Domů     Jižní Morava: Parádní výlety, které chytnou za srdce
Jižní Morava: Parádní výlety, které chytnou za srdce
od 12.11.2021
1

Byli jste všude, tam i onde? Vsadíme boty, že známe místa, kde jste ještě nebyli, přitom je jejich návštěva k nezaplacení. Jižní Morava je turistické klišé – ale jen pro ty, kdo jezdí pořád dokola na notoricky ohraná místa.

Co takhle cukrárna s ujetým názvem a dorty s domácí majonézou? Protiatomový kryt na zámku, bambusový lesík z krápníků nebo Muchova epopej, poskládaná ze 163 tisíc kousků puzzle? Tak co, jste připraveni na objevování? Stačí si jen vybrat… 

Začneme bránou do jihomoravského regionu, metropolí Brno. Obyvatelé jsou veselé kopy. Městu říkají třeba Šalingrad.

Je to prý nafouknutá vesnice, a to je jen jedna z jeho předností – na většinu míst se dostanete pěšky a ještě cestou potkáte další zajímavosti, protože v Brně nevíte, co dřív.

Náměstí svobody Brno
Náměstí svobody Brno

Metropole se smyslem pro humor

Bude vás to tu bavit dokonce i pod zemí. Před staletími místní vyhloubili důmyslný labyrint. Dnes do něj sestoupíte pod Zelným trhem. Čekají vás tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů, alchymistická laboratoř, pravý historický pranýř.

O novodobém orloji na centrálním „Svoboďáku“ vám sice místní vtipálci budou tvrdit ledacos…, ale černá plastika ve skutečnosti představuje projektil.

Je symbolickým připomenutím slavného vítězství Brňanů nad Švédy roku 1645. Při obíhání památek jednomu vyhládne. Naštěstí Brno vybudovalo parádní gastroscénu od kvalitních rychlých bister po dokonalé kavárny.

Nejbližší gastropecku vám doporučí Gourmet Brno na gotobrno.cz. Kalorie doplňte třeba v cukrárně Sorry – pečeme jinak. Kde jinde byste taky ochutnali mechový dort s opravdovým cvrčkem?

Trio hrad, parník a zoo

Až se nabažíte města, zamiřte na Prýgl. Vydejte se na výlet po červené turistické kolem Brněnské přehrady krásnou přírodou na hrad Veveří. Zpátky jeďte parníkem, který je v sezoně součástí brněnské hromadné dopravy. Lepší než Benátky.

Planetárium Brno
Planetárium Brno

Chrámy vědy, kde nuda nehrozí

Déšť v Brně? Nevadí. Navštivte představení v chrámu vědy Vida!, plná hravých pokusů baví dospělé i děti. Technické muzeum v Brně není jen pro fandy exaktních věd, jak pochopíte v interaktivní herně. I programy Hvězdárny a planetária Brno vás možná překvapí. Snad nikde nepojali vědu tak atraktivně jako tady.

Permonium
Permonium

Za Brno mimo davy

Rádi byste hezký výlet za Brno mimo turistické davy? Zamiřte na jihozápad za triem Rosice, Oslavany, Dolní Kounice. Krásný renesanční zámek Rosice skrývá nečekaně hračky a protiatomový kryt. Celou sezonu to tu žije.

Konají se rytířská klání, velikonoční představení nebo večerní kostýmová prohlídka, v září oblíbený festival Česnekovky. Popojeďte do Oslavan do Permonia, ráje permoníků. Největší nadzemní bludiště v ČR a místní atrakce zaměstnají svaly i mozkové závity.

A pak do Dolních Kounic do mystického kláštera Rosa coeli. Pocítíte tak magickou atmosféru, až jeden začne věřit na věci mezi nebem a zemí. Výlet korunujte věhlasnou kounickou Frankovkou ve sklepě U Dvořáků.

Kateřinská jeskyně
Kateřinská jeskyně

V Moravském krasu zapomeňte na Macochu

Z Brna je kousek do Moravského krasu, kde lidé často pro velkou popularitu Punkevek neobjeví krásu ostatních jeskyní. Vstupenky na Macochu byly zase vyprodané? Popojeďte a dejte přednost Kateřinské jeskyni.

Stará část s Hlavním dómem je největší zpřístupněnou jeskynní prostorou v ČR! Uvidíte unikátní krápníkový Bambusový lesík a „Čarodějnici“.

Jeskyně Blanických rytířů
Jeskyně Blanických rytířů

Průvodci dávají do prohlídky všechno, nuda nehrozí. Jeskyně Výpustek s pohnutou historií vás vtáhne do bludiště chodeb a propastí i do kdysi přísně tajného protiatomového krytu.

Z jiného „pískovcového“ těsta je Jeskyně Blanických rytířů u Rudky nedaleko Kunštátu. V uměle vytvořené jeskyni čeká 17 soch blanických rytířů pod velením svatého Václava.

Zámek Lysice
Zámek Lysice

A z jeskyně do zámku

Máme tip na jeden právě v Moravském krasu, kde jste určitě ještě nebyli. Zámek Lysice má interiéry plné bohatých sbírek nábytku, skla, zbraní či orientálních předmětů.

Navštivte ojedinělou terasovitou zahradu a jediné veřejné zámecké zahradnictví v ČR včetně oranžérie. V únoru tu přivoníte ke kvetoucím kaméliím, a to je velký zážitek nejen pro milovníky květeny.

Mušov Pálava
Mušov Pálava

Mušov, brána do Římské říše

Lednicko-valtický areál už nejspíš znáte. Ale už jste zámecký park Lednice prokřižovali na koloběžce? Půjčí vám ji třeba v Bulharech, 5 km od Lednice. Na putování zámeckým parkem si stáhnete zdarma pátrací hru Hardmuthova nemoc.

Pomůžete staviteli Hardmuthovi dokončit návrh minaretu a vynalézt tužku! Blízká Pálava nenabízí jen Mikulov a romantický výšlap po pálavských zříceninách, jakou je Sirotčí hrádek. Hned pod ním je vodní plocha Mušov, která se vyrovná kdejakému alpskému jezeru.

Láká na koupačku, rybaření, výlet okolo nádrže pěšky, na kole i koloběžce. Neláká vás místní obří Aqualand Moravia? Vydejte se po stopách Římanů a Germánů v návštěvnickém centru Brána do Římské říše.

Do Mikulova a ještě dál

Z lokality nespěchejte. Mikulovské památky i pouť na Svatý kopeček už máte v malíku? V Mikulově absolvujte prohlídku expozice Židé v Mikulově, odměňte se obědem v jednom z vyhlášených bister, jako jsou Kuk Bistro nebo Sojka & spol.

A pak se vydejte do jeskyně Na Turoldu za městem. Vtáhne vás do podzemního labyrintu se smaragdově zbarveným jezírkem. V Jezerním dómu jako byste se procházeli po dně korálového útesu.

Poblíž venuše

Kdo vysochal slavnou Věstonickou venuši, jak se lovili mamuti? Vše zjistíte v Archeoparku Pavlov, neortodoxním architektonickém skvostu. Muzeum mapující život lovců mamutů evokuje jeskyni pod zemí ukrytou v terénní vlně.

Do Hustopečích se vydejte nejen na březnové Slavnosti mandloní a vína, kdy začíná kvést největší mandloňový sad střední Evropy. Výhled z mandloňové rozhledny i ochutnávka mandlovice se vyplatí kdykoli.

Stezka Modré hory nejen pro vinaře

Kamkoli v tomto vinařském kraji zamíříte, potkáte milé vesničky. Doporučujeme putování po Modrých horách vinařskými cyklotrasami.

Nejzdařilejší z nich je 30kilometrová stezka Modré hory, která vám ukáže nádhernou krajinu i díky rozhlednám (Bořetice, Velké Pavlovice).

Slovanské hradiště Mikulčice
Slovanské hradiště Mikulčice

Na Slovácku vás chytnou tradice za srdce

I pokud nemáte doma výstavku malovaných lidových talířů, dopřejte si návštěvu skanzenu. Ten ve Strážnici patří k našim nejkrásnějším. Mají poutavé prohlídky pro všechny. Rodiny s dětmi doprovodí po zábavném prohlídkovém okruhu kamarád Fanošek.

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří mezi nejvýznamnější místa z hlediska historie našeho státu. Valy u Mikulčic byly pravděpodobně hlavním městem Velké Moravy! Navštivte památník z 8. a 9. století s rozlehlou akropolí.

Jsou tu kopie základů osmi kostelů a knížecího paláce. Jak naši předkové servírovali večeři? Nosili šperky? Jaké používali zbraně? Dozvíte se v prvním pavilonu.

A ve druhém umocňují prožitek spojením mluveného slova, hudby a filmové projekce s prohlídkou vzácných exponátů.

Slovanské hradiště Mikulčice
Slovanské hradiště Mikulčice

Znojemsko a Podyjí? Vítejte v kraji pohádek

A to doslova. Příroda národního parku Podyjí je pohádkově krásná, místní památky jsou často kulisami pro filmové pohádky. Přepychový barokní zámek Vranov nad Dyjí vás okouzlí svými interiéry i malebným okolím.

Však se tu točila pohádka Nesmrtelná teta, film Andělská tvář i další. O kus dál pořádá hrad Bítov o adventu senzační vánoční prohlídky. Nezklamou vás ani během letní sezony. Věděli jste, že je tu největší sbírka vycpaných psů Evropy?

V místních lesích objevte ještě Cornštejn, protože tak parádní hradní zříceninu jen tak nepotkáte.

Znojemská rotunda
Znojemská rotunda

Znojmo, královské město s espritem

Znojmo je památkový klenot. Gotická radniční věž vás po výstupu odmění krásným výhledem do všech stran, Vlkova věž o kousek dál vás pro změnu odmění degustací vína. Románská přemyslovská rotunda, hrad uprostřed města, 800 let starý chrám sv.

Mikuláše s kazatelnou v podobě zeměkoule… Znojmo je navíc zajímavé i pod zemí – vydejte se do jednoho z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů střední Evropy. Expozice Tajemné podzemí předvede alchymistickou dílnu, oživlé skály, skřety.

Jiné trasy nabízejí porci adrenalinu navíc. Prodíráte se úzkými chodbami, vodou, místy po čtyřech. Hrozí umazaná kolena i hodně smíchu a hezkých vzpomínek.

Zámek Miroslav
Zámek Miroslav

Zámecké lego a české puzzle v knize rekordů

Hledáte turisticky poklidnější zámek? Ze Znojma hurá do Miroslavi. Pro rodiny mají Strašidelnou stezku nebo večerní prohlídky. Zábavnou formou přibližují 11 pověstí z českých hradů a zámků. A ta sbírka Lega a puzzle!

Místní velkoformátové puzzle Muchovy Slovanské epopeje figurují v knize rekordů. A ještě jeden méně turisticky proslulý zámek vám doporučíme – ten v Jevišovicích. Na začátku jsme v souvislosti s Brnem zmínili bitvu roku 1645 proti Švédům…

Velitelem obrany Brna byl Francouz Jean Louis Raduit de Souches. Uhájil město proti obří přesile. Na jižní Moravě poté vytvořil rozsáhlé panství, jehož centrem byl zámek v Jevišovicích. V dnešním smyslu to byl zdatný podnikatel.

Provozoval železárnu, lázně, hostinec, založil dodnes známé poutní místo v Hlubokých Mašůvkách. V 17. století mu říkali největší Brňan.

Foto: Jihomoravský kraj

Foto:
reklama
Související články
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist