Domů     Pravčická brána: Most milovníků romantiky a pohádek
Pravčická brána: Most milovníků romantiky a pohádek

Někdy před sto miliony let pokrývalo území dnešního Českého Švýcarska druhohorní moře. Když pak ustoupilo, zanechalo po sobě mnoho bizarních geologických útvarů, která pak ještě dotvořila eroze. Ten nejzajímavější čeká jen pár kilometrů od Hřenska.

Pískovcová skalní brána stála na svém místě už miliony let, ale pro lidi jako by dlouho neexistovala.

Hustota osídlení nebyla velká a obyvatelé měli dost starostí s vlastní obživou, než aby se chodili kochat přírodními útvary, které jim k žádnému užitku nebyly. Tak tomu bylo až do poloviny 18. století.

Tehdy do Čech zavítali dva švýcarští malíři, aby si trochu oddechli od náročné práce v drážďanské galerii. A protože měli smysl pro estetiku a krásu, skalní most, který se před nimi najednou vyloupl uprostřed lesů, jim naprosto učaroval.

Byli to právě oni, kdo dali zdejšímu kraji jméno České Švýcarsko. A začínalo přibývat zvědavců, kteří toužili zjistit, co je pravdy na těch zvěstech o úžasné nádheře uprostřed divočiny.

Pro romantiky i podnikavce

Zatímco prostí lidé dál Velkou bránu, jak se jí tehdy říkalo, spíš přecházeli bez povšimnutí, návštěvy byly výsadou bohatších.

Měšťané a šlechtici, kteří sem za pomoci nosičů a mezků vážili tak dlouhou čtyřkilometrovou objevitelskou cestu z Hřenska, ovšem na jejím konci vyžadovali trochu pohodlí, a tak se tu podnikavcům brzy vyplatilo zřídit stánek s občerstvením.

Místních dobrot si užívaly i celebrity. Zvlášť si zdejší kraj oblíbil milovník všeho romantického, básník Johann Wolfgang Goethe, dvakrát se na tomto pohádkovém místě zastavil i spisovatel Hans Christian Andersen.

Zdejší panství patřilo knížeti jménem Edmund Clary-Aldringen, který sice iniciativně začal vybírat vstupné, ale svých významných hostů si natolik vážil, že pro ně v roce 1881 v těsném sousedství přírodní atrakce nechal vybudovat ubytovací zařízení.

Zámeček přilepený ke skalní stěně dostal tehdy jméno Hotel Prebischtor, později se mu ale začalo říkat Sokolí hnízdo a stojí tu dodnes.

Najdeme v něm stylovou restauraci s původními malbami i obložením stěn, sídlí v něm galerie, informační centrum i Muzeum Národního parku České Švýcarsko.

Má k dispozici i malou nákladní lanovku, takže zásoby se už nemusejí vynášet na zádech jako za časů knížete Edmunda.

Nešetrné turistické boty

Proč se Velké bráně nakonec začalo říkat Pravčická, nikdo vlastně přesně neví.

Žádné Pravčice v okolí nenajdeme, a tak badatelé nakonec usoudili, že název se vyvinul z příjmení Prebisch, které zde v dávných dobách bylo mezi převážně německými obyvateli hodně rozšířené.

Jmenoval se tak ostatně i poustevník, který podle legendy přebýval v jeskyni opodál. Postupným počešťováním výrazu se z označení brány Prebischtor stala brána Přebčská, Převyšovská a nakonec Pravčická.

Byly to doby, kdy bylo vše dovoleno, a tak se turisté bez potíží procházeli přímo po osm metrů širokém skalním mostě. Na okolí tak shlíželi z výšky 16 metrů a od jednoho konce k druhému to měli 26,5 metru.

Rozměry souhlasí i dnes, ale na Pravčickou bránu už se lézt nesmí. Eroze spolu s botami návštěvníků za dobu, co bránu známe, ztenčila skalní most o 80 centimetrů.

Turisté dokázali do měkkého pískovcového povrchu mostu vyšlapat brázdu, takže voda při dešti přirozeně neodtékala dolů jako dřív, ale hromadila se uprostřed a prosakovala skrz skalní most, což erozi urychlovalo.

Div světa stále ještě stojí

Nebezpečné praskliny v pískovci objevili vědci už před čtyřiceti lety a dokonce tenkrát neváhali napustit pískovec speciálním pryskyřičným nátěrem, který měl rozpad materiálu zpomalit. Všichni si ale uvědomují, že je to zřejmě jen odklad.

I Pravčické bráně jednou projde trvanlivost a skalní most se zřítí. V nedávné době to ostatně postihlo i některé podobné unikáty ve světě.

Před pěti lety se například zhroutilo slavné Azurové okno na Maltě, vloni zase Galapágy definitivně přišly o velkolepý Darwinův oblouk. Pravčickou bránu dnes odborníci pečlivě sledují a mají k dispozici i měření online, aby zachytili každý nebezpečný pohyb.

Prozatím však Pravčická brána stále zůstává největším přírodním skalním mostem v Evropě. Svou výjimečnost prokázala i tím, že se probojovala do semifinále celosvětové ankety o 7 nových divů světa.

Pohodlněji, ale stále po svých

K Pravčické bráně se dnes můžeme vydat po mnohem pohodlnějších cestách než v dobách, kdy byla čerstvě objevena. Ale pořád to bude muset být pěšky, protože žádná silnice sem nevede.

Buď si vybereme kratší, ale náročnější trasu po červené značce od Hřenska, nebo zvolíme tu delší, takzvanou Gabrielinu stezku, která začíná v obci Mezní Louka.

A pokud nám po prohlídce skalní památky zbydou síly a čas, můžeme zkusit ještě sejít dolů k řece Kamenici a vydat se na romantickou výpravu do takzvaných Soutěsek, jejíž součástí je i oblíbená jízda na pramicích.

Foto: Shutterstock
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz