Domů     Procházka po střeše světa: 5 horských královen!
Procházka po střeše světa: 5 horských královen!

Před 50 miliony lety tu bylo moře. Jenže pak se indická kontinentální deska začala posunovat směrem na sever, až narazila na euroasijskou. V tu chvíli se začaly zvedat vrstvy hornin.

A zhruba před 25 až 30 miliony let nad mořskou hladinu vykouklo nejvyšší horstvo světa. Narodil se Himálaj. Jaké jsou jeho nejzajímavější vrcholy?

Nejvyšší

Mount Everest (též Čumulangma – Matka vesmíru, Sagarmátha – Střecha světa)

Výška: 8848 m. n. m.

První výstup: 1953

Britský zeměměřič Sir George Everest se ještě během svého života dočkal vskutku výjimečného uznání za své služby. Hora Peak XV byla v roce 1866 přejmenována na Mount Everest. A od té doby se na tom nic nezměnilo.

Leží na území dvou států – Číny a Nepálu, přičemž oba uznávají její výšku 8848 metrů nad mořem. Původně se mělo za to, že hora měří 8850 metrů, podle posledního, čínského měření z roku 2005 by to mělo být 8844 metrů.

A to přesto, že geologové tvrdí, že každým rokem vyroste o 3–5 mm a posune se o 27 mm na severovýchod. Od chvíle, kdy se lidé poprvé pokusili dobýt vrchol Matky vesmíru, brzy uplyne 100 let.

Průzkumná expedice George Malloryho si v roce 1921 troufla „jen“ na výstup do výše 7060 m. n. m. a poté sestoupila dolů. Další expedice se uskutečnila už v roce 1922 a přinesla několik „nej“. Při prvním pokusu překročili první 3 horolezci výšku 8000 m. n.

m., a to dokonce hned o 255 metrů! Při druhém pokusu dosáhli, ovšem s využitím kyslíkovým přístrojů, dokonce 8326 m. n. m. Při třetím výstupu si hora vybrala svou první daň. Lavina, kterou strhli horolezci, usmrtila 7 nosičů.

První pomyslný skalp Střechy světa si tak 29. 5. 1953 připsali Novozélanďan Edmund Hillary a slavný nepálský Šerpa Tenzing Norgay. První ženou na vrcholu Mount Everest se pak stala Japonka Džunko Tabei 16. 5. 1975.

Nejnebezpečnější

K2 (také Čhogori – Velká hora)

Výška: 8611 m. n. m.

První výstup: 1954

Označení K2 dostala už v 19. století a většina světa ji zná pod tímto názvem. Sem tam o ni kdosi řekne, že je to Čhogori – Velká hora, ale spíš by se pro ni hodil název Hora, která zabíjí.

Žádná jiná osmitisícovka si nevybrala daň v podobě tolika lidských životů, jako právě K2. Poprvé ji 31. července 1954 pokořili členové italské expedice Achille Compagnoni a Lino Lacedelli. Další úspěšná japonská expedice zdolala vrchol K2 až o 23 let později.

O jeden z rekordů se na K2 postaral i legendární český horolezec Josef Rakoncaj. Ten se na její vrchol podíval hned dvakrát, v letech 1983 a 1986. Po prvním úspěšném pokusu se se spolulezcem Agostinem da Polenzou postarali o další nechtěný zázrak.

Okolnosti je přinutily, aby bivakovali jen 50 metrů pod vrcholem. A to je asi poslední pozitivní číslo, které lze v souvislosti s K2 vypíchnout. Ta další hovoří většinou o lidských obětech.

Vysokohorští statistici v roce 2008 spočítali, že do té doby vystoupilo na vrchol K2 305 horolezců. Minimálně 76 zaplatilo svou touhu po zdolání nebezpečné hory svým životem.

Do tragické bilance nejvíce přispěl rok 1986, kdy si Velká hora vyžádala dokonce 13 lidských obětí.

Nejstrmější

Lhoce (Jižní vrchol)

Výška: 8516 m. n. m.

První výstup: 1956

Lhoce je menší siamské dvojče Mount Everestu. Přesněji řečeno, pokud se rozhodnete vystoupit na nejvyšší horu světa klasickou cestou, počítejte s tím, že nějakou dobu strávíte na západní stěně Lhoce. Na jižní straně by na vás čekalo opravdové peklo.

3,2 kilometru dlouhá strmá stěna, na níž dostávají závrať i ti nejodvážnější lezci. Do knihy rekordů byla zapsána jako nejstrmější stěna podobné velikosti na světě. Říká se, že těch, kteří stěnu úspěšně zdolali, je méně než těch, kteří se z ní zřítili dolů.

První pokus o zdolání Lhoce se uskutečnil v roce 1955, ale extrémní vítr a mrazy jej ukončily ve výšce 8100 metrů. Slavnou horu poprvé pokořila až 18. 5. 1956 švýcarská expedice vedená horolezcem Albertem Egglerem. Ta si z Himálaje odvezla hned několik rekordů. Její členové například vzápětí hned dvakrát zdolali i vysněný Everest.

Dlouho nepokořená

Nanga Parbat (též Diamir – Nahá hora)

Výška: 8125 m. n. m.

První výstup: 1953

Na Nahou horu si lidé dělali zálusk už v předminulém století. Vždyť první pokus o zdolání krásky jménem Nanga Parbat uskutečnil už v roce 1895 anglický horolezec Albert Mummery. Začala tím přes půl století trvající etapa marných pokusů o zdolání této hory.

Než na její vrchol vstoupila lidská noha, vybrala si daň v podobě více než tří desítek lidských životů. Hned 16 lidí například zabila lavina, kterou v roce 1937 strhla tragická německá expedice.

Prvním člověkem, který pokořil Nahou horu, byl člen německo-rakouské expedice Hermann Buhl. Jeho sólovýstup bez využití kyslíkového přístroje tenkrát trval neuvěřitelných 41 hodin a byl úspěšně zakončen

3. července 1953. Sestup dolů se změnil v dlouhou noční můru. Během něj se nedobrovolně stal prvním člověkem, který musel přenocovat v otevřeném bivaku ve výšce 8000 metrů nad mořem. Kvůli omrzlinám pak přišel o dva prsty na nohou.

Nejvražednější

Annapurna (Bohyně sklizně)

Výška: 8091 m. n. m.

První výstup: 1950

Desátá nejvyšší hora světa se do dějin horolezectví zapsala děsivou statistikou. Do roku 2009, kdy probíhalo oficiální sčítání, se na její vrchol dostalo pouhých 149 horolezců. Celých 38 % z nich se ale z Annapurny nikdy nevrátilo.

Bohyně sklizně se tak kvůli tomu stala statisticky nejvražednější osmitisícovkou světa. Hora nijak nešetří ani české horolezce.

Pro Jiřího Pelikána (†1988) a Martina Minaříka (†2009), pro něhož měla být dokonce už osmou osmitisícovkou, si připravila trest nejtěžší. Radek Jaroš zase za její pokoření v roce 2012 zaplatil „jenom“ amputací čtyři prsty na levé noze.

V této souvislosti je skoro až s podivem, že se majestátní Annapurna stala první osmitisícovkou, na kterou lidi vystoupili. Stalo se tak 3. června 1950, kdy se až na její vrchol dostali členové francouzské expedice Maurice Herzog a Louis Lachenal.

Foto: Shutterstock, Wikimedia, archiv
Štítky:
Lokalita:
Související články
Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno. Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod. K moři byly Helsinky
Celkem 16 spolkových zemí, přes 82 milionů obyvatel a především tisíce historických a přírodních památek a krás. To je ve zkratce charakteristika našeho západního souseda. Německo čeští turisté znovu objevují po vlně nezájmu, která přišla v 90. letech. A následující výběr destinací dokazuje, že mají proč. Panenská příroda Saského Švýcarska Němci mu s oblibou říkají ráj turistů. Saské Švýcarsko (
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu nad levým břehem Dunaje se t
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při procházení se městem vás nespaluje horké letní sluníčko. V zimě za
Francouzská riviéra je synonymem pro luxus, krásu a nezapomenutelné zážitky. Ať už jste milovníkem historie, kultury, nebo jen hledáte perfektní místo k odpočinku, města Saint-Tropez, Nice a Monako nabízejí vše, co si jen můžete přát. Pojďme se podívat blíže na tato tři úchvatná místa, která by rozhodně neměla chybět na vašem cestovním seznamu. Saint-Tropez: Ikona luxusu a stylu Sain
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
panidomu.cz
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz