Domů     Perly Indického oceánu: Nejkrásnější ostrovy
Perly Indického oceánu: Nejkrásnější ostrovy
od 23.10.2021
1

Za opravdovým rájem na zemi vyráží stále více turistů do Indického oceánu. Stovky malých ostrůvků lákají svými bílými plážemi, průzračným mořem a tropickou vegetací, přitom ale nabízejí i dostatek soukromí a často také neopakovatelné kulinářské zážitky.

Ráj pro bohaté na Maledivách

Rozloha pevniny: 298 km2

Hlavní město: Male

Zřízení: republika

Stát oficiálně zvaný Maledivská republika je asi 800 kilometrů dlouhým řetězcem pohádkově krásných korálových ostrovů. Těch je dohromady 1196, nepočítaje mnoho uměle vytvořených. Z nich jsou však obydleny pouhé dvě stovky.

Zatímco dříve se na některém z nich ocitl jen sem tam nějaký námořník či pirát, dnes jsou Maledivy vytouženým cílem tisíců turistů.

Turisticky mladé ostrovy

Pokud patříte k milovníkům bílých písečných pláží a průzračného moře, jste tu správně, ale jestli preferujte spíš hory, Maledivám se vyhněte. Jejich nejvyšší bod má totiž pouhého 2,5 metru nad mořem.

Zato se ale mohou pochlubit korálovými útesy obklopenými lagunou a bohatým podmořským životem.

Cestovní ruch zde začal vzkvétat až v posledních letech, především po otevření prvního turistického resortu v roce 1972. Nejnavštěvovanějšími místy jsou atoly Ari, Lhaviyani, Addu či Baa. Hlavním městem je Malé, kde žije třetina všech obyvatel Malediv.

Fanoušek historie si zde přijde na své v islámském centru při návštěvě sultánského paláce nebo bohatě zdobené Páteční mešity.

Pozor na přílišné odhalování

Ačkoli je dovolená na Maledivách dostupná jen pro ty opravdu majetné, za své peníze zde návštěvník dostane nebývalý luxus. Nechat hýčkat se můžete v luxusních lázních a během masáže pozorovat prosklenou podlahou pestrobarevné ryby.

Zblízka je možné si zdejší podmořskou faunu prohlédnout při potápění nebo šnorchlování. Za dechberoucími plážemi nemusíte daleko. Turistické bydlení totiž často obsahuje i kousek soukromé pláže, kde je zaručeno naprosté soukromí.

Nádherné scenérie svádějí k romantice, dejte si ale pozor. Maledivy jsou muslimskou zemí, takže je třeba dodržovat místní zásady.

Líbání a bližší fyzický kontakt je zde zakázán, stejně tak konzumace alkoholu mimo turistické resorty a ženy by měly mít za každých okolností zahalená stehna a ramena. Výjimkou jsou turistické pláže, kde je dovoleno nosit i plavky.

Měna: maledivské rufie (1 MRF = 1,50 Kč)

Jazyk: divéhština

Úroveň znalosti angličtiny: velmi dobrá

Časový posun: zimní čas +4 hodiny, letní čas +3 hodiny

Délka cesty: letecky cca 10 hodin

Ideální doba návštěvy: listopad až konec dubna, kdy na Maledivách neprší

Vízové požadavky pro české občany: Vízum na 30 dní je Čechům přiděleno až na letišti při vstupu do země.

Seychely lákají na pláže i kuchyni

Rozloha pevniny: 455 km2

Hlavní město: Victoria

Zřízení: republika

Korálové ostrovy Seychely, ležící na severovýchod od Madagaskaru, jsou rájem svobodomyslných dobrodruhů, novomanželů a potápěčů, ale nejen to.

Celkem 115 malých ostrůvků nabízí množství liduprázdných pláží, které jsou charakteristické velkými žulovými kameny, a nacházejí se zde i husté tropické lesy plné endemických zvířat a rostlin, včetně obřích želv.

Výjevy z pohlednic

Seychely jsou také oblíbeným cílem fotografů, protože se zde dají pořídit záběry jako vystřižené z pohlednic. Nejlepší scenérie se dají najít na ostrově La Digue, kde se v zátokách Grand Anse, Petite Anse a Cocos Anse nacházejí i nejkrásnější pláže.

Nejnavštěvovanější pláží je tříkilometrová Beau Vallon na ostrově Mahé. Dalším vyhlášeným koutem je zátoka Anse Lanzio na ostrově Praslin. Protože je zde bohatý podmořský život, potápěčské brýle a šnorchl jsou takřka nezbytným vybavením.

A aby uspokojili i náročnější klienty, pořádají místní speciální výlety s potápěním. Je však dobré vědět, že je zakázáno vyvážet ze země části mořské fauny. Přísně trestáno je také opalování bez jakékoli části plavek.

Nejlepší kuchyně v Indickém oceánu

Celé 4/5 Seychelanů žijí na největším ostrově Mahé. Většina místních jsou míšenci afrických otroků a francouzských kolonistů a vyznávají katolickou víru. I z tohoto důvodu jsou Seychely Evropanům blízké.

Jsou to také výteční kuchaři, takže není divu, že místní kreolská kuchyně je pověstná jako ta nejlepší v Indickém oceánu. A ještě jedním „nej“ se mohou Seychely pochlubit: hlavní město Victoria je nejmenším hlavním městem na světě.

Kromě cestovního ruchu Seychely těží také z vývozu kokosových produktů. Jedná se totiž o jediné místo na světě, kde volně roste palma lodoceia seychelská, plodící dvoukomorové kokosové ořechy.

Tyto palmy, národní poklad, jejichž plody se staly symbolem Seychel, můžete spatřit na vlastní oči v národním parku Vallée de Mai na ostrově Praslin.

INFO NA CESTU

Měna: Seychelská rupie (1 SCR = 1,60 Kč)

Jazyk: kreolština, angličtina, francouzština

Úroveň znalosti angličtiny: dobrá

Časový posun: +2 hodiny v letním čase, +3 hodiny v zimním čase

Délka cesty: letecky cca 15 hodin včetně přestupu

Ideální doba návštěvy: celoročně, jen v zimě a na jaře jsou častější deště

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Na Mauriciu léto nikdy nekončí

Rozloha: 2040 km2

Hlavní město: Port Louis

Zřízení: součást Mauricijské republiky

Největší a nejznámější částí Mauricijské republiky je sopečný ostrov Mauricius, ležící na východ od většího Madagaskaru. Pozůstatkem po dávné vulkanické činnosti jsou dnes už jenom sopečné útvary jako suky, věže a krátery. Zatímco kdysi zde vládlo ohnivé peklo, dnes se jedná o ráj pro turisty.

Bílý písek a křišťálová voda

Díky tomu, že je Mauricius obklopen korálovými ostrůvky, se zde nachází opravdu pestré množství ryb a jiné mořské fauny.

Na své si tu však přijdou nejen potápěči, ale i milovníci vodních sportů, jako jsou surfování, vodní lyžování a jachting. Mnoho hotelů navíc nabízí výběr různých vodních aktivit zdarma.

Moře je zde celoročně teplé a klidné, proto je dovolená na Mauriciu vhodná i pro děti.

Za nejkrásnější pláže bývají považovány na severu 2 kilometry dlouhá Trou aux Biches s práškově jemným bílým pískem nebo Pereybere, oblíbená i mezi místními pro svou křišťálově čistou vodu, na západě pak Flic-en-Flac, kterou si návštěvníci zamilovali zejména pro nádherný výhled z moře přímo na strmé skalní věže.

Svatý grál filatelistů

Pokud vás koupání přeci jen omrzí, vyrazte do vnitrozemí za vulkanickými krátery a horami.

Nevynechejte přitom návštěvu národního parku Black River Georges, kde naleznete pozůstatky pralesa a jeho rozmanité zvířecí obyvatele včetně ovocných netopýrů přezdívaných létající lišky, nebo růžových holubů.

Asi čtyři hodiny pak trvá vycházka parkem k divukrásným vodopádům Tamarind. Zpátky v civilizaci se nezapomeňte zastavit v hlavním městě Port Louis.

Ve zdejším muzeu Blue penny je totiž vystavena nejdražší známka světa Modrý Mauricius, kterou vydal v roce 1847 mauricijský guvernér jako vůbec první britskou koloniální známku.

INFO NA CESTU

Měna: mauricijská rupie (1 MUR = 0,65 Kč)

Jazyk: angličtina a francouzština

Úroveň znalosti angličtiny: dobrá

Časový posun: +3 hodiny v zimním čase, v letním +2 hodiny

Délka cesty: cca 15 hodin včetně přestupu.

Ideální doba návštěvy: celoročně, o něco chladnější bývají letní měsíce

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Zanzibar vonící kořením

Rozloha: 2461 km2

Hlavní město: Zanzibar

Zřízení: součást republiky Tanzanie

Zanzibar nabízí nejen potěchu pro oči, ale i pro čichové a chuťové buňky cestovatelů. Kromě krásných pláží je totiž jeho hlavní chloubou dlouhá tradice pěstování koření, jako jsou hřebíček, skořice, muškátový oříšek a pepř. Při cestování po Zanzibaru tak poznáte chuť i vůni smyslného Orientu.

Místo ohňostrojů delfíni

Zanzibar je seskupením dvou ostrovů, většího Unguja a menšího Pemba, a mnoha dalších menších ostrůvků. Na mapě byste ho našli u východních břehů Afriky jen kousek pod rovníkem. Vyhlášené je zdejší koupání v tyrkysovém moři a zároveň v sevření palmových hájů.

Mnohé návštěvníky zde překvapí fakt, že je zde velmi výrazný odliv a moře se tak může v průběhu dne „vzdálit“ až o 300 metrů. Zanzibar je v současnosti především oblíbenou „silvestrovskou“ destinací.

Tisíce lidí volí raději než podupávání v mrazu při pozorování ohňostrojů zdejší vyhlášené koupání s delfíny nebo sledování volně žijících mořských želv.

Místní si ale atraktivitu svého domova v zimním období moc dobře uvědomují a ceny v tomto období vždy nepříjemně narostou.

Výlety na safari i do historie

Relax u moře lze spojit s výletem na safari na blízkou pevninu. Za tímto účelem si ale nezapomeňte přibalit i pevné boty a oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi.

Zahalující šaty byste měli nosit i při procházkách po Zanzibaru, protože místní obyvatelstvo je muslimského vyznání a potrpí si na dodržování svých zvyklostí. Další aktivitou pro turisty jsou exkurze na farmách koření.

Místní při nich vyprávějí různé vtipné historky, zpívají a tančí, takže návštěva je zároveň i působivá show.

Nevšední zážitek pak poskytne návštěva historického města Stone Town („kamenné město“) na ostrově Unguja, připomínajícího labyrint spojující v sobě arabské, africké i koloniální prvky.

Foto:
reklama
Související články
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Přední příčky podle kvality ubytování a stravy obsadily v hodnocení Čechů středomořské destinace, mnohem barvitější je kategorie okolí hotelu. V celkovém hodnocení, tedy při zohlednění všech klienty recenzovaných parametrů, jasně vede Turecko a Řecko . Na první a druhé příčce se umístily resorty v Beleku a Side, městech na jihu Turecka od sebe vzdálených jen asi 40 kilometrů. S bezpočtem staroř
Dovolená v Rakousku láká na hory, jezera, bohatou historii i moderní kulturu. Co si nenechat ujít? Vyrazit můžete do méně známých míst i turisticky velmi oblíbených lokalit, tak si pojďme pár z nich představit. Jestli vás to táhne na jihozápad Rakouska, pak jsou cíle vaší dovolené jasné. Vydejte se do Salzburgu přes Linz. Poznáte nejen krásná města a úchvatné památky, ale navštívíte i jedinečno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
epochaplus.cz
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu.
Do Ulice pro milence?
nasehvezdy.cz
Do Ulice pro milence?
Po šesti letech se herečka vrátila do seriálu Ulice, který ji kdysi proslavil. Prý míří zpátky zcela zištně. Povídá se, že Anně Fixové (39) došly peníze a potřebuje vydělávat. O větší role totiž ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
enigmaplus.cz
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezm
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je