu
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
skutecnepribehy.cz
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
enigmaplus.cz
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
Ve středním Španělsku najdeme kapli San Bartolomé. Již její samotné umístění nenechali tvůrci kaple náhodě. Nachází se totiž ve stejné vzdálenosti od nejvýchodnějšího i nejzápadnějšího bodu Pyrenejské
Letos oslaví zlatou svatbu
nasehvezdy.cz
Letos oslaví zlatou svatbu
V letošním roce čekají oblíbenou herečku Elišku Balzerovou (74) dvě krásná výročí. Nejprve oslaví své pětasedmdesáté narozeniny a o měsíc později pak jedno velkolepé výročí. Letos to totiž bude rov
Prozradila intimnosti
nasehvezdy.cz
Prozradila intimnosti
Modelka Heidi Klum (50) je v ložnici pořádně náruživá! Se svým zajíčkem Tomem Kaulitzem (34) si užívá intimní chvíle, které jsou prý nekonečné a divoké. V posteli spolu vydrží i mnoho hodin denně.
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
21stoleti.cz
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku plane
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
epochaplus.cz
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
Tváří v tvář obrovské šelmě se pračlověk dává na úprk. Kdyby u něj v tu chvíli stál někdo se stopkami a změřil mu čas, za který zdolá vzdálenost do blízkého lesa, ukázala by se hodnota srovnatelná s výkony dnešních olympijských běžců. Nehoní se ale za medailí, chce si zachránit život a pohánějí ho stresové hormony. Naši dávní předkové
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap