Domů     Město v proměnách času: Praha kdysi odrazovala turisty hrozným smradem
Město v proměnách času: Praha kdysi odrazovala turisty hrozným smradem

Anglický cestovatel Fynes Moryson si na začátku 17. století stěžuje na zápach v pražských ulicích. Jejich smrad by prý klidně zahnal Turky, kteří ohrožují Evropu. Hrozná vizitka pro turisty, kteří se touží do českého města vypravit…  

1500–1600: Šestichodový oběd za dva groše 

Návštěvníky zajímá hlavně Pražský hrad, ale město nabízí i jeden evropský unikát: umělé jezero v Královské oboře, zásobované vodní štolou proraženou v roce 1593 na příkaz císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Prvního tištěného průvodce Prahou vydává v roce 1615 novoměstský protestantský farář Bartoloměj Martinides. Obžerství nezná mezí. Posedávání v nálevnách je nejoblíbenějším trávením volného času na cestách.

Hospodský oběd v Praze roku 1562 má třeba šest chodů a je levný, stojí pouhé dva groše (za ně se na trhu koupí kopa, tedy 60 vajec).

Nadměrné pití se objevuje v celé společnosti, dokonce i u poutníků na svatá místa. Tržiště na pražských náměstích si mezi sebou dělí sortiment zboží, například Koňský (dnešní Václavské nám.), Dobytčí (Karlovo nám.) nebo Ovocný trh. Šidit zákazníky trhovcům znemožňuje úředník zvaný litkupník, který zaregistruje zboží a k ruce má měřiče a vážného. Slepice se na trhu sežene za 3 bílé groše (týdenní plat děvečky).  

1600–1700: Ráj luxusního zboží 

Za nejvýstavnější všichni považují Malou Stranu. „…jsou tam samé paláce:

počítá se jich tam přes tři sta a jsou to útulky všeho, co má v Čechách a v dědičných zemích Jeho Milosti Císařské bohatství,“ líčí své zážitky koncem 17. století francouzský lékař Charles Patin (1633–1693).

Nejkrásnější jsou Valdštejnský a Černínský palác. „V hospodách žádají za krmi asi tak šest českých grošů, leč obvykle jídlo nepřipravují za předem stanovenou cenu, jako to činí v Němcích, nýbrž co si kdo objedná, to mu udělají, a sluha, jenž všechny věci nakupuje mimo dům, předloží potom oučet,“ píše Moryson.

Sám jí u jednoho měšťana za půldruhého tolaru (180 krejcarů) týdně.  Město se stává rájem pro prodej luxusního zboží, například orientálních látek, ale i předmětů z drahých kovů a kamenů.

Zlatou dobu zažívají pražští zlatníci, kterých český historik Zikmund Winter (1846 – 1912) napočítal v období 1576 – 1620 neuvěřitelných 210. Pracují sice většinou na zakázku, ale přibývá i zboží pro trh.  

1700–1800: Zbrusu nová promenáda 

V roce 1760 se projdete po úplně nové pražské promenádě – ulici V Alejích (dnešní Na příkopě). V místě hradebního příkopu zasypaného od Prašné brány k Můstku dělníci položili dlažbu, umístili kamenná sedátka a zasadili stromy.

O 21 let později vzniká promenáda i mezi Můstkem a Vltavou (dnešní Národní třída). V 70. letech 18. století nabízejí čtyři pražská města služby čtyř kaváren, šesti restaurací, deseti vináren a nepočítaně hospod.

Sud piva stojí 540 krejcarů (zednický mistr by na něj vydělával skoro pět týdnů). Vyhlášený hostinec, jehož služby si pochvaluje i hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) najdete v č. p.

588 (Celetná 29). Tržiště se táhne od dnešního Ovocného až Uhelnému trhu.

Nejlepší nabídku ale poskytují týdenní až čtrnáctidenní jarmarky u příležitosti svátků svatých – Josefa, Jana Nepomuckého, Víta, Václava a Mikuláše. Nabízejí tu i židovští a cizozemští trhovci, třeba střevíce se dají koupit za 60 krejcarů (týdenní plat tesařského mistra). 

1800–1900: Výstava přiláká skoro 2,5 milionu lidí 

Turisty přitahuje Jubilejní výstava oslavující úspěchy českého průmyslu, na kterou v Holešovicích v roce 1891 zajde 2 428 000 platících návštěvníků.

Pro velký úspěch proto uspořádá město o čtyři roky později Národopisnou výstavu, která má předvést život slovanského lidu. Vstupné na ni činí 40 krejcarů (denní plat tovaryše). V č. p. 854 (dnešní ulice Na Příkopě) narazíte na luxusní hotel U Lip.

K jeho prvním hostům patřil i proslulý svůdce Giacomo Casanova (1725–1798). Zakouřit si v něm ale bohužel nemůžete, protože císař František I. (1768–1835) nejdříve v roce 1798 zakázal dýmání na ulici a na přelomu století i ve veřejných podnicích.

První obchodní domy najdeme v Praze už 70. letech 19. století. Na evropské úrovni je Neffův velkozávod s uměleckoprůmyslovými předměty, nádobím, sklem a porcelánem na rohu ulic Na Příkopě a Nekázanky.

V Rytířské ulici otevírají radní roku 1897 Staroměstskou tržnici o rozloze 3700 m2 s 360 stánky, sklady a chladírnou.  

Foto: Wikimedia, archiv (úvodní foto)
Lokalita:
Související články
V Čechách jich moc nenajdete, ale ty, které se zachovaly, jsou opravdovými skvosty. Tak až pojedete na výlet, zkuste se v některé z nich zastavit. U bílého jednorožce Za krásnou lékárnou zapsanou na seznamu UNESCO se musíte vydat do západočeských Klatov. Najdete ji na náměstí Míru v domě s popisným číslem 149, kde sídlí už od počátku 17. století. Možná vás zaujme, že byla v běžném provozu ještě
Odnepaměti běží krkonošskou krajinou dravá říčka, které zdejší lidé vybrali jméno Mumlava. Inspirovali se německým slůvkem murmeln, což znamená mumlat, a přesně takový zvuk slyšeli, když se do tekoucí vody zaposlouchali. A mumlání vody se znásobilo v místě, kde se vrhala z desetimetrové výšky. Snažit se popsat Mumlavský vodopád je trochu jako vědecky rozebírat Monu Lisu. Stejně bude vždycky nejle
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nálet na Ostravu nepřežilo 409 lidí
historyplus.cz
Nálet na Ostravu nepřežilo 409 lidí
Na zvuk varovných sirén si už obyvatelé Ostravy zvykli. Během roku 1944 jim nad hlavami často burácejí spojenecké bombardéry, které letí někam do Polska. Jenže 29. srpna nejde o planý poplach. Tentokrát je pro stovky amerických strojů cílem jejich město! S okupací Ostravy nacisté v březnu 1939 rozhodně neotáleli. Průmyslová metropole pro ně měla obrovskou
Říjen v růžovém: Hotel Mandarin Oriental, Prague věnuje část ze svého výtěžku na boj proti rakovině
iluxus.cz
Říjen v růžovém: Hotel Mandarin Oriental, Prague věnuje část ze svého výtěžku na boj proti rakovině
Do již tradiční říjnové iniciativy, boje proti rakovině prsu, se zapojuje také hotel Mandarin Oriental, Prague. Část ze svých říjnových výtěžků z hotelového Spa zašle Nadačnímu fondu Pink Bubble Marti
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
epochaplus.cz
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r.
Korekce zraku: Jak kouli s vodou nahradil laser
21stoleti.cz
Korekce zraku: Jak kouli s vodou nahradil laser
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. T
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
epochalnisvet.cz
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936
Křenové bramboráčky
tisicereceptu.cz
Křenové bramboráčky
Máme pro vás recept na pochoutku, kterou si můžete vychutnat při večerním posezení s pivem. Tyto lehce pikantní bramboráčky v sobě skrývají malé překvapení. Ingredience 1 kg brambor 6 cm čerstv
Soukromé zahradní wellness
rezidenceonline.cz
Soukromé zahradní wellness
Vytvoření pohodlné relaxační zóny na vlastním pozemku je investicí do zdraví a pohody. Ať už padne volba na bazén, whirlpool, saunu, či dokonce kombinaci všech tří zařízení, zahrada se díky nim právem stane jedním z nejvíce využívaných míst. Bazén patří k hlavním prvkům luxusního bydlení – poskytuje totiž prostor pro relaxaci a zábavu, navíc také
Řeka mi dala znamení, že bude zase dobře
skutecnepribehy.cz
Řeka mi dala znamení, že bude zase dobře
Tak jsem se o babičku bála, její zdravotní stav se horšil. V kapličce jsem sepjala ruce k modlitbě. Pak se stala zvláštní věc a já poznala, že bude líp. Babí léto neslo na svých perutích jemná pavoučí vlákna, která se snášela volně na hladinu řeky. Léto se loučilo a o svá práva se hlásil podzim. Sešla jsem po stezce, která půlila
Milenka natruc Hanychové?
nasehvezdy.cz
Milenka natruc Hanychové?
Rok od krachu vztahu s Agátou Hanychovou (39) představil Jaromír Soukup (55) novou lásku. A lovil ve vodách, které se někomu líbit nebudou. Pouhé divadlo kvůli ní? Bývalý mediální magnát Jaromír So
Obrácený jablečný koláč
nejsemsama.cz
Obrácený jablečný koláč
Obrácený koláč je klasikou francouzské podzimní kuchyně. Peče se tak, že do formy nejdřív přijde ovoce a potom teprve těsto. Místo jablek můžete použít také hrušky. Potřebujete: ✿ 6–8 jablek ✿ 80 g cukru moučky ✿ 200 g hladké mouky ✿ 300 g másla ✿ špetku soli ✿ 1 žloutek ✿ 50 ml vody 1. Zhruba 100 g másla nakrájejte na malé
Pět základních metod věštění
enigmaplus.cz
Pět základních metod věštění
Krouží vám hlavou otázky, na které chcete odpověď? Zkuste si ji vyvěštit pomocí jednoduchých technik. Odpověď na otázku občas potřebuje každý, a ačkoli věštění nemusí vést nutně k rozhřešení, proč
Obrazy z lisovaných květů
panidomu.cz
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz