Domů     Království Tonga: Tři vlny ostrovních kolonizátorů
Království Tonga: Tři vlny ostrovních kolonizátorů

Celkem 177 malých ostrovu a ostrůvků, které se před miliony let vynořily při utváření zemského povrchu z moře nedaleko dnešní Austrálie, tvoří současné království Tonga.

Lokalita je zajímavá nejen tím, že je turisty nazývána rájem na zemi, ale také proto, že jde o území, které je obýváno po velice dlouhou dobu, a vědcům tak nabízí pohled do dávné historie kolonizace Tichomoří.

Dávní předci současných obyvatel místních ostrůvků se přepravovali i tisíce kilometrů po širém oceánu, a kolonizovali tak jeden ostrov po druhém.

Součástí království je i Fidži.
Součástí království je i Fidži.

Zdá se, že ostrovy v Pacifiku byly osídlovány ve třech velkých migračních vlnách třemi různými etniky. Před 60 000 až 35 000 let vyrazili na cestu Papuánci a obsadili Austrálii, Novou Guineu a přilehlé ostrovy. Okolo roku 3000 př. n. l.

z Tchaj-wanu se směrem na jih vydali Lapitové, kteří v době kolem roku 1500 př. n. l. pronikli na území Papuánců a odtud se přes souostroví Nové Kaledonie dostali na ostrovy Fidži, Tonga a Samoa.

Třetím etnikem jsou Polynésané, kteří svůj původ odvozují od Lapitů. Ti z ostrovů Tonga a Samoa v době od přibližně roku 200 př. n. l. do roku 1000 n. l. objevovali a osídlovali východ, sever a jih Oceánie.

Mezi archeologické nálezy, které vědci učinili na ostrově Tongatapu, patří keramiku typická pro Lapity. Je charakteristická zdobením skořápkami měkkýšů či pískem, barevnými minerály nebo sopečným sklem.

Tato kultura je stále zahalena rouškou tajemství, nicméně archeologové a antropologové předpokládají, že osídlili tuto část tichomořských ostrovů jako první a na ostrově Tonga žili již v letech 1500 př. n. l.

Vědci se na základě archeologických nálezů domnívají, že zdroje v moři byly postupně vyčerpány, a tak se obyvatelé ostrova museli přeorientovat od rybolovu, či sběru mušlí a želv na zemědělství a chov zvířat.

Na tradice původních obyvatel se stále pamatuje.
Na tradice původních obyvatel se stále pamatuje.

Zemědělci pěstovali kořenové plodiny taro neboli kolokázii jedlou a jam, jenž je znám i jako sladké brambory. Kromě toho sbírali plody ovocných stromů, kokosové ořechy či banány.

Hlavní objevy zbytků po osídlení byly učiněny zvláště ve velkých lagunách na pobřeží či přímo na některých plážích. Naopak ve vnitrozemí ostrova byly objeveny jen zbytky malých usedlostí, a to především v místech, kde byla naleziště sopečného skla, obsidiánu.

První osadníci

Vědci pomocí genetické analýzy kosterních pozůstatků čtyř žen, které se podařilo objevit, zjistili, že první lidé přišli na ostrov Tonga a také na poměry Tichomoří nedaleký ostrov Vanuatu, který je vzdálen přes dva tisíce kilometrů, pravděpodobně z oblasti dnešního Tchaj-wanu či ze severu Filipín přibližně před 2300–3100 lety.

Ovšem zcela jisto není. Existují totiž námitky, že tito lidé, než dorazili do svých cílových destinací, udělali si přestávku na Šalamounových ostrovech, Papui- Nové Guineji, nebo dokonce v kontinentální Austrálii.

A na všech místech se mohli mísit s domorodým obyvatelstvem, které na těchto místech žilo již po tisíce let před jejich příchodem, a podle některých antropologů tak skutečně činili.

Ovšem na Vanuatu ani na ostrově Tonga nikdo nežil a lidé, kteří sem dorazili, jsou tak skutečně prvními místními osadníky. Analýza navíc prokázala, že DNA, která je typická pro Papuánce, se do DNA těchto osadníků „přimíchala“ přibližně před 1200–2000 lety.

Zřejmě tedy na ostrovy v tuto dobu dorazili další osadníci, tentokrát z řad původních obyvatel Papuy.

Podobná genetická zjištění očekávají vědci i při potenciálních nálezech dalších kosterních pozůstatků i na jiných ostrovech v rozlehlých dálavách Oceánie.

Důležitý stát uprostřed oceánu

Tonga postupem času nabývalo na důležitosti a tonganský náčelník jednotil ve 12. století některé u ostrovů včetně Vanuatu do Tonganské říše, které po následujících 400 let patřilo v Pacifiku výsadní postavení.

Tongané totiž byli nejen vynikajícími mořeplavci schopnými kolonizovat i vzdálené ostrovy, ale byli také vynikajícími válečníky, kteří si dokázali s případným odporem domorodců poradit.

Archeologické nálezy ukazují, že Tonžané často cestovali i do vzdálených míst v Mikronésii na Fidži, a dokonce i na Havaj. Umožňoval to hlavně „moderní“ vynález – katamarán.

Místo do té doby běžného plavidla s jedním trupem začali pro delší cesty využívat dvoutrupé lodě se dvěma identickými, ale propojenými základnami.

Katamarán podle odhadu archeologů mohl měřit až 25 metrů a při ponoru cca 60 cm dosahoval rychlosti přibližně třinácti kilometrů za hodinu. Na jednou katamaránu bylo schopno cestovat asi dvacet lidí se zásobami na čtyři až šest týdnů.

Symbolem tonžských nájezdníků byl zvuk obřích bubnů potažených hovězí kůží. To, co jim však v řadách domorodců na ostrovech, kam mířili, zajišťovalo hlavní obdiv, byly jejich fyzické proporce.

Tonžané byli totiž hodně vysocí – válečníci a králové měli v průměru dva metry na výšku.

Rozdrobený stát Tonga...
Rozdrobený stát Tonga…

Jejich schopnosti se ukázaly i později, když k ostrovům připlouvali první evropští dobyvatelé, kteří si chtěli ostrovy podmanit.

Jako první sem v roce 1616 doplul nizozemský mořeplavec Jacob Le Maire, ale na ostrovech nezakotvil.

To učinil až další Nizozemec Abel Tasman v roce 1643. V letech 1773, 1774 a 1777 tu kotvil anglický kapitán James Cook, který ostrovy nazval Přátelskými ostrovy, neboť ho zdejší obyvatelé srdečně přivítali.

Jenže přátelství a srdečnost ostrovanů byla jen předstíranou zástěrkou pro plánované přepadení. Kapitán Cook však stihl odplout dřív, než k přepadení došlo.

V roce 1779 sem dorazili první britští misionáři, ale někteří byli zabiti hned po vylodění, jiní se ukrývali až do doby, kdy jim byl zajištěn bezpečný odvoz do Austrálie.

Ostrované neměli k bílým dobyvatelům důvěru a většina kontaktů mezi nimi a bělochy skončila krveprolitím. Tak byla například povražděna posádka lodi Port-au-prince a loď byly vyrabována a potopena.

Konverze domorodců ke křesťanské víře se povedla misionáři Walsteru Lawrymu, kterého si oblíbil tehdejší mladý válečník Tu’i Tonga, který se roku 1835 nechal pokřtít a přijal křesťanské jméno George Tupou I. Panovnická linie Tupou zde vládne dodnes.

Foto: PX FUEL, Pixabay, Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz