Domů     Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice

Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách.

Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu.

Také obec Zubrnice východně od Ústí nad Labem se měnila. Šedesátá léta přinesla demolice některých historicky cenných objektů. Odpor odborníků a veřejnosti ale vzedmula až plánovaná demolice kostela sv. Maří Magdaleny, který v obci stál už od 14. století.

Dlouho se o jeho záchranu bojovalo, ale nakonec se podařila. Současně s kostelem se navíc podařilo zachránit i roubený dům čp. 61. Tam už šlo opravdu o minuty.

Jen díky onemocnění objednaného bagristy se zničení usedlosti odložilo, a mezitím už se našel odvážlivec, který se pustil do boje.

Chmel potřebuje hodně místa

Ten odvážlivec se jmenoval František Ledvinka, byl ředitelem Okresního vlastivědného muzea, a právě toto muzeum se díky němu stalo správcem zachráněných objektů. Od roku 1977 se pak začalo systematicky připravovat zřízení Souboru lidové architektury Zubrnice.

Do obce se začaly stěhovat další cenné historické stavby ze širokého okolí. Trvalo ale ještě jedenáct let, než mohl být v roce 1988 otevřen první prohlídkový okruh nového muzea v přírodě. Příchozí mohli obdivovat právě onu usedlost č.

61, která kdysi patřila ve vesnici k nejbohatším a sídlil v ní dokonce i rychtář. Patrový chmelařský dům pochází z roku 1808 a jeho rozlehlost je možné snadno vysvětlit jeho účelem. Probíhalo v něm totiž sušení chmele, a k tomu je potřeba opravdu hodně místa.

Dochovala se i teplovzdušná sušička s vlastním topeništěm a venku klasicistní zděný výměnek z poloviny 19. století. Dnes by ovšem majitel okolí svého domu sotva poznal, protože u něj přibyly i další stavby, zachráněné z jiných míst.

Třeba kůlna pro vozy ze statku v Řepčicích, hrázděná stodola ze Suletic nebo roubený špýchar s arkádovou pavlačí z Lukova.

Návrat k tradičním kořenům

Po roce 1989 se pak Zubrnice začaly rozvíjet ještě rychleji. Konečně se podařilo dokončit opravu kostela a přibývaly nové stavby. O popularitu Zubrnic se také postaraly nově pořádané Májové jarmarky, které přitáhly mnoho nových návštěvníků.

V poslední době se pak Zubrnice spojily s dalšími skanzeny a staly se součástí Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

Tak trochu se v tu chvíli navrátily ke kořenům, protože právě v Rožnově kdysi zakladatel František Ledvinka našel podporu a získal neocenitelné odborné rady a zkušenosti.

Kostel krásný jako kdysi

Chmelařskou usedlost čp. 61 už jste navštívili, kam se tedy můžeme v Zubrnicích vydat dál? Jednoznačnou dominantou je samozřejmě kostel sv. Maří Magdaleny.

Těžko při pohledu na něj uvěřit, že ještě v průběhu 70. let byl naprosto zničen, jeho vzácný interiér byl rozkraden a vyřezávané dubové lavice dokonce použity při pálení čarodějnic.

Dnes už je krásný jako v době svého vzniku, opravit se podařilo také část okolního hřbitova s kovanými a litinovými kříži.

I ve škole si můžeme hrát

Každá obec by měla mít školu, a ta historická v Zubrnicích ji má také. Nese číslo popisné 26, postavena byla v roce 1863 a učilo se v ní ještě v roce 1960. Využívala dvě třídy a měla v přízemí i byt pro učitele.

Dnes se v ní můžeme seznámit nejen s dobovým vybavením učebny, ale překvapí nás možná i jedna z největších sbírek závěsných školních obrazů nebo kolekce historických školních pomůcek. Děti pak určitě ocení i výstavu starých hraček.

Zvonička nad studnou

První stavbou, která se do Zubrnic přesunula z jiné lokality, byla v roce 1977 barokní studna z roku 1695. Původně stála ve Střížovicích a je charakteristická dřevěným rumpálem se soustavou ozubených kol i zvoničkou na vrcholku střechy.

Při procházení skanzenem nás určitě zaujme i kupecký krám, který fungoval od konce 19. století až do poválečného období. Jeho současný interiér se vztahuje ke 30. letům 20. století a je tu i expozice praní a mandlování prádla.

Nový domov pro lokomobilu

Prozatím nejnovějším přírůstkem muzea je bývalá rychta z Loubí na Českolipsku. Roubená stavba je jedna z nejhodnotnějších v oblasti a dendrologický průzkum prokázal, že je postavena z jedle, pokácené v posledních letech 17. století.

Dnes díky svůj rozměrům slouží k pořádání výstav či seminářů, vejde se do ní i přednáškový sál s audiovizuálním vybavením a výstavní prostory v podkroví.

Hned naproti nepřehlédneme špýchar, který se do Zubrnic dostal z Ostrého u Úštěku, a nebude trvat dlouho a prostor se zaplní ještě více.

V Zubrnicích už čeká na instalaci přenesená hrázděná stodola ze Zadní Lhoty u Děčína, k níž patří i unikátní dřevěný žentour z roku 1826 a místo tu najde i klenot muzejních sbírek – zrestaurovaná parní lokomobila z roku 1916.

Kaple se stěhuje vcelku

Při procházení skanzenem ale budeme narážet i na drobnější stavby. Je tu třeba vzácná hrázděná kaple Nejsvětější trojice ze zaniklé obce Žichlice.

Ta se do Zubrnic dostala výjimečným způsobem – nebylo totiž třeba ji rozebrat a znovu sestavit, ale podařilo se ji přesunout neporušenou vcelku.

Ostatně celý přesun nevedl nikdo jiný než Ing. Otakar Novák, který kdysi řídil i přemístění slavného kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

K historii patří i stromy

K muzeu ovšem patří i prostory za obcí, zvané Mlýnská dolina. Jméno ani nemohla dostat jiné, protože se v ní dochovalo pět historických vodních mlýnů.

Je tu třeba Valšův mlýn, který svou současnou podobu dostal v roce 1803, nebo mlýn Týniště, největší ze zdejších mlynářských staveb. Dnes sice prochází rekonstrukcí, ale už se můžeme těšit na jeho vnitřní umělecké složení, procházející všemi patry objektu.

Celé Mlýnské údolí se postupně podle starých katastrálních map upravuje do původní podoby, což mimo jiné zahrnuje i výsadbu ovocných stromů původních odrůd.

Přijeďte si pro zážitky!

Podobně jako v jiných muzeích v přírodě i v Zubrnicích se během roku pořádá řada zajímavých akcí.

Hodně návštěvníků se bezesporu sejde 22. července na poutním procesí k Maří Magdaleně, na začátku září se chystají tradiční Dožínky v Zubrnicích a program pro celé rodiny jako vždycky chystají i Vánoce v Zubrnicích.

Letos proběhnou ve dnech 9. –11. prosince a budou spojeny nejen s ochutnáváním tradičních lidových pokrmů a s tóny koled, ale i s výstavou betlémů nebo řemeslným trhem.

Foto: Archiv skanzenu
Související články
Pohodová, plná zážitků, relaxující a zkrátka skvělá. Taková je dovolená v údolí naší největší vodní nádrže. Lipenský areál nabízí rok od roku čím dál širší paletu možností, jak trávit vaše volné dny. A abyste si onu paletu vychutnali vrchovatými doušky, nemusíte čekat do léta. Naopak! Přiznejme si, že zima je už za dveřmi... Nechte se tedy brzy unášet upravenými a kvalitními sjezdovkami, popul
Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začáteční
Pro ty z vás, kteří preferují aktivní trávení volného času a rádi zažívají adrenalin, jsou zajímavou variantou lanová centra a lezecké stěny. Kde v Česku najdete ty nejlepší? Pokud se chcete spíše pobavit, nejste bůhvíjací sportovci, ale toužíte po zážitku, ze kterého tuhne krev v žilách, vyberte si lanové centrum. Návštěvu si užijí i amatéři nebo rodiny s dětmi. Jestliže naopak hledáte sport, ve
Na lipenském jezeře si můžeme v zimě i skvěle zabruslit. A to ne ledajakým způsobem, nýbrž hned po desetikilometrové Lipenské ledové magistrále. Něco takového nalezneme na světě jen na několika místech! Lipenská ledová magistrála Tato unikátní bruslařská dráha propojuje obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. O vlastní bezpečnost se na magistrále bát nemusíme. Pravidelně ji upravuj
Vzpomínáte na doby, kdy byly Vánoce na sněhu běžným jevem, nebo kdy svatý Martin obvykle přijížděl na bílém koni? Něco podobného už dnes na většině míst Česka nezažijete. V Jeseníkách ano. Pokud chcete znovu zažít staré dobré časy, a přitom si užívat komfortu, za který by se nemusela stydět ani vyhlášená alpská střediska, jsou pro vás zimní Jeseníky ideálním místem k trávení volného času. Mezi sp
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz