Ani ne pět kilometrů nás ve Slatiňanech dělí od obce Kočí, kam bychom určitě neměli zapomenout se vydat.
Stojí tu totiž původně gotický kostel sv. Bartoloměje, založený v roce 1397 Žofií Bavorskou, manželkou krále Václava IV. Kostel na první pohled působí trochu jako pevnost.
Stojí na mírném návrší, obehnaném příkopem, a přichází se k němu po unikátním dřevěném zastřešeném barokním mostě, jednom z nejstarších v Evropě a postaveném bez jediného železného prvku.
Kostel se pyšní bohatou výmalbou v interiéru a také zvonicí, vysokou 29 metrů a pokrytou až k zemi šindelem.
Ta je o něco novější než samotný kostel, protože nahradila původní zvonici v roce 1666. Zvony jsou ale původní – Bartoloměj pochází z roku 1496 a Vavřinec z roku 1562.
Hřebčín Slatiňany
Ve slatiňanském hřebčíně v těsném sousedství zámku sídlí chovná stanice starokladrubských koní. Na rozdíl od dalšího slavného hřebčína v Kladrubech nad Labem, který se zaměřuje na chov starokladrubských běloušů, Slatiňany proslavili zdejší vraníci.
Tradičně byli bílí koně určeni pro světskou šlechtu, černí pak pro kněžskou. Toto plemeno pochází z dob císaře Rudolfa II. a nikde jinde na světě se v takovém rozsahu nechová.
Moderní stáje tu vystavěli již Auerspergové v posledních letech 19. století podle anglického projektu. Vzhledem k obrovskému zájmu o prohlídku tu ale doporučují včas si návštěvu zarezervovat pomocí elektronického systému na internetu.
Pak budeme mít jistotu, že nepřijdeme o komentovanou prohlídku stájí plemenných hřebců i klisen a že nám neuteče ani kočárovna, historická sedlovna Auerspergů nebo výcvikové středisko.
Hřebčín Heřmanův Městec
V okolí Slatiňan narazíme na koně hodně často. Stačí třeba popojet pár kilometrů na západ a ocitneme se v Heřmanově Městci, kde je v památkově chráněném hřebčíně rodu Kinských z roku 1875 zřízeno výcvikové středisko pro tříleté koně ze slatiňanského chovu.
Na závěr svého výcviku musejí předvést dovednosti v zápřehu do vozu i kočáru, ale zvládat musejí také jízdu pod sedlem. Areál v předchozích letech prošel celkovou rekonstrukcí za 90 milionů korun, a od letošního dubna ho tak už návštěvníci mohou vidět v novém.
Ve zdejším muzeu zaujme třeba galasedlovna – sbírka sedel a postrojů s exponáty starými i několik století. Nahlédnout ale můžeme i do pracovní sedlovny nebo postrojovny.
Specialitou je pak pracovní trenažér z dob knížat Kinských, na kterém se šlechtické děti učily jezdit na ponících i koních.