Domů     Naše nejzajímavější orloje
Naše nejzajímavější orloje
od 17.3.2021
1

Přesnou repliku nejkrásnější časomíry na světě – Pražského orloje, najdete v Bruselu v parku Minievropa spolu s pařížskou Eiffelovou věží a londýnským Big Benem. Není to ale jediný zajímavý orloj v této zemi.

Praha

Nejkrásnější na světě

Astronomické hodiny na věži Staroměstské radnice jsou jednou z nejvýznamnějších památek Evropy. Honosí se titulem nejkrásnější orloj na světě. Už 600 let ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce a svátky křesťanského kalendáře.

V čem je orloj nejvíce unikátní? Jako jediný stroj na celé zeměkouli měří 4 druhy časů současně. Hvězdný čas, čas německý, kterému říkáme středoevropský, čas staročeský a jako poslední na světě ukazuje čas babylonský.

Každou celou hodinu nám také předvede kouzelné divadlo pochodujících apoštolů a pohyblivých soch, aby vše ukončil zvonem na vrcholu věže. Několikrát v historii měl Pražský orloj namále, ale vždycky se našel někdo, kdo dokázal složitý mechanismus oživit.

Autorem orloje je Mikuláš z Kadaně, který za svou práci dostal královskou odměnu. Dlouho se mělo za to, že autorem byl mistr Hanuš, ten se však o stroj staral až 80 let po jeho sestavení.

Orloj Šumava. FOTO - Aloxe - FAL - Creative Commons
Orloj Šumava. FOTO – Aloxe – FAL – Creative Commons

Hojsova Stráž

Italský klenot Šumavy

První šumavský orloj najdete v jedné z nejmalebnějších vesniček Šumavy -Hojsově Stráži nedaleko Železné Rudy.

Stroj je inspirován orloji italského typu, nikoliv tím staroměstským, se kterým má společnou pouze figurku Smrti, kterou je opatřena i řada dalších orlojů.

Orloj kromě středoevropského času ukazuje i čas hvězdný, datum a kalendářní měsíc, znázorňuje pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, fázi Měsíce, dny uplynulé od novu atd.

V orloji je bicí stroj, který každé poledne odbije prvních osm tónů naší státní hymny a po jejich doznění milý Smrťáček 12 krát zazvoní na zvon. Orloj předpovídá i zatmění Slunce a Měsíce, a to nikoliv pro Šumavu, ale pro kterékoliv místo na Zemi.

Tento stroj má zároveň ručičky dvou menších číselníků, které ukazují každý den časy východů a západů Slunce.

Litomyšl - Marek Blahuš - CC BY-SA 3.0
Litomyšl – Marek Blahuš – CC BY-SA 3.0

Litomyšl

Původní návrh neprošel

Pokud byste chtěli spočítat historické orloje na věžích českých a moravský měst, stačí vám na to prsty jedné ruky. Kromě Prahy, Olomouce nebo Prostějova si „pravý“ orloj pořídila na počátku minulého století Litomyšl.

Tento orloj je tedy o půl tisíciletí mladší než ten na Staroměstské radnici, pozornost si ale zaslouží. Secesní orloj zdobí východní stranu věže staré litomyšlské radnice, která stojí ve středu Smetanova náměstí.

Má čtvercový obrys a jeho čtyři rohy vyplňují ženské postavy na zlatém pozadí. Symbolizují čtyři roční období. Ženy měly být podle původního návrhu mladého tvůrce nahé, tato odvážná umělcova myšlenka ale očividně neprošla.

Ženy se na radnici objevily nakonec v nařaseném hávu. Orloj představuje model vesmíru tak, jak jej viděli naši předkové. K menším historickým orlojům v Česku patří také prostějovský orloj.

Na věži tamní radnice je od počátku 20. století a je svým způsobem kopií orloje Staroměstského.

Orloj v Olomouci. FOTO - Jan Jeništa - CC BY-SA 4.0
Orloj v Olomouci. FOTO – Jan Jeništa – CC BY-SA 4.0

Olomouc

Takový jinde neuvidíte!

Dnešní velmi kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, jásající a sportující Hanáci.

Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru. Kde najdete tento klenot? Radnice s vyhlídkovou věží se nachází na Horním náměstí v Olomouci.

K výrazné změně orloje dala podnět smutná událost z konce 2. světové války, kdy byl orloj poškozen střelbou.

Na doporučení památkového ústavu v Brně mělo být vytvořeno „dílo zcela nové a v duchu současné doby“.A tak vnikl opravdu unikátní stroj, který se jen tak nevidí!

Je to jediný orloj na světě, který vzdává hold různým dělnickým profesím, ale v duchu tradic neopomíjí ani folklórní Jízdu králů. Svým neobvyklým pojetím budí velký zájem domácích i zahraničních turistů.

Kadaň. FOTO. Sandelius de Cadano - CC BY-SA 4.0
Kadaň. FOTO. Sandelius de Cadano – CC BY-SA 4.0

Kadaň

Na památku svého rodáka

Ještě koncem 20. století se jako autor pražského orloje uváděl mistr Hanuš, který byl podle pověsti po dokončení práce oslepen. Ve skutečnosti orloj pouze upravil. Historici zjistili, že autorem byl královský hodinář Mikuláš, který se narodil v Kadani.

Není tedy divu, že na jeho počest stojí dnes v tomto městě na Nábřeží Maxipsa Fíka (nejspíš pojmenovaného na počest Josefa Dvořáka, který v Kadani také dlouho žil) replika Staroměstského orloje.

Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka. Nečekejte proto funkční model s odbíjením hodin a plejádou apoštolů – velký hodinový stroj je pouze památkou na slavného rodáka.

Ze zadní strany i z boku je orloj otevřený, aby každý viděl, jak stroj zevnitř přesně vypadá. Autorem díla je umělecký kovář a restaurátor Karel Meloun z nedalekého Klášterce nad Ohří.

FOTO: Creative Commons, úvodní foto: Carmelo Bayarcal – CC BY-SA 3.0

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rod Collaltů: Hostitelé císařů, mecenáši a nepřátelé státu
historyplus.cz
Rod Collaltů: Hostitelé císařů, mecenáši a nepřátelé státu
Panovník opouští zámek svého hostitele a slibuje si, že se zanedlouho vrátí. Byl tu přece tak spokojen! Až za pár týdnů přijede znovu, bude už mít na hlavě císařskou korunu… Italský rod Collaltů získal jméno podle panství Collalto v severní Itálii, ostatně jméno pochází z italského výrazu colle alto neboli vysoký kopec, popisující polohu hradů Collalto a
Za odsouzení atentátu na Heydricha dostal Emil Hácha dárek na čtyřech kolech
epochaplus.cz
Za odsouzení atentátu na Heydricha dostal Emil Hácha dárek na čtyřech kolech
Pěstuje alpinisimus, lyžuje, výborně plave, a to klidně i v ledové vodě, a hlavně s nesmírným potěšením řídí rychlá auta. Zkrátka má rád adrenalinovou zábavu. I takový je prezident Emil Hácha. I když většina lidí vnímá Emila Háchu (1872‒1945) jako starce v područí nacistického vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945), v mládí byl nejenom schopným právníkem, ale
Sejdeme se za 20 let v květnu
skutecnepribehy.cz
Sejdeme se za 20 let v květnu
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal:
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
panidomu.cz
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po
Dokáže být Forejt Burešové věrný?
nasehvezdy.cz
Dokáže být Forejt Burešové věrný?
Půvabná herečka ze seriálu ZOO Eva Burešová (30) na svého partnera, kuchaře a porotce MasterChef Česko Přemka Forejta (37), nedá dopustit. Dokonce se i smířila s tím, že pravidelně několikrát týdně od
Uklidňující barvy roku 2024
rezidenceonline.cz
Uklidňující barvy roku 2024
Každý rok předpovídají přední světoví výrobci nátěrových hmot nové trendy, ovlivňující módu i bydlení. Zvolené odstíny reflektují společenské a kulturní nálady, potřeby a touhy. Letos téměř všichni predikují uklidňující pastelové tóny. Pantone Color Institute, proslulý svým patentovaným systémem, vyhlásil barvou roku jemný, teplý a optimistický odstín Peach Fuzz, inspirovaný zralými broskvemi, který symbolizuje radost a
Vědecké mýty: Skutečně používá člověk jen 10 % kapacity svého mozku?
21stoleti.cz
Vědecké mýty: Skutečně používá člověk jen 10 % kapacity svého mozku?
Podle některých jde o slova Alberta Einsteina, podle jiných poprvé zazněla v předmluvě Carnegiovy knihy Jak získávat přátele a působit na lidi (1936). Tvrzení se nicméně posledních takřka 100 let opak
Jahodové řezy
tisicereceptu.cz
Jahodové řezy
Koláč můžete kombinovat s ovocem podle sezony. Bude chutnat s meruňkami, malinami i borůvkami. Na těsto 4 vejce 150 g másla 250 g hladké mouky 1 lžička prášku do pečiva 130 g moučkového cukr
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
nejsemsama.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Nejznámější českokrumlovské legendy: Proč vznikl místní hrad, vítězství nad čertem i vodní skřítek
enigmaplus.cz
Nejznámější českokrumlovské legendy: Proč vznikl místní hrad, vítězství nad čertem i vodní skřítek
Jihočeské město Český Krumlov je zcela jistě nepochybně silným turistickým lákadlem. Díky jeho bohaté historii zde najdeme i mnoho zajímavých místních legend a pověstí. Jedna z nich se vztahuje také i
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu
epochalnisvet.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant,…ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie!   Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v jeskyni si vás vyhlédl nějaký predátor! Teď opravdu na deodorant není čas, připravte se k
Brněnským barmanům chyběl kávový likér, vyrobili si vlastní
iluxus.cz
Brněnským barmanům chyběl kávový likér, vyrobili si vlastní
Lidi z Baru představují svou novinku – HOAX Coffee Liqueur. Řemeslný likér obsahuje výběrovou kávu z nejudržitelnější brazilské farmy. Co uděláte, když věc, kterou potřebujete, není k sehnání, nebo