Domů     Naše nejzajímavější orloje
Naše nejzajímavější orloje

Přesnou repliku nejkrásnější časomíry na světě – Pražského orloje, najdete v Bruselu v parku Minievropa spolu s pařížskou Eiffelovou věží a londýnským Big Benem. Není to ale jediný zajímavý orloj v této zemi.

Praha

Nejkrásnější na světě

Astronomické hodiny na věži Staroměstské radnice jsou jednou z nejvýznamnějších památek Evropy. Honosí se titulem nejkrásnější orloj na světě. Už 600 let ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce a svátky křesťanského kalendáře.

V čem je orloj nejvíce unikátní? Jako jediný stroj na celé zeměkouli měří 4 druhy časů současně. Hvězdný čas, čas německý, kterému říkáme středoevropský, čas staročeský a jako poslední na světě ukazuje čas babylonský.

Každou celou hodinu nám také předvede kouzelné divadlo pochodujících apoštolů a pohyblivých soch, aby vše ukončil zvonem na vrcholu věže. Několikrát v historii měl Pražský orloj namále, ale vždycky se našel někdo, kdo dokázal složitý mechanismus oživit.

Autorem orloje je Mikuláš z Kadaně, který za svou práci dostal královskou odměnu. Dlouho se mělo za to, že autorem byl mistr Hanuš, ten se však o stroj staral až 80 let po jeho sestavení.

Orloj Šumava. FOTO - Aloxe - FAL - Creative Commons
Orloj Šumava. FOTO – Aloxe – FAL – Creative Commons

Hojsova Stráž

Italský klenot Šumavy

První šumavský orloj najdete v jedné z nejmalebnějších vesniček Šumavy -Hojsově Stráži nedaleko Železné Rudy.

Stroj je inspirován orloji italského typu, nikoliv tím staroměstským, se kterým má společnou pouze figurku Smrti, kterou je opatřena i řada dalších orlojů.

Orloj kromě středoevropského času ukazuje i čas hvězdný, datum a kalendářní měsíc, znázorňuje pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, fázi Měsíce, dny uplynulé od novu atd.

V orloji je bicí stroj, který každé poledne odbije prvních osm tónů naší státní hymny a po jejich doznění milý Smrťáček 12 krát zazvoní na zvon. Orloj předpovídá i zatmění Slunce a Měsíce, a to nikoliv pro Šumavu, ale pro kterékoliv místo na Zemi.

Tento stroj má zároveň ručičky dvou menších číselníků, které ukazují každý den časy východů a západů Slunce.

Litomyšl - Marek Blahuš - CC BY-SA 3.0
Litomyšl – Marek Blahuš – CC BY-SA 3.0

Litomyšl

Původní návrh neprošel

Pokud byste chtěli spočítat historické orloje na věžích českých a moravský měst, stačí vám na to prsty jedné ruky. Kromě Prahy, Olomouce nebo Prostějova si „pravý“ orloj pořídila na počátku minulého století Litomyšl.

Tento orloj je tedy o půl tisíciletí mladší než ten na Staroměstské radnici, pozornost si ale zaslouží. Secesní orloj zdobí východní stranu věže staré litomyšlské radnice, která stojí ve středu Smetanova náměstí.

Má čtvercový obrys a jeho čtyři rohy vyplňují ženské postavy na zlatém pozadí. Symbolizují čtyři roční období. Ženy měly být podle původního návrhu mladého tvůrce nahé, tato odvážná umělcova myšlenka ale očividně neprošla.

Ženy se na radnici objevily nakonec v nařaseném hávu. Orloj představuje model vesmíru tak, jak jej viděli naši předkové. K menším historickým orlojům v Česku patří také prostějovský orloj.

Na věži tamní radnice je od počátku 20. století a je svým způsobem kopií orloje Staroměstského.

Orloj v Olomouci. FOTO - Jan Jeništa - CC BY-SA 4.0
Orloj v Olomouci. FOTO – Jan Jeništa – CC BY-SA 4.0

Olomouc

Takový jinde neuvidíte!

Dnešní velmi kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, jásající a sportující Hanáci.

Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru. Kde najdete tento klenot? Radnice s vyhlídkovou věží se nachází na Horním náměstí v Olomouci.

K výrazné změně orloje dala podnět smutná událost z konce 2. světové války, kdy byl orloj poškozen střelbou.

Na doporučení památkového ústavu v Brně mělo být vytvořeno „dílo zcela nové a v duchu současné doby“.A tak vnikl opravdu unikátní stroj, který se jen tak nevidí!

Je to jediný orloj na světě, který vzdává hold různým dělnickým profesím, ale v duchu tradic neopomíjí ani folklórní Jízdu králů. Svým neobvyklým pojetím budí velký zájem domácích i zahraničních turistů.

Kadaň. FOTO. Sandelius de Cadano - CC BY-SA 4.0
Kadaň. FOTO. Sandelius de Cadano – CC BY-SA 4.0

Kadaň

Na památku svého rodáka

Ještě koncem 20. století se jako autor pražského orloje uváděl mistr Hanuš, který byl podle pověsti po dokončení práce oslepen. Ve skutečnosti orloj pouze upravil. Historici zjistili, že autorem byl královský hodinář Mikuláš, který se narodil v Kadani.

Není tedy divu, že na jeho počest stojí dnes v tomto městě na Nábřeží Maxipsa Fíka (nejspíš pojmenovaného na počest Josefa Dvořáka, který v Kadani také dlouho žil) replika Staroměstského orloje.

Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka. Nečekejte proto funkční model s odbíjením hodin a plejádou apoštolů – velký hodinový stroj je pouze památkou na slavného rodáka.

Ze zadní strany i z boku je orloj otevřený, aby každý viděl, jak stroj zevnitř přesně vypadá. Autorem díla je umělecký kovář a restaurátor Karel Meloun z nedalekého Klášterce nad Ohří.

FOTO: Creative Commons, úvodní foto: Carmelo Bayarcal – CC BY-SA 3.0

Foto:
Lokalita:
Související články
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia se na hradě nacházejí sbírky.
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz