Pojďte s námi navštívit oblast s téměř nedotčenou přírodou, rozprostírající se na pomezí Čech a Moravy.
Vysočina představuje přehlídku oblých kopců, hlubokých lesů, rozlehlých luk, rybníků a potoků a současně také mnoha historických památek a unikátních míst, z nichž jsou tři zapsána na seznamu UNESCO. Pro příznivce lyžování je pak největším lákadlem známý areál v Novém Městě na Moravě.
Ten je již pěknou řádku let dějištěm závodů světových pohárů v běhu na lyžích a biatlonu.
O zdejší lyžařské tradici vypovídá fakt, že se tu první veřejné závody konaly již v roce 1910. Běžkařský ráj v Novém Městě na Moravě zahrnuje stovky udržovaných a značených turistických tras o celkové délce 100 kilometrů, které začínají severně od hotelu SKI. Mezi ty nejdelší patří trať okolo Třech Studní a Fryšavy a okolo Jimramova, jež měří shodně 20 kilometrů.
I sjezdovky mají zelenou
Vaši zimní dovolenou v Novém Městě na Moravě však nemusíte strávit pouze na běžkách. Pokud preferujete spíše sjezdové lyžování, pak vyzkoušejte 550 metrů dlouhý svah z Harusova kopce (741 m n. m.), ke kterému se pohodlně dostanete sedačkovou lanovkou.
Pro děti je tu k dispozici také malý vlek a své dovednosti potom mohou vypilovat v místní lyžařské škole. Samozřejmě můžete využít i nočního lyžování nebo si zadovádět ve snowparku.
Svítící chodba
Centrálním městem Vysočiny je Jihlava, kde je jedním z největších turistických taháků místní podzemí, jehož chodby dosahují celkové délky 25 kilometrů. Jedná se tak o druhý největší podzemní labyrint v republice.
Příčinou jeho vzniku bylo vzájemné propojování sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále. V minulosti sloužily zejména k uskladnění piva a řemeslných výrobků. Fascinující je zde zejména fosforeskující chodba.
Tento jev probíhá díky pokrytí stěn bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje.
Pokud chcete při návštěvě Jihlavy udělat radost vašim dětem, tak je nezapomeňte vzít do místní zoologické zahrady a také do aquaparku Vodní ráj, kde jsou k dispozici kryté i otevřené bazény a také mnoho atrakcí.
Projeďte se do Brtnice
Přestože je Vysočina spojována hlavně s lyžováním, nabízí širokou škálu sportovního vyžití i na jaře a v létě. No a proč tedy nespojit návštěvu Jihlavy s nějakým cyklovýletem?
Jako cílovou metu si můžete určit například krásné údolí říčky Brtnice se zříceninou hradu Rokštejn.
Dvacetikilometrový převážně rovinatý úsek odstartujte u vlakového nádraží v Jihlavě a odtud se vydejte po cyklotrase B08 ulicí Havlíčkova podél železniční trati.
Zhruba po jednom kilometru se napojte na cyklotrasu č. 26 a na rozcestí Helenín vystoupejte doprava do krátkého strmého kopce. Následně jeďte po lesní trase do Malého Beranova, na jehož konci vás čeká asfaltová cesta do obce Luka nad Jihlavou. Tam překročte řeku po silničním mostě a pokračujte po jejím pravém břehu.
V cíli čeká kulturní skvost
Cyklistické značení vás pak zavede k úseku do Bítovčic, při kterém budete muset překonat menší kopec.
V Bítovčicích se vraťte na levý břeh řeky a zamiřte cyklostezkou do Přímělkova, kde po překonání mostu a železničního přejezdu budete muset stoupat k Přímělkovskému rybníku.
U něj pak odbočte doleva a po 100 metrech šlapání do kopce budete v cíli, v malebném údolí říčky Brtnice s historickým skvostem Vysočiny – zříceninou hradu Rokštejn. Pokud se vydáte do města Brtnice, tak vás určitě nadchne krásné historické centrum.
Magnetem pro turisty je zde také rodný dům světově proslulého architekta a designéra Josefa Hoffmanna.
Ze zámku do pivovaru
Při vašem putování po Vysočině byste rozhodně neměli opomenout návštěvu města Telč, které vás okouzlí pohádkovou atmosférou a překrásným historickým centrem.
Právě centrum města je společně s místním renesančním zámkem zapsáno v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Telčský zámek patří mezi poklady moravské renesanční architektury a není proto žádným překvapením, že se zde natáčela celá řada pohádek, z nichž je nejznámější Pyšná princezna.
Dominantním místem zámku je Zlatý sál, který prostupuje celý trakt severního paláce. Součástí zámeckého prostoru je také kaple Všech svatých s výpravnou štukovou výzdobou a ornamentální a figurální renesanční malbou.
Jelikož je nám jasné, že při takové kulturní náplni přepadne člověka hlad a žízeň, doporučujeme zastávku v Řemeslném pivovaru a Panské restauraci Telč, kde můžete kromě gastronomických specialit a dobrého piva absolvovat i prohlídku.
Krása střídá nádheru
Mezi téměř poslední nedotčené oázy klidné a čisté přírody v srdci Česka patří Žďárské vrchy. V oblasti kolem Žďáru nad Sázavou pramení několik českých a moravských řek a najdeme zde i rybniční soustavy.
Patrně z tohoto důvodu bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.
Mezi největší turistické atrakce dále patří poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je též na seznamu UNESCO, skanzen Betlém Hlinsko se souborem roubených a zděných domků a také zříceniny hradů Zubštejn a Dalečín.
Kolo, běh, či plavání?
Mezi přírodními památkami dominuje nejvyšší vrchol Žďárských vrchů – Devět skal, jejichž název je odvozen od skalního labyrintu, který je tvořen dlouhými hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami.
K dalším přírodním zajímavostem patří také Žákova hora nebo skalní útvar Čtyři palice. Místní krajina je jak dělaná pro sportovní nadšence, jelikož je protkána stovkami kilometrů turistických i cyklistických tras.
Ti, kdo raději preferují koupání, budou také nadšeni, neboť se zde nacházejí rybníky Velké Dářko, Medlov, Sykovec, Milovský rybník a také vodní nádrž Pilská.