Domů     Král českých hradů nad vodní hladinou: Hrad Zvíkov
Král českých hradů nad vodní hladinou: Hrad Zvíkov
od 6.10.2022
1

Pokud bychom v našich dějinách hledali největšího odborníka na české hrady a zámky, nejspíš by vyhrál legendární historik přelomu 19. a 20. století profesor August Sedláček, autor monumentálního patnáctidílného spisu Hrady, zámky a tvrze království Českého.

Hrad Zvíkov v něm prohlásil za krále českých hradů.

Zveme vás na jeho prohlídku, abychom se společně přesvědčili, zda měl pan profesor pravdu. Správný historik by svou prohlídku bezesporu začal v okamžiku samotného založení hradu.

Co by za to dal, kdyby mohl být přítomen okamžiku, kdy skalnatý ostroh u soutoku Vltavy s Otavou někdy na počátku 13. století navštívil sám král Přemysl Otakar I. a rozhodl, že právě tady, na místě prastarého hradiště z doby bronzové, vyroste pyšný hrad.

Tajemné runy záhady zbavené

Když po necelém století vládnoucí rod Přemyslovců vymřel po meči, začal Zvíkov měnit majitele. Dlouho o něj usilovali Rožmberkové, protože ho vnímali jako příliš silnou konkurenci.

Podařilo se jim to alespoň do doby, kdy od nich Zvíkov vykoupil zákazník nejmocnější – císař Karel IV. Ten si hradu obzvláště považoval a zařadil ho dokonce do seznamu takzvaných nezcizitelných hradů, tedy takových, které ani sám panovník nesmí dát do zástavy.

Otec vlasti na Zvíkov rád jezdil a dokud nebyl dokončen Karlštejn, uložil zde dokonce i vzácné korunovační klenoty.

Vybral pro ně komnatu zvanou Korunní síň v prvním patře nejstarší věže na hradě, které se říká Hlízová věž nebo také Markomanka podle znaků vyrytých v kamenných kvádrech připomínajících markomanské runy.

Jméno věže se zdmi silnými až tři metry se zachovalo dodnes, i když už víme, že ve skutečnosti se jedná o dobové kamenické značky.

Věž Markomanka přiléhající k západnímu křídlu královského paláce měří na šířku i na délku 12 metrů.
Věž Markomanka přiléhající k západnímu křídlu královského paláce měří na šířku i na délku 12 metrů.

Kdo se odváží čelit obyvateli věže?

Jak vlastně Zvíkov získal své jméno? Stará pověst praví, že dcera samotného praotce Čecha se jednou zamilovala do chlapce, kterého jí přísný otec neschvaloval, a oba neposlušné milence proto vyhnal z domu.

Ti se usadili v lesích, kde je Čech po letech náhodou našel, a když spatřil jejich roztomilé děti, zželelo se jim jich a postavil jim na usmířenou srub. A protože si v něm rychle zvykli, začali mu říkat Zvykov.

Mnohem známější Zvíkovskou legendou je ale ta o zvíkovském raráškovi. Zaznamenána byla už roku 1597 a vypráví o zlém duchovi, který strašil v Korunní síni a rád činil příkoří dělníkům pracujícím na opravě hradu.

Rarášek má prý podobu skřeta s červenou čapkou a ohnivýma očima a trochu připomíná dvorního šaška. Ne vždy ovšem lidem ubližuje, umí i přinášet štěstí. těžko ale říci, zda má prsty i v jiné pověsti spojené s Markomankou. Kdo se v ní totiž prý odváží přespat, do roka zemře.

Stejný kámen už opraváři nesehnali

Každý hrad jednou čeká těžká zkouška, a Zvíkov jich musel podstoupit několik. obléhání husity v roce 1429 ještě přestál a dnes se díky tomu může pyšnit skvělou sbírkou kamenných dělostřeleckých koulí.

O dvě století později, ač podstatně vylepšil svá opevnění, už ale po porážce stavovského povstání podlehl císařským vojskům. Byl tenkrát vyrabován a zpustošen a nadlouho nastoupil cestu k zániku.

Tím spíš, že když ho převzali Schwarzenberkové, ponechali si jako hlavní sídlo Orlík a ze Zvíkova byl najednou hrad druhé kategorie. Po velkém požáru v polovině 18. století už skutečně vypadal spíše jako ruina než jako kdysi pyšné královské sídlo.

Ovšem Schwarzenberkové ho neopustili. Rozsah jejich rekonstrukčních prací můžeme snadno rozpoznat i dnes. Původní kamenné zdi mají o něco růžovější odstín než nově vsazené části, jimiž rod Schwarzenberků v posledních desetiletích 19. století hrad zachránil.

Romantický už je jen přístup do hradu, kde vstupní brána čeká za kamenným mostem.
Romantický už je jen přístup do hradu, kde vstupní brána čeká za kamenným mostem.

Památky zachráněné před vodou

Pár let po druhé světové válce poměry nepřály šlechtickým majetkům a Zvíkov přešel do vlastnictví státu. Napuštění Orlické přehrady bohužel zaplavilo podhradní městečko s gotickým kostelem svatého Mikuláše, protože hladina se náhle zvýšila o 25 metrů.

Z kostela se dochoval zvon z poloviny 14. století, který byl před zatopením zachráněn a dlouho sloužil v místní kapli svatého Václava. Dnes už se ale Zvíkov opět odráží ze tří stran v hladině ve své plné kráse a každý rok jej navštíví kolem 30 000 lidí.

Přijet mohou až na parkoviště sotva půl kilometru pod hradem, hodně jich ale využívá také zelenou a modrou turistickou trasu anebo v sezoně i lodní dopravu od zámku Orlík až k přístavišti pod hradním ostrohem.

Na hradě pak nejvíc zájemců přitahuje Královský palác s Markomankou a rekonstruovanými sály, v nichž přitahuje pozornost třeba model hradu nebo historický nábytek a oltář přenesený ze zatopeného kostela svatého Mikuláše.

Zimní nájemníci hradních sklepení

Zvíkov se ale může pyšnit také kaplí svatého Václava, která k věži přiléhá. Šťastným řízením osudu se dochovala v téměř nedotknuté podobě ze 13. století. Od počátku měla reprezentovat královskou moc a bohatství.

Proslulé dlaždice s dvouocasým českým lvem, jimiž je vydlážděna, jsou dokladem mimořádné zručnosti řemeslníků z doby Přemysla Otakara II. Nesou na sobě nápis, který zní: Lvem mne nazývají, králové české země mne nosívají.

Zvíkov za dobu své existence hostil mnoho nájemníků, někteří jsou ale přece jen výjimeční. Hradní sklepení jsou totiž už dlouho zimovištěm netopýrů. Odborníci jich tu při sčítání vždy na přelomu ledna a února napočítají až osm různých druhů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia Commons (poslední letecké foto)
Štítky:
reklama
Související články
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten čtverec je pravi
Některé hrady jsou dnes už jen hromadami kamení, jiné ani v rozvalinách neztratily svou atmosféru a úctyhodnost. Přesně takový je Krašov, jehož kouzlo nevyprchalo ani téměř po tisíci letech od jeho založení. Málokterý český hrad se může pochlubit tak dlouhou historií jako Krašov, vypínající se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Založil ho už někdy kolem roku 1232 rod Hroznatovců a měl nejen
Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově. Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, poz
25.5.2023
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii. Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále ro
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Minizahrádka ve skle
panidomu.cz
Minizahrádka ve skle
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře