Maďarsko, klenot mezi lázněmi
Maďarsko, klenot mezi lázněmi

Stýská se vám po hřejivých paprscích letního slunce a nadcházející mrazivé období roku ve vás vyvolává stres? Pookřejte v termálních lázních v Maďarsku, které mají zklidňující, očistné a léčebné účinky.

Neznamená to však, že by zdraví lidé lázně nemuseli navštěvovat. Prevenci v podobě dovolené bychom si přece jednou za čas měli dopřát úplně všichni.

Do Maďarska se pohodlně dostanete jak autem, tak i hromadnou dopravou vedoucí přes Vídeň či Bratislavu. Po pár hodinách cesty si už můžete vybírat z nespočtu lázeňských měst, která nabízejí bohaté relaxační či léčebné procedury.

Místní termální střediska svou kvalitou a orientální architekturou pocházející z doby okupace uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Teplá voda s vysokým podílem minerálních látek pohladí vaše tělo, uvolní mysl a navíc si díky ní užijete venkovní koupání i v zimě.

Zažijte ten skvělý pocit, kdy se z vaší pokožky zvedají oblaka páry a zároveň máte vlasy pokryté sněhovými vločkami.

Aquaworld

Celých 15 bazénů a 11 skluzavek nebo tobogánů v celkové délce 1 km na vás čeká v zimních i letních měsících v hlavním městě Maďarska – Budapešti. Dominantou vodního parku je napodobenina starobylého chrámu obklopená visutými mosty, věžemi a modravými bazény.

Zajímavá architektonická řešení a nezvyklé vodní prvky upgradují váš celodenní vodní zážitek na nejvyšší level. Ne nadarmo se chrámu přezdívá svatyně lázeňské kultury. Jeho chodby vás totiž zavedou do jednotlivých místností, kde na vás čeká aroma, bio, suchá či parní sauna.

To však není vše, co v Aquaworldu můžete vyzkoušet. Každý všední den si ve speciálním bazénu s termální vodou zaplavte se svými kojenci, o víkendu si pak dopřejte třeba uvolňující nebo relaxační masáž zad.

A až vám po dlouhé době strávené ve vodě vyhládne, stačí navštívit rozmanitá gastronomická zařízení. V Aquaworldu najdete prostě vše, na co si vzpomenete.

Gellertovy lázně

Známé budapešťské lázně s prostory v secesním slohu fungují už od roku 1918 a oplývají nejhezčími vnitřními bazény ve městě, osmi termálními lázněmi a dvěma vířivkami. Plavat můžete ale i venku, kde je navíc v určitých intervalech umělé vlnobití.

V zimě vaše tělo jistě touží po prohřátí a nové energii a tak není nic jednoduššího, než se ponořit do pramenů, jejichž teplota dosahuje až 40° Celsia. Pokud zde plánujete strávit celý den, vyzkoušejte léčebné procedury, fyzioterapie nebo inhalace, kterými vás provedou profesionální odborníci.

Do jejich rukou se můžete svěřit v rámci denní nemocnice, která je součástí lázní. Návštěvníci sem jezdí za léčbou chronických a akutních onemocnění jako artritida, onemocnění páteře nebo v souvislosti s problémy s krevním oběhem.

Lázně navíc disponují speciálním inhalatoriem, jež napomáhá k léčbě astmatických a chronických bronchitických problémů. Nabídka služeb resortu sahá ale mnohem dál. Kromě občerstvení s různorodou kuchyní na vás čekají bahenní zábaly, solárium, manikúra nebo třeba kadeřnictví.

Jezero Hévíz

Největší evropské termální jezero, jež leží na rašelinném základu, je pro svou podstatu přírodním unikátem. Rozkládá se v malebné divoké přírodě památkové rezervace na ploše téměř 4,5 hektaru a z Budapešti k němu dorazíte autem přibližně za dvě hodiny.

Jeho hladina je poseta nádhernými barevnými lekníny, které napomáhají regeneraci jezera, zpomalují odpařování a pomáhají udržovat teplotu vody, která se pohybuje kolem 26 až 38° C v závislosti na ročním období.

Pokud vás tedy nezastaví ani nižší teploty vzduchu, můžete si relaxaci v jezeru Hévíz vychutnat i v zimních měsících. Vhodné složení vody plné minerálních látek a blahodárné bahno na samotném dně efektivně podporuje léčbu ženských chorob a chorob pohybového ústrojí a napomáhá regeneraci po operacích.

Jeskynní a léčebné lázně Miskolc-Tapolca

Jeskynní a léčebné lázně fungují již od 16. století a jsou ojedinělé svými podzemními prostory. Proudy léčivých termálních pramenů o teplotě 30° Celsia protékají jeskynními chodbami vápencových skal vznikajících již po několik staletí, které vodě dodávají látky prospěšné našemu organismu.

Neopomenutelný je výhled na přírodní krasové útvary evokující tajuplný pohádkový svět. Kromě nádherné přírody na vás čekají zábavné atrakce a bazény s teplotou okolo 35° Celsia. Jako třešničku na dortu si zvolte návštěvu sauny, jenž pomáhá zbavit tělo toxinů a škodlivých látek.

Vybírat můžete hned z několika druhů, resort navíc nabízí raritu v podobě bazénu se slanou vodou, která svou hustotou zapříčiňuje potlačení gravitace a je tedy nápadně podobná té v Mrtvém moři. Všechny elementy pak spolu s uklidňujícími podvodními zvuky a hrou světel při relaxaci napomáhají zmírnění bolestí a napětí ve vašem těle.

Termální pivní lázně

Nejen milovníci zlatavého moku si oblíbí pivní termální lázně v Budapešti. Krom klasických bazénů zde naleznete také dřevěné kádě obohacené o speciální složky – slad, chmel a kvasnice, které mají na pokožku a tělo úžasné regenerační účinky.

Obavy z pivního oparu můžete hodit za hlavu, voda i přesto, že obsahuje chmel, příjemně voní. A pokud vám během odpočívání vyschne v ústech, není nic jednoduššího, než si jedno pivo načepovat přímo z kohoutků, které jsou umístěny přímo po bocích všech kádí.

Foto: Archiv firem a zmíněných provozovatelů

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Rakousko je krásné letní i zimní

Rakousko je krásné letní i zimní

Rakouský Leogang: Adrenalin pro cyklisty, ráj turistů i zábava pro rodiny

Rakouský Leogang: Adrenalin pro cyklisty, ráj turistů i zábava pro rodiny

Léčivé prameny a vodní atrakce: Slovensko je termální ráj

Léčivé prameny a vodní atrakce: Slovensko je termální ráj

Dovolená v regionu Hochsteiermark: V nejzelenějším srdci přírody

Dovolená v regionu Hochsteiermark: V nejzelenějším srdci přírody

Italské Benátky: Romantika ve městě gondol a masek

Italské Benátky: Romantika ve městě gondol a masek

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác má stropy vysoké i 20 metrů
epochaplus.cz

Odkaz nenáviděného diktátora:...

Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší....
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Operaci šedého zákalu je bezpečné podstoupit i v létě
epochaplus.cz

Operaci šedého zákalu je...

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...