Domů     Pardubický kraj: Kraj koní, perníku a překrásných výhledů
Pardubický kraj: Kraj koní, perníku a překrásných výhledů
od 19.11.2021
1

Majestátní Kunětická hora nabízí výhled na sever ke Krkonoším, na jih k Železným horám, na východ na Králický Sněžník a na západ do Polabské nížiny. Pardubický kraj s touto nepřehlédnutelnou dominantou jsou pomyslnou křižovatkou republiky. Kam se vydáte vy?

Pardubice samy vás nenalákají jen na tradiční perník, ale především na architektonické skvosty. Ačkoli je proslulé Pernštýnské náměstí poměrně schované, po průchodu Zelenou branou se před vámi otevře renesanční ráj, jemuž vévodí městská radnice.

Vyhlášená brána je také oblíbeným vyhlídkovým místem. Útulnými uličkami s příjemnými kavárnami se propleťte k další významné renesanční památce – pardubickému zámku.

Centrum Pernštejnů

Zámek v Pardubicích zažil největší slávu na přelomu 15. a 16. století, kdy si jej vzali do

parády Pernštejnové. Ti si Pardubice dokonce zvolili za své sídelní město. I přes pohnutou minulost za války, kdy zámek obsadili nacisté, poutá celý areál pozornost i dnes.

Především svým důmyslným systémem opevnění, které je vrcholem vývoje středoevropského opevňovacího systému. Uvnitř zámku spatříte výjimečné nástěnné malby včetně Štěstěny vrtkavé, nejstaršího českého aktu.

V budově vystavuje své sbírky též Východočeské muzeum a Východočeská galerie. A pozor! K výhledu láká i padesátimetrová zámecká hláska. Panorama Pardubic budete mít jako na dlani.

Suchý vrch
Suchý vrch

Masivní tvrze

Zůstaneme-li ještě chvíli u opevnění, nelze nezmínit jedinečnou součást československého pohraničního opevnění z let 1935 až 1938, jež reprezentuje zachovalá dělostřelecká tvrz Bouda poblíž Suchého vrchu u města Králíky na východě kraje.

V okolní oblasti Orlických hor a Kladského výběžku vzniklo v meziválečných letech celkem 95 těžkých objektů a 525 objektů lehkého opevnění. Bouda spadá mezi ty těžké. Zároveň se jedná o jednu z pěti stavebně zcela dokončených tvrzí!

Tvrz sama je tvořena pěti masivními železobetonovými objekty, důmyslně propojenými podzemními chodbami. Stěny a stropy dosahují síly až těžko představitelných 350 cm. I díky tomu mohla odolávat nepřátelskému obklíčení i několik týdnů.

Bouda je pro veřejnost otevřená primárně v letních měsících a dostat se k ní můžete pouze pěšky z nejbližšího parkoviště na Suchém vrchu.

Králický Sněžník
Králický Sněžník

Náročná, ale nádherná túra

V oblasti ještě chvilku zůstaňte a vydejte se na túru na Králický Sněžník. Čím je tento horský masiv výjimečný? V podstatě jde o samostatné pohoří, které je dokonce třetím nejvyšším v celém Česku.

Potkávají se tu hranice Čech, Moravy a polského Kladska, jde o hlavní evropské rozvodí (konkrétně na vrchu Klapý), kde pramení řeky, které vedou do Černého, Baltského a Severního moře.

Symbolem Sněžníku je originální soška slona, kterou naleznete na jeho úpatí jen pár kroků od pramene řeky Moravy. Túru je vhodné začít u vesnice Horní Morava a pro zdolání Králického Sněžníku dbejte na předpověď počasí. Výlet je to náročný a jen s minimální možností úkrytu před nepřízní počasí.

Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale

Neobjevené skalní kouzlo

To zapomenuté skalní město Toulcovy Maštale vybízí k návštěvě celoročně. Ke skalnímu labyrintu se váže pověst o loupežníkovi Vavřinci, jenž v něm hospodařil. Návštěvníci tu tak objeví jeho jídelnu nebo stáje, podle kterých místo získalo originální název. Ke skalám se dostanou i cyklisté po značených trasách.

Sečská přehrada
Sečská přehrada

Dovolená na Seči

Teď už se ale vydejme do neprávem opomíjených Železných hor. Přímo v jejich centru láká k rekreaci Sečská přehrada. Zdejší autokempy vám zajistí příjemné zázemí blízko pláží a okolí s řadou historických památek a cyklistických příležitostí.

Z mostu na hrázi je vidět na přehradu s jedním z největších ostrovů v České republice. Pokud toužíte po dalším pěkném výšlapu, zvolte zříceninu hradu Oheb. Když k ní vystoupáte, odměníte se pohledem na přehradu a okolní lesy.

Zřícenina je přístupná celoročně a v minulosti sloužila jako bašta zastánců kalicha, tedy husitů. Už v roce 1469 byl ale hrad opuštěn, a zůstal tak až do dnešních dní.

Pokud by vám jedna zřícenina nestačila, druhou objevíte nad tunelem, do něhož ústí silnice vedoucí po přehradní hrázi. Při cyklotoulkách po okolí nezapomeňte objevit tisíciletou Klokočovskou lípu v Klokočově nebo dřevěnou zvonici v Bojanově.

Perníková chaloupka Ráby
Perníková chaloupka Ráby

Jako Jeníček a Mařenka

Aby v případě perníku nezůstalo jen u zmínky, zveme vás také do unikátní perníkové chaloupky. Je třeba se však vrátit úplně na začátek. Pod Kunětickou horou na dohled od Pardubic se nachází obec Ráby, na jejímž okraji chaloupka stojí.

Dozvíte se tu něco z historie pardubického perníku, uvidíte výstavu perníkových děl a pomyslně se vžijete do role Jeníčka a Mařenky při návštěvě přilehlého „strašidelného lesa“ v rámci Světa skřítků a strašidel.

Jedním z exponátů je i prstový tlustoměr – měřič toho, jak jste vykrmení. Pasuje na vás velikost „do pece“, nebo „párátko“? Pokud v peci neskončíte, vydejte se vzhůru na Kunětickou horu a pokochejte se jejími panoramatickými výhledy.

Kunětická hora
Kunětická hora

Foto: Pardubický kraj

Foto:
reklama
Související články
Nejstarší hrad Českého ráje pochází už z druhé poloviny 13. století a prožil mnoho slavných dob, jenže o jeho osudu rozhodl požár z roku 1550, po němž z pyšného hradu zůstaly jen hradby, jedna věž a torzo kamenného paláce. Rod Valdštejnů sice zříceninu nadále vlastnil, ale využívali ji spíš poutníci a poustevníci. Jen občas v areálu něco přibylo, jako třeba v roce 1722 kaple svatého Jana Nepomu
Na počátku byl sen jednoho malého kluka o tom, že až vyroste, postaví kostel. Opravdu to dokázal a jeho odkaz po staletí slouží všem příchozím poutníkům, kteří třeba o malém Tobiášovi nikdy předtím neslyšeli. Hora Matky Boží u obce Dolní Hedeč sice není nejvyšším vrcholem Hanušovické vrchoviny, tu výsadu si drží o více než 200 metrů vyšší hora Jeřáb, ale přesto je zdálky viditelnou dominantou šir
Nejen Ještěd, nejen Trosky. Liberecký kraj nabízí nepřeberné množství kulturních památek, ale míst, kde se budete mít skvěle s dětmi. Zde je naše další záplava tipů na výlety. Památka na slony Zhruba kilometr od malebné obce Jítrava na úpatí vrchu Vysoká je možné spatřit nápadně bílé skály se zaoblenými tvary připomínající slony. Jedná se o pískovcové skály, které dosahují výšky až 20 metrů.
Zámek s dlouhou historií, kterému se někdy přezdívá také Žerotínský, dnes přicházejí obdivovat turisté. A když odcházejí, spousta z nich může říci, že dnes měla na hlavě klobouk. Jak vznikl název města Nový Jičín, o tom nemáme úplně přesné údaje. Podle pověsti bylo pojmenováno po udatné dívce Jitce, která se pro záchranu malého chlapce neváhala pustit do boje s medvědem. Na místě jejího odvážného
Pro věřící v naší republice není mnoho míst, která by byla stejně významná jako poutní areál ve Velehradě. Lidé sem přicházejí už po staletí a Velehradu se v minulosti dostalo nejedno uznání i od papežů. Přestože lidová tradice řadí vznik obce Velehrad až kamsi do období Velkomoravské říše na přelomu 9. a 10. století, spolehlivé historické záznamy o takovém stáří nemáme. Osada Veligrad se připomí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl