Jen opravdu kousek dělí Horu Matky Boží od místa, odkud se můžeme rozhlédnout snad ještě lépe a dál.
Rozhledna Val postavená v roce 2003 na stejnojmenném vrcholu nad obcí Dolní Hedeč je vlastně ocelová telekomunikační věž vysoká 34 metrů, ale má vyhlídkovou plošinu, kam nás zavede 102 schodů.
Rozhledna Val
Z plošiny je nádherný výhled na králický Sněžník, Hrubý Jeseník, Hanušovickou vrchovinu či na Orlické hory.
K volně přístupné věži se dostaneme zhruba tříkilometrovým výšlapem z Králík po žluté či zelené turistické značce, vede k ní cyklotrasa 4077 a pokud se na výlet vydáme autem, můžeme pohodlně dojet až přímo k rozhledně.
Přadlena mezi delfíny
Název města Králíky nemá nic společného s králíky ani s králem, jak mnozí domnívají. Vzniklo počeštěnou nářeční výslovností původního německého jména Greulich, takže mu místní říkali Kralich.
První zmínka o městě pochází už z roku 1357. Pokud město navštívíme, určitě nemineme Velké náměstí, v jehož středu leží pískovcová kašna z roku 1851. Má obdélníkový půdorys a zdobí ji klasicistní socha Přadleny na šestibokém pilíři, obklopená chrliči vody v podobě delfínů.
Připomíná zdejší bohatou tkalcovskou tradici. Pokud pak z Velkého náměstí vyjdeme ulicí Jana Opletala, dovede nás k můstku přes Kralický potok. Ten byl postaven v polovině 19. století a zdobí ho raně klasicistní socha Jana Nepomuckého z roku 1816
Kaskáda vodopádů
Pouhých dvanáct kilometrů severovýchodně od Králík stojí za to navštívit kaskádu vodopádů na divoké říčce Malá Morava. Ta je jen deset kilometrů dlouhá, vlévá se do Moravy, ale na svém toku nabízí neuvěřitelnou podívanou.
Nejstrmější a nejmohutnější z kaskád překonává pětimetrové převýšení. Podél toku Malé Moravy se můžeme projít po zelené turistické značce, největší vodopád je pod rozcestím zvaným Sutě. Ke kaskádě se můžeme vydat například z obce Sklené.
Vojenské muzeum Králíky
Na sever od Králík stávala kdysi zemědělská usedlost, kterou ale během 30. let minulého století začaly nenápadně obklopovat vojenské objekty – části pevnostního systému budovaného na obranu před hitlerovským Německem.
Bylo tak docela logické, že když se v roce 2000 hledalo místo pro založení expozice vojenské historie, tyto tehdy již opuštěné prostory byly ideální volbou.
Protože ale exponátů i návštěvníků přibývalo, v létě 2010 se muzeum dočkalo úplně nového muzejního areálu, jednoho z nejmodernějších v České republice.
Boje se odehrávají v Cihelně
Expoziční hala má rozlohu 2400 m2, navíc musíme připočítat depozitář, venkovní přístřešek pro nadměrné exponáty, nezbytné zázemí a dílny pro opravy a renovace pořízených předmětů a k tomu ještě rozlehlý předváděcí polygon s diváckou tribunou.
V expozici nechybějí tanky, děla, speciální vozidla a samozřejmě chladné i palné zbraně, návštěvníky možná překvapí i diorámy zachycující významné okamžiky vojenských dějin.
Díky blízkým pozůstatkům opevnění si můžeme prohlédnout také Králický řopík a dělostřeleckou tvrz Hůrka. Tradiční slavností muzea je Cihelna, víkend představující i bojové ukázky.