Domů     Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo

Klášterní areál v Kladrubech je dokladem toho, že výjimečné památky mohou vzniknout i stranou královských dvorů a metropolí. Ale působení největších architektů své doby nás přesvědčí, že tohle místo vždycky platilo za prestižní.

Už ve 11. století to v Čechách chodívalo podobně jako dnes. Většina politického, společenského i ekonomického života se odehrávala především v Praze a několika dalších menších centrech, zatímco okrajové oblasti nikoho příliš nezajímaly.

Za dobrý příklad mohla posloužit třeba oblast západního pohraničí. Až kníže Vladislav I. se rozhodl situaci změnit a v roce 1115 založil benediktinský klášter v Kladrubech.

Byl to krok veskrze prozíravý, protože klášter začal výrazně přispívat k zakládání vesnic, osídlování kraje a zřizování obchodních cest.

Ostatně místo pro klášter bylo vybráno obzvlášť pečlivě poblíž silně využívané evropské obchodní tepny, takzvané Norimberské obchodní stezky.

Ani král nemohl chybět

První románský komplex budov byl dokončen roku 1233 současně s trojlodní gotickou bazilikou a klášter vzápětí osídlili benediktini z bavorského Zwiefaltenu.

I tentokrát se projevil zájem nejvyšších kruhů na prosperitě kláštera, a tím i zvyšování vlivu na celý region.

Vysvěcení baziliky se totiž spolu s vysokými církevními hodnostáři a státními úředníky zúčastnil i sám tehdejší panovník Václav I. Na počátku 14. století patřil kladrubský klášter mezi nejbohatší v českém království. Další roky jeho existence ale nebyly příliš optimistické.

Nechceme tu žádné umění!

Klášter vyplenili a pobořili husité a to, co z jeho bohatství zbylo, se v následujícím období stalo obětí takzvaných obrazoborců – fanatiků usilujících o zničení náboženských symbolů.

Byla to doba, v níž bylo nenávratně zničeno množství gotických uměleckých památek v kostelích a klášterech.

Ostatně, o rozsahu ničení svědčí a architektonický nález z roku 1996, kdy bylo v kladrubském klášteře odhaleno 1400 fragmentů opukových skulptur a stavebních zlomků z druhé poloviny 14. století.

Tohle těžké období ale klášter přestál, dočkal se renovace a opravený kostel byl roku 1504 znovu vysvěcen. Ani tentokrát to ovšem neznamenalo, že už navždy bude nad Kladrubami jen svítit slunce.

Rozsáhlý požár v roce 1590 si zase vzal hodně z toho, co bylo v nedávné době zachráněno, a to, co zůstalo, zdevastovaly armády během třicetileté války. A tak se nejslavnější časy kláštera teprve chystaly.

Souboj nejlepších architektů

S nástupem nového století byl v roce 1701 zvolen nový opat Maur Fintzgut, osvícený muž, který se rozhodl pozvednout poněkud zašlou slávu kladrubského kláštera. A začít chtěl od stavby, která bývala pýchou celého areálu – od chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Ten byl v notně pošramoceném stavu, nemluvě o jeho zastaralé gotické podobě. O pomoc opat požádal renomovaného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Ten při patnáct let trvající rekonstrukci využil původní románsko-gotické zdivo, ale výslednou podobu už chrámu vtiskl v souladu s dobou i svým vlastním stylem, tedy barokně gotickou.

Výběrového řízení se tenkrát neúspěšně účastnila ještě další hvězda dobové architektury Kryštof Dientzenhofer, ukázalo se ale, že právě Santini byl dokonalou volbou.

Jeho obdiv ke gotice se totiž neomezoval jen na napodobování, ale stavitel dokázal oživit osvědčené postupy zcela novými nápady. Ostatně dokázal to nejen v Kladrubech, ale třeba také při obnově chrámu v Sedlci u Kutné Hory nebo svým projektem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou.

Kolik přichází čistých duší?
Kolik přichází čistých duší?

Chrám v Kladrubech byl slavnostně vysvěcen v roce 1726 a dodnes je se svou délkou 93 metrů třetím největším chrámem v českých zemích. Santini na podlahu chrámu umístil velkou osmicípou hvězdu.

Je to takzvaná Mariánská hvězda, symbol Panny Marie, ale je to také architektův oblíbený symbol, který najdeme na většině jeho staveb.

Pokud se zúčastníme prohlídky, možná nás průvodce vyzve, abychom se postavili do středu hvězdy a vyzkoušeli si, zda nepatříme k těm, kteří v tu chvíli pocítí příliv pozitivní energie.

A současně si můžeme vyzkoušet i jednu pověru, která se ke zdejšímu chrámu vztahuje. Položí-li poutník minci na hladinu vody ve zdejší nádobě a mince zůstane ležet na hladině, pak to znamená, že dotyčný má čistou duši.

Svatostánek plný světla

Santini si projekt obnovy kostela vzal opravdu za svůj. Osobně totiž navrhl kromě základní architektonické koncepce také mnoho detailů stavby i vnitřního vybavení. Podle jeho návrhů tak vznikly hlavní oltář, kazatelna či varhanní skříň, ale i chórové lavice.

Právě proto chrám zapůsobí na návštěvníka stylovou jednotou a sladěností. A záležet si dal i ve své parádní disciplíně – práci se světlem. Chrám tak překvapí pokaždé jinou atmosférou podle toho, jaké je počasí či v kterou denní dobu ho navštívíme.

Sám Santini by ovšem vytvořit veškerou výzdobu sotva zvládl. Měl však zdatného a rovnocenného pomocníka rovněž zvučného jména.

Byl jím sochař Matyáš Bernard Braun, z jehož dílny pochází nejen několik oltářů a dřevěné sochy světců v nadživotní velikosti nebo výzdoba mauzolea Vladislava I.

Koruna může nahradit věže

Při pohledu na chrám Nanebevzetí Panny Marie, svatého Benedikta a svatého Wolfganga, jak oficiálně zní celý jeho název,nás okamžitě zaujme, že na rozdíl od většiny podobných staveb vlastně nemá žádné věže.

Ty původní gotické Santini nemilosrdně zboural a nahradil je překrásnou kopulí, kterou navíc zakončil korunou.

Podle některých tato koruna symbolizuje zakladatele kláštera, knížete Vladislava I., podle jiných je vyjádřením zasvěcení kostela Panně Marii, královně nebes. Vnitřní výška kupole dosahuje téměř čtyřiceti metrů a nahoře je v ní osvětlovací otvor neboli oculus.

Když klášter patří vojevůdci

Přestavět celý klášter je samozřejmě nad síly jediného člověka, a tak rekonstrukce pokračovala i po Santiniho smrti. Práce na novém konventu se ujal Kylián Ignác Dientzenhofer.

Konečnou podobu klášter dostal až v roce 1770, ale příliš dlouho se z ní jeho obyvatelé i návštěvníci netěšili.

O patnáct let později císař Josef II. v rámci svých reforem klášter zrušil a vnitřní zařízení kromě oltářů byla rozprodáno nebo umístěno do jiných kostelů. Kladrubský klášter čekala neslavná doba, kdy se postupně stal kasárnami, nemocnicí či invalidovnou.

Příliš se toho nezměnilo, ani když v roce 1825 celý objekt spolu s panstvím a 23 vesnicemi získal v dražbě známý polní maršál Alfréd Windischgrätz.

Sice tu zřídil rodinnou hrobku a pivovar, ale správě majetku neměl příliš času se věnovat, a podle toho také klášter zanedlouho vypadal. Nicméně Windischgrätzové si Kladruby ponechali až do roku 1945, kdy o ně přišli na základě Benešových dekretů.

Novým majitelem byl tedy stát, ovšem to neznamenalo, že majitelem pečlivějším, natož pak bohatším.

Zmohl se jen na přeměnu kláštera na sídlo státního statku, a přestože už v průběhu 80. let se začalo s některými nutnými opravami, až po roce 1989 se poměry přece jen zlepšily.

Přivoňte si k sochám

Klášter se stal národní kulturní památkou a dnes ho každoročně navštíví na dvacet tisíc lidí.

Prohlídky je zavedou nejen do chrámu, ale i do opatského bytu, kaple Všech svatých, zimního refektáře, lapidária Braunových soch či do knihovny rodu Windischgrätzů.

Příchozí se zajímají nejen o vnitřní prostory, ale přijíždějí i na pravidelné akce, jakou je historický jarmark, a především na koncerty vážné hudby včetně festivalu Kladrubské léto.

Prostory kláštera dnes v přízemí bývalé latinské školy nabízejí také jednu atraktivní expozici, kterou hned tak někde neuvidíme. I když zrak nebude tím hlavním smyslem, kterým ji budeme vnímat.

Nese název Archiv vůní a je to přehlídka vonných látek vůní a parfémů. Na vlastní nos si můžeme prohlédnout a očichat 120 aromatických látek a esencí včetně speciálních parfémů, vyvinutých právě pro účely této výstavy a pro prostory kláštera.

Můžeme si tak přivonět třeba k deseti vůním, vytvořených podle zdejších soch Matyáše Bernarda Brauna.

Klášter žije i po setmění

Klášter Kladruby najdeme v okrese Tachov nedaleko Stříbra, z něhož sem snadno trefíme po silnici číslo 193. Parkoviště je přímo před hlavním vstupem do kláštera. A jedna malá pozvánka na závěr:

Pokud se v areálu budete pohybovat po setmění, určitě vám neunikne přítomnost velké kolonie netopýrů. Klášter je zimovištěm mnoha vzácných druhů a netopýr velký se tu tradičně ve velkém počtu drží i v letní sezoně.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
21stoleti.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. [caption id="attachment_86710" align="alignnone"
Jsem ráda, že jsem se přišla rozloučit
skutecnepribehy.cz
Jsem ráda, že jsem se přišla rozloučit
V lásce jsem bohužel neměla štěstí. Provdala jsem se za agresivního alkoholika, život s ním byl nesmírně těžký a také smutný. S manželem jsme se po dvaadvaceti společných letech nenáviděli na život a na smrt. Po rozvodu jsem přemítala, zdali mám nějakou hezkou vzpomínku, alespoň třeba jedinou, ale mozek mi ji odmítal vydat. Vybavovaly se mi jen samé zlé věci,
Nerezová ocel: Zajímavosti, které možná neznáte!
epochaplus.cz
Nerezová ocel: Zajímavosti, které možná neznáte!
Nerezová ocel se na první pohled může zdát jako běžný materiál. Je přítomná v kuchyních, koupelnách, veřejných prostorách i v dopravě, a získala si pověst odolného a estetického řešení. Ale víte, že skrývá mnoho opravdu zajímavých faktů? Zde je šest zajímavostí o nerezové oceli, které vás mohou překvapit – a všechny jsou založené na skutečných
Vitamíny z louky
epochalnisvet.cz
Vitamíny z louky
Vitamínové doplňky a preparáty, kterými se na jaře bráníme proti hrozící chřipce a nachlazení a draze je kupujeme v lékárnách, nám už vzhledem k mírné zimě rostou přímo pod okny anebo na nejbližší louce.   Kopřiva dvoudomá Výhonky mladých kopřiv mají vynikající čisticí účinky pro organismus. Navíc obsahuje velmi mnoho minerálních látek, vitamin C, provitamin A,
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
panidomu.cz
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh
Elektrické Toyota bZ4X Touring pro rodinná dobrodružství
iluxus.cz
Elektrické Toyota bZ4X Touring pro rodinná dobrodružství
Toyota odhalila model bZ4X Touring, nový přírůstek do rodiny elektromobilů bZ4X, který zvyšuje atraktivitu modelové nabídky ještě silnějším a všestranněji využitelným výkonem v kombinaci s výrazně vět
Stýská se Pachlové po lásce s cizincem?
nasehvezdy.cz
Stýská se Pachlové po lásce s cizincem?
Dokonalé štěstí Malvíny Pachlové (34) má trhliny. Zatímco by si měla užívat rodiny, stále častěji se jí prý stýská po bývalém milenci. A tenhle návrat by možná nebyl bez šance! Lásku jako z pohádky
Úložné prostory v kuchyni
rezidenceonline.cz
Úložné prostory v kuchyni
Provoz gastronomické zóny v domácnosti je spojen s nepřeberným množstvím předmětů, pro něž je nutno najít adekvátní místo, a to tak, aby jejich uložení bylo nejen přehledné, ale také odpovídalo ergonomickým parametrům. Aktuální uspořádání pak vyplývá jak z konkrétní dispozice kuchyně, tak z toho, pro kolik a jakých uživatelů je určena. Vždy je však žádoucí
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
historyplus.cz
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
„Smilní se svým bratrem, a dokonce i s otcem!“ špitají si potají pohoršení obyvatelé Říma. „Je to obyčejná děvka!“ přisazují si další. Krásné Lucrezii, dceři samotného papeže, totiž nemůžou přijít na jméno. Někteří ji dokonce označují za vražedkyni. Vzezřením se podobá andělům, v nitru však skrývá ďábla. Takovou pověst si vyslouží dcera hříšného papeže Alexandra VI. (1431–1503),
Voynichův rukopis: Může jít o největší podvod v lidských dějinách?
enigmaplus.cz
Voynichův rukopis: Může jít o největší podvod v lidských dějinách?
Tajemný muž v černém plášti s kapucí přes hlavu spěšně odjíždí na koni od Pražského hradu. U pasu se mu přitom houpe objemný váček se šesti sty dukáty. „To se mi vážně povedlo. Naletěl mi krásně,“ usm
Dávná příhoda mě dodnes děsí!
nejsemsama.cz
Dávná příhoda mě dodnes děsí!
Příběh, který jsem slyšela vyprávět od své tety, budí hrůzu i po tolika letech. Stalo se to už kdysi na začátku minulého století a pak se ta děsivá příhoda tradovala napříč generacemi. Tak jsem se o ní dozvěděla i já od své tety. Pohřeb byl dramaticky přerušen Tenkrát ještě bývaly vesnické pohřby prováděny zásadně do
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz