Domů     Mumlavský vodopád: Zaposlouchejte se do zvuků vody
Mumlavský vodopád: Zaposlouchejte se do zvuků vody

Odnepaměti běží krkonošskou krajinou dravá říčka, které zdejší lidé vybrali jméno Mumlava. Inspirovali se německým slůvkem murmeln, což znamená mumlat, a přesně takový zvuk slyšeli, když se do tekoucí vody zaposlouchali. A mumlání vody se znásobilo v místě, kde se vrhala z desetimetrové výšky.

Snažit se popsat Mumlavský vodopád je trochu jako vědecky rozebírat Monu Lisu. Stejně bude vždycky nejlepší přijít osobně a nechat na sebe všechnu tu krásu přímo působit.

Pro pořádek si ale můžeme říci, že leží jen kousek od Harrachova, kde řeka Mumlava překonává až dvanáctimetrové převýšení. Široký je až deset metrů, při nižším průtoku se ale rozděluje do několik oddělených vodních proudů.

Jestli krásu Mumlavského vodopádu chodili obdivovat lidé zdaleka v dávných dobách, to samozřejmě nevíme. Jisté je, že už v roce 1804 se o něm zmiňovala publikace, provádějící turisty krkonošskou krajinou.

Vodopády v Krkonoších pak začaly přitahovat také výtvarníky, i když ti kupodivu dlouho dávali přednost konkurentům v podobě Pančavského, Labského nebo Úpského vodopádu. Sotva však vodopád spatříme, snadno je usvědčíme z toho, že udělali chybu.

A návštěvníci Krkonoš to už dávno dobře vědí. Ostatně hrabě Jan Harrach nechal vedle vodopádu postavit turistickou chatu už v roce 1879. Stavba zvaná Mumlavská bouda byla dlouho hájovnou, dnes slouží jako vyhledávaná výletní restaurace.

Dokonalý výhled ze všech stran

Mumlavský vodopád totiž patří mezi nejmohutnější, nejvodnatější a nejkrásnější České republice, a proto se také dnes řadí k těm nejvyhledávanějším. S Adršpašským vodopádem na říčce Metuji se pere o pozici nejnavštěvovanějšího vodopádu na našem území.

Obdivovat ho můžeme z celého jeho okolí, a to jak z upravených chodníčků, tak z volného terénu. Pozor ovšem musíme dávat na mokré skalní plotny, které jsou velice kluzké. Sledovat vodopád můžeme i z lávky, z níž uvidíme dvě vodní kaskády. Horní je vysoká tři a půl metru, spodní je jen o malý kousek nižší.

Jen nezmizet v čertově oku

V toku můžeme zahlédnout různé zvláštnosti, vytvořené vodní erozí. Říká se jim obří hrnce nebo také čertova oka – takzvané evorzní výtvory, prohlubně vzniklé unášením pevného podkladu vířivým proudem vody.

Největší z nich dosahuje téměř sedmimetrového průměru a třímetrové hloubky. Odborníci tvrdí, že za srovnatelnými přírodními výtvory bychom museli až do Alp nebo do Skandinávie.

Příliš se ovšem nedoporučuje v horkých letních dnech podlehnout lákání klidných jezírek, tvořených obřími hrnci. Voda je v nich příliš chladná, je tu stále silný proud, a navíc je překvapivě obtížné vydrápat se po kluzkých kamenech zpátky na břeh.

Od vodopádu rovnou do podzemí

Nejvíc si vodopád užijeme na jaře, kdy je nejbohatší na vodu, ale zajímavý pohled se na něj naskytne i v třeskutých mrazech. Tehdy voda zamrzne a vznikne unikátní přírodní dílo – ledopád.

K Mumlavskému vodopádu se dobře dostaneme od harrachovského autobusového nádraží po modré turistické značce, po takzvané Harrachovské cestě. Je to docela pohodlný výšlap, dlouhý zhruba 7,5 kilometru.

Auto můžeme bezplatně zaparkovat blízko autobusového nádraží v Harrachově, nebo na parkovišti u silnice směrem z Harrachova k hraničnímu přechodu.

Návštěvu vodopádu můžeme také spojit s prohlídkou nedalekého Hornického muzea – bývalých rudných dolů, kde se za letního horka můžeme ochladit i v kilometrové podzemní prohlídkové štole. Teplota se tu pohybuje jen něco málo přes deset stupňů.

Foto: Shutterstock

Foto:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Není velké ani přehnaně pyšné. Ale je krásné. Navíc je to skutečné místo šťastných lásek. Alespoň tak TELČ nazval spisovatel František Kožík (†87). Asi proto, že se do něj každý ihned zamiluje. Telč je kouzelné místo s bohatou historií a nádherným centrem. Právě to je už od 90. let minulého století zapsané na seznamu UNESCO. Mohou za to jeho renesanční a barokní domy, které  vypadají jako z poh
Máte rádi romantiku, přírodu a historii? Pak můžete vyrazit na hrad Bouzov na Olomoucku, protože tam najdete všechno. Hrad Bouzov leží hned vedle stejnojmenné obce v Zábřežské vrchovině. Tohle nevšední romantické místo vás ohromí svojí kouzelnou atmosférou, která z něj doslova čiší. Dokonce o něm můžeme bez nadsázky říct, že vypadá jako z pohádky. V minulosti totiž posloužil filmařům coby fimov
Nádherná příroda, romantická historie a jako bonus dobré víno. To zažijete na jižní Moravě v Lednicko-valtickém areálu. Toužíte zažít pocity filmové Angeliky? Přesně tak si totiž můžete připadat v překrásném Lednicko-valtickém areálu, který leží na jižní Moravě, mezi Valticemi, Břeclaví a Lednicí, nedaleko hranic s Rakouskem. Rozloha fascinujícího přírodního areálu, kde nebudete vědět, na jakou
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Tolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidí naše děti jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí, takto jsou pojmenovaná místní skaliska v Adršpašsko-teplických skalách. Některá místa jsou přístupná pouze po žebřících. D
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pulsary: Přírodní majáky vesmíru
21stoleti.cz
Pulsary: Přírodní majáky vesmíru
Pulsary, rychle rotující neutronové hvězdy, představují jedny z nejpozoruhodnějších objektů ve vesmíru. Jejich intenzivní paprsky elektromagnetického záření, vycházející z magnetických pólů, vytvářejí
Co takhle vařit a péct s Lepší.TV?
tisicereceptu.cz
Co takhle vařit a péct s Lepší.TV?
Jídlo je každodenní součástí života, mnozí z nás na něj myslí neustále, rádi chodíme do restaurací, užíváme si rozmanitost surovin, které každý kultura nabízí a využívá v kuchyni. S nadšením sledujeme
Limitovaná edice Royal Salute 25 YO exkluzivně pro Českou republiku
iluxus.cz
Limitovaná edice Royal Salute 25 YO exkluzivně pro Českou republiku
Royal Salute, ultraprémiová skotská whisky úzce spjatá s britskou královskou korunou, představuje to nejlepší z umění skotského blendování. Značka nyní poprvé ve své historii uvolnila sérii 21 privátn
Proč mi zatajil svého syna?
skutecnepribehy.cz
Proč mi zatajil svého syna?
Nikdy to nepochopím. Měli jsme k sobě důvěru a on mi 25 let neřekl zásadní věc. Zatajil mi potomka, kterého vídal. Potkala jsem ho, když mi bylo padesát. Nikdy jsem nevěřila, že v tomto věku může přijít někdo, kdo mi úplně obrátí život naruby. On byl klidný, moudrý a zároveň plný energie. Byla to láska, která nepřišla přes noc,
Ničil fanatický kazatel Savonarola krásu?
epochalnisvet.cz
Ničil fanatický kazatel Savonarola krásu?
V klášteře San Marco ve Florencii se mačká dav věřících. Fascinovaně přitom hledí na pohublého kněze na kazatelně. „Čiňte pokání za své hříchy, za hanebný a příliš světský způsob života,“ hřímá Savonarola. Stroze zařízenou místností se rozléhají slova modlitby. Dominikánský kněz Girolamo Savonarola (1452–1498) klečí na zemi, ruce má sepnuté a oči obrácené v sloup.
Smutek ze ztráty netrval naštěstí dlouho
nejsemsama.cz
Smutek ze ztráty netrval naštěstí dlouho
Poznala jsem, že na světě jsou dobří lidé. Cestovala jsem tehdy za svou sestrou, která žila na druhém konci republiky. Kufr sbalený už od úterý, lístek v kapse, a v malé staré kabelce se krčily i moje doklady. Občanský průkaz, legitimace na městskou dopravu a dokonce i starý cestovní pas, který už sice neplatil, ale
Krev z nebes: původ a možné vysvětlení jevu
enigmaplus.cz
Krev z nebes: původ a možné vysvětlení jevu
Už od pradávna je krvavý déšť padající z oblaků považován za trest či zlé znamení… Moderní vědci ale tvrdí, že se jedná o naprosto neškodnou záležitost. Jak je tomu doopravdy? [gallery ids="161646
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A opravdu kocour může vážit až 10 kilogramů,
Lační chlapi mají už odteď u Švandové smůlu!
nasehvezdy.cz
Lační chlapi mají už odteď u Švandové smůlu!
Konec všem spekulacím! Herečka ze seriálu Bratři a sestry Jana Švandová (78) má jasno v tom, že některé věci si nyní již rozhodně odepře. Herečka je pověstná tím, že se ráda rozpovídá o svých avant
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Slavné křižácké hrady: Padla největší pevnost kvůli zfalšovanému dopisu?
historyplus.cz
Slavné křižácké hrady: Padla největší pevnost kvůli zfalšovanému dopisu?
„A teď jim řekni, ať otevřou brány, jinak se setkáš s Alláhem,“ naléhá sultán Saladin na zajatce. Purkrabí nejsilnější křižácké pevnosti na Blízkém východě – Kraku des Chevaliers – udělá, jak je mu poručeno. Na rytíře na hradbách skutečně arabsky volá, aby se vzdali, ale francouzsky jim vzápětí nařizuje přesný opak. Sultán mu stejně houby
Vánoční koledy: Kde se vzala tradice, která zní dodnes?
epochaplus.cz
Vánoční koledy: Kde se vzala tradice, která zní dodnes?
Adventní hudba patří k nejstarším evropským tradicím: od středověkých chorálů až po současné koledy, které zpívají celé rodiny. Máloco dokáže navodit vánoční náladu tak dokonale jako melodie, jejichž kořeny sahají hluboko do minulosti. Evropské koledy se začínají formovat už ve 13. století, kdy se duchovní zpěvy šíří díky mnichům v klášterech a potulným zpěvákům. Nejde
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz