Perly Indického oceánu: Nejkrásnější ostrovy
Perly Indického oceánu: Nejkrásnější ostrovy

Za opravdovým rájem na zemi vyráží stále více turistů do Indického oceánu. Stovky malých ostrůvků lákají svými bílými plážemi, průzračným mořem a tropickou vegetací, přitom ale nabízejí i dostatek soukromí a často také neopakovatelné kulinářské zážitky.

Ráj pro bohaté na Maledivách

Rozloha pevniny: 298 km2

Hlavní město: Male

Zřízení: republika

Stát oficiálně zvaný Maledivská republika je asi 800 kilometrů dlouhým řetězcem pohádkově krásných korálových ostrovů. Těch je dohromady 1196, nepočítaje mnoho uměle vytvořených. Z nich jsou však obydleny pouhé dvě stovky.

Zatímco dříve se na některém z nich ocitl jen sem tam nějaký námořník či pirát, dnes jsou Maledivy vytouženým cílem tisíců turistů.

Turisticky mladé ostrovy

Pokud patříte k milovníkům bílých písečných pláží a průzračného moře, jste tu správně, ale jestli preferujte spíš hory, Maledivám se vyhněte. Jejich nejvyšší bod má totiž pouhého 2,5 metru nad mořem. Zato se ale mohou pochlubit korálovými útesy obklopenými lagunou a bohatým podmořským životem.

Cestovní ruch zde začal vzkvétat až v posledních letech, především po otevření prvního turistického resortu v roce 1972. Nejnavštěvovanějšími místy jsou atoly Ari, Lhaviyani, Addu či Baa. Hlavním městem je Malé, kde žije třetina všech obyvatel Malediv.

Fanoušek historie si zde přijde na své v islámském centru při návštěvě sultánského paláce nebo bohatě zdobené Páteční mešity.

Pozor na přílišné odhalování

Ačkoli je dovolená na Maledivách dostupná jen pro ty opravdu majetné, za své peníze zde návštěvník dostane nebývalý luxus. Nechat hýčkat se můžete v luxusních lázních a během masáže pozorovat prosklenou podlahou pestrobarevné ryby.

Zblízka je možné si zdejší podmořskou faunu prohlédnout při potápění nebo šnorchlování. Za dechberoucími plážemi nemusíte daleko. Turistické bydlení totiž často obsahuje i kousek soukromé pláže, kde je zaručeno naprosté soukromí.

Nádherné scenérie svádějí k romantice, dejte si ale pozor. Maledivy jsou muslimskou zemí, takže je třeba dodržovat místní zásady. Líbání a bližší fyzický kontakt je zde zakázán, stejně tak konzumace alkoholu mimo turistické resorty a ženy by měly mít za každých okolností zahalená stehna a ramena.

Výjimkou jsou turistické pláže, kde je dovoleno nosit i plavky.

Měna: maledivské rufie (1 MRF = 1,50 Kč)

Jazyk: divéhština

Úroveň znalosti angličtiny: velmi dobrá

Časový posun: zimní čas +4 hodiny, letní čas +3 hodiny

Délka cesty: letecky cca 10 hodin

Ideální doba návštěvy: listopad až konec dubna, kdy na Maledivách neprší

Vízové požadavky pro české občany: Vízum na 30 dní je Čechům přiděleno až na letišti při vstupu do země.

Seychely lákají na pláže i kuchyni

Rozloha pevniny: 455 km2

Hlavní město: Victoria

Zřízení: republika

Korálové ostrovy Seychely, ležící na severovýchod od Madagaskaru, jsou rájem svobodomyslných dobrodruhů, novomanželů a potápěčů, ale nejen to. Celkem 115 malých ostrůvků nabízí množství liduprázdných pláží, které jsou charakteristické velkými žulovými kameny, a nacházejí se zde i husté tropické lesy plné endemických zvířat a rostlin, včetně obřích želv.

Výjevy z pohlednic

Seychely jsou také oblíbeným cílem fotografů, protože se zde dají pořídit záběry jako vystřižené z pohlednic. Nejlepší scenérie se dají najít na ostrově La Digue, kde se v zátokách Grand Anse, Petite Anse a Cocos Anse nacházejí i nejkrásnější pláže.

Nejnavštěvovanější pláží je tříkilometrová Beau Vallon na ostrově Mahé. Dalším vyhlášeným koutem je zátoka Anse Lanzio na ostrově Praslin. Protože je zde bohatý podmořský život, potápěčské brýle a šnorchl jsou takřka nezbytným vybavením.

A aby uspokojili i náročnější klienty, pořádají místní speciální výlety s potápěním. Je však dobré vědět, že je zakázáno vyvážet ze země části mořské fauny. Přísně trestáno je také opalování bez jakékoli části plavek.

Nejlepší kuchyně v Indickém oceánu

Celé 4/5 Seychelanů žijí na největším ostrově Mahé. Většina místních jsou míšenci afrických otroků a francouzských kolonistů a vyznávají katolickou víru. I z tohoto důvodu jsou Seychely Evropanům blízké.

Jsou to také výteční kuchaři, takže není divu, že místní kreolská kuchyně je pověstná jako ta nejlepší v Indickém oceánu. A ještě jedním „nej“ se mohou Seychely pochlubit: hlavní město Victoria je nejmenším hlavním městem na světě.

Kromě cestovního ruchu Seychely těží také z vývozu kokosových produktů. Jedná se totiž o jediné místo na světě, kde volně roste palma lodoceia seychelská, plodící dvoukomorové kokosové ořechy. Tyto palmy, národní poklad, jejichž plody se staly symbolem Seychel, můžete spatřit na vlastní oči v národním parku Vallée de Mai na ostrově Praslin.

INFO NA CESTU

Měna: Seychelská rupie (1 SCR = 1,60 Kč)

Jazyk: kreolština, angličtina, francouzština

Úroveň znalosti angličtiny: dobrá

Časový posun: +2 hodiny v letním čase, +3 hodiny v zimním čase

Délka cesty: letecky cca 15 hodin včetně přestupu

Ideální doba návštěvy: celoročně, jen v zimě a na jaře jsou častější deště

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Na Mauriciu léto nikdy nekončí

Rozloha: 2040 km2

Hlavní město: Port Louis

Zřízení: součást Mauricijské republiky

Největší a nejznámější částí Mauricijské republiky je sopečný ostrov Mauricius, ležící na východ od většího Madagaskaru. Pozůstatkem po dávné vulkanické činnosti jsou dnes už jenom sopečné útvary jako suky, věže a krátery.

Zatímco kdysi zde vládlo ohnivé peklo, dnes se jedná o ráj pro turisty.

Bílý písek a křišťálová voda

Díky tomu, že je Mauricius obklopen korálovými ostrůvky, se zde nachází opravdu pestré množství ryb a jiné mořské fauny. Na své si tu však přijdou nejen potápěči, ale i milovníci vodních sportů, jako jsou surfování, vodní lyžování a jachting.

Mnoho hotelů navíc nabízí výběr různých vodních aktivit zdarma. Moře je zde celoročně teplé a klidné, proto je dovolená na Mauriciu vhodná i pro děti. Za nejkrásnější pláže bývají považovány na severu 2 kilometry dlouhá Trou aux Biches s práškově jemným bílým pískem nebo Pereybere, oblíbená i mezi místními pro svou křišťálově čistou vodu, na západě pak Flic-en-Flac, kterou si návštěvníci zamilovali zejména pro nádherný výhled z moře přímo na strmé skalní věže.

Svatý grál filatelistů

Pokud vás koupání přeci jen omrzí, vyrazte do vnitrozemí za vulkanickými krátery a horami. Nevynechejte přitom návštěvu národního parku Black River Georges, kde naleznete pozůstatky pralesa a jeho rozmanité zvířecí obyvatele včetně ovocných netopýrů přezdívaných létající lišky, nebo růžových holubů. Asi čtyři hodiny pak trvá vycházka parkem k divukrásným vodopádům Tamarind. Zpátky v civilizaci se nezapomeňte zastavit v hlavním městě Port Louis. Ve zdejším muzeu Blue penny je totiž vystavena nejdražší známka světa Modrý Mauricius, kterou vydal v roce 1847 mauricijský guvernér jako vůbec první britskou koloniální známku.

INFO NA CESTU

Měna: mauricijská rupie (1 MUR = 0,65 Kč)

Jazyk: angličtina a francouzština

Úroveň znalosti angličtiny: dobrá

Časový posun: +3 hodiny v zimním čase, v letním +2 hodiny

Délka cesty: cca 15 hodin včetně přestupu.

Ideální doba návštěvy: celoročně, o něco chladnější bývají letní měsíce

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Zanzibar vonící kořením

Rozloha: 2461 km2

Hlavní město: Zanzibar

Zřízení: součást republiky Tanzanie

Zanzibar nabízí nejen potěchu pro oči, ale i pro čichové a chuťové buňky cestovatelů. Kromě krásných pláží je totiž jeho hlavní chloubou dlouhá tradice pěstování koření, jako jsou hřebíček, skořice, muškátový oříšek a pepř.

Při cestování po Zanzibaru tak poznáte chuť i vůni smyslného Orientu.

Místo ohňostrojů delfíni

Zanzibar je seskupením dvou ostrovů, většího Unguja a menšího Pemba, a mnoha dalších menších ostrůvků. Na mapě byste ho našli u východních břehů Afriky jen kousek pod rovníkem. Vyhlášené je zdejší koupání v tyrkysovém moři a zároveň v sevření palmových hájů. Mnohé návštěvníky zde překvapí fakt, že je zde velmi výrazný odliv a moře se tak může v průběhu dne „vzdálit“ až o 300 metrů. Zanzibar je v současnosti především oblíbenou „silvestrovskou“ destinací. Tisíce lidí volí raději než podupávání v mrazu při pozorování ohňostrojů zdejší vyhlášené koupání s delfíny nebo sledování volně žijících mořských želv. Místní si ale atraktivitu svého domova v zimním období moc dobře uvědomují a ceny v tomto období vždy nepříjemně narostou.

Výlety na safari i do historie

Relax u moře lze spojit s výletem na safari na blízkou pevninu. Za tímto účelem si ale nezapomeňte přibalit i pevné boty a oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi. Zahalující šaty byste měli nosit i při procházkách po Zanzibaru, protože místní obyvatelstvo je muslimského vyznání a potrpí si na dodržování svých zvyklostí.

Další aktivitou pro turisty jsou exkurze na farmách koření. Místní při nich vyprávějí různé vtipné historky, zpívají a tančí, takže návštěva je zároveň i působivá show. Nevšední zážitek pak poskytne návštěva historického města Stone Town („kamenné město“) na ostrově Unguja, připomínajícího labyrint spojující v sobě arabské, africké i koloniální prvky.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Kreuzwiesenalm, to je křižovatka vjemů a chutí v Jižním Tyrolsku

Kreuzwiesenalm, to je křižovatka vjemů a chutí v Jižním Tyrolsku

Prázdniny v Jižním Tyrolsku ještě nekončí

Prázdniny v Jižním Tyrolsku ještě nekončí

Machu Picchu nazýváme nesprávně!

Machu Picchu nazýváme nesprávně!

Maroko: Pestřejší a barevnější zemi byste hledali jen těžko

Maroko: Pestřejší a barevnější zemi byste hledali jen těžko

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Rakousko je krásné letní i zimní

Rakousko je krásné letní i zimní

Nenechte si ujít další zajímavé články

Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Velitel Pražského povstání se vrátil z vězení na prahu smrti
epochaplus.cz

Velitel Pražského povstání se...

Jeden z mnoha těch, kdo došli za vlády komunismu...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Objev Tutanchamonovy hrobky: Svému nálezci štěstí nepřinesl
epochaplus.cz

Objev Tutanchamonovy hrobky:...

V dobách, kdy Egyptské říši vládli...
Pes a deštivé počasí – jak zajistit, aby váš mazlíček nenastydl?
iluxus.cz

Pes a deštivé počasí –...

Začal podzim a deštivé počasí je na denním...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Někteří astronomové navrhují, aby lidé dříve než na Mars letěli k Venuši
21stoleti.cz

Někteří astronomové navrhují, aby...

Venuši se občas říká sestra Země, ale podmínky na...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...