Domů     Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice

Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách.

Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu.

Také obec Zubrnice východně od Ústí nad Labem se měnila. Šedesátá léta přinesla demolice některých historicky cenných objektů. Odpor odborníků a veřejnosti ale vzedmula až plánovaná demolice kostela sv. Maří Magdaleny, který v obci stál už od 14. století.

Dlouho se o jeho záchranu bojovalo, ale nakonec se podařila. Současně s kostelem se navíc podařilo zachránit i roubený dům čp. 61. Tam už šlo opravdu o minuty.

Jen díky onemocnění objednaného bagristy se zničení usedlosti odložilo, a mezitím už se našel odvážlivec, který se pustil do boje.

Chmel potřebuje hodně místa

Ten odvážlivec se jmenoval František Ledvinka, byl ředitelem Okresního vlastivědného muzea, a právě toto muzeum se díky němu stalo správcem zachráněných objektů. Od roku 1977 se pak začalo systematicky připravovat zřízení Souboru lidové architektury Zubrnice.

Do obce se začaly stěhovat další cenné historické stavby ze širokého okolí. Trvalo ale ještě jedenáct let, než mohl být v roce 1988 otevřen první prohlídkový okruh nového muzea v přírodě. Příchozí mohli obdivovat právě onu usedlost č.

61, která kdysi patřila ve vesnici k nejbohatším a sídlil v ní dokonce i rychtář. Patrový chmelařský dům pochází z roku 1808 a jeho rozlehlost je možné snadno vysvětlit jeho účelem. Probíhalo v něm totiž sušení chmele, a k tomu je potřeba opravdu hodně místa.

Dochovala se i teplovzdušná sušička s vlastním topeništěm a venku klasicistní zděný výměnek z poloviny 19. století. Dnes by ovšem majitel okolí svého domu sotva poznal, protože u něj přibyly i další stavby, zachráněné z jiných míst.

Třeba kůlna pro vozy ze statku v Řepčicích, hrázděná stodola ze Suletic nebo roubený špýchar s arkádovou pavlačí z Lukova.

Návrat k tradičním kořenům

Po roce 1989 se pak Zubrnice začaly rozvíjet ještě rychleji. Konečně se podařilo dokončit opravu kostela a přibývaly nové stavby. O popularitu Zubrnic se také postaraly nově pořádané Májové jarmarky, které přitáhly mnoho nových návštěvníků.

V poslední době se pak Zubrnice spojily s dalšími skanzeny a staly se součástí Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

Tak trochu se v tu chvíli navrátily ke kořenům, protože právě v Rožnově kdysi zakladatel František Ledvinka našel podporu a získal neocenitelné odborné rady a zkušenosti.

Kostel krásný jako kdysi

Chmelařskou usedlost čp. 61 už jste navštívili, kam se tedy můžeme v Zubrnicích vydat dál? Jednoznačnou dominantou je samozřejmě kostel sv. Maří Magdaleny.

Těžko při pohledu na něj uvěřit, že ještě v průběhu 70. let byl naprosto zničen, jeho vzácný interiér byl rozkraden a vyřezávané dubové lavice dokonce použity při pálení čarodějnic.

Dnes už je krásný jako v době svého vzniku, opravit se podařilo také část okolního hřbitova s kovanými a litinovými kříži.

I ve škole si můžeme hrát

Každá obec by měla mít školu, a ta historická v Zubrnicích ji má také. Nese číslo popisné 26, postavena byla v roce 1863 a učilo se v ní ještě v roce 1960. Využívala dvě třídy a měla v přízemí i byt pro učitele.

Dnes se v ní můžeme seznámit nejen s dobovým vybavením učebny, ale překvapí nás možná i jedna z největších sbírek závěsných školních obrazů nebo kolekce historických školních pomůcek. Děti pak určitě ocení i výstavu starých hraček.

Zvonička nad studnou

První stavbou, která se do Zubrnic přesunula z jiné lokality, byla v roce 1977 barokní studna z roku 1695. Původně stála ve Střížovicích a je charakteristická dřevěným rumpálem se soustavou ozubených kol i zvoničkou na vrcholku střechy.

Při procházení skanzenem nás určitě zaujme i kupecký krám, který fungoval od konce 19. století až do poválečného období. Jeho současný interiér se vztahuje ke 30. letům 20. století a je tu i expozice praní a mandlování prádla.

Nový domov pro lokomobilu

Prozatím nejnovějším přírůstkem muzea je bývalá rychta z Loubí na Českolipsku. Roubená stavba je jedna z nejhodnotnějších v oblasti a dendrologický průzkum prokázal, že je postavena z jedle, pokácené v posledních letech 17. století.

Dnes díky svůj rozměrům slouží k pořádání výstav či seminářů, vejde se do ní i přednáškový sál s audiovizuálním vybavením a výstavní prostory v podkroví.

Hned naproti nepřehlédneme špýchar, který se do Zubrnic dostal z Ostrého u Úštěku, a nebude trvat dlouho a prostor se zaplní ještě více.

V Zubrnicích už čeká na instalaci přenesená hrázděná stodola ze Zadní Lhoty u Děčína, k níž patří i unikátní dřevěný žentour z roku 1826 a místo tu najde i klenot muzejních sbírek – zrestaurovaná parní lokomobila z roku 1916.

Kaple se stěhuje vcelku

Při procházení skanzenem ale budeme narážet i na drobnější stavby. Je tu třeba vzácná hrázděná kaple Nejsvětější trojice ze zaniklé obce Žichlice.

Ta se do Zubrnic dostala výjimečným způsobem – nebylo totiž třeba ji rozebrat a znovu sestavit, ale podařilo se ji přesunout neporušenou vcelku.

Ostatně celý přesun nevedl nikdo jiný než Ing. Otakar Novák, který kdysi řídil i přemístění slavného kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

K historii patří i stromy

K muzeu ovšem patří i prostory za obcí, zvané Mlýnská dolina. Jméno ani nemohla dostat jiné, protože se v ní dochovalo pět historických vodních mlýnů.

Je tu třeba Valšův mlýn, který svou současnou podobu dostal v roce 1803, nebo mlýn Týniště, největší ze zdejších mlynářských staveb. Dnes sice prochází rekonstrukcí, ale už se můžeme těšit na jeho vnitřní umělecké složení, procházející všemi patry objektu.

Celé Mlýnské údolí se postupně podle starých katastrálních map upravuje do původní podoby, což mimo jiné zahrnuje i výsadbu ovocných stromů původních odrůd.

Přijeďte si pro zážitky!

Podobně jako v jiných muzeích v přírodě i v Zubrnicích se během roku pořádá řada zajímavých akcí.

Hodně návštěvníků se bezesporu sejde 22. července na poutním procesí k Maří Magdaleně, na začátku září se chystají tradiční Dožínky v Zubrnicích a program pro celé rodiny jako vždycky chystají i Vánoce v Zubrnicích.

Letos proběhnou ve dnech 9. –11. prosince a budou spojeny nejen s ochutnáváním tradičních lidových pokrmů a s tóny koled, ale i s výstavou betlémů nebo řemeslným trhem.

Foto: Archiv skanzenu
Související články
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou malí i velcí. Každá část zoo nabízí jedinečný zážitek a to po 365
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu velkého rybníka.
Pohodová, plná zážitků, relaxující a zkrátka skvělá. Taková je dovolená v údolí naší největší vodní nádrže. Lipenský areál nabízí rok od roku čím dál širší paletu možností, jak trávit vaše volné dny. A abyste si onu paletu vychutnali vrchovatými doušky, nemusíte čekat do léta. Naopak! Přiznejme si, že zima je už za dveřmi... Nechte se tedy brzy unášet upravenými a kvalitními sjezdovkami, popul
Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začáteční
Pro ty z vás, kteří preferují aktivní trávení volného času a rádi zažívají adrenalin, jsou zajímavou variantou lanová centra a lezecké stěny. Kde v Česku najdete ty nejlepší? Pokud se chcete spíše pobavit, nejste bůhvíjací sportovci, ale toužíte po zážitku, ze kterého tuhne krev v žilách, vyberte si lanové centrum. Návštěvu si užijí i amatéři nebo rodiny s dětmi. Jestliže naopak hledáte sport, ve
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz