Domů     Královský hrad Kotnov: V Táboře stál dávno před husity
Královský hrad Kotnov: V Táboře stál dávno před husity

Město Tábor je jednoznačně spojeno s kališníky, později nazývanými husité. Jejich tehdejší centrum moci se mohlo pyšnit opevněním, které po celá staletí napodobovala i další evropská města.

Je však s podivem, jak málo se ví o hradu, který se tyčil nad řekou dávno před příchodem husitů.

Příběh tohoto tajemného Hradiště, jak se také hrad nazývá, se začíná psát už v druhé polovině 13. století. Tehdy okolnímu území vládl mocný rod Vítkovců. Území kolem Tábora pak konkrétně ovládala větev pánů ze Stráže a Ústí.

Věci se daly do pohybu, když byly v nedalekých Horkách objeveny stříbrné doly, o které měl samozřejmě zájem i král Přemysl Otakar II. Mocenský souboj o stříbrné bohatství tak mohl mít jen jednoho vítěze. I když Vítkovští patřili mezi mocné rody, královské vojsko je silný argument.

Vypálená osada

Není však jasné, zda nakonec královští vojáci Vítkovce z Hradiště vyhnali, nebo ti odešli sami. Nicméně stopy na zbytcích staveb, které tu archeologové objevili, ukazují, že jejich osada byla vypálena.

Panovník pak zřejmě postoupil naleziště drahých kovů mezi Jihlavou a Ústím jihlavským horníkům. Získal tak nejen zdroj bohatství, ale také se mu podařilo oslabit konkurenční šlechtický rod. Po vypuzení Vítkovců začalo na táborském ostrohu vznikat královské město.

V jihozápadním rohu vyrostl mohutný hrad se čtyřmi věžemi a ohrazený příkopem. Přestože městské hradby dostaly dva metry silné zdi, nedočkalo se nové město ani jednoho desetiletí své existence.

Boje s Vítkovci a také slabší výnosy ze stříbrných dolů oslabovaly jeho pozici. Když pak Přemysl Otakar II. v roce 1278 zemřel, rozvoj města se zastavil. Známo je pouze tolik, že o sto let později na hradě vládli páni z Ústí a v podhradí později stál kostel sv.

Filipa a Jakuba. Zbytek přemyslovského města však až do příchodu husitů zůstal neobydlený.

Zapomenutý Kotnov

Samotná pevnost měla dva metry silné kamenné hradby a také čtveřici věží, z nichž se dochovala jediná, které se říká Kotnov. Podél hradby uvnitř opevnění stál palác a další obytné budovy či stáje.

Hrad měl vlastní studnu a od města jej odděloval sedm metrů hluboký a šestnáct metrů široký příkop. Když město zaniklo, hrad v roce 1370 získali již zmínění páni z Ústí. Až za husitů se ale stal součástí jejich velkolepě pojatého opevňovacího systému.

Základem opevnění se staly dvě hradební zdi, vnitřní městská a vnější parkánová, obepínající celé sedmnáctihektarové sídliště. Důležité úseky byly posíleny o vysunuté opevňovací pozice, věže a bašty. Na předem určených místech byly vybudovány brány.

Na jihozápadní straně to byly takzvané hradské brány, kdysi zvané také Bechyňská a Klokotská.

Unikátní opevnění

Pozoruhodným stavitelským počinem ovšem bylo vybudování tří navazujících bran na východním okraji města.

Byly posíleny takzvaným barbakanem, což je vlastně kamenné opevnění okolo samotné brány, které obráncům umožňuje vystoupat přímo nad její otvor a zaútočit tak z relativního bezpečí na nájezdníky.

Hrad byl pak na východní straně doplněn pátou věží s branou, která umožňovala jediný přístup ve směru od města.

Skvělé opevnění pak ale postupem času ztrácelo na významu a těžkou ránu mu zasadil i požár v roce 1532. Od té doby citadela sloužila především k hospodářským účelům a také jako městská šatlava.

Na začátku 17. století pak areál hradu naprosto změnil svůj účel, když byl přestavěn na pivovar. Ten postupem času rostl a bylo nutné jej rozšiřovat a modernizovat, a proto původní hradní budovy musely jít z cesty.

V roce 1908 pak celé východní křídlo původního opevnění padlo za oběť rozšíření pivovaru.

Hrad dnes

Jak již bylo zmíněno, do dnešní doby se z původního hradu zachovala pouze jediná hradní věž a k ní přiléhající brána, zvaná Bechyňská. Na rozdíl od věže se však brána dočkala lepšího zacházení.

Dochovala se v téměř původním stavu tak, jak vypadala po roce 1420, kdy se začalo s její výstavbou. O více než pět století později byla pak pod vedením architekta Josefa Mockera upravena ve stylu neogotickém – odpovídajícímu architektuře vrcholné gotiky.

V působivém prostředí gotických interiérů je umístěna stálá expozice s názvem Život a práce středověké společnosti.

V současné době ale výstava prochází dlouhodobou rekonstrukcí za 15 milionů korun, která je podpořena také grantem z Evropské unie. Na jaře roku 2019 si tu tak budou návštěvníci moci prohlédnout úplně novou expozici.

Věž Kotnov, vysoká 25 metrů, s odvětrávacími komíny v dělových střílnách, si ale můžete prohlédnout v přestávkách mezi rekonstrukcí. Tyto opravy mají proměnit podobu jednotlivých pater věže.

Aktuální informace pro návštěvníky, včetně možností prohlídky, najdete na webové adrese www.husitskemuzeum.cz.

Zajímavosti královského města

I když se z hradu dochovala jen malá část, v Táboře prosakuje historie na každém kroku.

Samotné centrum je vyhlášeno městskou památkovou rezervací, pod Žižkovým náměstím jsou zpřístupněné podzemní chodby, které vznikaly už od 15. století, stejně tak jako hradby, jejichž pozůstatky dodnes obemykají historické centrum.

Příliš se neví o nádherném gotickém sále ve Staré radnici, který je druhým největším necírkevním v republice. Nemluvě o jedné z nejstarších údolních nádrží v Evropě zvané Jordán. Nezaostávají ani církevní budovy.

Poutní místo Klokoty bylo letos vyhlášeno národní kulturní památkou, kostel Proměnění Páně na hoře Tábor z konce 15. století prochází rozsáhlou rekonstrukcí interiérů a klášterní kostel na náměstí Mikuláše z Husi skrývá kryptu s freskami posledního soudu. Rozhodně je tu co objevovat.

Foto: Wikipedia, Shutterstock
Štítky:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz